رمزگشایی از سیستم شماره گذاری رنگ مو!

رمزگشایی از سیستم شماره گذاری رنگ مو!

هر خانمی آرزو دارد رنگ موی نهایی دقیقا همان چیزی باشد که می‌خواهد. اما دستیابی به نتیجه دلخواه همیشه ممکن نیست و رنگ مو ممکن است تناژ ناخوشایندی پیدا کند. چگونه از این اتفاق جلوگیری کنیم؟ کلید ماجرا انتخاب درست تناژ رنگ مو است. اما متأسفانه این تناژ درست زیر انبوهی از ترکیب‌های پیچیده اعداد پنهان شده است. اصلاً این اعداد چه معنایی دارند؟ با ما همراه باشید تا رمزگشایی کنیم!

رنگ موهای حرفه‌ای اغلب با اعداد یا ترکیبی از اعداد و حروف برچسب‌گذاری می‌شوند:

 • عدد قبل از اسلش (یا نقطه اعشار، خط تیره، نقطه) – نشانگر سطح رنگ است.
 • اولین عدد بعد از اسلش – نشانگر سایه رنگ است.
 • عدد بعدی بعد از اسلش – نشانگر انعکاس رنگ است.

 

رنگ موها با اعداد یا ترکیبی از اعداد و حروف

1. سطح رنگ

اولین عددی که روی تیوپ رنگ مو مشاهده می‌کنید، سطح رنگ (عمق/روشنایی) است. این عدد به تیرگی یا روشنی رنگ اشاره دارد و تناژ، سایه یا ماهیت رنگ را توصیف می‌کند. به هر یک از یازده سطح رنگ، نامی اختصاص‌داده‌شده است که به طور دقیق درجه تیرگی یا روشنی آن را نشان می‌دهد. هر چه عدد اول بالاتر باشد، رنگ روشن‌تر است (یعنی ۱ = مشکی، ۱۰ = بلوند بسیار روشن). ممکن است با سطوح رنگ ۱۱ و ۱۲ نیز برخورد کنید که به طور معمول برای رنگ‌های روشن‌کننده استفاده می‌شوند.

این سیستم شماره‌گذاری سطح رنگ توسط تمام برندهای حرفه‌ای رنگ مو استفاده می‌شود و یک قانون جهانی است (برخلاف تناژ اصلی/فرعی). بااین‌حال، در سیستم شماره‌گذاری رنگ برای سطوح رنگ، تفاوت‌های جزئی نیز وجود دارد. به‌عنوان‌مثال: برای رنگ موی Majirouge برند لورئال، ممکن است C 6.64 Extra Red Copper Blonde را ببینید. در اینجا، حرف C که قبل از عدد قرار گرفته نشان می‌دهد که این رنگ حتی روی موهای سفید هم پوشانندگی بالایی دارد.

 

سطح رنگ

2. سایه و بازتاب رنگ

عامل بعدی در انتخاب رنگ، انتخاب تن یا سایه رنگی است که می‌خواهید به آن برسید و انتخاب تُن مناسب برای دستیابی به نتایج رنگ زیبا ضروری است. این ویژگی با اعداد دیگری که بعد از اسلش یا نقطه اعشار می‌آیند نشان داده می‌شود. با اینکه هر برند آرایشی از مقیاس کمی متفاوت استفاده می‌کند، اما اصل برچسب‌گذاری بسیار شبیه است. به‌طورکلی:

سایه رنگ

 • اولین عدد بعد از اسلش
 • به تُن اصلی اشاره می‌کند – که رنگ غالب در یک‌رنگ است
 • سایه رنگ در رنگ موی نهایی بیشتر قابل‌مشاهده خواهد بود
 • تن اصلی همچنین بر گرم یا سرد بودن رنگ موی نهایی تأثیر می‌گذارد

بازتاب یا تن رنگ

 • دومین (سومین) عدد بعد از اسلش
 • به تُن دوم اشاره دارد – اینها بازتاب رنگ هستند
 • بازتاب‌های رنگ در رنگ موی نهایی کمتر قابل‌مشاهده خواهند بود.

 

سایه و بازتاب رنگ

 

3. حروف (کد رنگ)

برخی از برندهای رنگ مو به‌جای شماره از حروف استفاده می‌کنند. برای مثال ماتریکس یا گلدول:

N – طبیعی (Natural)

A – خاکستری (Ash)

V – بنفش (Violet)

R – قرمز (Red)

B – قهوه‌ای (Brown)

G – طلایی (Gold)

C – مسی (Copper)

M – موکا (Mocha)

W – گرم (Warm)

برای درک بهتر، مثالی ذکر شده است:

=RV/3 قهوه‌ای تیره قرمز بنفش

=AV/9 بلوند خیلی روشن خاکستری بنفش

نمونه‌هایی از سیستم شماره‌گذاری رنگ مو

 • اعداد تکراری قبل از اسلش (مثال: 02/33) نشان دهنده این است که رنگ مو بسیار قوی بوده و قدرت بالایی در پوشش موهای سفید دارد.
 • اعداد تکراری بعد از اسلش (مثال: 22/7) نشان می‌دهد که این سایه رنگی، رنگی قوی و درخشان است.
 • یک عدد تکی بدون اسلش (مثال: 1) به معنای خنثی بودن رنگ است. یک سایه خنثی، یک تن مکمل تنظیم کننده است که به دستیابی به نتیجه نهایی خنثی کلی با پوشش یکنواخت بهتر روی موهای بدون رنگدانه کمک می‌کند.
 • صفر بعد از اسلش (0/) نشان دهنده یک تناژ طبیعی است. این رنگ می‌تواند ترکیبی از یک تناژ مکمل باشد که با ته رنگ کمی گرم طراحی شده است.

 

نمونه‌هایی از سیستم شماره‌گذاری رنگ مو

4. خنثی سازی تناژهای ناخواسته (زردی، مسی)

در طول فرایند روشن‌کردن مو، زیر تناژ گرم رنگ مو مراحل مختلفی را از قرمز تا زرد بسیار روشن، طی می‌کند. گاهی اوقات این رنگ‌دانه طبیعی زیرین بیش از حد غالب است. خوشبختانه، سیستم شماره‌گذاری رنگ به خنثی‌سازی این تناژهای ناخواسته نیز کمک می‌کند.

معمولاً هر برند رنگ‌های ویژه‌ای در پالت رنگ خود برای حل این مشکل دارد و این رنگ‌ها با نام‌های مختلفی مانند ترکیب ویژه (مثلاً Igora Royal – 0-11، 0-22 و…)، ترکیب ویژه Wella Color Touch، TIGI Copyright Colour Mix Master شناخته می‌شوند. این فرمول‌های منحصربه‌فرد به شما امکان می‌دهند تا اثرات تنال فرمولاسیون خود را تنظیم کرده و گرما (قرمزی یا زردی) ناخواسته را خنثی کنید.

درنظرگرفتن این زیرتناژ هنگام انتخاب محصول و زمان پردازش ضروری است. برای خنثی‌کردن زیرتناژ، باید از یک تن تکمیلی در فرمول استفاده شود. یک قانون اساسی در رنگ مو این است که تناژهای سرد (خاکستری) تناژهای گرم (قرمز یا طلایی) را خنثی می‌کنند و بالعکس. ابتدا مشخص کنید که آیا مو خیلی قرمز، نارنجی یا زرد است، سپس رنگ مکمل آن را که در چرخه رنگ مقابل آن قرار دارد انتخاب کنید.

به‌طورکلی رنگ های متضاد همدیگر را خنثی می‌کنند:

 • نارنجی – تناژهای گرم یا مسی را افزایش می‌دهد و پوشش خاکستری را در رنگ‌های قهوه‌ای یا تیره‌تر بهبود می‌بخشد.
 • قرمز – به هر سطحی رنگ قرمز واقعی اضافه می‌کند، به‌خصوص برای سطوح متوسط تا تیره توصیه می‌شود.
 • بنفش – تناژ خاکستری را افزایش می‌دهد و زردی و طلایی را در سطوح بلوند بدون تأثیر بر سطح فرمول کاهش می‌دهد.
 • آبی – تناژ خاکستری را افزایش می‌دهد و قرمزی مسی را در سطوح بلوند تیره تا قهوه‌ای متوسط بدون تأثیر بر سطح فرمول کاهش می‌دهد.
 • سبز – تناژ خاکستری را افزایش داده و گرما را در سطوح قهوه‌ای تیره کاهش می‌دهد.

 

خنثی سازی تناژهای ناخواسته

سخن پایانی

سیستم شماره‌گذاری رنگ مو، دریچه‌ای به‌سوی دنیای رنگ‌ها و تناژهای بی‌شماری است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. با درک این سیستم، دیگر انتخاب رنگ مو به یک معما و آزمون و خطا تبدیل نمی‌شود و شما می‌توانید با اطمینان خاطر، رنگ دلخواهتان را بیابید.

رمزگشایی اصولی این سیستم، نیازمند دانش‌پایه و شناخت مختصری از تئوری رنگ‌ها است. در این مسیر، منابع آموزشی متعددی مانند مقالات، ویدئوهای آموزشی و متخصصان رنگ مو می‌توانند راهنمای شما باشند.

اکنون که با رمز و راز این اعداد و حروف آشنا شده‌اید، وقت آن است که گامی جسورانه بردارید و با خلاقیت و جسارت، رنگ موی خود را به بوم نقاشی‌تان تبدیل کنید.

به یاد داشته باشید که رنگ نهایی به‌دست‌آمده پس از رنگ‌آمیزی تحت‌تأثیر عوامل متعددی همچون پوشش زیرین رنگ و رنگ موی فعلی شما که به‌عنوان زمینه‌ای برای رنگ جدید عمل می‌کند و همچنین نحوة پخش و میزان نفوذ رنگ‌دانه‌های جدید به ساقة مو بستگی دارد.

علاوه بر این، نوع مو و سلامت آن نیز در نتیجه نهایی تأثیرگذار است. در صورت تردید، همیشه بهتر است رنگ‌آمیزی موهای خود را به دستان یک آرایشگر حرفه‌ای بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *