راهنمای کامل دکلره و روشن کردن مو

راهنمای کامل دکلره و روشن کردن مو

دکلره کردن مو، فرایندی شیمیایی است که رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را از بین می‌برد تا برای رنگ‌کردن به رنگ‌های روشن‌تر آماده شود. این فرایند می‌تواند موها را به طور قابل‌توجهی روشن‌تر کند و طیف وسیعی از رنگ‌های بلوند، پلاتینی و فانتزی را امکان‌پذیر سازد.
بااین‌حال، دکلره کردن می‌تواند به موها آسیب برساند و خشکی، شکنندگی و وزشدن مو را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل، انجام صحیح این فرایند و مراقبت‌های قبل و بعد از آن، از اهمیت بالایی برخوردار است.
در این راهنمای جامع، به طور کامل به مراحل دکلره و روشن‌کردن مو، نکات و ترفندهای مهم، و مراقبت‌های ضروری قبل و بعد از دکلره می‌پردازیم.

روشن و دکلره کردن مو

روشن یا دکلره کردن مو فرایندی است که طی آن از محصولات روشن‌کننده ویژه (پودرها، کرم‌ها و غیره) همراه با اکسیدان استفاده می‌شود تا مو را تا ۸ درجه روشن‌تر کند. توجه داشته باشید که روشن‌کردن و دکلره کردن مو باهم متفاوت هستند (در ادامه توضیح خواهیم داد).
در هر دو روش، فرایند به یک‌شکل است: پس از اعمال محلول دکلره، کوتیکول‌های مو باز شده و محصول به‌راحتی به کورتکس (قشر مو) نفوذ می‌کند. در آنجا، رنگ‌دانه‌های طبیعی مو به دلیل اکسیداسیون (ازبین‌رفتن رنگ‌دانه‌ها) حل شده و مو روشن‌تر می‌شود. نتیجه این فرایند دائمی است، به این معنی که موی روشن شده تا زمان رشد مجدد، به همان رنگ باقی می‌ماند. دکلره کردن باعث آسیب قابل‌توجه به مو و پیوندهای آن می‌شود، به همین دلیل بسیاری از متخصصان از افزودنی‌های محافظت‌کننده پیوند استفاده می‌کنند. این محصولات ویژه، از پیوندهای موجود در برابر آسیب جدی محافظت کرده و همچنین پیوندهای آسیب‌دیده را ترمیم و بازسازی می‌کنند.
رنگ‌کردن مو کمی متفاوت است. در رنگ‌کردن، مو در یک مرحله دکلره شده و رنگ جدیدی به آن اضافه می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، ابتدا رنگ‌دانه طبیعی مو از بین رفته و سپس با رنگ‌دانه‌های مصنوعی جایگزین می‌شود. در مقایسه با محصولات دکلره، با رنگ مو می‌توانید به هر سایه‌ای دست پیدا کنید، اما میزان روشن‌شدن مو تنها تا ۳-۴ امکان‌پذیر است.

روشن و دکلره کردن مو

تفاوت روشن، دکلره و رنگ‌کردن مو چیست؟

به تفاوت‌های اصلی بین رنگ‌کردن، روشن‌کردن و دکلره کردن توجه کنید:

• روشن‌کردن: برای روشن‌کردن موهای طبیعی استفاده می‌شود. روشن‌کردن را می‌توان فرایندی مصنوعی برای کاهش و حل‌شدن رنگ‌دانه‌های مو تعریف کرد.
• دکلره کردن: به روشن‌کردن موهای رنگ‌شده قبلی کمک می‌کند. این تکنیک برای زمانی استفاده می‌شود که مشتری می‌خواهد سایه موهای رنگ‌شدة خود را از تیره به روشن تغییر دهد. دکلره کردن موهایی که قبلاً با رنگ موی دائمی رنگ شده‌اند امکان‌پذیر نیست (قانون سرانگشتی: یک‌رنگ، رنگ دیگری را پاک نمی‌کند).
• رنگ‌کردن: مو را هم‌زمان دکلره و رنگ می‌کند. بااین‌حال، اگر روی موهایی که قبلاً به‌صورت شیمیایی رنگ شده‌اند کار می‌کنیم، باید به‌خاطر داشته باشیم که نتیجه نهایی هرگز از سایه فعلی روشن‌تر نخواهد شد، زیرا رنگ مو در این حالت روشن نمی‌شود (رنگ با رنگ قابل روشن‌شدن نیست)؛ بنابراین، نتیجه نهایی همیشه در همان عمق یا تیره‌تر خواهد بود.

ابزار موردنیاز رنگ مو

پیش از شروع رنگ‌کردن مو، بهتر است مطمئن شوید که تمام ابزارهای ضروری آرایشگری برای رنگ‌آمیزی را در اختیار دارید:
• پودر دکلره مخصوص یا رنگ‌بر قوی: این پودرها برای روشن‌کردن موهای تیره قبل از رنگ‌آمیزی‌های خاص یا مش کردن موردنیاز هستند.
• اکسیدان: اکسیدان با پودر دکلره یا رنگ‌بر ترکیب شده و قدرت روشن‌کنندگی آن‌ها را تعیین می‌کند.
• دستکش محافظ و محافظ لباس (حوله/تیشرت قدیمی): برای جلوگیری از آسیب‌دیدن پوست دست و لباس در حین رنگ‌آمیزی ضروری است.
• کاسه مخلوط‌کردن و برس رنگ مو: برای ترکیب‌کردن پودر دکلره یا رنگ با اکسیدان و اعمال آن روی مو به کار می‌رود.
• شانه برای توزیع یکنواخت رنگ: به‌منظور دستیابی به رنگ یکدست در کل موها لازم است.
• ساعت‌مچی یا تایمر: برای کنترل دقیق زمان مکث رنگ روی مو و جلوگیری از آسیب‌دیدن ساقه مو ضروری است.
• شامپو و نرم‌کننده مو: برای شستشوی نهایی موها بعد از رنگ‌آمیزی و ترمیم ساقه مو بعد از فرایند شیمیایی رنگ‌کردن استفاده می‌شود.

پودر دکلره یا رنگ مو؟

محصولات مختلفی برای روشن‌کردن مو وجود دارند. پودر، کرم یا رنگ. تصمیم‌گیری شما بر اساس نتیجه‌ای که می‌خواهید به دست آورید و اینکه می‌خواهید موهایتان را تا چند درجه روشن کنید، انجام می‌شود.
• پودر دکلره: اگر خواهان روشن‌شدن چشمگیر از تیره به بلوند هستید، به‌احتمال زیاد نیاز به استفاده از پودر دکلره دارید که بسیار قوی‌تر است و می‌تواند موهایتان را تا 8 درجه فقط در یک بار مصرف روشن کند. نکته منفی این است که پودرها تُن مو را کنترل نمی‌کنند. به همین دلیل، بسیاری از متخصصان برای بهبود تُن از تونر استفاده می‌کنند. این بهترین گزینه برای موهای رنگ شده است و حداکثر اطمینان را در حین روشن شدن و خنثی‌سازی بالایی از تناژهای گرم ناخواسته ارائه می‌دهد. اگر موهای خود را قهوه‌ای کرده‌اید و اکنون رنگ قهوه‌ای روشن‌تری می‌خواهید، آرایشگر شما احتمالا از پودر دکلره استفاده می‌کند که رنگدانه‌های مصنوعی را از بین می‌برد و سپس موهای شما را به رنگ قهوه‌ای روشن در می‌آورد.
• کرم روشن‌کننده: برخلاف پودرهای روشن‌کننده، کرم‌ها به دلیل ترکیبات مغذی‌ترشان برای مو و پوست سر ملایم‌تر هستند. بااین‌حال، یکی از اشکالات کلیدی استفاده از کرم‌های روشن‌کننده این است که آنها به‌طورکلی توانایی بالایی در خنثی‌کردن تناژهای گرم ندارند. آنها برای موهای بدون رنگ و روشن‌تر ایده‌آل هستند.
• رنگ موهای لیفت بالا: اینها رنگ‌های دائمی هستند که برای روشن‌شدن دائمی مو به سایه موردنظر در نظر گرفته شده‌اند و اساساً، ترکیبی از رنگ و روشن‌کننده را شامل می‌شوند. برخلاف کرم‌ها و پودرهای روشن‌کننده، آنها همچنین حاوی رنگ‌دانه‌هایی هستند که به تنظیم تُن مو کمک می‌کند. آنها برای دستیابی به یک تُن بلوند جالب (به‌عنوان‌مثال، تُن طلایی، سایه مسی) ایده‌آل هستند. به دلیل غلظت کمتر پراکسید هیدروژن، ملایم‌ترین راه برای روشن‌کردن موهای شماست، اما در صورت داشتن موهای تیره به‌اندازه سایر روش‌ها مؤثر نیست. اگر نتایج قابل‌پیش‌بینی می‌خواهید، از این نوع رنگ‌ها فقط روی موهای رنگ نشده استفاده کنید. آنها برای روشن‌کردن موهای از قبل رنگ شده یا پوشاندن موهای سفید مناسب نیستند.

پودر دکلره یا رنگ مو؟

نحوه انتخاب دکلره

برای هر رنگ مو، به دکلره (پودر روشن‌کننده) نیز نیاز خواهید داشت. قبل از انتخاب دکلره، باید بدانید که می‌خواهید موهای خود را تا چند درجه روشن کنید. این به این دلیل است که میزان روشن‌کنندگی با غلظت پراکسید هیدروژن استفاده شده ارتباط مستقیم دارد. به‌طورکلی: هرچه درصد بالاتر باشد، دکلره سریع‌تر عمل می‌کند، اما آسیب بیشتری نیز به مو وارد می‌کند! بنابراین، اکثر آرایشگران استفاده از دکلره ۳% یا ۶% را توصیه می‌کنند. روند روشن‌کنندگی با این درصدها زمان بیشتری می‌برد، اما به‌اندازه غلظت‌های بالاتر پراکسید، مضر نیست. در صورت تردید، دکلره ۶% را انتخاب کنید، زیرا این رایج‌ترین و بهترین گزینه از نظر کارایی و ملایمت با مو است. به‌خاطر داشته باشید: قوی‌ترین دکلره قابل‌استفاده روی پوست سر، ۹% است.

 

مراحل دکلره کردن مو

در این بخش به شما مراحل دکلره کردن مو را آموزش می‌دهیم. اما به‌خاطر داشته باشید که هر روشن‌کننده یا روشی ممکن است مراحل کمی متفاوتی داشته باشد، به همین دلیل همیشه باید دستورالعمل‌های مصرف‌کننده را به‌دقت بخوانید و دنبال کنید. بهتر است در کل فرایند رنگ‌کردن، دستورالعمل را دم دست داشته باشید. همچنین تست حساسیت پوستی را فراموش نکنید.

1. ترکیب دکلره

• روشن‌کننده که معمولاً به‌صورت پودر است، را با اکسیدان با نسبت توصیه شده (معمولاً 1 به 2) مخلوط کنید.
• ابتدا پودر روشن‌کننده را داخل یک ظرف پلاستیکی ریخته و سپس اکسیدان را به آن اضافه کنید.
• مواد را به‌خوبی هم بزنید تا مخلوطی یکدست و صاف بدون هیچ گلوله‌ای به دست آید. درصورتی‌که مخلوط به‌خوبی هم زده نشود، ممکن است قسمتی از مو فقط با اکسیدان و قسمتی دیگر فقط با روشن‌کننده پوشیده شود. این دو ماده به‌صورت جداگانه مو را روشن نخواهند کرد.
• بلافاصله پس از مخلوط‌کردن، با استفاده از برس رنگ مو، مواد را روی موهای خود اعمال کنید.

2. پیاده‌سازی

• مخلوط دکلره را به‌صورت بخش به بخش و منظم روی لایه‌های بسیار نازک مو، معمولاً روی موهای خشک و بدون شستشو، اعمال کنید، اما ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد. همیشه دستورالعمل‌های مصرف را دنبال کنید.
• استفاده از محلول دکلره را از پشت سر و با جداکردن دسته‌های یک‌سانتی‌متری شروع کنید، این قسمت از مو سالم‌ترین بوده و کمترین آسیب را دیده است.
• سپس به قسمت‌های جلویی و در نهایت به موهای اطراف صورت بروید، جایی که موها آسیب‌دیده‌تر و نرم‌تر هستند و در نتیجه سریع‌تر روشن می‌شوند.
• در مصرف مخلوط دکلره صرفه‌جویی نکنید! در حالت ایده‌آل، موها باید کاملاً پوشیده شوند. تنها با این روش می‌توانید به بهترین و یکنواخت‌ترین نتایج بدون لکه و غیره برسید.
• هنگام دکلره کردن ریشه‌ها، دقت کنید که محلول را فقط روی موهای درآمده جدید بزنید، در غیر این صورت ممکن است همپوشانی ناخوشایندی ایجاد کنید.

برای رنگ‌کردن مو نیز می‌توانید:

ابتدا رنگ مو را روی ساقه و انتهای مو، تا حدود ۲.۵ سانتی‌متری از پوست سر، اعمال کنید. دلیل این کار این است که موهای نزدیک به پوست سر به دلیل گرمای ایجاد شده توسط سر، سریع‌تر روشن می‌شوند. به همین خاطر، رنگ‌کردن این قسمت از مو را که نزدیک پوست سر است، به انتهای کار موکول کنید. رنگ‌کردن را از پشت سر به سمت جلو انجام دهید و به مدت‌زمان مشخص شده، بگذارید روی مو بماند.
کمی قبل از تمام‌شدن زمان رنگ‌گذاری، همان ترکیب رنگ را دوباره آماده کنید و به طور یکنواخت روی ریشه‌های مو بزنید، سپس چند دقیقه دیگر اجازه دهید روی مو باقی بماند.

ریشه‌گیری مو

1. مواد دکلره را فقط به ریشه‌های مو بزنید و دقت کنید که رنگ را به قسمت‌های از قبل رنگ شده، اعمال نکنید. طبق دستورالعمل روی محصول، رنگ را به مدت‌زمان مشخص شده روی مو نگه دارید.
2. بعد از گذشت زمان لازم، در صورت نیاز، موها را با آب خیس کنید و مواد دکلره را به ساقه و انتهای مو نیز به طور یکدست ماساژ دهید و اجازه دهید کمی روی مو بماند. این کار به طور طبیعی باعث پوشیده شدن خط اتصال رنگ قدیم و جدید می‌شود.
نکته! برای اینکه ریشه‌های درآمده کمتر به چشم بیاید، تجدید دکلره را تاحدامکان زودتر تکرار کنید، ترجیحاً زمانی که اندازه ریشه‌ها به حداکثر ۲.۵ سانتیمتر رسیده باشد. با این روش، رنگ مو یکدست‌تر به نظر خواهد رسید.

دکلره کردن مو

مدت‌زمان اثرگذاری دکلره

مدت‌زمان لازم برای اثرگذاری مواد دکلره بر روی مو بستگی به میزان روشنی‌بخشی، کیفیت، بافت و ساختار مو دارد. این مدت‌زمان معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ دقیقه است. پس از این زمان، مخلوط آماده شده، خاصیت روشن‌کنندگی خود را از دست می‌دهد. حتماً همیشه دستورالعمل‌های استفاده را به‌دقت مطالعه کنید، زیرا هر محصول ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشد.
طی مدت‌زمان اثرگذاری، به طور مرتب (حدوداً هر ۱۰ دقیقه) روند روشن‌شدن مو را بررسی کنید. به‌خاطر داشته باشید که موهای خشک، یک درجه روشن‌تر خواهند شد.
در هنگام استفاده از دکلره، ممکن است احساس خارش و سوزش خفیفی در سرخود داشته باشید. نگران نباشید! کمی احساس سوزش کاملاً طبیعی است.
همچنین، به این نکته توجه داشته باشید که هر زمان تصمیم به روشن‌کردن موهای خود می‌گیرید، همواره با تناژهای گرم رنگ مو مبارزه می‌کنید؛ بنابراین، کنترل دقیق زمان در طول دکلره بسیار مهم است. اگر رنگ را زودتر بشویید، ممکن است ته‌رنگ مایل به قرمز یا زرد در موهایتان باقی بماند، زیرا روند دکلره از قرمز به زرد و سپس به بلوند نهایی پیش می‌رود.
حتــی اگــر به رنگ دلخواه خود نرسیدید، از مدت‌زمان اثرگذاری بیشتر از حد تجاوز نکنید. این امر، به‌ویژه برای افرادی با موهای تیره‌تر یا موهایی که در برابر رنگ‌آمیزی و دکلره مقاومت بیشتری دارند، امری رایج است. برای رسیدن به رنگ بلوند موردنظر، ممکن است نیاز به چندین بار تکرار فرایند دکلره داشته باشید.

مدت‌زمان اثرگذاری دکلره

سخن پایانی

دکلره کردن مو، فرایندی شیمیایی است که می‌تواند به طور قابل‌توجهی رنگ موهای شما را روشن کند. این روش، رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را از بین می‌برد و بستری برای رنگ‌های روشن‌تر ایجاد می‌کند. باوجوداینکه دکلره کردن مو می‌تواند جذاب به نظر برسد، اما عوارض جانبی نیز به همراه دارد.
در این مقاله، سعی کردیم راهنمای کاملی از دکلره کردن مو را به شما ارائه دهیم. از انتخاب مواد و ابزار مناسب تا انجام صحیح مراحل دکلره و مراقبت‌های بعد از آن، تمام نکات لازم را به طور مفصل شرح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *