نکات مهم پیرامون مراقبت های بعد از کراتینه مو

نکات مهم پیرامون مراقبت های بعد از کراتینه مو

اگر موهای خود را به تازگی کراتینه کرده‌اید و یا قصد دارید در روزهای پیش رو این کار را انجام دهید، بهتر است از مراقبت‌های بعد از کراتینه مو به خوبی اطلاع داشته باشید. آشنایی با این نکات و روش‌های مراقبتی، باعث می‌شود تا بتوانید آن را با شرایط خود بسنجید و در صورت نیاز از یک روش درمانی و زیبایی دیگری استفاده نمایید. البته راه‌های مراقبت از کراتینه مو چیز سخت و پیچیده‌ای نیستند و با کمی وقت و توجه میتوان به خوبی آنها را اجرا کرد. در این مطلب قرار است به بررسی اصول مراقبتی بعد از کراتینه مو بپردازیم و با موارد مهم در این رابطه آشنا شویم.

بعد از کراتینه مو چه کارهایی باید انجام دهیم؟

جهت مراقبت از موهای کراتین شده خود، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید. فراموش نکنید هر چقدر در توجه به این موارد دقت بیشتری داشته باشید، هم ماندگاری کراتینه بیشتر شده و هم از آسیب دیدگی به موهایتان جلوگیری خواهد شد. راه‌های مراقبتی بعد از کراتینه مو عبارتند از:

 • استفاده از شامپوی بدون سولفات

 

استفاده از شامپوی بدون سولفات

 

یکی از مهمترین موارد پس از کراتینه کردن موها، استفاده از شامپوی سازگار با آن است. زمانی که موهای خود را کراتینه می‌کنید، دیگر نباید از همان شامپوهای قدیمی خود استفاده کنید. چرا که ممکن است این شامپوها حاوی موادی باشند که با مواد کراتینه ناسازگار باشند و به آنها آسیب وارد نمایند. برای موهای کراتین شده باید از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید. سولفات ماده‌ای است که کراتین موجود بر روی موها را از بین می‌برد و نتیجه کار را خراب می‌کند. از این رو در اولین گام باید به سراغ شامپویی بروید که این خصوصیت را نداشته باشد. برای همین هنگام خرید شامپو کراتینه، به مواد و محتویات موجود در آن توجه داشته باشید و از شامپوی فاقد سولفات و همچنین پارابن استفاده نمایید. البته برخی از آرایشگرها معمولا خودشان شامپو و ماسک‌های سازگار با کراتینه را در اختیار مشتری قرار می‌دهند و کار آنها را در این زمینه راحت‌تر می‌کنند.

 • استفاده از ماسک موی مناسب کراتین

 

استفاده از ماسک موی مناسب کراتینبه جز استفاده از شامپوی مناسب موی کراتین شده، باید از یک ماسک موی مناسب هم برای موهای خود استفاده کنید. چرا که زمانی که مواد شیمیایی کراتین روی موها قرار می‌گیرد، درصدی از روغن طبیعی مو از بین می‌رود. حال برای جبران این موضوع و برگرداندن رطوبت به موها، برخی از مواد بسیار پر چربی استفاده می‌کنند. در صورتی که این مواد برای موی کراتین شده مناسب نیستند و اصلا نباید به کار برده شوند. در عوض برای موهای کراتینه، باید از یک ماسک موی متناسب با مواد کراتینه استفاده شود. بهتر است در رابطه با بهترین ماسک موی کراتینه، از آرایشگر خود سوال بپرسید تا بر اساس مواد به کار برده شده ماسک مناسبی را به شما معرفی نماید.

 • توجه به قرنطینه کردن موها

یکی از مواردی که در رابطه با کراتینه مطرح است، قرنطینه کردن موها است. قرنطینه کردن مو یعنی مو نباید به مدت 3 یا 4 شبانه روز شسته شود. البته تمام کراتینه‌ها به قرنطینه نیاز ندارند و آرایشگر در این رابطه به شما حتما اطلاعات لازم را خواهد داد. با این حال بهتر است به مدت 72 ساعت موها شسته نشوند تا مواد کراتینه به خوبی جذب موها شوند. این کار باعث ماندگاری بیشتر اثر کراتینه شده و یکی از نکات مهم مراقبتی بعد از کراتینه مو به حساب می‌آید.

در صورتی که موها بعد از کراتینه خیس شوند، چه کاری باید انجام داد؟

اگر بعد از کراتینه کردن موها به طور اتفاقی خیس شوند، باید با استفاده از سشوار اقدام به خشک کردن آن کنید. همچنین اگر احساس کردید که موها به حالت مجعد درآمده‌اند، می‌توانید از اتوی مو برای صاف کردن موها استفاده کنید.

 • شستشوی موها با آب سرد

 

شستشوی موها با آب سرد

 

از دیگر نکات مراقبتی پس از کراتینه مو، باید به استفاده از آب سرد یا ولرم برای شستشوی موها اشاره کرد. زمانی که موها به صافی نیمه دائم می‌رسند، دچار خشکی می‌شوند و باید از فعالیت‌هایی که سبب خشک‌تر شدن مو می‌شود جلوگیری کرد. حال استفاده از آب داغ روی این موضوع تاثیر زیادی گذاشته و سبب خشکی بیش از حد آن می‌شود. از این رو بهتر است حتما از آب ولرم یا سرد برای شستن موها استفاده شود.

 • نحوه خشک کردن موها پس از کراتینه

بعد از گذشت 72 ساعت و مدت زمان لازم برای قرنطینه موها، می‌توانید موهای خود را بشویید. زمانی که موهای خود را شستید و از حمام بیرون آمدید، می‌توانید از باد سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید. زمانی که موها با استفاده از باد سشوار خشک می‌شوند، به حالت صاف کراتین شده برمی‌گردند. در واقع تنها کافی است کمی سشوار را روی موهای خود بگیرید و با یک شانه زدن آن را صاف و زیبا نمایید. توصیه ما این است که پس از کراتینه مو، استفاده مداوم و روزانه از اتوی مو یا برس حرارتی را کنار بگذارید. چرا که این لوازم حرارتی سبب خشکی بیشتر مو شده و به آن آسیب وارد می‌کنند.

 • طرز خوابیدن بعد از کراتینه مو

 

طرز خوابیدن بعد از کراتینه مو

 

نحوه خوابیدن پس از کراتینه هم مهم است. برای اینکه هنگام خواب از شکنندگی موها جلوگیری شود، میتوان از بالش‌های ابریشمی و ساتن استفاده کرد. این مواد سبب کاهش اصطکاک مو و بالش شده و از آسیب دیدگی به آن جلوگیری می‌نماید. علاوه بر این بهتر است هنگام خواب موها را با یک کش نرم بسته تا دچار کشیدگی یا به هم ریختگی هنگام خواب نشود. بستن مو بعد از کراتین هم مهم است و نباید موها خیلی سفت بسته شوند.

 • شرایط شنا کردن پس از کراتینه

از دیگر موارد مراقبتی بعد از کراتینه مو، باید به شنا کردن اشاره کرد. آب شور و آب کلردار برای موهای کراتین شده ضرر دارند و سبب از بین رفتن اثر کراتینه می‌شوند. برای همین در صورتی که نیاز به رفتن به استخر باشد، بهتر است در ابتدا موهای خود را با آب بشویید و سپس از یک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی بر روی موهای خود استفاده کنید. این نرم کننده از نفوذ آب شور و کلر به روی ساقه مو جلوگیری کرده و اثری روی مواد کراتینه نمی‌گذارد. همچنین باید حتما از کلاه مناسب شنا استفاده شود. پس از پایان کار نیز باید موهای خود را به خوبی بشویید.

 • طرز درست شانه زدن موها

 

طرز درست شانه زدن موها

 

با موهایی که کراتینه شده‌اند، نباید به شکل خشنی برخورد کرد. این یعنی هنگام شانه زدن باید این کار را به آرامی انجام دهید و از شانه مناسبی هم برای این کار استفاده کنید. در صورتی که موهایتان گره خورده بود، به هیچ وجه روی موها فشار زیادی وارد نکنید و باز کردن گره‌ها را با حوصله و آرامش انجام دهید. شانه‌های دندانه دار برای باز کردن گره‌های مو مناسب هستند.

 • شرایط رنگ و دکلره پس از کراتینه مو

بسیاری از بانوان سوال دارند که آیا میتوان موهای کراتینه شده را رنگ و دکلره کرد یا خیر؟ در این رابطه باید اشاره شود که اگر در ابتدا موها دکلره و رنگ شوند و سپس برای کراتینه احیایشان اقدام شود، بهتر است. البته این کار هم بستگی به جنس و شرایط مو دارد. در این رابطه باید با یک متخصص مشورت کرده و برای انجام کار اقدام کرد. حال اگر موهای خود را در ابتدا کراتینه کرده باشید و قصد رنگ یا مش کردن آن را داشته باشید، باید حتما به موهای خود فرصت دهید تا خود را بازسازی کنند. دلیل آن هم این است که موادی چون دکلره کاملا شیمیایی هستند و به موها آسیب زیادی وارد می‌کنند. بنابراین بهتر است تا چند هفته به موهای خود فرصت دهید تا حالت شادابی و طراوت خود را به دست آورند. در این رابطه نیز بهتر است از آرایشگر خود سوال کنید تا از بهترین زمان برای این کار مطلع شوید.

 • درمان ریزش مو پس از کراتینه

 

درمان ریزش مو پس از کراتینه

 

برخی افراد ممکن است بعد از کراتینه دچار ریزش مو شوند. این به خاطر وجود مواد شیمیایی در مواد کراتینه است و ممکن است برخی از افراد آن را تجربه نمایند. برای همین جهت درمان ریزش مو میتوان از روغن مناسب جهت ماساژ کف سر استفاده کرده و با این کار از ریزش موها تا حد زیادی جلوگیری کرد. البته روغن نباید به ساقه موها برخورد کند. چرا که چربی بیش از حد برخی از روغن‌ها، روی اثر کراتین تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این جهت درمان ریزش مو بعد از کراتینه، از شانه زدن موها در حالت خیس خودداری کنید و حتما روزانه مقدار آب زیادی بنوشید. همچنین بهتر است از مصرف غذاهای سرشار از آهن، پروتئین، مکمل‌های بیوتین و ویتامین E غافل نشوید و به مقدار مناسب این ویتامین‌ها را مصرف کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی نکات مراقبتی بعد از کراتینه مو پرداخته شد. همانطور که ملاحظه کردید، موارد اشاره شده کار سختی نیستند و تنها نیاز به کمی دقت و توجه دارند. در اینجا نیز به طور خلاصه به موارد مراقبتی پس از کراتینه مو اشاره می‌کنیم: استفاده از شامپو و ماسک موی مناسب، قرنطینه کردن موها، شستشو با آب سرد یا ولرم، خشک کردن با سشوار، استفاده از بالش ساتن یا ابریشمی، جمع کردن موها هنگام خواب، استفاده از ماسک مناسب پیش از شنا و درست شانه زدن مو. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه، حتما با مشاوران یاسمن بیوتی در تماس باشید.

سوالات متداول

 

1- آیا استفاده از ماسک مو بعد از کراتینه ضرورت دارد؟

استفاده از ماسک موی مناسب باعث می‌شود تا رطوبت و روغن طبیعی مو بیشتر حفظ شود. پس حتما از ماسک موی مناسب موهای کراتین شده استفاده کنید.

 

2- در صورتی که موها بعد از کراتینه خیس و مرطوب شوند، چه کار باید کرد؟

در این شرایط موهای خود را با سشوار خشک کنید و در صورتی که متوجه مجعد شدن آنها شدید، با اتو آنها را صاف کنید.

 

3- آیا امکان استفاده از روغن برای موهای کراتین شده وجود دارد؟

برای استفاده از روغن باید تنها کف سر را با آن ماساژ دهید و از آن برای ساقه مو استفاده نکنید.

2 Comments

 1. خاطره گفت:

  با کراتینه واقعا موها همیشه حالت صاف و یکدستی دارند و ظاهر خیلی مرتب‌تر به نظر میاد.

 2. فاطمه گفت:

  بیشتر روی شامپو و ماسک موی مناسب کراتینه تمرکز کنید و حتما از آرایشگرتون بابت شامپوی مناسب سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *