از مزایا و معایب کراتینه مو چه می‌دانید؟

از مزایا و معایب کراتینه مو چه می‌دانید؟

کراتینه کردن مو یکی از روش‌های رایج برای بهبود ظاهر مو است. این روش علاوه بر زیبایی، بر روی سلامتی موها نیز تاثیر دارد و سبب درمان موهای آسیب‌دیده می‌شود. برای همین افرادی که به دنبال صافی مو و درمان موهایشان هستند، می‌توانند از روش کراتینه استفاده نمایند. با این حال کراتینه از مزایا و معایبی برخوردار است که برخی افراد نسبت به آن بی‌اطلاع هستند. در این مطلب به بررسی فواید و مضرات کراتینه مو می‌پردازیم تا افراد بتوانند با آگاهی بیشتری نسبت به کراتینه کردن موهایشان اقدام نمایند.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه فرایندی است که در آن موها مورد احیا و صافی قرار می‌گیرند. زمانی که موها کراتینه می‌شوند، تمام وز شدگی‌ها، شکنندگی‌ها و آسیب‌های مو برطرف می‌گردد و مو ظاهری نرم و درخشان‌تر پیدا می‌نماید. کراتینه کردن روشی شیمیایی بوده و در آن از مواد به خصوصی استفاده می‌شود. هر چقدر مواد کراتینه از کیفیت بیشتری برخوردار باشند، ماندگاری و اثر کراتینه بیشتر خواهد بود. آرایشگرانی که در حوزه کراتین درمانی تخصص دارند، باید با توجه به نوع موی افراد از یک فرمول مناسب کراتینه استفاده نمایند. خوب است بدانید کراتینه با روش‌های مختلفی قابل انجام است که برخی از آنها در زمان حرارت دیدن، از خود ماده فرمالدهید آزاد می‌کنند. با این حال روش‌های جدیدتر اینگونه نیستند و برای همین است که به روش‌های فاقد فرمالدهید معروف شده‌اند.

دلیل نرم شدن و صافی موها پس از کراتینه

 

دلیل نرم شدن و صافی موها پس از کراتینه

فارغ از اینکه از کدام روش کراتینه برای کراتین کردن موها استفاده می‌شود، باید بدانید که کراتینه با فولیکول‌های مو مستقیما در ارتباط است. زمانی که از مواد کراتینه بر روی تارهای مو استفاده می‌شود، تمام منافذ باز مو با پروتئین‌ها و کراتین پر می‌شوند. این پروتئین‌ها جزو پروتئین‌های ضروری مو هستند و در سلامتی موها تاثیر زیادی دارند. برای همین زمانی که موها کراتینه می‌شوند، وز شدگی موها برطرف شده و ظاهر موها کاملا سالم و براق‌ می‌گردد. پس دلیل صافی و نرمی موها پس از کراتینه، به خاطر پوشش تارهای مو با پروتئین است. لازم به ذکر است روش کراتینه کردن مو، تنها مختص به افراد با موهای وز و فر نبوده و کلیه افراد می‌توانند از آن جهت براق‌تر شدن و شادابی بیشتر موهای خود استفاده نمایند.

کراتینه کردن مو در منزل به چه صورت است؟

برخی بانوان ترجیح می‌دهند بسیاری از امور مربوط به مو، همچون رنگ کردن مو را در خانه انجام دهند. حال باید دید که آیا کراتینه کردن مو در منزل هم امکان‌پذیر است؟ در پاسخ باید بگوییم بله. با تهیه مواد کراتینه و توجه به روش انجام آن، این کار را در منزل نیز میتوان انجام داد. اما توجه داشته باشید کراتینه کردن مو در منزل نتیجه مطلوب آرایشگاه را در پی نخواهد داشت. چرا که در سالن‌های آرایشی، خصوصا آرایشگاه‌های معتبر، این کار توسط افراد بسیار حرفه‌ای و متخصص انجام می‌شود. با این وجود اگر قصد کراتینه کردن مو در منزلتان را دارید، در ابتدا به سراغ خرید مواد کراتینه مو بروید. هنگام خرید مواد کراتین کردن مو، به لیبل و فهرست مواد اولیه آن توجه داشته باشید. پس از خرید بهترین مواد کراتینه، آن را طبق دستورالعمل موجود در بسته آماده کنید و بر روی موهای خود قرار دهید. پس از آن می‌توانید از موهای کراتین شده خود لذت ببرید.

کراتینه کردن مو چه مزایایی دارد؟

 

کراتینه کردن مو چه مزایایی دارد؟

حال که با نحوه کراتینه مو آشنا شدید، بهتر است به سراغ بررسی مزایا و فواید کراتینه مو برویم. در اینجا لیستی از مزایای کراتینه مو را جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • مناسب برای تمام انواع مو

کراتینه روشی است که از آن میتوان برای انواع موها استفاده کرد. چه از موهای مجعد و فری برخوردار باشید و چه موهای صاف یا حالت‌داری داشته باشید، از کراتینه می‌توانید برای صافی و درمان موهای خود استفاده کنید.

 • صافی و درخشندگی موها

مهمترین فایده کراتینه کردن مو این است که تمام موها از حالت وزی و مجعد خارج می‌شوند و به ظاهری صاف و درخشان تغییر پیدا می‌کنند. بنابراین افرادی که به موهای همواره صاف و درخشان علاقه دارند، می‌توانند از روش کراتین کردن مو برای این کار استفاده نمایند. کراتینه مو به دلیل درمان موهای آسیب دیده، سبب برطرف شدن موخوره نیز می‌گردد. با این حال بهتر است پس از این کار، از خدمات نوک‌گیری موها و رفع موخوره غافل نشوید.

 • حالت‌دهی آسان موها

زمانی که موها کراتین می‌شوند، حالت‌دهی آنها راحت‌تر می‌شود. تصور کنید اگر بخواهید موها را با ابزاری چون بابیلیس فر کنید، در ابتدا باید تمام موها را صاف نمایید. اما اگر موها کراتینه شده باشند، حالت‌دهی به موها آسان‌تر شده و دیگر لازم نیست از لوازم‌های حرارتی مانند اتو یا برس حرارتی مو استفاده شود. این ویژگی سبب می‌شود تا موها در معرض آسیب کمتری قرار بگیرند.

 • آسیب‌دیدگی کمتر موها

آسیب‌دیدگی کمتر موها

کراتینه مو جزو روش‌هایی است که اگر با مواد مناسب و توسط افراد حرفه‌ای صورت گیرد، کمترین میزان آسیب‌ به مو وارد می‌شود. به خصوص اگر از روش‌های فاقد فرمالدهید استفاده شود، آسیب‌دیدگی موها کمتر خواهد شد. افرادی که روزانه از لوازم حرارتی استفاده می‌کنند، موهایشان درگیر آسیب‌ و شکنندگی زیادی قرار دارد. برای همین این افراد بهتر است به انجام کراتینه مو بپردازند تا از آسیب‌دیدگی زیاد به موهایشان جلوگیری شود.

 • تاثیرگذاری سریع و فوق العاده

کراتینه جزو روش‌های زیبایی است که از اثرگذاری بسیار سریعی برخوردار است. زمانی که موها کراتینه می‌شوند، ظاهرشان با قبل تفاوت بسیاری کرده و از زیبایی بیشتری برخوردار می‌شوند. این ظاهر جدید، اثری موقت داشته و در حدود 3 الی 6 ماه خواهد بود.

 • نگهداری آسان از موها

زمانی که موها کراتینه می‌شوند، افراد دغدغه کمتری برای نگهداری از موهای خود خواهند داشت. نگهداری آسان مو سبب می‌شود تا در هزینه محصولات مراقبتی صرفه‌جویی شده و افراد زمان زیادی را برای این کار اختصاص ندهند. با کراتین شدن موها، در زمان مورد نیاز برای خشک کردن، شانه کردن و صاف کردن موها صرفه‌جویی خواهد شد.

 • تقویت و بهبود رشد موها

در صورتی که از مواد کراتینه مناسب و با کیفیتی استفاده شود، ریشه و ساقه موها به خوبی تقویت می‌شود. همین عامل سبب شده تا رشد موها افزایش پیدا کند و موها کمتر دچار مشکلاتی نظیر موخوره شوند.

 • مناسب برای بانوان و آقایان

کراتینه جزو روش‌هایی است که فاقد جنسیت بوده و علاوه بر بانوان، آقایان هم می‌توانند به انجام آن بپردازند. بنابراین فارغ از اینکه چه جنسیتی دارید، می‌توانید به سراغ روش کراتینه بروید و از مزایای آن برای موهای خود بهره‌مند شوید.

برخورداری از مزایای کراتینه مو با بهترین مواد

 

برخورداری از مزایای کراتینه مو با بهترین مواد

یکی از مواردی که روی کراتینه مو اثر زیادی دارد، نوع مواد مصرفی است. همانطور که حتما می‌دانید مواد کراتینه مختلفی در بازار موجود است که هر یک از مواد شیمیایی مختلفی ساخته شده‌اند. انتخاب این مواد بسیار مهم است و فرد کراتین کار باید بتواند بر اساس جنس و شرایط موی مشتری خود، از بهترین مواد کراتینه استفاده نماید. در صورتی که از بهترین مواد برای این کار استفاده شود، کراتینه به شکل بهتری صورت گرفته و مزایای بیشتری را برای فرد به ارمغان می‌آورد. حال در رابطه با خصوصیات بهترین ماده کراتینه مو، میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • کراتین خوب باید از ماندگاری بالایی برخوردار باشد و دوام آن روی موهای مشتری زیاد باشد. البته ماندگاری کراتینه تنها به نوع مواد مصرفی بستگی ندارد و عوامل دیگری هم در این زمینه دخیل هستند. برای مثال نحوه اتوکشی در کراتینه و همچنین توجه به اصول مراقبتی پس از کراتینه بسیار اهمیت دارد. حال اگر به نکات مراقبتی توجه شده و کار به شکل اصولی انجام شود و مواد مناسبی هم در این روش مورد استفاده قرار بگیرد، کراتینه از بیشترین ماندگاری برخوردار خواهد شد.
 • کراتین خوب باید فاقد فرمالدهید یا فرمالدئید باشد و یا میزان این ماده در آن بسیار کم باشد. فرمالدهید ماده‌ای شیمیایی است که در اغلب محصولات صافی مو وجود دارد. این ماده گازی بی‌رنگ و تند است که در صورت استنشاق یا تماس با چشم و پوست، میتواند اثرات مضری روی سلامتی داشته باشد. برای همین هر چقدر وجود این ماده در ماده کراتینه کمتر باشد، برای مشتری و همچنین شخص کراتین کار بهتر است.
 • مواد کراتینه خوب باید برای انواع مو مناسب باشند و تاثیر بدی روی آنها نداشته باشند. همچنین اگر این مواد حاوی مواد مغذی چون روغن آرگان باشند، نتیجه مفیدتری روی موها می‌گذارد.
 • ماده کراتینه باید حالت احیاکنندگی هم داشته باشد و وزی موها را به خوبی برطرف نماید. این یعنی در عین حال که موها صاف و یکدست می‌شوند، اثر احیا و نرم کنندگی هم روی آنها داشته باشد. البته این موضوع بستگی به نوع کراتینه دارد. در کراتینه صافی تمرکز بیشتر روی صافی و در کراتینه احیا تمرکز روی احیا و سلامتی مو است.
 • برخی از مواد کراتینه دارای بوی تند و برخی دیگر دارای بوی ملایم‌تری هستند. اما این موضوع دلیلی برای انتخاب بهترین ماده کراتینه نمی‌باشد. تشخیص اینکه کدام یک از این مواد بهتر هستند، بستگی به سالها تجربه و کار در این زمینه دارد.

توجه داشته باشید که با پیدا کردن بهترین ماده کراتینه هم نمیتوانید آن را روی انواع موها به کار ببرید. شرکت‌هایی که به ساخت ماده کراتینه مو می‌پردازند، مدل‌های مختلفی از آن را تولید می‌کنند که هر یک برای یک جنس و مدل موی خاص در نظر گرفته شده است. برای مثال یک مدل برای موهای فر ریز، یک مدل برای موهای مجعد، یک مدل برای موهای آسیب دیده، یک مدل برای موهای نازک و غیره مناسب است. برای همین برای رسیدن به بهترین کراتینه مو و جلوگیری از آسیب به موها، باید به جنس و مدل‌ موها توجه داشته باشید و از بهترین آن استفاده نماید.

 

کراتینه کردن موها چه معایب و مشکلاتی در پی دارد؟

 

کراتینه کردن موها چه معایب و مشکلاتی در پی دارد؟

در کنار مزایایی که برای کراتینه اشاره شد، بهتر است به معایب آن نیز بپردازیم. کراتینه همچون هر روش دیگری، معایب و مشکلاتی هم در پی دارد. در اینجا به مضرات کراتینه مو اشاره می‌کنیم.

 • شیمیایی و مصنوعی بودن مواد کراتینه

موادی که برای کراتینه مو استفاده می‌شوند، شیمیایی و مصنوعی هستند و با کراتین طبیعی موجود در ناخن، دندان و مو فرق دارند. برای همین ممکن است مشکلاتی را برای پوست‌های حساس ایجاد نماید.

 • اثرگذاری موقت

کراتینه روشی دائمی نبوده و اثرگذاری موقتی دارد. به طوری که بسته به نوع مو و همچنین مواد کراتینه به کار رفته، ماندگاری آن در حدود 3 الی نهایتا 6 ماه خواهد بود. زمانی که موها شروع به رشد می‌کنند، ریشه موها فاقد کراتین بوده و حالتشان همچون قبل از کراتینه می‌باشد. برای همین است که گفته می‌شود پس از رشد ریشه مو، باید برای ترمیم کراتینه مو اقدام شود.

 • قیمت بالا

کراتینه یک روش زیبایی پر هزینه و نسبتا گران است. هزینه کراتینه مو بستگی به قد و حجم موها دارد. هر چقدر موها از قد بلندتر و یا حجم بیشتری برخوردار باشند، قیمت کراتینه کردن مو بیشتر خواهد بود. برای همین است که برخی افراد از انجام این روش منصرف می‌شوند. علاوه بر هزینه‌ای که باید برای کراتینه کردن پرداخت شود، هزینه‌های خرید محصولات مراقبتی و شامپوهای فاقد سولفات نیز باید در نظر گرفته شود. معمولا آرایشگران خودشان اقدام به ارائه شامپو و ماسک متناسب با مواد کراتینه می‌نمایند که بهتر است از همین طریق خریداری شوند.

 • وجود ماده فرمالدهید

برخی از روش‌های کراتین درمانی، حاوی فرمالدهید هستند. این ماده شیمیایی برای سلامتی افراد مشکل ایجاد می‌کند. به خصوص آرایشگرانی که مدام در معرض کار با این مواد هستند.

 • واکنش‌های آلرژیک بر روی پوست سر

یکی دیگر از معایب کراتینه کردن مو، بروز حساسیت و آلرژی‌های پوستی است. برخی از افراد که از پوست‌های حساسی برخوردار هستند، ممکن است دچار خارش و یا قرمزی پوست سر بعد از کراتینه شوند. این واکنش‌ها معمولا طبیعی بوده و پس از چند ساعت از بین می‌رود.

جمع بندی

کراتینه کردن مو یکی از روش‌های پرطرفدار است که امروزه بانوان زیادی به انجام آن می‌پردازند. این روش زیبایی از مزایا و معایبی برخوردار است که در متن به طور کامل به آن پرداخته شد. از مزایای کراتینه کردن مو میتوان به صاف و درخشان شدن موها، حالت‌دهی آسان موها، اثرگذاری فوق‌العاده، بهبود کیفیت ساختار مو و مناسب بودن برای انواع مو اشاره کرد. همچنین مواردی چون قیمت بالا، شیمیایی بودن مواد، ماندگاری موقت، احتمال آسیب‌دیدگی موها، ممنوع بودن برای بانوان باردار، ایجاد واکنش‌های آلرژیک در برخی از افراد و عامل فرمالدهید از معایب کراتینه کردن مو می‌باشد.

5 Comments

 1. سارا گفت:

  کراتینه وقتی تاثیرگذاره که از مواد خوبی براش استفاده بشه. برای همین سالن رو با دقت انتخاب کنید

 2. مونا گفت:

  کراتینه بدون فرمالدهید خیلی بهتره

 3. مریم عسگری گفت:

  موها بعد کراتینه درخشندگی و براقیت زیادی پیدا میکنند و حس خیلی خوبی رو به آدم میدن

 4. نیوشا گفت:

  لاین کراتینه یاسمن بیوتی خیلی حرفه ایه و تخصص زیادی در این کار دارن

 5. shayda گفت:

  دوست من تو سالن شما موهاش رو کراتینه کرد و واقعا راضی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *