آیا افزایش دفعات شستن مو سبب ریزش می‌شود؟

آیا افزایش دفعات شستن مو سبب ریزش می‌شود؟

شستشوی موی سر یکی از موارد بسیار مهم در حفظ زیبایی و همچنین بهداشت و سلامت مو است. با شستن صحیح مو میتوان هرگونه چربی و کثیفی را از بین برده و موها را به شکل خوبی حالت داد. با این حال اگر در شستن موها زیاده‌روی شود، ممکن است مشکلاتی برای مو ایجاد شود. بسیاری بر این باورند که افزایش دفعات شستن مو میتواند سبب ریزش موها شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و به ارتباط شستشوی زیاد مو و ریزش آنها پی ببریم.

اهمیت شستشوی صحیح مو

افرادی که در شهرهایی با هوای آلوده سکونت دارند، بیشتر چربی موی سر را تجربه می‌کنند. این افراد باید به شستشوی صحیح موهای خود بپردازند تا هرگونه چربی و آلودگی از روی موهایشان برطرف شود. در صورتی که چربی و آلودگی مدت زمان زیادی روی سر باقی بماند، به فولیکول مو آسیب وارد کرده و سبب ایجاد اختلال در رشد مو و یا ریزش مو می‌گردد. برای همین در زمان‌های مناسب باید به شستشوی موی سر اقدام شود. شستشوی موی سر باید به گونه‌ای باشد که در ابتدا پوست سر به خوبی شسته شود و سپس ساقه‌های آن مورد شستن قرار بگیرند. این کار سبب تقویت و رشد موها می‌شود.

شستن روزانه موها میتواند مشکلاتی را برای برخی افراد ایجاد نماید. بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شستشوی روزانه موی سر، سبب آسیب به فولیکول مو می‌شود. دلیل آن هم این است که این کار سبب از بین رفتن چربی مو شده و آن را در معرض خشکی زیادی قرار می‌دهد. در بخش‌های بعد به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم.

ارتباط شستشوی زیاد موها و ریزش آنها

زمانی که موی سر بیش از حد مورد شستشو قرار می‌گیرد، چربی طبیعی آن از بین می‌رود. با از بین رفتن چربی طبیعی، ساقه موها دچار آسیب و شکنندگی شده و میتواند منجر به ریزش موها شود. البته این موضوع بستگی به عوامل دیگری هم دارد و ممکن است تنها برخی افراد ریزش مو ناشی از شستشوی زیاد را تجربه نمایند. با این حال اگر متوجه ریزش زیاد موها پس از چندین بار شستشو شدید، بهتر است در رویه نظافت و شستن موهای خود تغییر ایجاد کنید و بین زمان‌های شستشو فاصله بیشتری لحاظ نمایید.

افراط در شستشوی موها نه تنها برای مو، بلکه برای پوست سر هم عوارضی در پی دارد. با شستن بیش از حد مو، چربی طبیعی روی سطح پوست سر از بین می‌رود و از رطوبت آن کاسته می‌شود. همین موضوع سبب خشکی و پوسته پوسته شدن پوست سر می‌شود. پوسته شدن پوست سر سبب ایجاد ظاهر ناخوشایند در فرد شده و از اعتماد به نفس او می‌کاهد. بنابراین به این موضوع توجه داشته باشید و حتما بهترین زمان را برای شستشوی موهای خود در نظر بگیرید.

عوامل موثر در تعیین بهترین زمان برای شستشوی موی سر

 

عوامل موثر در تعیین بهترین زمان برای شستشوی موی سر

 

هر فردی بسته به شرایط موی سر خود میتواند بهترین زمان را برای شستن موهایش در نظر بگیرد. برای تعیین زمان دقیق شستن موها بهتر است به این عوامل توجه شود.

  • میزان چربی موی سر: یکی از عواملی که سبب شستشوی زیاد موی سر می‌شود، چربی بیش از حد موها است. میزان روغن و چربی موی سر به سن، ژنتیک و محیط بستگی دارد. در دهه 20 الی 30 زندگی، موی سر با بیشترین میزان تولید روغن همراه است و پس از آن به تدریج کاهش پیدا می‌کند. باید اشاره شود که دیر شستن موها، سبب تجمع چربی و آلودگی‌های زیاد بر روی موی سر می‌شود و میتواند خطر ریزش مو را بالا ببرد.
  • نوع و حالت مو: افرادی که موهای صاف و نازکی دارند، بیشتر چربی مو را تجربه می‌کنند. دلیل آن هم این است که موهای صاف نسبت به موهای فر یا موج‌دار، راحت‌تر چرب می‌شوند و نیاز به شستشوی سریع‌تری پیدا می‌کنند. برای همین این افراد میتوانند یک روز در میان یا دو روز در میان موهای خود را شستشو دهند تا علاوه بر رفع چربی موها، دچار ریزش مو نیز نشوند.
  • تعرق پوست سر: برخی از افراد شاهد تعرق زیاد پوست سرشان هستند که همین امر موجب می‌شود نیاز به شستشوی روزانه موهای خود داشته باشند. شستن روزانه موی سر راه حل خوبی نبوده و بهتر است به صورت یک روز در میان برای این کار اقدام شود.
  • شرایط محیط و میزان آلاینده‌های موجود: برخی از مشاغل و یا محیط‌ها از سطح آلودگی زیادی برخوردار هستند. افرادی که در این محیط‌ها به کار می‌پردازند، بیشتر دچار چربی موی سر می‌شوند و به شستشوی بیشتری نیاز پیدا می‌کنند. این افراد بهتر است در زمان کار موهای خود را با کلاه مناسب پوشش دهند تا از بافت موهایشان در برابر آلودگی‌های محیط محافظت شود.

تعداد دفعات شستشوی مو در هفته

 

تعداد دفعات شستشوی مو در هفته

 

برای بسیاری از افراد سوال است که چند بار در هفته مجاز به شستشوی موهای خود هستند؟ در این رابطه باید اشاره کنیم که تعداد دفعات مجاز شستشوی موی سر در هفته، به موارد اشاره شده در بخش قبلی بستگی دارد. نوع مو، شیوه زندگی و میزان فعالیت بدنی در تعداد دفعات شستشوی مو دخیل است و از هر فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد. افرادی که موهای بسیار چربی دارند، بهتر است به جای شستشوی روزانه، یک روز در میان به شستن آنها بپردازند. افرادی هم که موهای خشک و معمولی دارند، میتوانند 2 الی 3 بار در هفته به شستن موهایشان بپردازند.

نحوه شستشوی صحیح مو

در کنار توجه به تعداد دفعات مناسب شستشوی مو در هفته، باید به نحوه صحیح شستشوی آن نیز توجه داشته باشید. با شستن صحیح مو میتوانید آن را به خوبی تمیز کرده و مانع از ریزش آن شوید.

  • در ابتدا موهای خود را با آب ولرم شستشو دهید تا منافذ پوست به خوبی تمیز و باز شوند.
  • پس از آن از مقدار مناسب شامپو استفاده کرده و موها را به آن آغشته نمایید. توجه داشته باشید که استفاده زیاد از شامپو نیاز به شستشوی بیشتر دارد که همین امر هم میتواند سبب ریزش مو شود. برای همین مقدار شامپو را متناسب با حجم موهای خود در نظر بگیرید تا نیاز به شستشوی زیاد مو پیدا نکنید.
  • پس از ماساژ مو با شامپو، موها را با آب سرد یا ولرم شستشو دهید. آب سرد میتواند رطوبت موها را حفظ کرده و به استحکام آنها کمک نماید. همچنین آب سرد در شفافیت و نرم شدن موها تاثیر زیادی دارد. برای همین بهترین آب برای شستن موی سر، آب سرد است.
  • در نهایت موهای خود را با یک حوله خشک کرده و آب اضافی آن را بگیرید. بهتر است تنها در صورت لزوم از ابزارهای حرارتی همچون سشوار استفاده کنید و خشک شدن موها را به صورت طبیعی انجام دهید.

شستشوی روزانه مو و جلوگیری از ریزش موها

 

شستشوی روزانه مو و جلوگیری از ریزش موها

 

اگر عادت به استحمام روزانه دارید و در عین حال از بابت ریزش موهای خود نگرانی دارید، بهتر است به این موارد توجه داشته باشید:

1. شستن مو با آب خالی

یکی از بهترین راه‌ها برای استحمام روزانه و جلوگیری از ریزش مو، شستشوی موها با آب خالی است. شستن روزانه موها با آب خالی ضرری برای مو ندارد و در عین حال میتواند تمام آلودگی‌های موجود بر روی موی سر را از بین ببرد. با این حال بهتر است بدانید شستشو مو با آب خالی میتواند سبب از بین رفتن رطوبت طبیعی مو شود. برای همین به این موضوع نیز توجه داشته باشید تا دچار خشکی مو نشوید.

2. استفاده از شامپو خشک

این روزها شامپو خشک جایگاه ویژه‌ای بین شوینده‌های سر پیدا کرده است و بسیاری از افراد از آن در شرایط به خصوصی همچون سفر و کمپینگ استفاده می‌نمایند. البته این شامپوها قادر به تمیز کردن موها به طور کامل نیستند؛ اما میتوانند مقداری از چربی مو را بگیرند و از گره خوردگی و در هم پیچیدن موها جلوگیری نمایند. برای همین اگر قصد دارید بین زمان شستشوی موهای خود فاصله بیاندازید، میتوانید از شامپو خشک استفاده نمایید.

3. شستشوی مو بدون شامپو

بسیاری از افراد به جای استفاده از شامپوهای شیمیایی، به سراغ پاک کننده‌های طبیعی همچون سرکه و نمک می‌روند. این مواد هیچگونه آسیبی به موها وارد نمی‌کنند و در عین حال فواید زیادی برای موها به ارمغان می‌آورند. پس جایگزین کردن مواد طبیعی برای شستشوی موها به جای شامپو، یکی از روش‌های مناسب است که در کنار جلوگیری از ریزش مو میتواند به زیبایی و تقویت آن کمک نماید.

از طرفی بسیاری از افراد به جای شامپو، از نرم کننده‌های سازگار با موهای خود استفاده می‌کنند. البته نرم کننده تنها برای موهای مجعد، موج‌دار و خشک مناسب است و هر فردی نباید به سراغ استفاده از آن و جایگزین کردن آن به جای شامپوی معمولی برود.

جمع بندی

شستشوی مو یکی از مسائل بسیار با اهمیت است که باید به آن توجه شود. افرادی که عادت به شستشوی روزانه موهای خود دارند، به تدریج سبب از بین رفتن چربی مو و آسیب به بافت مو می‌شوند و ریزش مو را تجربه می‌کنند. برای همین حتما به موارد اشاره شده در متن توجه داشته باشید و بر اساس نوع مو، میزان چربی مو و شرایط محیطی خود بهترین زمان برای شستشوی مو را در نظر بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *