تاثیر تونر مو بر درخشندگی و سلامت موهای رنگ شده

تاثیر تونر مو بر درخشندگی و سلامت موهای رنگ شده

دستیابی به ظاهری بی‌عیب‌ونقص، بدون داشتن موهای زیبا و درخشان غیرممکن است. رنگ‌کردن و دکلره کردن مو، بهترین راهکارها برای داشتن ظاهری مد روز با موهایی خوش‌رنگ هستند.

بااین‌حال، قرارگرفتن مداوم مو در معرض مواد شیمیایی رنگ و دکلره، و همچنین نور خورشید، باعث کدرشدن و ازدست‌رفتن درخشش اولیه مو می‌شود.

ما به‌عنوان متخصصان باتجربه مو، تحقیقات گسترده‌ای برای یافتن راه‌حلی جهت بازگرداندن درخشش ازدست‌رفته موهای رنگ شده انجام دادیم. در نهایت، تونر مو را به‌عنوان بهترین و سریع‌ترین روش برای برطرف‌کردن این مشکل یافتیم.

اما پس از آزمایش انواع مختلف تونر روی موهایی با رنگ‌های نقره‌ای – آبی، نارنجی، زرد و قهوه‌ای تیره، متوجه شدیم که اکثر موها بعد از فرایند تونینگ کمی خشک و آسیب‌دیده می‌شوند.

این موضوع باعث شد تا سوار مهمی برایمان مطرح شود: آیا تونرها به مو آسیب می‌زنند؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا نتایج تحقیقات ما را در این زمینه جویا شوید.

آیا تونر مو باعث آسیب به مو می‌شود؟

تحقیقات نشان داده است که تونر، به‌شرط استفاده صحیح و طبق دستورالعمل، معمولاً آسیبی به مو وارد نمی‌کند. بااین‌حال، در صورت ماندن بیش از حد روی مو، استفاده بیش از حد مکرر یا استفاده روی موهای آسیب‌دیده قبلی، می‌تواند باعث ایجاد برخی آسیب‌ها شود.

این تصور که تمام تونرها خوب یا بد هستند اشتباه است، زیرا ارزیابی یک تونر به عوامل متعددی بستگی دارد.

اینکه تونر را تنها به دلیل اینکه آخرین محصول استفاده شده روی موهای خشک و شکننده شما بوده است، مقصر بدانید، اشتباه محض است.

ترکیبات شیمیایی خشن موجود در برخی تونرها باعث آسیب به مو می‌شوند. استفاده از تونرهایی که تمایل به تغییر ساختار مو دارند، خطرناک است. همچنین، تونرهایی که نیاز به ترکیب با دکلره مو دارند، برای موهای شما مضر هستند.

به طور خلاصه، همواره از تونرهای بدون آمونیاک که رنگ را روی لایه خارجی مو قرار می‌دهند استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فولیکول‌های مو دست‌نخورده باقی‌مانده و کوتیکول (لایه خارجی مو) استحکام خود را حفظ کرده و سالم بماند.

 

آیا تونر مو باعث آسیب به مو می‌شود؟

7 نشانه آسیب تونر مو به موها

پس از بررسی جزئیات مربوط به اینکه آیا تونر مو به مو آسیب می‌رساند یا خیر، باید با چند علامت آسیب تونر آشنا شوید تا بتوانید به‌راحتی آنها را تشخیص داده و مشکل را حل کنید.

1. ریزش مو

نازک شدن و خشکی تار موها می‌تواند نشانه‌هایی از آسیب باشد، اما ریزش ناگهانی و قابل‌توجه مو در نواحی خاص پس از تونر، مستقیماً به استفاده از آن مرتبط می‌شود. استفاده بیش از حد از تونر باعث ضعیف‌شدن ساقه مو، ازبین‌رفتن رطوبت طبیعی و در نهایت منجر به شکستگی تار مو می‌گردد.

2. کم‌رنگ‌شدن رنگ مو

آیا از صرف زمان زیاد برای تونر زدن مو و عدم دستیابی به نتیجه دلخواه خسته شده‌اید؟ وقت آن رسیده که تسلیم شوید، زیرا به‌احتمال زیاد به‌تازگی موهایتان را بیش از حد تونر زده‌اید.

سطح تخلخل مو (Porosity) تعیین می‌کند که آیا مو می‌تواند رطوبت کافی را در خود نگه دارد. ازآنجایی‌که موهای با تخلخل متوسط تا زیاد به‌سرعت خشک می‌شوند، تونر زدن بیش از حد ممکن است باعث شود تارهای مو دیگر رنگ را جذب نکنند.

3. موهای بی‌جان و کدر

اگر مو به‌درستی آبرسانی نشود یا در معرض مواد شیمیایی خشن قرار گیرد، به‌تدریج درخشش خود را از دست می‌دهد. سطح ناکافی آبرسانی، ساقه مو را خشک می‌کند و قرارگرفتن در معرض تونرهای شیمیایی خشن، اوضاع را بدتر می‌کند.

تونرهای حاوی آمونیاک خطرناک هستند؛ لذا برای داشتن ساقه‌های سالم، از مصرف شامپو و نرم‌کننده حاوی آمونیاک خودداری کنید.

4. مجعد و شکننده شدن موها

در موهای سالم و طبیعی، کوتیکول (لایه خارجی مو) به‌صورت موازی روی‌هم قرار می‌گیرد و ظاهری صاف و حجیم به تار مو می‌بخشد.

اما تارهای موی شکننده بعد از استفاده از تونر، نشان‌دهنده آسیب‌دیدن کوتیکول مو توسط برخی مواد تشکیل‌دهنده این محصول است. این آسیب باعث می‌شود تا کوتیکول‌ها به‌راحتی روی‌هم خم شوند که در نهایت منجر به شکستگی مو می‌گردد.

 

7 نشانه آسیب تونر مو به موها

5. موخوره و خشکی مو

استفاده بیش از حد از تونر مو، موهای با منافذ بالا و مشکلات پزشکی می‌توانند ترشح سبوم توسط فولیکول مو را محدود کنند. سبوم یک ماده چربی طبیعی است که توسط غدد چربی در پوست سر تولید می‌شود. این ماده موها را نرم و مرطوب نگه می‌دارد و از آنها در برابر آسیب محافظت می‌کند. هنگامی که به‌اندازه کافی سبوم تولید نمی‌شود، موها به‌راحتی رطوبت خود را از دست می‌دهند و دچار خشکی و موخوره می‌شوند.

6. ازبین‌رفتن حالت فنری موهای فر

اگر موهای فر و حالت دار شما حالت فنری و پویایی خود را ازدست‌داده، نشانه این است که موهایتان در معرض آسیب قرار گرفته‌اند. استفاده بیش از حد از ابزارهای حالت‌دهنده حرارتی، بافت‌های سفت و کششی و استفاده از تونرهای موی نامناسب می‌تواند به این مشکل دامن بزند.

7. آسیب ساختار مو

موهای کاه مانند، خشک، شکننده و وز، کابوسی برای هر فردی است که به زیبایی و سلامت موهای خود اهمیت می‌دهد. این نوع موها که به‌سختی حالت می‌گیرند و مستعد موخوره و شکستگی هستند، می‌توانند نشان‌دهنده آسیب جدی به ساقه مو باشند.

استفاده از تونر موی غیرحرفه‌ای، یکی از دلایل رایج بروز این مشکل است. تونرهای مو، محصولاتی شیمیایی هستند که برای تغییر یا خنثی‌کردن رنگ مو به کار می‌روند. اگر این محصولات به‌درستی انتخاب و استفاده نشوند، می‌توانند به ساختار مو آسیب رسانده و منجر به خشکی، شکنندگی و وزشدن موها شوند.

 

آسیب ساختار مو

چگونه از آسیب تونر مو جلوگیری کنیم؟

اگر هر یک از علائم آسیب ذکر شده در بالا را در موهای خود مشاهده کردید، جای نگرانی نیست. ما پس از تحقیقات مفصل، چند نکته برای جلوگیری یا ترمیم آسیب ناشی از تونر مو ارائه می‌دهیم:

  • استفاده از سرم‌های تغذیه‌کننده مو: مهم نیست از چه تونری استفاده می‌کنید، همواره تا حدی بر استحکام موهای شما تأثیر خواهد گذاشت. سرم‌های فعال‌ و تغذیه‌کننده مو بهترین راه برای تضمین سلامت موها هستند. این سرم‌ها به کاهش آسیب کمک نموده و به تغذیه فولیکول‌های مو برای تحریک رشد بهتر یاری می‌رسانند.
  • استفاده از تونرهای بدون آمونیاک

یکی از راه‌های مؤثر برای به‌حداقل‌رساندن آسیب ناشی از تونر، انتخاب تونری بدون آمونیاک است.  این نوع تونرها به‌طورکلی ملایم‌تر از تونرهای حاوی آمونیاک عمل می‌کنند. تونرهای بدون آمونیاک کوتیکول مو را کمی باز می‌کنند، اما نه به‌اندازه‌ای که باعث ازدست‌رفتن رطوبت زیاد در طی فرایند شود. درحالی‌که نتیجة نهایی آن‌ها به درخشندگی تونرهای حاوی آمونیاک نباشد، مطمئناً برای موهای شما ملایم‌تر هستند.

  • استفاده از نرم‌کننده مخصوص تونر مو

درحالی‌که مواد شیمیایی تونر درخشش طبیعی موهای شما را از بین می‌برد، حالت دادن به آنها با نرم‌کننده راهی عالی برای آبرسانی مجدد است. نرم‌کننده‌های تونر موی شما را با مواد مغذی ضروری می‌پوشانند تا از آسیب‌دیدن آن جلوگیری کرده و به ترمیم آن کمک کنند. بسته به نیازهای آبرسانی موهایتان، می‌توانید از ماسک مو یا درمان با کراتین استفاده کنید.

  • عدم رنگ‌کردن بیش از حد موها

موهای شما برای ترمیم و احیا به فاصله زمانی 6 الی 8 هفته بین هر بار رنگ کردن نیاز دارند. رنگ کردن بیش از حد موها را ضعیف و خشک می کند. پس از رنگ کردن، از محصولات مراقبت از مو استفاده کنید و به کوتیکول مو (لایه خارجی) زمان کافی برای ترمیم و بازسازی بدهید. پس از ترمیم کامل، می توانید مجددا موهای خود را رنگ کنید.

  • کاهش دفعات شامپو زدن

استفاده بیش از حد از شامپو درخشش طبیعی موها را از بین برده و آن را خشک و شکننده می‌کند. روغن‌های طبیعی به حالت‌دهی رنگ مو کمک کرده و آن را درخشان نگه می‌دارند. شامپو این روغن‌ها را پاک‌کرده و موهای شما را کدر و خشک می‌کند. در چنین مواقعی، شامپوهای خشک اغلب به‌عنوان بهترین راه‌حل شناخته می‌شوند.

 

چگونه از آسیب تونر مو جلوگیری کنیم؟

چگونه از تونر بدون آسیب رساندن به مو استفاده کنیم؟

اینترنت پر از وبلاگ‌ها و ادعاهایی است که رنگساژ کردن مو بدون هیچ آسیبی را ممکن می‌دانند، اما باید بدانید که این یک افسانه است، به‌ویژه زمانی که از دکلره استفاده شود.

بااین‌حال، راهکارهایی وجود دارد که بتوانیم میزان آسیب را به حداقل برسانیم. در ادامه نکاتی برای رنگساژ کردن مو با کمترین خطر آسیب به آن ارائه شده است:

  • از تونرهای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت اجتناب کنید

تونر کردن مهم‌ترین مرحله در رنگ‌کردن مو است. شما باید مطمئن شوید که از یک تونر باکیفیت و بدون مواد مضر برای پوست استفاده می‌کنید. ازآنجایی‌که تونرها به عمق ساقه مو نفوذ کرده و ساختار آن را از درون تغییر می‌دهند، توصیه نمی‌شود از تونرهای ارزان‌قیمت استفاده کنید. پیش از خرید، تمامی ترکیبات شیمیایی تونر را بررسی کنید و برای جلوگیری از آسیب جدی به مو، تونرهای حرفه‌ای مناسب را انتخاب نمایید.

  • از طولانی کردن زمان رنگساژ خودداری نمایید

معمولا سوختن و آسیب به مو زمانی اتفاق می افتد که تونر و اکسیدان را برای مدت طولانی تری نسبت به دستورالعمل روی بسته بندی، روی موهای خود نگه دارید.

اکثر تونرها برای اثرگذاری مؤثر به حدود نیم ساعت زمان نیاز دارند؛ پس از آن،  عمدتاً کار خود را بیش از حد انجام داده و به موها آسیب غیر قابل جبرانی وارد می‌کنند. هنگام آبکشی، مطمئن شوید که تمام مواد را به طور کامل از روی مو پاک کنید.

  • از اکسیدان مناسب استفاده کنید

اکسیدان‌ها کوتیکولِ مو را بالا می‌برند تا رنگ بتواند واردِ آن شده یا از آن خارج شود و بر اساس حجم در دسترس هستند: ۱۰، ۲۰، ۳۰ یا ۴۰. هرچه این عدد بالاتر باشد، کوتیکولِ مو را بیشتر باز می‌کند؛ در نتیجه، آسیب بیشتری به مو وارد می‌شود.

  • از تونرهای بدون آمونیاک استفاده کنید

تا جای ممکن از تونرهای بدون آمونیاک استفاده کنید تا از آسیب احتمالی به مو جلوگیری شود. تونرهای آمونیاکی به دلیل باز کردن کوتیکول مو، نفوذ عمیق به ساقه مو و تغییر ساختار آن، برای مو مضر هستند.

این تغییر ساختار اغلب منجر به خشکی مو می‌شود؛ زیرا تولید سبوم (چربی طبیعی) که رطوبت موردنیاز مو را تأمین می‌کند، متوقف می‌شود. اگرچه میزان آمونیاک موجود در این تونرها بسیار بالا نیست، اما همچنان خطراتی را به همراه دارد.

با چه فواصل زمانی می‌توان از تونر مو استفاده و مو را بدون آسیب رساندن، رنگساژ کرد؟

همان‌طور که می‌دانید، برای حفظ رنگ مو، باید آن را در فواصل زمانی مشخص، مجدداً رنگساژ کنید. اما این فواصل باید چقدر باشند؟ این موضوع بستگی به وضعیت سلامت موهای شما دارد.

اگر موهای شما شکننده هستند و از رنگساژ قبلی به طور کامل احیا نشده‌اند، باید حداقل 7 تا 8 هفته به آنها استراحت دهید. بااین‌حال، اگر احساس می‌کنید وضعیت موهایتان بهتر شده است، می‌توانید بعد از 4 تا 6 هفته مجدداً آن‌ها را رنگساژ کنید.

 

چگونه از تونر بدون آسیب رساندن به مو استفاده کنیم؟

جمع‌بندی

رنگساژ (تونینگ) می‌تواند درخششی زیبا به موهایتان ببخشد، اما انجام اشتباه آن عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت.

پیش از انتخاب محصول، حتماً تحقیق کنید و با مطالعه دقیق دستورالعمل‌ها، اقدام به رنگساژ نمایید. در صورت داشتن موهای آسیب‌دیده، مراجعه به یک آرایشگر حرفه‌ای را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که آبرسانی به موها اهمیت ویژه‌ای دارد و به‌خاطر داشته باشید موهای سالم، موهای زیبا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *