رنگ موی سه صفر چیست؟

رنگ موی سه صفر چیست؟

درگذشته انسان‌ها برای تغییر رنگ موهایشان از حنا و یا عصاره‌های طبیعی گیاهانی که دارای رنگ‌دانه‌های قوی بودند استفاده می‌کردند؛ اما مدت‌هاست که رنگ موهای شیمیایی همراه با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها به دنیای آرایشی و زیبایی ورود کرده و مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

از طرفی با وجود تنوع عظیم رنگ‌ موها، برخی از افراد تمایل به روشن‌کردن هرچه بیشتر موی خود دارند و در این مواقع از مواد دکلره و یا رنگ موی سه صفر استفاده می‌کنند که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

 رنگ موی سه صفر چیست؟

رنگ موی سه صفر که به آن رنگ موی روشن‌کننده نیز گفته می‌شود در اصل در دسته رنگ‌های مو قرار نمی‌گیرد و یک واریاسیون است که برای روشن‌کردن رنگ مو استفاده می‌گردد. این رنگ مو حاوی مقادیر بالایی آمونیاک است که باعث شکسته‌شدن پیوندهای رنگ‌دانه‌های مو می‌شود. به همین دلیل، رنگ موی سه صفر می‌تواند موها را تا پایه ۵ روشن کند.

تفاوت رنگ موی سه صفر با سایر رنگ موها

تفاوت اصلی رنگ موی سه صفر با سایر رنگ موها در میزان آمونیاک موجود در آن است، همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم رنگ موی سه صفر از آمونیاک بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل قابلیت شکستن پیوند پیگمنت‌های مو و روشن‌کردن آنها را دارد؛ اما سایر رنگ موها، حاوی مقادیر کمتری آمونیاک هستند و به همین دلیل نمی‌توانند موها را به‌اندازه رنگ موی سه صفر روشن کنند.

علاوه بر این، رنگ موی سه صفر هنگام ترکیب با رنگ موی خنثی می‌تواند برای ازبین‌بردن تناژ زرد، قرمز و نارنجی مو نیز استفاده شود.

از طرفی دیگر رنگ موی سه صفر غلظت بالایی داشته و مقدار کمی از آن برای یکبار استفاده کافی است.

 

تفاوت رنگ موی سه صفر با سایر رنگ موها

تفاوت رنگ موی سه صفر با دکلره

دکلره یک ماده شیمیایی حاوی مقادیر بالایی پراکسید هیدروژن است. پراکسید هیدروژن نیز باعث شکسته‌شدن پیوندهای رنگ‌دانه‌های مو می‌شود و به همین دلیل، دکلره می‌تواند موها را تا پایه‌های روشن‌تر نیز روشن کند.

رنگ موی سه صفر و دکلره هر دو برای روشن‌کردن موها استفاده می‌شوند. بااین‌حال، تفاوت‌های کلیدی بین این دو وجود دارد.

رنگ موی سه صفر تنها می‌تواند موها را تا پایه 5 روشن کند و اگر تمایل به تغییر رنگ موها به بلوند روشن و یا یخی دارید بهتر است از دکلره استفاده نمایید همچنین لازم به ذکر است ماندگاری رنگ موی سه صفر به تنهایی بسیار کمتر از دکلره است. اما آسیبی که دکلره به موها وارد می‌کند به مراتب بیشتر از رنگ موی سه صفر است.

نحوه استفاده از رنگ موی سه صفر

وسایل موردنیاز

 • رنگ موی سه صفر
 • اکسیدان
 • کاسه رنگ و برس رنگ
 • دستکش پلاستیکی به همراه پیش‌بند
 • شامپو و نرم‌کننده
 • گیره مو برای جداکردن موها

برای استفاده از رنگ موی سه صفر، باید آن را با اکسیدان ترکیب کنید. نسبت ترکیب رنگ مو و اکسیدان به حجم مو و میزان روشنی موردنظر شما بستگی دارد. به‌طورکلی، برای روشن‌کردن موهای طبیعی تا پایه ۵ می‌توانید از نسبت 2 به ۱ استفاده کنید.

پس از ترکیب رنگ مو و اکسیدان، موهای خود را با استفاده از گیره به چند بخش تقسیم نموده و سپس ترکیبات را روی موهای خشک و تمیز خود بمالید و به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید. سپس، موها را با آب ولرم، شامپو و نرم‌کننده بشویید.

 

نحوه استفاده از رنگ موی سه صفر

نکات مهم در استفاده از رنگ موی سه صفر

 • قبل از استفاده از رنگ موی سه صفر، حتماً تست حساسیت انجام دهید. برای این کار، مقدار کمی از رنگ مو را روی پوست پشت‌گوش خود بمالید و به مدت ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر در این مدت، هیچ‌گونه واکنش آلرژیک مانند قرمزی، خارش یا تورم مشاهده نکردید، می‌توانید از رنگ مو استفاده کنید.
 • رنگ موی سه صفر را فقط روی موهای خشک و تمیز استفاده کنید.
 • از دستکش‌های مخصوص رنگ مو استفاده کنید تا از تماس رنگ مو با پوست دست خود جلوگیری کنید.
 • رنگ مو را در محیطی خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

نکاتی برای کاهش آسیب موها در هنگام استفاده از رنگ موی سه صفر

 • قبل از استفاده از رنگ مو، از یک نرم‌کننده عمیق برای آبرسانی به موهای خود استفاده کنید.
 • از اکسیدان با درصد پایین‌تر استفاده کنید.
 • زمان استفاده از رنگ مو را کوتاه کنید.
 • پس از استفاده از رنگ مو، از یک شامپو و نرم‌کننده مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

عوارض استفاده از رنگ موی سه صفر

درحالی‌که رنگ موی سه صفر از عوارض کمتری نسبت به دکلره برخوردار است؛ اما بااین‌حال احتمال آسیب به مو و بروز مشکلاتی هنگام استفاده از آن وجود دارد که در ادامه به توضیح برخی از آنها خواهیم پرداخت:

 • خشکی و شکنندگی مو
 • موخوره
 • آسیب به کوتیکول مو
 • آسیب به رنگ‌دانه‌های مو

 

عوارض استفاده از رنگ موی سه صفر

اکسیدان‌های مناسب رنگ موی سه صفر

اکسیدان‌ها در انواع مختلف و با کاربردهای متفاوتی وجود دارند بطوریکه موهای ضخیم و سالم می‌توانند تحمل اکسیدان‌های با درصد بالاتر را داشته باشند؛ اما موهای نازک و آسیب‌دیده باید با اکسیدان‌های با درصد پایین‌تر رنگ شوند. همچنین هرچه اکسیدان درصد بالاتری داشته باشد، میزان روشن‌کنندگی آن نیز بیشتر خواهد بود.

در ادامه به انواع اکسیدان‌ها و کاربرد آنها اشاره‌ کرده‌ایم:

 • اکسیدان 6 درصد: اکسیدان 6 درصد برای روشن کردن موهای طبیعی تا پایه 5 مناسب است. این اکسیدان میزان آسیب کمتری به موها وارد نموده و برای موهای نازک و آسیب دیده کاربرد دارد.
 • اکسیدان 9 درصد: اکسیدان 9 درصد برای روشن کردن موهای طبیعی تا پایه 6 مناسب است. این اکسیدان میزان روشن کنندگی بیشتری نسبت به اکسیدان 6 درصد دارد و برای موهای ضخیم و سالم مناسب است.
 • اکسیدان 12 درصد: اکسیدان 12 درصد برای روشن کردن موهای طبیعی تا پایه 7 مناسب است. این اکسیدان میزان روشن کنندگی بیشتری نسبت به اکسیدان های 6 و 9 درصد دارد و برای موهای بسیار تیره به کار برده می‌شود.

 

اکسیدان‌های مناسب رنگ موی سه صفر

سخن پایانی

رنگ موی سه صفر تفاوت بارزی نسبت به سایر رنگ موها دارد، به‌گونه‌ای که حتی در دسته رنگ‌های مو قرار نگرفته و یک واریاسیون محسوب می‌شود. واریاسیون ماده‌ای است که غلظت بالایی داشته و برای رفع تناژ قرمزی و نارنجی مو استفاده می‌شود.

رنگ موی سه صفر تنها امکان روشن‌کردن موها تا پایه 5 را داشته و مانند تمامی رنگ موهای حاوی آمونیاک، موها را دچار صدمات و عوارضی مانند شکنندگی، موخوره و …. می‌کند. اما یکی دیگر از دلایلی که ممکن است رنگ موی سه صفر، مو را دچار آسیب کند، عدم کیفیت و مرغوبیت رنگ مو است. رنگ موهای تقلبی و بی کیفیت نه تنها می‌توانند نتایج رنگی بدی داشته باشند بلکه ممکن است خسارات جانی را نیز به وجود بیاورند.

علاوه بر این کمک‌گرفتن از یک آرایشگر ماهر و باتجربه در زمینة رنگ مو نیز می‌تواند در کنار حصول رنگ مویی زیبا، تا حدودی سلامتی مو را نیز تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *