اکتیواتور (اکسیدان) رنگ مو چیست؟

اکتیواتور (اکسیدان) رنگ مو چیست؟

در دنیای رنگ و زیبایی مو، اکتیواتور رنگ نقشی اساسی ایفا می‌کند. این ماده که به‌عنوان اکسیدان نیز شناخته می‌شود، عنصری کلیدی در فرایند رنگ‌کردن مو است و به شما کمک می‌کند تا به رنگ دلخواهتان برسید.
در این محتوا، قصد داریم به طور کامل اکتیواتور رنگ را معرفی کنیم و به سؤالات متداولی که در مورد آن وجود دارد پاسخ دهیم.

اکتیواتور رنگ مو چیست؟

اکتیواتور رنگ مو که به آن اکسیدان یا آب اکسیژنه نیز گفته می‌شود، محصولی حاوی هیدروژن پراکسید است. این ماده هنگام ترکیب با رنگ مو به کار رفته و باعث اطمینان از جذب رنگ جدید توسط ساقه مو می‌شود.
در حالت استاندارد، اکتیواتور باغلظت ۶% همراه با سفارش رنگ مو ارائه می‌شود. برای رنگ‌های بلوند، امکان انتخاب غلظت پایین‌تر ۳% نیز وجود دارد که در صورت استفاده از رنگ مو به عنوان تونر، کاربرد دارد. در مورد رنگ‌های بسیار روشن (۱۱.۱)، غلظت استاندارد اکتیواتور ۹% است، اما همچنان امکان انتخاب غلظت‌های پایین‌تر (۱۲%، ۶% یا ۳%) برای این رنگ خاص وجود دارد.
سوال اصلی این است که این درصدها چه معنایی دارند و هنگام ترکیب اکتیواتور با رنگ مو، چه نسبتی از آن‌ها را باید با هم مخلوط کنیم؟

ترکیبات درصد اکسیدان (هیدروژن پراکسید) در رنگ مو

اکتیواتور رنگ مو حاوی پراکسید هیدروژن با درصدهای مختلف (۳، ۶، ۹ و ۱۲ درصد) است. این درصد، تاثیر رنگ مو روی موهای شما را تعیین می کند. رنگ موها به طور پیش فرض با اکتیواتور ۶ درصد ارائه می شوند. این درصد برای اکثر افراد مناسب است. اکتیواتور ۶ درصد، موهای سفید را پوشش می دهد و به شما امکان می دهد تا موهای رنگ نشده خود را چند درجه تیره تر و تا دو درجه روشن تر کنید.

ترکیبات درصد اکسیدان (هیدروژن پراکسید) در رنگ مو

اکسیدان (اکتیواتور) 3%

اکسیدان 3% عمدتا در صورتی استفاده می شود که از قبل موهای بلوند بسیار روشن داشته باشید و فقط می‌خواهید یک درجه روشن‌تر شوند. اما اگر تمایل دارید موهای شما یک درجه تیره‌تر یا روشن‌تر شود، این درصد نیز به‌خوبی عمل خواهد کرد. همچنین اگر می‌خواهید موهایتان را تیره‌تر کنید و هنوز موهای سفیدی ندارید، می‌توانید از اکسیدان 3% استفاده کنید. علاوه بر این گاهی از اکسیدان 3% اغلب بعد از دکلره برای اصلاح رنگ گرم حاصل از دکلره به عنوان تونر استفاده می‌شود.

اکسیدان (اکتیواتور) 6%

اگر می خواهید موهای خود را کمی بیشتر از یک درجه روشن کنید یا موهای سفید دارید، به اکتیواتور 6% نیاز دارید. اکسیدان 6% همچنین برای رنگ کردن موهای سفید با پوشش دهی مناسب مناسب است. اگر موهای بلوند روشنی دارید، این اکتیواتور اغلب مناسب است. موهای بلوند به راحتی آسیب دیده و شکننده می شوند، از آنجایی که درصد بالای اکتیواتور می تواند مضر بوده و حتی باعث شکستگی مو شود، توصیه می کنیم در صورت بلوند روشن بودن مو از درصد بالاتر از 6 استفاده نکنید!

اکسیدان (اکتیواتور) 9%

اکتیواتور 9% تا سه درجه مو را روشن می کند. با این اکتیواتور می توانید به رنگ بلوند بسیار روشن برسید. این مقدار باعث روشنی بیشتر ولی آسیب بسیار زیادی هم می شود. درنظر داشته باشید اکتیواتور 9% را روی موهای تازه شسته شده استفاده نکنید زیرا چربی و سبوم موجود روی مو بعد از چند روز عدم شستشو از پوست سر شما محافظت کرده و آن را کمتر در معرض تحریک قرار می دهد.

اکسیدان 12%

فقط در صورتی می‌توانید از اکتیواتور یا اکسیدان 12 درصد استفاده کنید که موهای بسیار تیره‌ای دارید و می‌خواهید آن‌ها را خیلی روشن کنید.
با این اکسیدان رنگ مو می توانید موهای خود را تا چهار درجه روشن کنید. اما مراقب باشید: این اکتیواتور بسیار تهاجمی تر از درصدهای پایین تر است. همچنین، اگر موهای قهوه ای تیره یا مشکی دارید، نمی توانید آنها را با اکتیواتور روشن تر کنید و در این صورت باید از دکلره استفاده کنید. ما تا حد امکان توصیه می کنیم با درصدهای پایین تر کار کنید و فقط در صورت ضرورت از 12% استفاده کنید.

اکسیدان 12%

ترکیب رنگ مو و اکتیواتور

برای ایجاد رنگ دلخواه، باید رنگ مو و فعال کننده (اکسیدان) را با هم ترکیب کرد. نسبت اختلاط همیشه با اعداد نشان داده می شود. رایج ترین حالت، نسبت 1:1 است که نشان دهنده مقدار مساوی رنگ و اکسیدان می باشد. به عبارت دیگر، اگر 60 گرم رنگ مو دارید، از 60 گرم اکسیدان استفاده کنید.
در نسبت اختلاط 1:2 (معمولاً برای رنگ های روشن کننده، نیمه رنگ، رنگساژ و تونرها)، شما از دو برابر اکسیدان نسبت به رنگ مو استفاده می کنید. با این نسبت، می توانید موهای خود را با استفاده از اکسیدان بیشتر، روشن کنید. برای رنگ های روشن کننده، به بلوند خیلی روشن (درجه 10) و بلوند خاکستری خیلی روشن (درجه 11) فکر کنید.
همچنین می توانید از نسبت 1:1.5 استفاده کنید که به دلیل استفاده از اکسیدان بیشتر، موهای شما را روشن می کند.
هنگام مخلوط کردن رنگ مو با اکسیدان، استفاده از آن بلافاصله ضروری است. زیرا اثر اکتیویتور در تماس با اکسیژن محدود می شود.
موهای خود را با این دو ماده مخلوط شده، رنگ کنید. پس از اعمال رنگ مو، طبق دستورالعمل استفاده و توصیه های خاص، بگذارید 35 دقیقه یا برای تناژهای خاکستری 45 دقیقه روی موهایتان بماند. سپس رنگ را بشویید تا آب کاملاً زلال شود. بعد از آن از شامپو و نرم کننده همراه رنگ مو استفاده کنید.
اگر با ترکیب 11.1 با اکسیدان 9% رنگ کرده اید و در موهایتان هاله نارنجی ایجاد شده است، می توانید دوباره با رنگ 11.1 اما با اکسیدان 6% رنگ آمیزی کنید. فرآیند روشن شدن کندتر است، بنابراین گرما (تناژ نارنجی) کمتری در رنگ موی شما آزاد می شود. همچنین اجازه دهید رنگ مو بیست دقیقه بیشتر (یعنی 65 دقیقه) روی موهایتان بماند. علاوه بر این، برای موهای آسیب دیده (متخلخل)، بهتر است از درصد پایین‌تر اکسیدان استفاده کنید و زمان ماندگاری آن را روی مو افزایش دهید.

پیش نرم کردن مو با اکسیدان

اگر موهای سفید شما بسیار سفت و ضخیم هستند، رنگ مو به سرعت به تار موها نفوذ نکرده و در نتیجه پوشش‌دهی موهای سفید به خوبی انجام نمی شود. با پیش نرم کردن موها با اکتیواتور، کوتیکول مو (لایه خارجی) باز شده و رنگ می‌تواند سریع‌تر و عمیق‌تر به تار مو نفوذ کند.
برای انجام این کار، اکسیدان خالص را روی موهای خاکستری خود بمالید. با یک شانه، اکسیدان را روی نواحی مورد نظر پخش کنید. به مدت بیست دقیقه صبر نموده و موهای خود را آبکشی نکنید. سپس، رنگ مو را به روش معمول (یعنی ترکیب رنگ مو با اکسیدان) اعمال کنید. طبق دستورالعمل رنگ، آن را روی مو نگه دارید و حتی برای پوشش بهتر، می‌توانید ده دقیقه بیشتر زمان دهید.

پیش نرم کردن مو با اکسیدان

جمع بندی

اکتیواتور یا اکسیدان رنگ مو، عنصری ضروری در فرآیند رنگ کردن مو است که نقشی کلیدی در کیفیت نهایی رنگ مو دارد. این ماده با گشودن کوتیکول مو، راه را برای نفوذ رنگدانه‌ها به داخل تار مو هموار می‌کند و به ثبات و ماندگاری بیشتر رنگ مو کمک می‌کند.
اکسیدان با ایجاد اثر اکسید کنندگی، باعث جذب رنگ جدید توسط مو می‌شود. به طور معمول، نسبت رنگ مو به اکسیدان 1:1 است، یعنی به همان مقدار رنگ مو، اکسیدان نیاز دارید. اکسیدان 3% برای حفظ همان تناژ رنگ، 6% برای روشن کردن مو تا دو درجه و پوشش مناسب موهای خاکستری، 9% برای روشن کردن مو تا سه درجه و پوشش مناسب موهای خاکستری و 12% برای روشن کردن مو تا چهار درجه استفاده می‌شود. حال می‌دانید که اکسیدان چیست و هنگام مخلوط کردن با رنگ مو چه کاری انجام می‌دهد. در واقع، اکسیدان نام دیگری برای هیدروژن پراکسید است.
انتخاب اکتیواتور مناسب با توجه به نوع رنگ مو، سطح مورد نظر روشن شدن یا تیره شدن مو و جنس مو، امری ضروری است. استفاده از اکتیواتور نامناسب می‌تواند منجر به نتایج فاجعه‌بار، از جمله آسیب به مو، عدم پوشش کامل موها و یا ایجاد رنگ نامطلوب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *