بایدها و نبایدهای رنگ کردن مو در خانه

بایدها و نبایدهای رنگ کردن مو در خانه

رنگ کردن مو در خانه به‌آسانی تصور ما نیست. رنگ موهای زیادی برای استفاده‌ی شخصی در بازار موجود است، اما برای اینکه به موهایمان آسیب نزنیم باید روش درست رنگ کردن را یاد بگیریم. بهترین کار این است که برای رنگ کردن مو به یک آرایشگر حرفه‌ای مراجعه کنیم، اما اگر می‌خواهید خودتان در خانه موهایتان را رنگ کنید، در اینجا چند نکته برای انجام درست آن در خانه آورده شده است.
• رنگ مو روی جعبه، تضمین‌کننده رنگ نهایی روی موهای شما نیست. همه ما فکر می‌کنیم سایه رنگ روی جعبه همان چیزی است که روی موهایمان به دست می‌آوریم، اما رنگ پایه موهای مدل روی جعبه می‌تواند متفاوت باشد و این روی نتیجه نهایی رنگ روی موهای ما تأثیر می‌گذارد.
• پیش از انتخاب رنگ موی مناسب، تناژ پوست خود را بشناسید. رنگی که انتخاب می‌کنید باید هم با رنگ پوست و هم با رنگ طبیعی موهایتان هماهنگ باشد. در ابتدا، تنها دو درجه روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ طبیعی موهایتان را انتخاب کنید.
• از شستشوی مو بلافاصله بعد از رنگ‌کردن خودداری کنید. رنگ مو برای تثبیت‌شدن به زمان نیاز دارد. شستشوی زودهنگام رنگ مو را از بین می‌برد و باعث کم‌رنگ‌شدن سریع آن می‌شود.
• موهای خود را یک روز یا چند ساعت قبل از رنگ‌کردن آماده کنید. این کار به موهایتان فرصت می‌دهد تا رطوبت لازم را جذب کنند و رنگ به طور یکنواخت پخش شود.
• قبل از رنگ‌کردن، از نرم‌کننده (استفاده از روغن به مدت 5 دقیقه روی مو) و شامپوی مناسب استفاده کنید. نرم کننده موهایتان را آبرسانی می‌کند و شامپوی تصفیه کننده، باقی‌مانده محصولات قبلی را از روی مو پاک می‌کند و به رنگ مو کمک می‌کند تا بهتر به موهایتان بچسبد.

رنگ کردن مو توسط خودمان

• بعد از رنگ‌کردن، فقط از نرم‌کننده استفاده کرده و از شامپو حداقل تا دو روز بعد از رنگ‌کردن استفاده نکنید، زیرا شامپو رنگ مو را از بین می‌برد.
• قبل از استفاده از رنگ مو بر روی تمام موهایتان، حتماً تست حساسیت انجام دهید. برای این کار، مقداری از رنگ را در ناحیه کوچکی از موهایتان (مثل پشت‌گوش) بزنید و 24 ساعت صبر کنید. اگر در این مدت هیچگونه واکنش آلرژیکی مانند قرمزی، خارش یا تورم مشاهده نکردید، می‌توانید با خیال راحت رنگ را به تمام موهایتان بزنید.
• در استفاده از رنگ مو زیاده‌روی نکنید. اگر از رنگ مو برای پوشش موهای سفید استفاده می‌کنید، فقط آن را به ریشه‌ها که نیاز به پوشش دارند، بزنید. رنگ‌کردن موهای رنگ‌شده به طور مکرر می‌تواند به آنها آسیب برساند.
• برای رنگ کردن موهایتان، از تکنیک تقسیم‌بندی استفاده کنید. به‌گونه‌ای که موهایتان را به قسمت‌های نازک تقسیم نموده و با استفاده از برس رنگ، رنگ را به طور کامل و یکنواخت به هر قسمت از مو بزنید.
• رنگ را بیش از زمان ذکر شده روی جعبه‌رنگ روی موهای خود نگه ندارید. نگه‌داشتن رنگ روی موها برای مدت طولانی‌تر از حد لازم می‌تواند به موها آسیب برساند.

تکنیک تقسیم بندی مو برای رنگ کردن

• قبل از شروع هر کاری، دستورالعمل‌های موجود بر روی جعبه‌رنگ مو را به‌دقت بخوانید. این دستورالعمل‌ها اطلاعات مهمی در مورد نسبت صحیح رنگ و اکسیدان، زمان انتظار و نحوه استفاده از محصول ارائه می‌دهند. نسبت صحیح رنگ و اکسیدان برای دستیابی به بهترین نتیجه بسیار مهم است. این نسبت را دقیقاً مطابق دستورالعمل‌های روی جعبه اندازه‌گیری و مخلوط کنید.
• برای مخلوط‌کردن رنگ و اکسیدان از یک‌کاسه پلاستیکی یا شیشه‌ای و یک برس رنگ مو تمیز استفاده کنید. از ظروف فلزی استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است با رنگ واکنش نشان داده و آن را خراب کنند. تا زمانی که مخلوط یکدست و یکنواخت شود، رنگ و اکسیدان را به طور کامل هم بزنید. پس از مخلوط‌کردن رنگ و اکسیدان، باید بلافاصله از آن استفاده کنید. زیرا مخلوط باگذشت زمان شروع به اکسیدشدن و ازبین‌رفتن قدرت رنگ‌دهی خود می‌کند.
• برای شستشوی موهای رنگ‌شده، همیشه از آب‌خنک یا ولرم استفاده کنید. این کار از رنگ‌پریدگی و محوشدن رنگ مو جلوگیری می‌کند.
• هنگام رنگ کردن مو، حتما از دستکش‌های مخصوص، پیشبند و ماسک جهت جلوگیری از آسیب‌های پوستی و آلرژیک استفاده نمایید.
• موهایتان به دلیل رنگ کردن زیاد، دکلره کردن یا عوامل دیگر آسیب دیده و شکننده است، قبل از رنگ مجدد موهایتان به آنها استراحت دهید.
• رنگ مو برای استفاده روی ابروها و مژه ها طراحی نشده است و می تواند باعث تحریکات پوستی شود.
• قبل از رنگ کردن مو در دوران بارداری یا شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
• اگر اصرار به رنگ کردن مو درخانه دارید و مهارتی نیز در این زمینه ندارید، می‌توانید از شامپوهای رنگ موقت استفاده کنید.

مخلوط‌کردن رنگ و اکسیدان در کاسه پلاستیکی

رنگ‌کردن مو در خانه به طور مرتب توصیه نمی‌شود. هرازگاهی اشکالی ندارد، اما اگر این کار را زیاد انجام دهیم، می‌تواند به مو آسیب برساند. رنگ‌آمیزی مو در خانه، نیازمند تکنیک‌های حرفه‌ای است که شامل ترکیب مواد، نحوة صحیح گذاشتن رنگ روی مو و شستشوی اصولی بعد از رنگ می‌شود. انجام اصولی این مراحل در خانه به‌سختی امکان‌پذیر است. بهترین کار مراجعه به سالن است، اما اگر اصرار به رنگ‌کردن مو در خانه دارید، نکات بالا را دنبال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *