مقایسه ریباندینگ و کراتینه مو

مقایسه ریباندینگ و کراتینه مو

امروزه روش‌های صافی زیادی در دنیا وجود دارد که هر یک از مزایای خاصی برخوردار می‌باشند. از روش‌های شناخته شده در دنیا، میتوان به کراتینه مو و ریباندینگ اشاره کرد. کراتینه مو یکی از روش‌های صافی و یا احیا است که بسیاری از بانوان با آن آشنایی دارند. اما ریباندینگ یک روش کمتر شناخته شده بوده که از جهاتی به کراتین شباهت دارد. با این حال این دو روش متفاوت از هم هستند و از نظر نوع مواد و موارد دیگر با هم فرق دارند. در این مطلب قرار است به مقایسه روش‌های ریباندینگ و کراتینه مو بپردازیم و با تفاوت‌هایشان بیشتر آشنا شویم.

ریباندینگ مو چیست؟

 

ریباندینگ مو چیست؟

 

ریباندینگ یا صافی ژاپنی، یکی از روش‌های صافی مو است که در آمریکا به ثبت رسیده است. این روش برای صاف شدن موها کاربرد دارد و سبب شلاقی شدن موها و یکدست شدنشان می‌شود. افرادی که از موهای فر و مجعدی برخوردار هستند، می‌توانند از این روش صافی استفاده کنند و از این طریق به صاف کردن یکدست موهای خود بپردازند. باید اشاره شود که ریباندینگ با استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌شود و روی ساختار موها تاثیر زیادی می‌گذارد. برای همین است که استفاده از آن بر روی موهای دکلره شده ممنوع می‌باشد. دلیل آن هم این است که مواد شیمیایی موجود در ریباندینگ، به عمق مو نفوذ پیدا می‌کنند و سبب صاف و لخت شدن کامل موها می‌شوند. همین باعث شده تا روش ریباندینگ با کراتینه مو، تفاوت داشته باشد.

کراتینه مو چه روشی است؟

 

کراتینه مو چه روشی است؟

 

در پاسخ به این که کراتینه مو چیست، باید اشاره کنیم که کراتینه نیز یکی از روش‌های محبوب در دنیا است که برای صافی و یا احیای موهای آسیب دیده انجام می‌شود. کراتینه مو حالت درمانی دارد و سبب اصلاح ساختار پروتئین موها یعنی کراتین آن می‌شود. زمانی که موها کراتینه می‌شوند، پروتئین کراتین مورد نیاز آنها تامین شده و موها به حالت صاف و سالمی می‌رسند. در این روش زیبایی و درمانی، مواد کراتین روی لایه بیرونی موها قرار می‌گیرند و به طور سطحی سبب ترمیم ساقه موها می‌شوند.

یکی از مواردی که بهتر است به آن اشاره شود این است که زمانی که موها شروع به رشد می‌کنند، ریشه موها در هر دو روش حالت صافی ندارند. برای همین است که گفته می‌شود باید برای ترمیم کراتینه مو اقدام شود. با این حال در ریباندینگ زمانی که موها شروع به رشد می‌کنند، کل نظم موها به هم می‌ریزد و از حالت یکدست خارج می‌شوند. در این شرایط موها به طور ناهماهنگی دیده می‌شوند. همین یکی از تفاوت‌های ریباندینگ و کراتینه مو است که بهتر است به آن توجه شود.

بررسی تفاوت‌های ریباندینگ و کراتینه مو از جهات مختلف

با تعاریفی که از روش ریباندینگ و کراتینه مو شد، تا حدودی به تفاوت این روش‌ها پی بردیم. برای مثال متوجه شدیم که ریباندینگ از مواد شیمیایی مختلفی برخوردار است که روی ساختار موها تاثیر زیادی می‌گذارند. همچنین زمانی که موها شروع به رشد می‌کنند، در حالت ریباندینگ نظم کل موها به هم می‌ریزد. با این وجود، تفاوت‌های دیگری هم میان روش ریباندینگ و کراتینه مو وجود دارد که بهتر است به آنها نیز توجه داشته باشید. این تفاوت‌ها عبارتند از:

 • تفاوت ریباندینگ و کراتینه مو از نظر هزینه

 

تفاوت ریباندینگ و کراتینه مو از نظر هزینه

 

یکی از مواردی که در انتخاب این روش‌ها تاثیرگذار است، هزینه انجامشان است. اگر بخواهیم هزینه ریباندینگ را با هزینه کراتینه مو مقایسه کنیم (با فرض اینکه موها از جنس، حجم و اندازه یکسانی برخوردار هستند)، باید اشاره کنیم که قیمت ریباندینگ حدودا سه برابر قیمت کراتینه مو است. برای همین میتوان گفت کراتینه مو از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است و برای افرادی که هزینه برایشان اولویت دارد، کراتین مناسب‌تر می‌باشد. اما چرا هزینه ریباندینگ تا این حد بالا است؟ دلیل بالا بودن قیمت ریباندینگ را میتوان به 3 عامل زیر ربط داد:

 • مواد اولیه ریباندینگ از قیمت زیادی برخوردار هستند و افراد باید هزینه بیشتری را برای خرید مواد ریباندینگ در نظر بگیرند.
 • فرآیند ریباندینگ بسیار زمانبر است و در حدود 7 ساعت زمان نیاز دارد. همین باعث شده تا بر روی قیمت ریباندینگ تاثیر گذاشته شود.
 • از آنجایی که امکان آسیب به موها در این روش زیاد است، برای انجام آن نیاز به تخصص بالا می‌باشد. افراد متخصص نیز معمولا هزینه زیادی را برای کار در نظر می‌گیرند.

با توجه به این موارد میتوان به چند ویژگی از روش ریباندینگ پی برد. در این روش احتمال آسیب دیدگی موها بسیار زیاد است و اگر این کار توسط افراد حرفه‌ای و متخصص انجام نشود، موها دچار مشکلات زیادی می‌شوند. برای همین است که این روزها بیشتر شاهد استفاده از روش کراتینه هستیم و کمتر کسی به سراغ روش ریباندینگ می‌رود.

 • تفاوت کراتینه و ریباندینگ مو از نظر ماندگاری

دوام و ماندگاری روش‌های صافی مو، برای هر فردی حائز اهمیت است. چرا که این روش‌ها با هزینه‌های نسبتا بالایی انجام می‌شوند و هر فردی دوست دارد تا آثار صافی مدت زمان بیشتری بر روی موها باقی بماند. حال باید دید که روش ریباندینگ و کراتینه مو چه تفاوتی از نظر ماندگاری و دوام دارند؟ در این باره باید اشاره کرد که ریباندینگ جزو روش‌هایی با ماندگاری دائم است. البته تا زمانی که موها از ریشه شروع به رشد کنند. چرا که همانطور که گفته شد، موهای تازه رشد کرده حالت صافی ندارند. با این حال مابقی موها تا ماه‌ها به همان حالت صاف و لخت خود باقی می‌مانند. از طرفی ماندگاری کراتینه مو، حداکثر تا 6 ماه است و پس از آن به طور تدریجی موها به حالت قبلی خود برمی‌گردند. البته مدت زمان ماندگاری و دوام کراتینه، بستگی به موارد مختلفی دارد که در مطالب پیشین به آنها اشاره داشتیم. با تمام این تفاسیر میتوان گفت که روش ریباندینگ از نظر ماندگاری نسبت به کراتینه مو برتری دارد.

 • مقایسه ریباندینگ و کراتینه برای موهای دکلره شده

 

مقایسه ریباندینگ و کراتینه برای موهای دکلره شده

 

در مطلب “کراتینه مو پس از دکلره” به این پی بردیم که میتوان برای موهای دکلره و مش شده نیز از روش کراتینه استفاده کرد. البته برای این کار بهتر است کمی به موها استراحت داده شود و سپس زیر نظر یک متخصص برای کراتینه کردن موها اقدام کرد. اما روش ریباندینگ مو، از این نظر محدودیت دارد. چرا که این روش صافی تنها بر روی موهای سالم و طبیعی قابل اجرا است. در واقع موهایی که با رنگ و اکسیدان‌های قوی و همچنین پودر دکلره به رنگ روشنی در آمده باشند، مناسب صافی ژاپنی یا همان ریباندینگ نیستند. با انجام ریباندینگ بر روی چنین موهایی، امکان سوختگی و آسیب‌های شدید در آنها قوت پیدا می‌کند. بنابراین روش‌های کراتینه و ریباندینگ مو از این نظر نیز با هم تفاوت دارند و کراتینه از این حیث نسبت به ریباندینگ برتری پیدا می‌کند.

 • بررسی ریباندینگ و کراتینه مو از نظر عوارض

زمانی که صحبت از روش‌های زیبایی مو می‌شود، عوارض و معایب آن نیز مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. حال باید دید که روش‌های مورد نظر ما از این جهت به چه صورت هستند و عوارض کدام یک بیشتر می‌باشد؟ به طور کلی هر روش صافی مو با کمی عوارض همراه است. در واقع نمیتوان هیچ ماده و محصول درمانی و صافی در دنیا پیدا کرد که بدون عوارض باشد. تنها با توجه به اصل بودن این مواد و تخصص آرایشگر میتوان تا حد زیادی از مشکلات و عوارض روش‌های زیبایی جلوگیری کرد. با این حال از نظر ما از آنجایی که ریباندینگ با محصولات تمام شیمیایی انجام می‌شود، ممکن است عوارض بیشتری داشته باشد.

موهایمان را کراتینه کنیم یا ریباندینگ؟

 

موهایمان را کراتینه کنیم یا ریباندینگ؟

 

با توجه به مواردی که اشاره شد، شاید برایتان سوال است که کدام روش برای موهایتان مناسبتر است؟ برای پاسخ  به این سوال، به موارد زیر بهتر است توجه داشته باشید:

دلایل کراتینه کردن مو:

 • کراتینه از قیمت بسیار مناسبی نسبت به ریباندینگ برخوردار است. برای همین اگر هزینه برایتان در اولویت است، این روش را در نظر داشته باشید.
 • برای کراتین کردن موها، به زمان کمتری نیاز است و میتوان بسته به قد و حجم موها، این عمل را در 2 الی 3 ساعت انجام داد. از این رو اگر تایم و زمان زیادی ندارید، بهتر است کراتینه را در نظر داشته باشید.
 • با استفاده از کراتینه میتوان موهای آسیب دیده را بهتر احیا کرد و آنها را به حالت سالم قبلی خود بازگرداند.
 • روش کراتینه روی موهای دکلره و رنگ شدن نیز قابل انجام است. از این رو اگر به تازگی موهایتان را رنگ یا دکلره کرده‌اید، می‌توانید در یک مرکز تخصصی اقدام به کراتین کردن موهای خود کنید.
 • روش کراتینه از ماندگاری متوسطی برخوردار است و حداکثر تا 6 ماه ماندگاری دارد. ماندگاری کراتینه به روش کراتینه، مواد مصرفی و همینطور نکات مراقبتی پس از کراتینه ارتباط دارد. بنابراین اگر دوست دارید تنها برای بازه زمانی کوتاه موهای خود را صاف و احیا کنید، این روش بیشتر مناسب شما است.

دلایل ریباندینگ کردن موها:

 

دلایل ریباندینگ کردن موها

 • با این روش موها مدت زمان بیشتری به حالت صافی می‌رسند و کار افراد را برای صاف کردن دائم مو با لوازم حرارتی آسان می‌کنند.
 • روش ریباندینگ نیاز به مراقبت زیادی ندارد و از این حیث برای افرادی که زمان زیادی برای این کار ندارند، مناسب می‌باشد.
 • بیشتر مواد ریباندینگ به حالت اصل موجود هستند و نمونه‌های تقلبی برای آن کم می‌باشد.

سوالات متداول

 

1- آیا میتوان موهای دکلره شده را ریباندینگ کرد؟

روش صافی ریباندینگ برای موهای سالم و طبیعی قابل اجرا است. برای همین موهای دکلره شده خیلی مناسب ریباندینگ نیستند.

 

2- چرا نمیتوان موهای دکلره شده را ریباندینگ کرد؟

زیرا ممکن است مواد ریباندینگ موجب سوختگی یا آسیب های شدید به مو شوند.

 

3- ریباندینگ بهتر است یا کراتینه مو؟

انتخاب بین این روش‌ها به شرایط و جنس موها بستگی دارد. برای همین بهتر است از یک متخصص به صورت حضوری یا تلفنی در این رابطه مشاوره دریافت کنید.

2 Comments

 1. زهرا سلطانی گفت:

  تو ایران روش کراتینه بیشتر باب شده و طرفدار داره. برای همین امتحانش رو بیشتر پس داده و میشه گفت مطمئن تره

 2. عاطفه نوری گفت:

  با اینکه کراتینه هم مزایای خودش رو داره، اما اگر ریباندینگ رو تو آرایشگاه های معتبر انجام بدین نتیجه خیلی خوبی ازش میگیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *