۱۱ ایده رنگ مو با تکنیک بالیاژ

۱۱ ایده رنگ مو با تکنیک بالیاژ

اگر موهای خود را هایلایت می‌کنید، احتمالاً در مورد تکنیک بالیاژ شنیده‌اید. این تکنیک که اصالت فرانسوی دارد، شامل دست‌کشیدن و هایلایت کردن مو به‌صورت دستی است تا سایه‌دهی تدریجی و ظاهری طبیعی ایجاد کند.  اما مزایای انتخاب بالیاژ نسبت به هایلایت با فویل سنتی چیست؟

شوان پرکینز، متخصص رنگ و مدرس ارشد در مدیسون رید، می‌گوید: «این روش ظاهری بسیار شخصی‌سازی‌شده‌تر ایجاد می‌کند. ازآنجایی‌که شما به شکل مربعی فویل محدود نیستید، هایلایت‌ها را می‌توان به‌صورت استراتژیک انجام داد. این به رنگ‌شناس اجازه می‌دهد تا روشنی را در برخی قسمت‌ها بالاتر و پایین‌تر قرار دهد و غلظت هایلایت‌ها را به‌دلخواه تغییر دهد.» نتیجه نهایی نیز بسیار طبیعی‌تر است و به مراقبت بسیار کمتری نیاز دارد؛ پرکینز اضافه می‌کند که رشد مجدد به دلیل عدم وجود خط مشخصی از محل قرارگیری فویل، به طور قابل‌توجهی نرم‌تر است.

درحالی‌که بالیاژ ممکن است بیشتر با موهای بلوند مرتبط باشد، اما راه‌های زیادی برای ترکیب هایلایت‌های بالیاژ وجود دارد. در ادامه، به معرفی ۱۱ ایده رنگ موی بالیاژ خواهیم پرداخت:

 1. بالیاژ ساحلی

بر اساس گفته‌های پرکنیس، این همان چیزی است که بالیاژ را مشهور کرد. این سبک شامل رنگ‌آمیزی ملایم، طبیعی و بدون نیاز به ریشه‌گیری مجدد است که بیشتر با بالیاژ شناخته می‌شود. او می‌گوید روشنی رنگ در اطراف جلوی صورت مشهودتر است و به طور طبیعی به سمت تناژ قهوه‌ای نرم‌تری سرازیر می‌شود. (به همین دلیل، این تکنیک برای موهای بلوند طبیعی یا قهوه‌ای روشن‌تر بهتر عمل می‌کند.) به طور مشابه، فلمینگ به این سبک به‌عنوان بالیاژ آفتاب‌زده اشاره می‌کند، رنگی الهام گرفته از روشن‌شدن طبیعی موهای کودکان در تابستان. او می‌گوید: «این تکنیک شامل نوارهای رنگ‌آمیزی شده از بلوند یا کارامل طلایی است که در قسمت‌هایی از مو که به طور طبیعی توسط خورشید روشن می‌شوند، به کار می‌رود.» پرکنیس می‌گوید درحالی‌که نگهداری از این رنگ نسبتاً آسان است، اما احتمالاً برای حفظ درخشندگی و جذابیت بخش‌های روشن اطراف صورت، چند بار در سال به ترمیم نیاز خواهید داشت.

 1. بالیاژ قهوه‌ای

پرکنیس توضیح می‌دهد: «ما اغلب هایلایت را با موی بلوند مرتبط می‌کنیم، درحالی‌که هایلایت در واقع فقط به معنای افزودن عمق و بعد به مو است.» او می‌گوید، موهای قهوه‌ای با افزودن هایلایت‌های بالیاژ قهوه‌ای با تناژهای مختلف مانند کاراملی یا خاکستر نرم به پایه تیره خود، می‌توانند به نتایجی زیبا، سفارشی و شکیل دست پیدا کنند.

 1. بالیاژ روی موهای فر

درخشندگی و هایلایت روی موهای فر با موهای صاف متفاوت است. همان‌طور که پرکنیس توضیح می‌دهد: «هنگام کار با موهای فر، ما می‌خواهیم بافت مو و نحوة ریزش فرها، محل قرارگیری هایلایت‌ها را تعیین کند. به‌عبارت‌دیگر، بجای اینکه فقط سطح مو را رنگ‌آمیزی کنیم، در این مورد، هر دو طرف تار مو را رنگ می‌کنیم، زیرا می‌دانیم که نور به تمام قسمت‌های فر تابیده و درخشندگی را نشان می‌دهد.»

 

بالیاژ روی موهای فر

 1. بالیاژ بی‌بی لایت

فلمینگ می‌گوید این تکنیک برای کسانی که به دنبال تغییرات بسیار ظریف هستند، گزینه فوق‌العاده‌ای است. او توضیح می‌دهد: «تکه‌های بسیار نازکی از مو برداشته شده و با رنگ‌هایی تنها یک تا دو درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی مو، رنگ‌آمیزی می‌شوند.» پرکینز که از این روش به‌عنوان «بالیاژ به‌سختی قابل‌تشخیص» یاد می‌کند، اضافه می‌کند که رشد مجدد ریشه‌ها در این تکنیک بسیار کم‌اهمیت است، بنابراین برای افرادی که نمی‌خواهند دائماً به آرایشگاه مراجعه کنند نیز ایده‌آل است. هر دو متخصص همچنین خاطرنشان می‌کنند که این روش به‌جای روشن‌تر کردن کلی مو، درخشش و جرقه‌ای بسیار زیبا به موها می‌بخشد.

 1. بالیاژ معکوس

برخلاف بالیاژ معمولی که موها را روشن‌تر می‌کند، هدف در این تکنیک، افزودن عمق برای ایجاد ظاهری تیره‌تر یا چندبعدی به مو است، همان‌طور که فلِمینگ اشاره می‌کند: «این نوع بالیاژ برای موهای بلوند یا قهوه‌ای روشن که به دنبال افزودن عمق و رنگ‌های غنی‌تر به موهایشان هستند، ایده‌آل است.» برای دستیابی به این اثر، سایه‌های تیره‌تر به‌صورت هاشور گونه روی مو رنگ‌آمیزی می‌شوند.

 1. بالیاژ اسپات لایت

اگر می‌خواهید فقط چند قسمت کلیدی از مدل موهایتان به چشم بیاید، این روش برای شما مناسب است. پرکنیز می‌گوید: ” این دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد، یعنی ضربه‌زدن به چند قسمت کلیدی که واقعاً می‌خواهید توجه را به آنها جلب کنید”

پرکنیز توصیه می‌کند که اگر برای کوتاهی و رنگ مو به دو آرایشگر مختلف مراجعه می‌کنید، با هر دوی آنها صحبت کنید تا مطمئن شوید همه در یک راستا هستند و می‌توانید بهترین نتایج را بگیرید. او می‌گوید ازآنجایی‌که این روش به روشن‌شدن کلی موها هم مربوط نمی‌شود، واقعاً نیازی به نگرانی در مورد هرگونه ترمیم ندارید. این نوع بالیاژ به‌مرور که موها بلند می‌شوند، واقعاً عالی به نظر می‌رسد.

 1. بالیاژ با هایلایت ملایم (بوسه آفتاب)

همان‌طور که از اسمش پیداست، بالیاژ با هایلایت ملایم ظاهری به موها می‌دهد که گویی بوسه آفتاب را بر خود دارند. درحالی‌که معمولاً هایلایت ملایم را با موهای بلوند مرتبط می‌دانیم، این سبک از بالیاژ تنها با لمس ملایمی از رنگ، آن را برای موهای روشن‌تر و تیره‌تر نیز قابل‌اجرا می‌کند. برای دستیابی به این نوع بالیاژ، موهایتان را به همان صورتی که به طور معمول حالت می‌دهید، باز بگذارید و از آرایشگر خود بخواهید قسمت‌هایی از مو را که به طور طبیعی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، روشن کند.

بالیاژ با هایلایت ملایم

 1. بالیاژ کاراملی

بالیاژ کاراملی تکنیکی برای رنگ‌کردن مو است که در آن از طیف رنگ‌های کاراملی، از روشن تا تیره، برای ایجاد ظاهری سایه‌دار و طبیعی استفاده می‌شود. این روش هایلایت، بر خلاف هایلایت‌های سنتی که خطوط مشخصی دارند، ظاهری لطیف‌تر و نامحسوس‌تر ایجاد می‌کند و گویی نور خورشید به طور طبیعی موها را روشن کرده است.

بالیاژ کاراملی برای انواع رنگ مو، به‌خصوص موهای قهوه‌ای، بلوند و عسلی، مناسب است و می‌تواند گرمی و درخشش زیبایی به موها بدهد. این روش همچنین برای خانم‌هایی که به دنبال تغییر رنگ موی ظریف و طبیعی هستند، ایده‌آل است.

 1. بالیاژ بلوند طلایی

برای عاشقان بالیاژ بلوند طلایی، کارشناسان رنگ مو از جنیفر لارنس به‌عنوان الهام یاد می‌کند. او می‌گوید: «رنگ موی جنیفر لارنس بلوند طلایی روشن و آفتاب‌زده است.» این سایه ایده‌آل است، زیرا هم با بلوندهای روشن‌تر مانند پلاتینیومی و شنی و هم با سایه‌های تیره‌تر مانند عسلی و خاکستر تیره ست می‌شود؛ اما باز هم از رنگ‌آرز خود بخواهید تا رنگی طبیعی‌تر با محوشدن تدریجی در ریشه برایتان ایجاد کند.

 1. بالیاژ نقره‌ای

موهای سفید شده دارید؟ باهاشون کنار بیاید! بالیاژ روشی ایده‌آل برای ترکیب یا نمایش موهای سفید شماست. به گفتة پاگلیونیکو، اگر می‌خواهید بالیاژ نقره‌ای را امتحان کنید، بهترین کار این است که در طول جلسه با رنگ‌کار خود صحبت کنید تا بتواند میزان سفیدی موهای شما را تشخیص دهد. او می‌گوید: “رنگ‌کار شما ممکن است بپرسد که آیا می‌خواهید سفیدی را بپوشانید یا آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید. برای کسی که کمتر از 50 درصد موهایش سفید شده، رنگ‌کار با استفاده از تکنیک بالیاژ، فقط می‌تواند سفیدی‌ها را با رنگ موی طبیعی ترکیب کند. برای کسی که به دنبال پوشاندن سفیدی با بالیاژ است،  ممکن است از دکلره و رنگ‌های تیره‌تر نیز در کنار بالیاژ استفاده کند.”

 1. فویلیاژ

فویلیاژ دقیقاً همان چیزی است که از اسمش پیداست: ترکیبی از تکنیک‌های فویل و بالیاژ. پاگلیونیکو می‌گوید: «در این روش، رنگ‌آرز ابتدا هایلایت‌هایی را به روش سنتی با فویل انجام می‌دهد و سپس قسمت‌های باقی‌مانده مو را که از لابه‌لای فویل‌ها بیرون مانده‌اند، با تکنیک بالیاژ رنگ می‌کند. این تکنیک برای افرادی که به دنبال رنگ مویی با ترکیب ملایم و درعین‌حال درخشندگی در انتها هستند، ایده‌آل است.»

این تکنیک همچنین برای افزودن سایه‌های نقره‌ای و خاکستری به موهایی که رنگ کلی آن‌ها قهوه‌ای خاکستری، بلوند پلاتینیومی یا آبی یخی و بنفش است، استفاده می‌شود.

 

فویلیاژ

سخن پایانی

بالیاژ، دنیایی پر از رنگ و خلاقیت را به روی شما می‌گشاید. با الهام از ایده‌های ارائه شده در این مقاله و با مشورت با آرایشگر مجرب، می‌توانید رنگ مویی منحصربه‌فرد و متناسب با سلیقه و شخصیت خود خلق کنید. به یاد داشته باشید که تنوع رنگ‌ها و تکنیک‌های بالیاژ بی‌پایان است و شما می‌توانید با کمی جسارت و خلاقیت، استایلی خاص و چشم‌نواز برای خود رقم بزنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *