• خانه
  • مقالات
  • 12 نکته‌ای که باید درباره‌ی پاک‌کننده‌ی رنگ مو بدانید
12 نکته‌ای که باید درباره‌ی پاک‌کننده‌ی رنگ مو بدانید

12 نکته‌ای که باید درباره‌ی پاک‌کننده‌ی رنگ مو بدانید

پاک کننده رنگ مو چیست؟ چطور کار می‌کند؟ آیا رنگ موی اولیه‌ام را برمی‌گرداند؟ به موهایم آسیب می‌زند؟ سوالات زیاد و پاسخی در کار نیست؟ با خواندن این مقاله همة آنچه راجع به فرایند پاک‌کردن رنگ مو با پاک‌کننده‌ی رنگ مو می‌خواستید بدانید، کشف کنید.
زمانی که موهایتان به‌جای بلوند بژ، نارنجی شده‌اند یا به‌جای قهوه‌ای، مشکی درآمده‌اند، تنها کاری که می‌خواهید انجام دهید گریه‌کردن است. گاهی اوقات، رنگ‌کردن مو آن‌طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود. دلیلش می‌تواند یک آرایشگر تازه‌کار (و احتمالا کم‌تجربه) یا انتخاب رنگ نامناسب باشد. اما خوشبختانه، برای تمام این موارد راه‌حلی وجود دارد! پاک‌کننده‌های رنگ مو اینجا هستند تا شما را از فاجعه نجات دهند. در این مقاله، پاسخ ۱۲ سوال پرتکرار را خواهید یافت تا بفهمید آیا پاک‌کننده رنگ مو محصولی است که به دنبالش هستید.

1. پاک کننده رنگ مو چیست و چه کاربردی دارد؟

پاک کننده رنگ مو ملایم‌ترین روش برای پاک‌کردن رنگ مصنوعی مو است. همچنین به آماده‌سازی مو برای تغییر تناژ رنگ، مثلاً از گرم به سرد، یا ازبین‌بردن رنگ انباشته شده ناشی از رنگ کردن مکرر کمک می‌کند. علائم تجمع رنگ معمولا شامل موهای کدر، بدون درخشش، خشک، سنگین و تیره‌تر از رنگ طبیعی حتی با رنگ‌کردن مجدد با همان تناژ می‌شود. همچنین، ریشه‌های روشن‌تر و انتهای مات مو نشانه‌هایی از تجمع رنگ به شمار می‌روند.

2. پاک کننده رنگ مو چگونه کار می کند؟

پاک کننده رنگ مو با نفوذ به ساقه مو عمل می‌کند، جایی که روی رنگ‌دانه‌های مصنوعی رنگ مو تمرکز کرده و آنها را حل می‌کند. پس از حل‌شدن رنگ‌دانه، رنگ مصنوعی دیگر چیزی برای چسبیدن ندارد و بعد از چند دقیقه استفاده از پاک کننده رنگ مو، به‌راحتی می‌توانید آن را از موهای خود بشویید. این بدان معناست که بلافاصله پس از آبکشی مو، نتایج را مشاهده خواهید کرد. بهترین ویژگی این است که پاک کننده رنگ مو رنگ طبیعی مو را از بین نمی‌برد و به مو آسیب نمی‌زند یا آن را خشک نمی‌کند؛ بنابراین برای موهای نازک و کمی آسیب‌دیده نیز مناسب است.

3. پاک کننده رنگ با دکلره چه تفاوتی دارند؟

پاک کننده رنگ، وارد ساقه مو شده و رنگ‌دانه مصنوعی را از آن خارج می‌کند، اما رنگ‌دانه طبیعی مو دست‌نخورده باقی می‌ماند. این کار باعث حفظ رنگ طبیعی مو شده و آسیبی به آن وارد نمی‌کند. برعکس، دکلره به داخل تار مو نفوذ کرده و تمام رنگ‌دانه‌های مصنوعی و طبیعی را از بین می‌برد و در نتیجه مو را بدون هیچ رنگ‌دانه‌ای باقی می‌گذارد. این کار باعث خشکی، تردی و آسیب به مو می‌شود.

پاک کننده رنگ مو چیست

4. آیا بعد از پاک کردن رنگ، مو به رنگ طبیعی اولیه برمی‌گردد؟

به‌خاطر داشته باشید که پاک کردن رنگ مو به معنای بازگشت کامل به رنگ طبیعی نیست. پاک‌کننده رنگ مو تنها در موارد خاصی می‌تواند رنگ طبیعی موی شما را بازیابی کند. این موضوع همیشه به وضعیتی بستگی دارد که در رنگ‌آمیزی قبلی برای موهایتان رخ‌داده است. هنگامی که رنگ طبیعی موهای خود را با رنگ‌های حاوی اکسیدان تغییر می‌دهید، پاک‌کننده رنگ نمی‌تواند سایه طبیعی اولیه موی شما را برگرداند. دلیل این امر آن است که هر رنگ مویی بر پایه پراکسید، به‌احتمال زیاد باعث روشن‌شدن رنگ طبیعی موی شما شده و آن را با سایه‌ای که برای رنگ‌آمیزی انتخاب کرده‌اید، می‌پوشاند. هر چه بیشتر موهای خود را رنگ کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که رنگ طبیعی شما به طور دائم و غیرقابل‌برگشت حذف یا روشن شود. در چنین مواردی، پس از استفاده از پاک‌کننده رنگ، شاهد نتیجه‌ای روشن‌تر به سمت زرد یا مسی خواهید بود که اکنون رنگ طبیعی واقعی شماست. با این حالت چه کنیم؟ اگر رنگ روشن‌تر را دوست دارید، می‌توانید تناژهای گرم را با تونر خنثی کنید. در غیر این صورت، توصیه می‌کنیم موها را با سایه انتخاب‌شده مجدداً رنگ‌آمیزی کنید.

5. رنگ نهایی مسی/زرد شده است. اشتباه من کجاست؟

آیا از پاک کننده رنگ مو استفاده کردید که رنگ را پاک‌کرده اما ته‌رنگ مسی یا زرد روی موهایتان باقی گذاشته است؟ نگران نباشید! همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، این کاملا طبیعی است. این به این معنی است که پاک‌کننده رنگ مو به‌درستی کارکرده است. پس از پاک کردن رنگ، مو همیشه کمی گرم‌تر به نظر می‌رسد. این تناژهای نارنجی یا زرد باقی‌مانده روی مو ناشی از دکلره‌ای است که در رنگ‌آمیزی قبلی استفاده شده است. به‌راحتی می‌توانید این تناژهای گرم ناخواسته را با رنگ‌کردن مو به سایه موردنظر خود یا با استفاده از تونر مو اصلاح کنید.

6. آیا پاک کننده رنگ، می‌تواند اثر روشن‌کنندگی مو را از بین ببرد؟

پاک کننده رنگ، تنها رنگ مویی را که تیره‌تر از رنگ طبیعی موهای شماست پاک می‌کند. این بدین معناست که نمی‌تواند رنگ موهای دکلره شده را پاک کند. اگر موهای شما بلوند دکلره شده است و یا رنگ مویی روشن‌تر از رنگ طبیعی موهایتان دارد، پیاز طبیعی موهای شما به‌صورت شیمیایی روشن شده است. بسته به میزان روشنی موهایتان، ممکن است دیگر هیچ پیگمنت رنگ طبیعی در موهایتان وجود نداشته باشد، بنابراین پاک کننده رنگ در واقع چیزی برای پاک‌کردن ندارد.

آیا پاک کننده رنگ، می‌تواند اثر روشن‌کنندگی مو را از بین ببرد؟

7. امکان پاک کردن همه رنگ‌ها وجود دارد؟

همیشه به دستورالعمل هر برند بستگی دارد. معمولا هر مارکی پاک‌کننده رنگ مخصوص به خود را دارد که به طور ویژه برای رنگ‌های همان برند طراحی شده است. در نظر داشته باشید پاک‌کننده‌های رنگ برای قرمز، فانتزی و سایه‌های خیلی تیره تا مشکی چندان مناسب نیستند و ممکن است در زمان پاک‌کردن با مشکلاتی مواجه شوید.

8. چند بار می ‌توان از پاک کننده رنگ مو استفاده کرد؟

به طور معمول، برای پاک‌کردن اشتباهات رنگ‌آمیزی اخیر یا رنگ‌آمیزی یک ماه قبل، یکبار استفاده از پاک‌کننده کافی است. بااین‌حال، در صورت نیاز، می‌توانید چندین بار متوالی از پاک‌کننده رنگ استفاده کنید، اما به‌طورکلی حداکثر 3 بار توصیه می‌شود. به عنوان مثال، اگر موهای خود را برای مدت طولانی (ماه‌ها یا سال‌ها) رنگ کرده‌اید، احتمالاً مقدار قابل توجهی رنگ روی موهایتان وجود دارد که یکبار پاک‌کردن برای آن کافی نخواهد بود و باید این کار را چندین بار تکرار کنید تا رنگ انباشته شده کاملاً پاک شود. این یک واقعیت است که هرچه موهای خود را بیشتر رنگ کنید، زمان بیشتری برای پاک کردن رنگ مورد نیاز است. همچنین، حذف برخی سایه‌ها مانند مشکی یا قرمز دشوارتر است زیرا مقدار زیادی رنگدانه مصنوعی باید از بین برود و این به چندین مرحله پاک‌کننده رنگ مو نیاز دارد. در بدترین حالت، رنگ مشکی ممکن است لکه‌ای روی مو باقی بگذارد که پاک‌کردن آن غیرممکن باشد. اگر بعد از سه بار استفاده همچنان نتوانستید رنگ را به طور کامل از بین ببرید، حتماً با یک متخصص مشورت کنید.

9. هرچه پاک کننده را بیشتر روی مو بگذارم، رنگ بیشتری پاک می‌شود؟

خیر، نباید ریموور رنگ مو را بیشتر از زمان توصیه شده روی مو بگذارید. گذاشتن طولانی‌تر ریموور روی مو باعث پاک‌شدن بیشتر رنگ نمی‌شود، بلکه برعکس، ممکن است باعث تیرگی مو شود. همیشه دقیقاً دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید!

امکان پاک کردن همه رنگ‌ها وجود دارد؟

10. چرا موهای من بعد از استفاده از پاک کننده رنگ، تیره شد؟

این مشکل ممکن است زمانی رخ دهد که موها به‌درستی آبکشی نشوند. دلیل آن پدیده “باز – اکسیداسیون” است. به این معنی که مولکول‌های رنگ مصنوعی در طی فرایند پاک‌کردن به طور کامل از مو پاک نشده‌اند، آن‌ها افزایش‌یافته و باعث بازگشت رنگ قبلی می‌شوند؛ بنابراین، توصیه می‌شود موها را به طور کامل و بادقت آبکشی کنید. (با تأکید روی آبکشی صحیح)

11. آیا می توانم بلافاصله بعد از ریموور رنگ، موهایم را رنگ کنم؟

احتیاط کنید که بلافاصله بعد از پاک‌کردن رنگ، موهایتان را رنگ نکنید! موها بعد از پاک‌شدن رنگ، “متفاوت” شده و واکنش متفاوتی نسبت به رنگ جدید نشان می‌دهند. در این حالت، کوتیکول مو (لایه بیرونی محافظ) بسیار متخلخل و باز است، به این معنی که هر ماده‌ای را به‌سرعت جذب می‌کند؛ بنابراین، هر رنگ‌دانه‌ای که روی مو اعمال شود، تیره‌تر از آنچه انتظار دارید خواهد شد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، توصیه می‌کنیم حداقل 48 ساعت قبل از رنگ مجدد صبر کنید. با این حال، اگر نمی توانید منتظر بمانید، دو درجه رنگ روشن تر از رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال، به جای بلوند خاکستری تیره (شماره 7.1)، بلوند خاکستری روشن (شماره 9.1) را انتخاب کنید.

12. احتیاط در مراقبت از موهای رنگ شده!

اگر از شامپو و نرم‌کننده محافظ رنگ استفاده می‌کنید، برای محافظت از رنگ مو، باید چند هفته قبل از استفاده از پاک‌کننده رنگ مو، مصرف آنها را قطع کنید. محصولات مراقبت مو با خاصیت محافظت از رنگ، ممکن است مانع از عملکرد پاک‌کننده شوند. بهتر است در این مدت از محصولات مراقبتی معمولی بدون خاصیت محافظت از رنگ استفاده کنید.

احتیاط در مراقبت از موهای رنگ شده!

جمع‌بندی

پاک‌کننده‌ی رنگ مو می‌تواند راه‌حلی مناسب برای تغییر رنگ موها و رسیدن به رنگ دلخواهتان باشد. بااین‌حال، استفاده‌ی صحیح و ایمن از این محصول بسیار مهم است.
در این مقاله، 12 نکته‌ی مهم درباره‌ی پاک‌کننده‌ی رنگ مو را بررسی کردیم که به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ی مثبتی از استفاده از این محصول داشته باشید.
به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از هرگونه محصول رنگ مو، حتماً دستورالعمل‌های موجود روی بسته را به‌دقت مطالعه و دنبال کنید. همچنین، اگر موهایتان ضعیف، شکننده یا آسیب‌دیده است، قبل از استفاده از پاک‌کننده‌ی رنگ مو با یک متخصص مو مشورت کنید.
با رعایت این نکات، می‌توانید با خیالی راحت از پاک‌کننده‌ی رنگ مو استفاده کنید و به رنگ دلخواهتان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *