جوان سازی پوست و شیوه‌های انجام آن

جوان سازی پوست و شیوه‌های انجام آن

امروزه توجه به پوست و سلامت آن، بیش از پیش مورد توجه افراد قرار گرفته است؛ به طوری که روزانه افراد زیادی جهت جوان سازی پوست صورتشان به کلینیک و آرایشگاه‌های معتبر مراجعه می‌کنند. با استفاده از تکنیک‌های جوانسازی، پوست صورت از ظاهری شفاف و جوان‌تر برخوردار شده و روند پیری پوست با تاخیر مواجه می‌شود. در این مطلب قصد داریم پیرامون جوانسازی پوست صورت، اطلاعاتی را در اختیار شما زیباجویان قرار دهیم.

جوانسازی پوست چیست؟

جوانسازی پوست یکی از روش‌های درمانی و زیبایی است که خانم‌ها و آقایان جهت جوان‌تر نشان دادن پوست صورتشان از آن استفاده می‌کنند. از آنجایی که با افزایش سن، روند پیری پوست صورت افزایش پیدا می‌کند، میتوان با استفاده از روش‌هایی چون جوانسازی سرعت این روند را کاهش داد. از نشانه‌های پیری پوست صورت میتوان به مشاهده چین و چروک‌های زیاد در بخش‌هایی چون زیر چشم، پیشانی، کنار لب‌ها، شل‌شدگی پوست ناشی از کاهش کلاژن و الاستین و لاغری بیش از حد صورت با از بین رفتن بافت چربی اشاره کرد. زمانی که این علائم را در پوست صورت خود مشاهده کردید، یعنی پوست صورتتان در روند پیری قرار گرفته است. برای همین بهتر است خیلی زود جهت جلوگیری از این روند اقدام کنید. هر چقدر زودتر برای جوانسازی پوست اقدام کنید، تاثیرات مثبت بیشتری را در پوستتان مشاهده خواهید کرد.

بهترین زمان برای جوانسازی پوست چه موقع است؟

بهترین زمان برای جوانسازی پوست چه موقع است؟

 

در رابطه با بهترین زمان برای جوانسازی پوست، باید بگوییم که این زمان بسته شرایط هر فردی متفاوت است. برخی افراد به دلیل شرایط زندگی خاص خود، خیلی زودتر دچار علائم پیری پوست می‌شوند و برخی دیگر از اواسط سن 35 سالگی با این علائم روبرو می‌شوند. همچنین شیوه زندگی در جوانسازی پوست نقش مهمی دارد. افرادی که به طور مداوم از کرم‌های مرطوب‌کننده و ضد آفتاب استفاده می‌کنند و پوستشان را با شوینده‌های مناسبی شستشو می‌دهند، خیلی دیرتر با علائم پیری پوست مواجه می‌شوند. علاوه بر این افرادی که از دخانیات مانند سیگار و قلیان بیش از حد استفاده می‌کنند، روند پیری پوستشان سرعت بیشتری خواهد داشت. برای همین بسته به شرایط زندگی، سن پیری پوست در هر فردی متفاوت است که باید نسبت به آن برای جوانسازی پوست اقدام کرد.

جوانسازی پوست در دهه سی و چهل

به طور کلی پوست بدن از اواسط دهه سی در روند پیری قرار می‌گیرد. در این سن معمولا پوست دچار چین و چروک‌های ظریفی می‌شود که میتوان با روش‌های کم تهاجمی از شدت آنها کاست. برای مثال درمان‌های لیزری، هایفوتراپی و لایه‌برداری جزو روش‌های موثر و کم تهاجمی هستند که افراد می‌توانند در سن 30 سالگی به بالا به سراغ آن بروند. این روش‌های درمانی باعث بهبود ساختار پوست شده و از پیری زودرس آن جلوگیری خواهد کرد. اما در دهه 40 باید از پوست مراقبت بیشتری کرد. از آنجایی که خانم‌ها با نزدیک شدن به سن یائسگی دچار تغییرات هورمونی می‌شوند، پوست بدنشان تغییرات زیادی پیدا می‌کند. معمولا در سن 40 سالگی به بالا، چین و چروک‌های پوست صورت افزایش پیدا کرده و عمیق‌تر خواهد شد. همچنین ممکن است افراد با لکه‌های پوستی زیادی بر روی پوست بدنشان مواجه شوند. در این زمان نیز میتوان با استفاده از روش‌های جوانسازی پوست کم تهاجمی مانند هایفوتراپی، تزریق بوتاکس و لیزر درمانی باعث افزایش کلاژن‌سازی و کاهش روند پیری پوست شد.

آشنایی با روش‌های جوان سازی پوست

آشنایی با روش‌های جوان سازی پوست

 

شیوه‌های جوانسازی پوست صورت و بدن را میتوان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

  • روش‌های غیر تهاجمی جوانسازی پوست: روش‌های جوانسازی غیر تهاجمی از جمله روش‌هایی هستند که بیشتر افراد جهت شادابی و جوان شدن پوست صورت و بدنشان از آنها استفاده می‌کنند. مراقبت‌های کلی پوست مانند استفاده مداوم از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب جزو این روش قرار دارد. همچنین استفاده از درمان‌های خانگی مانند ماسک‌های طبیعی، جزو روش غیر تهاجمی جوانسازی پوست جای می‌گیرند.
  • روش‌های کم تهاجمی جوانسازی پوست: همانطور که در بخش قبلی اشاره داشتیم، روش‌های کم تهاجمی شامل روش‌هایی چون هایفوتراپی، لایه‌برداری، اندولیفت، تزریق بوتاکس و ژل می‌شود. افرادی که در سن 30 به بالا قرار دارند، می‌توانند از این روش‌ها جهت کاهش چین و چروک پوست صورتشان استفاده نمایند.
  • روش‌های تهاجمی جوانسازی پوست: روش‌های تهاجمی شامل جراحی‌های پلاستیک و زیبایی می‌شوند و پوست را کاملا درگیر می‌کنند. برای مثال کشیدن پوست جزو این روش‌ها به حساب می‌آید که بیشتر افراد سن بالا به سراغ انجام آن می‌روند. این روش‌ها هزینه‌ی بیشتری نسبت به دو روش قبلی دارند و دوران نقاهت زیادی دارند. برای همین بهتر است این کار را تنها در زمان نیاز و زیر نظر یک متخصص انجام دهید.

در رابطه با روش‌های جوانسازی پوست، پیشنهاد ما این است که از سنین کم شروع به مراقبت‌های پوستی نمایید. با روش‌های غیر تهاجمی نظیر استفاده از کرم و شوینده‌های مناسب، از پوست مراقبت بیشتری شده و روند پیری آن کمی افزایش پیدا خواهد کرد. پس از آن نیز بهتر است به جای استفاده از روش‌های تهاجمی، به سراغ روش‌های کم تهاجمی بروید. این روش‌ها علاوه بر این که هزینه کمتری دارند، عوارض و خطرات بسیار پایینی دارند و باعث تاثیرات چشمگیری روی پوست می‌شوند. به طور کل تا زمانی که بتوانید از طریق روش‌های غیرتهاجمی یا کم تهاجمی ظاهر پوستتان را بهبود ببخشید، استفاده از روش‌های تهاجمی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

جوانسازی پوست با هایفوتراپی

جوانسازی پوست با هایفوتراپی

 

یکی از روش‌های زیبایی و درمانی که امروزه در مورد آن زیاد می‌شنویم، هایفوتراپی است. هایفوتراپی یکی از روش‌های نسبتا جدید است که از آن جهت سفت کردن و لیفتینگ پوست استفاده می‌شود. این روش جزو روش‌های کم تهاجمی بوده و کاملا بدون درد است. افرادی که قصد دارند پوستشان را لیفت کنند، می‌توانند از هایفوتراپی جهت این کار استفاده نمایند. هایفوتراپی یا HIFU، از طریق انتقال امواج فراصوت انجام می‌شود. در این روش امواج به صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست انرژی وارد می‌کنند و سبب تحریک رشته‌های کلاژن می‌شوند. با تحریک رشته‌های کلاژنی، تولید آنها در پوست بیشتر شده که در نهایت سبب پوستی سفت‌تر و بدون چین و چروک خواهد شد. استفاده از روش درمانی هایفوتراپی برای افراد بین 30 الی 75 سال که دچار شل‌شدگی خفیف تا متوسط پوست هستند، مناسب می‌باشد. با این روش سرعت روند پیری پوست کاهش پیدا کرده و فرد از پوست شاداب‌تر و جوان‌تری برخوردار خواهد شد.

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از روش‌های جدید جوانسازی پوست است که با تزریق دی اکسید کربن به بدن انجام می‌شود. این روش برای پوست هر ناحیه‌ای از بدن مانند پوست زیر چشم قابل انجام است. زمانی که کربن دی اکسید در روش کربوکسی تراپی وارد پوست می‌شود، بدن به طور خودکار تشخیص می‌دهد که میزان کربن دی اکسید افزایش پیدا کرده است. با افزایش دی اکسید کربن باید مقدار اکسیژن بیشتری نیز فراهم شود. همین امر سبب افزایش گردش خون در پوست و تولید کلاژن بیشتر خواهد شد. از کربوکسی تراپی بیشتر برای درمان ترک‌های پوستی، سلولیت کاهش چین و چروک زیر چشم استفاده می‌شود.

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش‌های کم تهاجمی برای جوانسازی پوست است. این روش نسبت به برخی از دیگر روش‌های جوانسازی با کمی درد همراه است؛ اما نتایج بسیار درخشانی بر روی پوست دارد. در روش میکرونیدلینگ از طریق دستگاه یا دست، سوراخ‌هایی روی پوست به وجود می‌آید و پس از آن پوست را با سرم‌های کلاژن‌ساز یا ویتامین سی ماساژ می‌دهند. منافذ و سوراخ‌های باز باعث می‌شوند تا سرم‌ به راحتی جذب پوست شود. روش درمانی میکرونیدلینگ پوست برای جوانسازی پوست، رفع جای زخم و کاهش چین و چروک‌ها بسیار موثر است.

جوانسازی پوست با لیزر اندولیفت

لیزر اندولیفت یکی دیگر از روش‌های کم تهاجمی است که در آن فیبر نازکی وارد پوست می‌شود. این فیبر وارد لایه‌های عمقی پوست شده و با اشعه لیزر فرو سرخ، سبب کلاژن‌سازی پوست می‌شود. روش لیزر اندولیفت برای کاهش افتادگی و شل شدگی پوست بسیار مناسب است و در رفع چربی‌های ناحیه غبغب می‌تواند موثر واقع شود.

آر اف فرکشنال

Fractional RF یکی از روش‌های جدید جوانسازی پوست است که اثرگذاری بالایی دارد. این روش به هایفوتراپی شباهت دارد و در آن نیز از حرارت و افزایش دمای پوست و تحریک تولید کلاژن استفاده می‌شود. به این صورت که در آر اف فرکشنال از سوزن و نیدل‌های نازکی که روکش طلایی دارند، استفاده شده و از طریق آنها روی پوست سوراخی ایجاد می‌شود. پس از آن انرژی امواج رادیویی یا همان RF را به بافت‌های زیرین پوست وارد می‌کنند. با این کار دمای پوست افزایش پیدا کرده و تولید کلاژن تحریک بیشتری پیدا می‌کند. از کاربردهای روش جوانسازی آر اف فرکشنال میتوان به از بین بردن چین و چروک‌های پوستی، ترمیم جای جوش و آکنه، ترمیم حفره‌های پوست و همچنین ترمیم بافت پوست اشاره کرد. این روش مزایایی دارد که از جمله آن میتوان به کوتاه بودن زمان بهبودی نسبت به روش لیزر فرکشنال اشاره کرد.

مزوتراپی

 

مزوتراپی

 

یکی دیگر از روش‌های جوانسازی پوست که توسط بسیاری از افراد استفاده می‌شود، مزوتراپی است. در این روش از ترکیبات فعالی استفاده می‌شود که توسط سوزن‌های بسیار ریزی به پوست تزریق می‌شوند. از جمله ترکیبات فعال در این روش میتوان به فاکتورهای رشد، آمینو اسیدها، ویتامین‌ها، هیالورونیک اسید و نوکلئیک اسید اشاره کرد. چنین ترکیباتی در مزوتراپی سبب تحریک تولید کلاژن شده و مقاومت پوست را نیز افزایش می‌دهند. در رابطه با اسید هیالورونیک باید اشاره کرد که این ماده با جذب آب بیشتر، سبب جوان‌تر شدن و بهبود پوست می‌گردد. مزوتراپی برای ضد پیری، افزایش مقاومت پوستی و از بین رفتن لکه‌های پوستی کاربرد دارد. همچنین از این روش میتوان به عنوان یک روش پیشگیری از پیری پوست استفاده کرده و پوست را به حالت زیبا و جوان‌تری رساند.

پی آر پی

PRP نیز روشی موثر برای جوانسازی پوست صورت است. در این روش مقداری خون از فرد گرفته می‌شود و سپس توسط دستگاه، پلاکت آن جدا شده و به پوست تزریق می‌گردد. این کار باعث انتقال فاکتورهای رشد فراوان و همچنین تحریک پاسخ طبیعی پوست برای جوانسازی می‌گردد. روش پی آر پی منجر به تحریک کلاژن‌سازی شده و پوست‌های نازک را ضخیم‌تر می‌نماید. همچنین این روش در حذف چین و چروک پوست موثر است. با تولید کلاژن به روش PRP، بافت و رنگ کلی پوست نیز بهبود زیادی پیدا می‌کند.

آیا جوانسازی پوست تنها مختص به پوست صورت است؟

آیا جوانسازی پوست تنها مختص به پوست صورت است؟

 

جوانسازی پوست روشی برای مراقبت بیشتر از پوست بدن است و تنها مختص به پوست صورت نمی‌باشد. شما می‌توانید به پوست تمام بخش‌های بدون خود رسیدگی کنید و از روش جوانسازی جهت بهبود ظاهری آن استفاده نمایید. جوانسازی گردن، جوانسازی دست و سایر نقاط بدن، از جمله اقداماتی است که می‌توانید جهت زیباتر شدن ظاهر پوست خود انجام دهید.

چه زمانی بهتر است برای جوانسازی پوست اقدام شود؟

 

چه زمانی بهتر است برای جوانسازی پوست اقدام شود؟

 

برای جوانسازی میتوان در شرایط مختلفی اقدام کرد. اما اگر با آسیب‌هایی که منجر به تخریب پوستتان شده و یا دچار ضایعه پوستی شدید، بهتر است حتما برای جوانسازی اقدام نمایید. از جمله آسیب‌هایی که به پوست ضرر وارد کرده و پس از آن نیاز به جوانسازی پوست بیشتر احساس می‌شود، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اثرات زخم و بریدگی‌ها
  • ایجاد لکه‌های تیره و روشن روی پوست
  • واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌زای پوستی
  • عفونت‌های پوستی و دانه پوستی
  • سوختگی‌هایی همچون آفتاب سوختگی یا سوختن با آتش
  • تخریب یا تغییرات بافت پوست در زمان اضافه وزن یا کاهش وزن پیدا کردن
  • پیر شدن پوست و کاهش تولید کلاژن در آن

 

جمع بندی

برای اینکه پوستی شاداب و جوان داشته باشیم، باید از سنین پایین اقدام به مراقبت‌های پوستی نماییم. با افزایش سن، پوست در معرض پیری قرار می‌گیرد و به تدریج با چین و چروک‌های زیادی مواجه می‌شود. در این زمان میتوان در کنار امور مراقبتی پوست، اقدام به استفاده از روش‌های جوانسازی پوست کرد. همانطور که در متن به طور کامل اشاره کردیم، جوانسازی پوست شامل سه روش تهاجمی، کم تهاجمی و غیر تهاجمی می‌شود. روش‌های کم تهاجمی مانند هایفوتراپی، لیزر درمانی، میکرونیدلینگ، مزوتراپی و … جزو روش‌های بسیار پرطرفدار امروزی هستند. افراد می‌توانند بسته به سن و شرایط پوستی خود از یکی از این روش‌ها جهت جوان سازی پوست صورت و بدنشان استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *