عوامل مؤثر بر رنگ مو

عوامل مؤثر بر رنگ مو

از اعماق تاریخ، انسان مجذوب تغییر رنگ موی خود بوده است. از حنا و زعفران در مصر باستان تا رنگ‌های شیمیایی امروزی، میل به تغییر رنگ مو، ابزاری برای بیان فردیت، زیبایی و حتی استتار بوده است. اما چه عواملی در تعیین رنگ موی ما نقش دارند؟ در این مقاله، سفری به دنیای رنگ‌ها و عواملی که بر آنها اثر می‌گذارند خواهیم داشت.

1. گردش خون

گردش خون ضعیف نه‌تنها بر موهای شما تأثیر می‌گذارد، بلکه کل بدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. گردش خون ضعیف به معنای جریان خون بسیار کم به پوست سر است که باعث ریزش مو می‌شود. گردش خون خوب برای رسوب رنگ مو بسیار مهم است؛ زیرا هنگامی که خون در پوست سر جریان می‌یابد، کوتیکول باعث درخشش گرما شده و باعث می‌شود رنگ مو به‌سرعت جذب شود.

بهبود گردش خون

در صورت داشتن مشکلات جدی خون با پزشک خود مشورت کنید. در غیر این صورت، مصرف ویتامین E را افزایش دهید. اسفناج، هسته آووکادو و مغزها را بخورید.

2. منافذ مو

منافذ مو به توانایی مو برای جذب رطوبت اشاره دارد. هرچه مو رطوبت بیشتری جذب کند، درخشان‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد. میزان منافذ مو همچنین تعیین‌کننده نحوه دریافت رنگ مو است.
منافذ مو به سه دسته تقسیم می‌شود:
• منافذ پایین (Low Porosity): در موهای با منافذ پایین، کوتیکول‌ها (پوشش خارجی ساقه مو) به هم نزدیک هستند. این نوع مو معمولاً سالم در نظر گرفته می‌شود، اما به دلیل مقاومت در برابر نفوذ رنگ، رنگ گرفتن آن دشوارتر است.
• منافذ معمولی (Normal Porosity): در موهای با منافذ معمولی، کوتیکول‌ها اتصال ضعیف‌تری دارند. این نوع مو به مراقبت کمتری نیاز داشته و به‌راحتی حالت می‌گیرد و رنگ‌پذیری خوبی دارد.
• منافذ بالا (High Porosity): در موهای با منافذ بالا، کوتیکول‌ها فاصله بیشتری از هم دارند. این وضعیت می‌تواند ناشی از فرایندهای نامناسب مانند دکلره بیش از حد یا عوامل محیطی باشد. موهای فر و وز دار نشانه‌ای از منافذ بالای مو هستند. این نوع مو به دلیل باز بودن کوتیکول‌ها، رنگ مو را به‌سرعت جذب می‌کند. موهای با منافذ بالا به مراقبت و احیا نیاز دارند.

3. دمای اتاق

دمای اتاق می‌تواند روی نتیجه رنگ‌آمیزی موهایتان تأثیر بگذارد. در آب‌وهوای خشک، برای اطمینان از خشک‌نشدن رنگ مو در حین فرایند، باید از کلاه پلاستیکی استفاده کنید. در زمستان، رنگ‌کردن مو در محیط گرم به تثبیت بهتر رنگ کمک می‌کند. فرایند رنگ‌آمیزی مو در تابستان بسیار سریع‌تر است، اما حفظ دمای اتاق در تابستان نیز مهم است، زیرا استفاده از سشوار در این فصل بسیار رایج است.

دمای اتاق

4. دمای بدن

اگر گردش خون خوبی داشته باشید، به این معنی است که دمای بدن مناسبی دارید و این به جذب سریع رنگ مو کمک می‌کند. زیرا جریان خون خوب باعث گرم‌شدن کوتیکول مو شده و در نتیجه، رنگ مو به‌سرعت جذب می شود.

5. سلامت مو

رنگ مو به‌سلامت آن بستگی دارد. موهای سالم رنگ را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارند. از طرف دیگر، رنگ مو در موهای ناسالم سریع‌تر پاک می‌شود، زیرا در این نوع موها رنگ نمی‌تواند به‌درستی جذب شود.
موهای نازک کمترین ضخامت را دارند و به‌طورکلی رنگ‌پذیری آن‌ها آسان‌تر است، اما به همین دلیل در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.
موهای معمولی با ضخامت متوسط، رایج‌ترین نوع مو هستند و برای رنگ‌آمیزی نیاز به مراقبت خاصی ندارند.
موهای ضخیم، قوی‌تر بوده و دارای کوتیکول ضخیم‌تری هستند. افراد با موهای ضخیم معمولاً تراکم موی بالایی دارند و به دلیل حجم زیاد، کنترل آن‌ها دشوار است. رنگ‌آمیزی این نوع مو سخت‌تر است، چرا که ممکن است در برابر رنگ مقاومت نشان دهد و برای پوشاندن کل سر به مقدار بیشتری از رنگ نیاز داشته باشد.

6. سلامت عمومی

سلامت عمومی اهمیت زیادی دارد. فردی که وضعیت سلامتی نامناسبی دارد، ممکن است به رنگ دلخواه خود نرسد. برای مثال، کسی که از تالاسمی (اختلال خونی ژنتیکی که باعث کاهش هموگلوبین خون نسبت به حد نرمال می‌شود) رنج می‌برد، به دلیل گردش خون ضعیف در بدن، ممکن است رنگ مو نگیرد؛ لذا پیش از رنگ کردن موی خود یا مشتری در سالن، همواره باید سابقه پزشکی او را بررسی کنید. این شامل مواردی مانند دیابت، سابقه بیهوشی، کم‌خونی (آنمی) و غیره می شود.

7. بارداری

رنگ کردن مو در دوران بارداری به‌طورکلی ایمن تلقی می شود. بااین‌حال، برخی مطالعات نشان داده‌اند که دوز بالای رنگ مو ممکن است مضر باشد. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند برای احتیاط بیشتر، رنگ کردن مو را تا هفته سیزدهم بارداری به تعویق بیندازید. در دوران بارداری، پوست شما مقدار کمی از رنگ مو را جذب می‌کند و مقدار کمی از آن ممکن است به جنین برسد.

سلامت مو

تأثیر بارداری بر مو

بسیاری از زنان در 14 هفته اول بارداری احساس می‌کنند موهایشان ضخیم‌تر شده است. این به دلیل ضخیم‌تر شدن تار مو نیست، بلکه به دلیل طولانی‌تر شدن فاز رشد مو در چرخه طبیعی آن است. این تغییر به دلیل افزایش سطح هورمون استروژن در دوران بارداری رخ می دهد.

8. بیماری‌ها

موهای شما می‌توانند همه چیز را در مورد سلامتی‌تان بازگو کنند، از استرس تا تالاسمی، آسم تا کم‌خونی، یا اینکه دچار عدم تعادل هورمونی هستید. این‌ها همگی بیماری‌هایی هستند که ممکن است روی مو و رنگ موی تأثیر بگذارند.

• استرس

استرس می‌تواند باعث توقف رشد مو یا قراردادن موها در فاز استراحت شود و در نتیجه مانع از تولید تارهای موی جدید گردد و با گذشت زمان، ریزش مو راحت‌تر اتفاق می‌افتد. استرس همچنین می‌تواند در صورت طولانی‌مدت بودن، با آسیب رساندن به DNA باعث سفیدشدن مو شود. علاوه بر این، استرس می‌تواند سلول‌های تولیدکننده رنگ‌دانه در مو را کاهش دهد که منجر به ضعیف‌شدن مو شده و امکان رنگ گرفتن مو در چنین شرایطی را از بین می‌برد.

• کم‌خونی

کم‌خونی وضعیتی است که در آن خون گلبول‌های قرمز کمتری تولید می‌کند. این برخلاف تالاسمی، یک بیماری ژنتیکی نیست. در صورت ابتلا به کم‌خونی، بدن شما به میزان کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نمی‌کند. این امر می‌تواند باعث احساس ضعف شود. در کم‌خونی، به دلیل گردش خون ضعیف، مو بافت خود را ازدست‌داده و ریزش مو شروع می‌شود.

9. ژنتیک

فاکتورهای ژنتیکی مسئول تعیین بافت، طول و رنگ مو هستند. ژن‌ها که از هر دو والد به ارث می‌رسند، رنگ مو را تعیین می‌کنند. برخی از انسان‌ها به دلیل ژنتیک دچار ریزش مو می‌شوند. ریزش موی ژنتیکی همچنین به‌عنوان طاسی شناخته می‌شود.
موی سفید
امروزه، موهای سفید به یکی از مشکلات بزرگ مو تبدیل شده است. دلایل زیادی برای سفیدشدن مو وجود دارد که یکی از آنها ژنتیک است. این بدان معناست که ژن موی سفید، در ژن‌های خانوادگی شما رایج است.
داشتن تعداد کمی موی سفید در هر دو جنس، مردان و زنان، در سن ۲۵ یا ۳۰ سالگی به‌طورکلی طبیعی است. بااین‌حال، استرس، کمبودهای پزشکی و شرایط پزشکی نیز از دلایل سفیدشدن مو هستند.

تأثیر بارداری بر مو

10. ساختار مو

اگر موهای نازک یا کم حجم دارید، رسوب رنگ روی موهایتان بسیار سریع اتفاق می‌افتد؛ زیرا رنگ مو روی موهای نازک و کم‌پشت سریع‌تر عمل می‌کند. موهای نازک به‌سرعت تیره یا به رنگ‌های شدیدتر درمی‌آیند. اما مشکل اینجاست که موهای نازک به دلیل تخلخل و ضخامت کم، رنگ را برای مدت طولانی نگه نمی‌دارند.
از طرفی رنگ‌کردن موهای ضخیم زمان بیشتری می‌برد و بسیار دشوار است. این نوع مو رنگ را بیشتر جذب می‌کند و برای اطمینان از رنگ‌پذیری کامل، باید آن را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم کنید. همچنین، کوتیکول موهای ضخیم بسیار ضخیم است و رساندن رنگ به آن زمان بر می‌باشد.

11. نسبت ترکیب رنگ

رنگ مو و اکسیدان نسبت اختلاط مشخصی دارند که پس از ترکیب، این مخلوط روی موها اعمال می شود. اگر به رنگ دلخواه خود نمی‌رسید، این موضوع می‌تواند به دلیل نسبت اختلاط رنگ مو و اکسیدان باشد. اگر حجم بیشتری از رنگ مو و حجم کمتری از اکسیدان را مخلوط کنید، رنگ مو به‌درستی روی موهایتان نخواهد گرفت.
نسبت استاندارد بین‌المللی برای ترکیب رنگ مو و اکسیدان، 1 به 1 است. برای رنگ های با قدرت روشن کنندگی بالا، این نسبت 1 به 2 در نظر گرفته می شود.

12. انتخاب اکسیدان

اکسیدان (که گاهی به آن فعال‌کننده هم گفته می‌شود) محصولی برای تقویت رشد مو است که از شکستن مو جلوگیری می‌کند. این ماده همچنین برای رسیدن به تناژ رنگ دقیق، با رنگ مو ترکیب می‌شود. اکسیدان کوتیکول مو را باز می‌کند و اجازه می‌دهد رنگ مو به ساقه مو نفوذ کند.
انتخاب اکسیدان مناسب بسیار مهم است، زیرا اگر اکسیدان درستی برای رنگ موی خود انتخاب نکنید، نمی‌توانید به تناژ رنگ دلخواه برسید.

ساختار مو

سخن پایانی

در این مقاله، سفری به دنیای رنگ موها و عواملی که بر آنها اثر می‌گذارند داشتیم. از ژنتیک و ملانین تا ساختار مو، نوع رنگ، اکسیدان، دما و سلامت، عواملی متعددی در تعیین رنگ موی ما نقش دارند.
درست همان‌طور که یک نقاش ماهر با ترکیب رنگ‌ها، تابلویی بدیع خلق می‌کند، هر فرد با انتخاب رنگ موی مناسب، می‌تواند هارمونی بی‌نظیری بین رنگ مو، رنگ پوست و سایر ویژگی‌های ظاهری خود ایجاد کند.
به یاد داشته باشید که رنگ مو، ابزاری قدرتمند برای بیان فردیت و زیبایی شماست. با انتخاب آگاهانه و مراقبت صحیح، می‌توانید از موهای رنگ‌شده خود لذت ببرید و درعین‌حال، سلامت و شادابی آنها را حفظ کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *