نکات مهم برای ماندگاری رنگساژ

نکات مهم برای ماندگاری رنگساژ

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای تغییر رنگ مو وجود دارد. روش‌هایی همچون هایلایت، لولایت، آمبره، سامبره و غیره جزو روش‌های محبوبی هستند که بانوان زیادی از آنها جهت تغییر رنگ و استایل موهای خود استفاده می‌کنند. با این حال این روش‌ها موقت هستند و پس از مدتی بر اثر شستشو، اتو کشیدن و سشوار کشیدن از بین می‌روند. در این زمان فرد به رنگساژ نیاز پیدا می‌کند تا موهایش همچون روز اول شود. در این مطلب قصد داریم در خصوص رنگساژ مو صحبت کنیم و به چند نکته جهت افزایش ماندگاری رنگساژ بپردازیم.

رنگساژ مو چیست؟

 

رنگساژ مو چیست؟

 

رنگساژ به تکنیکی گفته می‌شود که طی آن موادی جهت تغییر رنگ مو استفاده می‌شود. هدف اصلی از رنگساژ کردن موها تغییر رنگ آن به صورت موقت یا دائمی است. این کار هم معمولا در آرایشگاه و توسط آرایشگرهای حرفه‌ای انجام می‌شود. البته برخی افراد در خانه نیز به رنگساژ مو می‌پردازند. با رنگساژ موها همچون روز اول براق و زیبا می‌شوند و ظاهر بسیار خوبی پیدا می‌کنند. پس با این تفاسیر میتوانیم بگوییم که رنگساژ همان ترمیم مجدد رنگ مو است و نسبت به رنگ موی اولیه فرمول ضعیف‌تری دارد. دلیل آن هم این است که در این تکنیک رنگ‌های شیمیایی با آب یا مواد دیگر ترکیب می‌شوند و از شدت شیمیایی بودنشان کاسته می‌شود. برای همین استفاده از آن آسیب‌ کمتری به مو وارد می‌کند.

رنگساژ شامل چه موادی است؟

رنگساژها اغلب شامل مواد شیمیایی همچون رنگ‌های مصنوعی، پراکسید هیدروژن یا همان اکسیدان و آمونیاک هستند. آمونیاک موجود در رنگساژ کمک می‌کند تا رنگ مو به طور عمیق‌تر به ساقه موها نفوذ پیدا کند. پراکسید هیدروژن هم سبب اکسیداسیون رنگ طبیعی موها می‌شود تا رنگ جدید به خوبی بر روی آن شکل بگیرد. در نهایت هم از رنگ‌های مصنوعی از دسته‌های مختلف جهت ایجاد رنگ دلخواه بر روی موها استفاده می‌شود.

تفاوت رنگساژ و رنساژ

 

تفاوت رنگساژ و رنساژ

 

یکی از اصطلاحاتی که شاید به گوش کمتر کسی خورده باشد، رنساژ است. رنگساژ و رنساژ هر دو از تکنیک‌های رنگ مو هستند و با هم تفاوت دارند. زمانی که کل موها دکلره شده و سپس بر روی آنها رنگ دلخواه اعمال می‌شود، یعنی تکنیک رنگساژ بر روی موها انجام شده است. اما در فرآیند رنساژ تنها قسمتی از مو دکلره شده و سپس رنگ زده می‌شود. بنابراین اگر تنها بخشی از مو را دکلره و سپس رنگ کنید، یعنی از تکنیک رنساژ استفاده کرده‌اید.

تفاوت رنگساژ با رنگ مو

 • اولین و مهمترین تفاوت رنگساژ و رنگ مو در غلظت مواد است. برای رنگساژ معمولا از ترکیب رنگ مو با اکسیدان و کمی آب استفاده می‌شود. همین امر سبب رقیق‌ شدن مواد رنگساژ می‌شود. در صورتی که در رنگ مو از آب استفاده نشده و تنها از اکسیدان استفاده می‌شود.
 • برای رنگ کردن موها نیازی به حالت خیسی و نم‌دار بودن موها نبوده و رنگ مو بر روی موهای خشک قرار می‌گیرد. اما برای رنگساژ کردن موها باید حالت مرطوب داشته باشند.
 • رنگ مو از دوام بیشتری برخوردار است و برای چندین ماه بر روی موها باقی می‌ماند. اما رنگساژ بسته به موقت یا دائمی بودن اثر موقتی دارد و پس از مدتی آثارش از روی موها از بین می‌رود. رنگساژ بیشتر برای تغییر فوری رنگ مو و شفافیت آنها به کار برده می‌شود.
 • از آنجایی که رنگساژ ضعیف‌تر است و مدت کوتاهی روی سر می‌ماند، تنها بر روی موهای روشن نتیجه می‌دهد. در حالی که رنگ مو بر روی موهای تیره و روشن به خوبی عمل می‌کند.

رنگساژ روی موی خشک بهتر است یا خیس؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم رنگساژ معمولا بر روی موهای خیس انجام می‌شود. خیس بودن موها برای این تکنیک با چند فایده و همچنین چند عیب همراه است. زمانی که موها در حالت خیس رنگساژ می‌شوند، رنگ به طور مساوی بر روی ساقه موها می‌نشیند. همچنین در این حالت کوتیکول‌های مو باز است و جذب رنگ بیشتری دارند. با این حال خیس بودن مو میتواند کمی سبب روشن‌تر شدن رنگساژ شود و رنگ دلخواه را ایجاد نکند. از سوی دیگر موهای خیس بیشتر در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند و باید با توجه زیادی رنگساژ شوند. برای رنگساژ مو به لوازم مخصوص و مهارت بالا نیاز است. برای همین اگر مهارت و تخصصی در این زمینه ندارید، بهتر است به یک سالن آرایشی معتبر و تخصصی مراجعه نمایید.

ماندگاری و عمر رنگساژ چقدر است؟

ماندگاری رنگساژ به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این رابطه باید به نوع رنگساژ، نوع مو، رعایت نکات مراقبتی پس از رنگساژ و استفاده از محصولات مراقبتی اشاره کرد. در خصوص ماندگاری رنگساژ بر اساس نوع رنگساژ میتوان اینطور بیان کرد:

 • رنگساژ موقت: رنگساژهای موقت از کمترین میزان ماندگاری برخوردار هستند و پس از چند بار شستشو از بین می‌روند. این رنگساژ معمولا برای تغییر رنگ مو به صورت موقت برای شرکت کردن در یک مهمانی، تمرینات آرایشی و غیره استفاده ‌می‌شود.
 • رنگساژ نیمه موقت: رنگساژ نیمه دائمی بین 6 الی 8 هفته بر روی موها ماندگاری دارد و سپس آثارش از روی مو حذف می‌شود. رنگساژ نیمه دائمی میتواند رنگ موهای طبیعی را به طور نیمه دائمی کمی تغییر داده و یا رنگساژ قبلی را تقویت نماید.
 • رنگساژ دائمی: رنگساژهای دائمی از بیشترین میزان ماندگاری برخوردار هستند و معمولا برای 2 الی 3 ماه بر روی موها باقی می‌مانند. برای افزایش ماندگاری رنگساژ دائمی باید به نکات مراقبتی پس از رنگساژ توجه کرده و از محصولات مراقبتی مناسب استفاده کرد.

برای دوام رنگساژ چه باید کرد؟

 

برای دوام رنگساژ چه باید کرد؟

 

اگر به دنبال راه‌هایی جهت افزایش ماندگاری رنگساژ هستید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • استفاده از محصولات مراقبتی و ماسک مو مناسب

یکی از راه‌های افزایش ماندگاری و عمر رنگساژ، استفاده از شامپو، ماسک و محصولات مراقبتی با فرمولاسیون مناسب است. این محصولات باید از مواد مرطوب کننده و تثبیت کننده رنگ غنی باشند تا به ماندگاری رنگساژ کمک شود. در این رابطه باید به محصولات بدون سولفات و حاوی فیلترهای UV اشاره کرد. ماسک موی مصرفی هم باید حاوی عناصر تغذیه کننده و مرطوب کننده باشد تا به حفظ رطوبت و رنگ موها کمک شود.

 • استفاده از اسپری‌ محافظ مو

برای محافظت از رنگ موها در برابر نور خورشید بهتر است از اسپری‌های محافظ مو و لوازمی همچون کلاه و شال استفاده شود. این محافظ‌ها از مو در برابر اشعه UV و حرارت مستقیم محافظت می‌کنند و ماندگاری رنگ مو را افزایش می‌دهند.

 • شستشوی موها با آب سرد

از دیگر نکاتی که در افزایش ماندگاری رنگساژ مو موثر است باید به نحوه شستشوی موها اشاره کرد. برای شستن موها باید از استفاده از آب داغ پرهیز کرده و با آب ولرم و تا حد امکان آب سرد موها را شستشو داد. آب سرد به حفظ رنگ موها کمک کرده و رنگ موها را حفظ می‌کند. علاوه بر این هر چقدر تعداد شستشوهای مکرر به حداقل برسد، به افزایش ماندگاری رنگساژ کمک می‌شود.

 • مراجعه به آرایشگاه‌های تخصصی

اگر قصد دارید موهای خود را به بهترین شکل رنگساژ کنید و شاهد ماندگاری بالای آن باشید، بهتر است به سالن‌های تخصصی و حرفه‌ای مراجعه کنید و این کار را به دست افراد متخصص بسپارید. آرایشگرها علاوه بر استفاده از بهترین مواد برای رنگساژ مو، به شما محصولات مراقبتی و همچنین نکاتی را ارائه می‌دهند که به حفظ رنگ مو و افزایش ماندگاری رنگساژ کمک زیادی می‌شود.

نکات مهم در رنگساژ کردن مو

برای رسیدن به بهترین رنگساژ باید چند نکته را مدنظر داشت. یکی از مهمترین نکات استفاده مناسب از اکسیداسیون است. مقدار اکسیدان باید با رنگ یکسان باشد. در صورتی هم که به استفاده از واریاسیون نیاز است، باید آن را با مواد اولیه ترکیب کرد. در صورتی که موها از رنگ زرد برخوردار باشند، باید مقداری از شامپوی ضد زردی را با رنگساژ مخلوط کرده تا مشکلی در رنگ نهایی ایجاد نشود.

بسیاری از افراد برای رنگساژ از اکسیدان 0.5 یا 3 درصد استفاده می‌کنند. چرا که بر این باورند اکسیدان‌های 1 و 2 سبب ثبات کمتر رنگساژ می‌شوند. برای رنگساژ هم بهتر است به سراغ رنگ‌های طبیعی و نچرال رفته و از رنگ‌های اکسترا استفاده کرد. تایم و زمان رنگساژ هم بسیار مهم است و بهتر است زمان و مکث در زمان کار در نظر گرفته شود. در حین رنگساژ بهتر است موها ماساژ داده شوند تا رنگ به طور کامل وارد پولک‌های مو شود.

چند رنگساژ محبوب و پرطرفدار

 • رنگساژ یخی آبی: این رنگساژ جزو روشن‌ترین رنگساژها بوده و هیچگونه زردی ندارد. برای رسیدن به رنگساژ یخی موها باید کاملا با دکلره به پایه برسند.
 • رنگساژ صورتی: رنگساژ صورتی از دیگر رنگساژهای محبوب خانم‌ها به ویژه خانم‌های جوان است. بسیاری از افراد برای شرکت در مهمانی و ست کردن رنگ موهای خود با لباس از این رنگساژ فانتزی و زیبا استفاده می‌نمایند.
 • رنگساژ دودی: این رنگساژ نیز جزو رنگساژهای محبوب و پرطرفدار است و بیشتر توسط بانوان در سنین بالا استفاده می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با رنگساژ و نکات مهم برای افزایش ماندگاری آن صحبت کردیم. همانطور که اشاره کردیم استفاده از محصولات مراقبتی و شامپوی مناسب، استفاده از آب سرد برای شستشو و کاهش تعداد دفعات شستشو در افزایش ماندگاری رنگساژ تاثیر دارند. برای رنگساژ موهای خود میتوانید از خدمات سالن یاسمن بیوتی استفاده نمایید و رنگ موهای خود را به بهترین شکل ممکن به رنگ مورد نظرتان تغییر دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *