آیا پس از دکلره میتوان موها را کراتینه کرد؟

آیا پس از دکلره میتوان موها را کراتینه کرد؟

محبوبیت رنگ‌های روشن در میان بانوان، باعث شده تا افراد زیادی برای دکلره و مش کردن موهای خود اقدام کنند. با اینکه با استفاده از دکلره مو میتوان به رنگ‌های روشن و زیبایی دست پیدا کرد، اما نباید از آسیب‌هایی که طی آن به مو وارد می‌شود غافل شد. در واقع دکلره کردن مو باعث می‌شود تا مو دچار آسیب‌های زیادی شود و نیاز به ترمیم و احیا پیدا کند. حال باید دید چه روشی برای این کار موثر است و آیا میتوان پس از دکلره اقدام به کراتین کردن موها کرد یا خیر؟ اگر برای شما هم چنین سوالاتی وجود دارد و دوست دارید در رابطه با کراتینه کردن مو پس از دکلره اطلاعات بیشتری به دست آورد، به این مطلب توجه داشته باشید.

دکلره و تاثیر آن روی موها

 

دکلره و تاثیر آن روی موها

 

دکلره کردن موها، از سالهای بسیار دور تا به امروز در میان بانوان رواج داشته است. با اینکه با استفاده از دکلره مو میتوان به رنگ‌های فانتزی و زیبایی دست پیدا کرد، اما باید حتما به آسیب‌های ناشی از دکلره کردن مو توجه داشته و آنها را در نظر داشت. یکی از این آسیب‌ها، مربوط به افرادی است که از پوست سر حساسی برخوردار می‌باشند. این افراد ممکن است با مشکلاتی نظیر خارش، قرمزی و التهاب پوست سر پس از دکلره کردن موهایشان مواجه شوند. علاوه بر این، دکلره کردن موها آسیب‌هایی را به خود مو نیز وارد می‌کند. برای مثال شکنندگی موها، ریزش موها، سفید شدن تارهای مو، خشکی پوست و موها و همچنین چند شاخه شدن موها و ایجاد موخوره از آسیب‌های ناشی از دکلره کردن موها است. البته اگر در یک آرایشگاه حرفه‌ای و نزد افراد متخصص این کار صورت گیرد، میزان آسیب‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. با این حال هر شخصی باید این را در نظر داشته باشد که پس از دکلره کردن، حتما به موهایش رسیدگی کند تا دچار آسیب‌های اشاره شده نشود. از مهمترین عوارض دکلره بر روی موها، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوختن موها: یکی از آسیب‌های شایع دکلره، سوختن مو است. به خصوص اگر از مواد نامرغوب برای این کار استفاده شود.
 • کاهش رطوبت مو: از دیگر عوارض شایع دکلره کردن موها، کم شدن میزان رطوبت مو به مقدار زیاد است. در واقع دکلره باعث می‌شود آب و رطوبت ساقه‌های مو کاهش پیدا کند و مو به حالت خشک برسد.
 • شکنندگی موها: شکننده شدن موها، از دیگر آسیب‌های دکلره است. چرا که با این کار مقاومت مو در برابر عوامل طبیعی کم می‌شود و موها به حالت شکننده می‌رسند.
 • وز شدگی موها: همچنین برخی از بانوان با مشکلاتی چون وز شدگی و پف کردن موها پس از دکلره مواجه می‌شوند. این امر روی ریزش موها نیز تاثیر می‌گذارد و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.

کاهش آسیب‌های ناشی از دکلره با کراتینه کردن مو

 

کاهش آسیب‌های ناشی از دکلره با کراتینه کردن مو

 

همانطور که در بخش قبلی مشاهده کردید، آسیب‌هایی که دکلره به مو وارد می‌کند بسیار زیاد است. برای همین باید پس از دکلره کردن موها، از روش‌هایی جهت ترمیم مو استفاده کرد. یکی از روش‌های محبوب و پرطرفدار در این زمینه، کراتینه کردن مو است. کراتینه جزو روش‌های زیبایی مو محسوب می‌شود و در دو حالت ترمیم و احیا و همچنین صافی وجود دارد. با این حال بهتر است اشاره کنیم که برخی در رابطه با کراتینه کردن موها پس از دکلره، اختلاف نظرات زیادی دارند. چرا که دکلره مو عملی تهاجمی بوده و باعث شکننده شدن تارهای مو می‌شود. برای همین برخی باور دارند که نباید پس از این کار اقدام به کراتین کردن موها کرد. با این حال باید اشاره شود که اگر به تمام نکات و دستورالعمل‌های مراقبتی در این زمینه توجه کافی شود، میتوان به کراتینه موها پس از دکلره پرداخته و آن را بدون هیچ مشکلی انجام داد. در ادامه به چند نکته مهم در این رابطه اشاره می‌کنیم.

چند نکته مهم برای کراتینه موهای دکلره شده

 

چند نکته مهم برای کراتینه موهای دکلره شده

 

اگر قصد دارید موهای دکلره شده خود را کراتین کنید، حتما پیش از این کار به چند نکته توجه داشته باشید. با توجه به این نکات میتوان صدمات و آسیب‌های دکلره را کاهش داده و از موهای زیبا و سالمی برخوردار شد.

 • در صورتی که موهای بلوند و دکلره شده دارید و قصد دارید آن را کراتین کنید، حدود 4 هفته صبر کنید. البته بعضی از افراد معتقد هستند که اگر به یک مرکز کراتینه موی معتبر مراجعه شود، میتوان فردای روز دکلره هم به کراتین کردن موها پرداخت. با این حال توصیه ما این است حداقل سه روز و حداکثر 4 هفته صبر کنید و سپس به سراغ کراتین کردن موهای خود بروید. برای اینکه از زمان مناسب برای این کار مطلع شوید، می‌توانید با یک آرایشگر حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید و با توجه به جنس موها و آسیب‌های وارد شده به آن، به بهترین زمان برای کراتین کردن موها پی ببرید.
 • یادتان باشد که کراتین کردن موها با ابزارهای حرارتی چون اتوی مو و سشوار صورت می‌گیرد. این ابزارها ممکن است به دلیل گرمای زیاد، به موهایی که تازه به رنگ روشن رسیده‌اند آسیب وارد کنند. برای همین از انجام کراتینه مو در منزل خودداری کنید و این کار را به یک آرایشگر حرفه‌ای بسپارید.
 • زمانی که قصد کراتینه کردن مو پس از دکلره را داشتید، حتما مطمئن شوید که مواد شیمیایی کراتینه با مواد شیمیایی موجود در دکلره سازگار باشد. چرا که ممکن است مواد کراتینه به دلیل عدم سازگاری با مواد دکلره، موجب تغییر رنگ مو شوند و حتی آسیب‌هایی را به آن وارد نمایند.

باید اشاره کرد که روش‌های کراتینه‌ای وجود دارد که به طور خاص برای موهای بلوند و دکلره شده طراحی شده‌اند. برای همین بهترین کراتین برای موهای دکلره شده، استفاده از همین مواد و روش‌ها است. این کراتین‌ها فرمول‌هایی دارند که رنگ موی بلوند را واضح‌تر می‌کنند و به محو شدن ته رنگ زرد موها کمک می‌کنند.

بهترین کراتینه برای موهای دکلره شده

 

بهترین کراتینه برای موهای دکلره شده

 

همانطور که اشاره کردیم، مواد کراتینه‌ای در بازار وجود دارد که مختص به موهای دکلره و بلوند شده هستند. این مواد علاوه بر صافی موها، سبب ترمیم و احیای مو می‌شوند و بسیاری از مشکلات ناشی از دکلره شدن موها را برطرف می‌نمایند. زمانی که برای کراتین کردن موهای دکلره شده به یک آرایشگاه مراجعه می‌شود، آرایشگر باید بر اساس رنگ مو و همچنین جنس و حالت آن، از بهترین مواد کراتینه استفاده کند. در بین انواع کراتین مو، کراتین با مواد ترمیم کننده مولکولی گزینه بسیار خوبی برای این کار است. چرا که این نوع از کراتین‌ها، از نرم کننده و مواد پروتئینی برخوردار هستند و به موها کمک می‌کنند تا به سلامت، زیبایی و حالت قبلی خود برسند. کراتین‌های موجود در این محصولات کراتینه، به بازسازی پیوندهای شکسته شده در ساقه مو به خاطر دکلره کمک می‌کنند و آنها را ترمیم و احیا می‌نمایند.

چند کراتین مناسب برای موهای دکلره شده

بسته به اینکه موهای دکلره شده چه نیازهایی دارند، باید از کراتین مناسبی برای آن استفاده شود. برخی از این کراتین‌ها از صافی بیشتری برخوردار هستند و برخی دیگر بیشتر روی ترمیم و احیا تمرکز دارند. برای همین یک آرایشگر حرفه‌ای باید بتواند بر اساس نیاز مو، از بهترین کراتینه برای موهای دکلره شده استفاده نماید. در ادامه به چند کراتین مناسب برای این کار اشاره می‌کنیم.

 • کراتین نرم

 

کراتین نرم

 

مواد کراتین نرم به گونه‌ای هستند که تاثیرات زیادی روی موها دارند. این مواد روی موخوره موها تاثیر گذاشته و آنها را از بین می‌برند. همچنین کراتین نرم باعث صاف شدن موها می‌شود و آنها را به حالت صاف و درخشانی در می‌آورد. کراتین نرم از ریشه مو تا نوک مو اعمال شده و با استفاده از اتو سرامیکی و سشوار صورت می‌گیرد. این روش برای موهای با بافت نرم یا متوسط مناسب است و حدود دو ماه ماندگاری دارد.

 • کراتینه جاپزیلیان

کراتینه جاپزیلیان، ترکیبی از کراتینه برزیلی و صافی ژاپنی است. روش انجام آن هم به این صورت است که ابتدا کراتینه برزیلی با استفاده از سشوار و اتوی مو انجام می‌شود و پس از آن مواد صاف کننده ژاپنی روی موها اعمال می‌شوند. این مرحله دو بار تکرار می‌شود تا موها کاملا صاف و لخت شوند. زمانی که مواد روی موها به حالت سفت و خشک درآیند، موها را آبکشی کرده و سشوار می‌کنند. ماندگاری کراتینه جاپزیلیان نسبت به درمان برزیلی حدود 5 ماه بیشتر است.

 • کراتینه برزیلی

کراتینه برزیلی

 

از کراتینه برزیلی فاقد فرمالدهید هم میتوان برای کراتین کردن موهای دکلره شده استفاده کرد. این کراتینه روی سلامتی و احیای موها تاثیر دارد و میتواند مشکلاتی چون موخوره را تا حدود زیادی برطرف نماید. افرادی از موهای بسیار مجعد و آسیب پذیر برخوردار هستند، می‌توانند از کراتینه برزیلی استفاده کنند. ماندگاری کراتینه برزیلی، در حدود 3 الی 6 ماه است و این بیشتر به جنس موها و نکات مراقبتی پس از کراتینه بستگی دارد.

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم، کراتینه کردن موها پس از دکلره امکان پذیر است. با این حال باید به نکات و دستورالعمل‌های مراقبتی در این زمینه توجه شود تا مشکلی برای موها ایجاد نشود. اگر قصد دارید موهای خود را پس از دکلره و بلوند کردن کراتینه نمایید، حتما به یک مرکز زیبایی معتبر مراجعه کنید. سالن یاسمن بیوتی یکی از سالن‌های معروف در شهر کرج است که علاوه بر خدمات حرفه‌ای اکستنشن مو، در کراتینه موهای دکلره شده نیز تخصص بالایی دارد.

سوالات متداول

 

1- چرا برخی بانوان بعد از دکلره موهایشان را کراتینه می‌کنند؟

زیرا با استفاده از کراتینه احیا میتوان بسیاری از مشکلات ناشی از موهای دکلره را برطرف کرد.

 

2- آیا بعد از دکلره میتوان بلافاصله موها را کراتینه کرد؟

بهتر است کمی به موها زمان دهید و سپس برای این کار اقدام کنید.

 

3- آیا ممکن است کراتینه سبب تغییر رنگ موهای دکلره شود؟

بله در صورتی که مواد شیمیایی کراتینه با دکلره سازگاری نداشته باشند، امکان تغییر رنگ مو وجود دارد. برای همین حتما در این رابطه از آرایشگر حرفه ای کمک بگیرید.

2 Comments

 1. raha گفت:

  به هیچ وجه موهای دکلره شده رو توی خونه کراتینه نکنید. چون ممکنه خیلی آسیب ببینه.

 2. زینب گفت:

  کراتینه برزیلی برای موهای دکلره شده خیلی مناسب هست. ولی بازم نظر آرایشگر مهمتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *