چرا مو بعد از کراتینه صاف نمی شود؟

چرا مو بعد از کراتینه صاف نمی شود؟

کراتینه مو یکی از روش‌های پر طرفدار است که بانوان زیادی برای صاف کردن و یا احیای موهای خود به سراغ آن می‌روند. کراتینه صافی سبب صاف شدن موها شده و زیبایی و براقیت زیادی برای موها ایجاد می‌نماید. حال گاهی اوقات موها پس از کراتینه همچنان صاف نمی‌شوند و تغییرات زیادی روی آنها صورت نمی‌گیرد. اما دلیل صاف نشدن موها پس از کراتینه چیست و چرا این اتفاق می‌افتد؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

کراتینه کردن مو چه تاثیری روی موها دارد؟

ساختار مو از مواد زیادی برخوردار است که یکی از آنها پروتئین کراتین است. پروتئین کراتین نقش زیادی در صافی و درخشندگی موها دارد و باید به میزان مناسبی در مو وجود داشته باشد. در صورتی که این ماده در موها کاهش پیدا کند، میزان وز شدگی و مجعد شدن موها بیشتر می‌شود. برای همین است که روش کراتینه، روشی مناسب برای افزایش پروتئین کراتین موها شناخته شده است و برای صاف کردن موهای فر و مجعد کاربردی می‌باشد. با استفاده از این روش میتوان پروتئین کراتین را در ساقه موها افزایش داده و از این طریق منجر به صافی و درخشندگی بیشتر موها شد.

علاوه بر اینکه موهای فر و مجعد از پروتئین کراتین کمتری برخوردار هستند، برخی از عوامل دیگر نیز سبب کاهش این ماده می‌شود. برای مثال رنگ و دکلره کردن زیاد موها بر روی کاهش کراتین اثر دارد و منجر به وز شدگی موها می‌شود. همچنین اگر از شامپو با مواد شیمیایی قوی به طور دراز مدت استفاده شود، موها سبب بد حالتی می‌شوند. موهایی که بر اثر عوامل شیمیایی چون رنگ و دکلره و یا شامپو و نرم کننده‌های نامناسب حالت طبیعی و انعطاف پذیر خود را از دست داده‌اند، توسط کراتینه دوباره به حالت شاداب خود باز می‌گردند.

کراتینه کردن چه مزایایی دارد؟

 

کراتینه کردن چه مزایایی دارد؟

 

کراتین کردن موها مزایای زیادی دارد. در اینجا به چند مزایای مهم کراتینه اشاره می‌کنیم.

 • مناسب انواع مو: کراتینه نه تنها برای موها مجعد و فر کاربرد دارد، بلکه برای موهای حالت‌دار و صاف نیز قابل استفاده است.
 • حالت گیری آسان: زمانی که موها کراتینه شوند، حالت دهی به آنها راحت‌تر می‌شود. در واقع پس از کراتین کردن موها دیگر نیازی به صرف وقت زیاد برای حالت دهی به موها نبوده و میتوان خیلی سریع پس از استحمام، به موهای صاف و یکدست دست پیدا کرد.
 • شانه کردن راحت موها: یکی دیگر از مزایای کراتینه کردن، شانه زدن موها با راحتی بیشتر است. در واقع از آنجایی که موها با کراتینه کاملا صاف می‌شوند، دیگر خبری از موج‌ها و گره خوردگی‌ها نبوده و شانه زدن موها راحت‌تر انجام می‌شود.
 • تقویت موها: در بسیاری از مواد کراتینه، ویتامین‌های مورد نیاز مو وجود دارد. برای همین با این روش میتوان موها را با مواد مغذی مو تغذیه کرده و به شادابی و سلامت بیشتر آن کمک کرد.

علل صاف نشدن موها پس از کراتینه

 

علل صاف نشدن موها پس از کراتینه

 

حال که با روش کراتینه و مزایای آن آشنا شدیم بهتر است به این موضوع بپردازیم که چرا گاهی اوقات پس کراتینه، موها به حالت صافی نمی‌رسند و همچنان با حالت موج‌دار و مجعد همراه هستند؟ در رابطه با صاف نشدن مو بعد از کراتینه، علل زیادی وجود دارد که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

 • استفاده از مواد کراتینه نامرغوب و بی کیفیت

اولین عامل دخیل در این موضوع، استفاده از مواد کراتینه بی کیفیت و نامناسب است. همانطور که می‌دانید مواد کراتینه نقش مهمی در این عمل دارند و باید بر اساس جنس موهای فرد انتخاب شوند. حال اگر در انتخاب مواد کراتینه دقت نشود و از مواد ارزان و نامرغوبی برای انجام آن استفاده شود، کراتینه به شکل ایده‌آلی انجام نمی‌شود. بیشتر افرادی که به دنبال کراتینه مو با قیمت پایین هستند، با این مشکل روبرو می‌شوند. از این رو حتما باید برای کراتین کردن موها به سالن‌ آرایشی معتبر مراجعه کرده و از به کار بردن مواد با کیفیت در آن مطمئن شد.

 • استفاده از اتوی نامناسب

 

استفاده از اتوی نامناسب

 

یکی از تجهیزات اصلی در کراتین کردن موها، اتوی مو است. همانطور که حتما می‌دانید یکی از مراحل کراتینه کردن مو، مرحله اتوکشی است که برای انجام این کار باید از اتو مو مناسبی استفاده شود. حال اگر اتوی مورد استفاده مناسب نباشد، می‌تواند یکی از علل صاف نشدن مو بعد از کراتینه باشد. اتوهای مو برای این کار باید از نوع حرفه‌ای باشند و از صفحات سرامیکی یا تیتانیومی برخوردار باشند. همچنین این اتوها باید از قابلیت تنظیم دما و حرارت برخوردار باشند تا آرایشگر بتواند بسته به جنس و نوع موی فرد، آن را بر روی درجه حرارت مناسبی قرار دهد. از این رو باید در انتخاب و خرید اتو موی کراتینه توجه شود و آن را در بهترین نوع خود خریداری کرد.

لازم به اشاره است که علاوه بر اینکه باید از اتو موی مناسبی برای این کار استفاده شود، مرحله اتوکشی کراتینه نیز باید با دقت زیادی صورت گیرد. چرا که صاف شدن موها به نحوه اتوکشی نیز مرتبط است.

 • مهارت پایین آرایشگر

مهارت پایین آرایشگر

 

از دیگر علل موثر در صاف نشدن موها پس از کراتینه، میتوان به عدم مهارت کافی آرایشگر اشاره کرد. افرادی که در حوزه کراتین کردن موها مشغول به کار می‌شوند، باید از تخصص کافی در این زمینه برخوردار باشند و با جدیدترین و مهمترین نکات در کراتین کردن موها آشنایی داشته باشند. در واقع تنها افراد با تجربه و ماهر صلاحیت کراتینه کردن موها را دارند. از این رو مجددا تاکید می‌کنیم که حتما کار کراتین کردن موهای خود را در یک آرایشگاه معتبر و نزد یک کراتین‌کار ماهر انجام دهید تا بهترین نتیجه را از آن دریافت نمایید. همچنین حتی الامکان از کراتینه مو در منزل خودداری نمایید.

 • خشک نکردن صحیح موها

در زمان کراتین کردن موها، باید موها را با باد سشوار خشک کرد. حال اگر از باد بسیار داغ سشوار برای این کار استفاده شود، می‌تواند بر روی نتیجه کراتینه اثر بدی گذاشته شود. بسیاری از افرادی که در زمینه کراتین کردن موها به مهارت کافی نرسیده‌اند، در این مرحله مشکل دارند و نمی‌توانند بهترین دما را برای این کار در نظر بگیرند. از این رو اثر کراتین بر روی موها کم می‌شود و موها خیلی زود به حالت وز و مجعد خود برمی‌گردند.

 • عدم توجه به نکات مراقبتی کراتینه

پس از انجام کراتینه، باید به نکات مراقبتی در این زمینه توجه شود. یکی از موارد مهم، قرنطینه کردن موها و عدم شستشوی آن تا 72 ساعت پس از کراتینه است. البته برخی از مواد کراتینه نیاز به قرنطینه دارند و برخی از آنها ندارند. این موضوع را میتوان از روی دستورالعمل درج شده بر روی بسته بندی مواد کراتینه بررسی کرد. با این حال بهتر است برای نتیجه‌گیری بهتر، موها را تا مدت زمان اشاره شده قرنطینه کرده و از شستشوی آنها خودداری کرد. علاوه بر این باید به سایر نکات مراقبتی پس از کراتینه توجه کرده و آنها را همواره مد نظر قرار داد. برای مثال استفاده از شامپوی بدون سولفات و پارابن، از جمله موارد مهم در این زمینه می‌باشد.

 • کراتینه موها در زمان نزدیک به دوران پریودی

 

کراتینه موها در زمان نزدیک به دوران پریودی

 

یکی دیگر از عللی که می‌تواند در صاف نشدن موها پس از کراتینه تاثیر داشته باشد، انجام کراتینه نزدیک به دوران پریودی است. دلیل آن هم به خاطر مسائل هورمونی و تغییرات هورمون در بدن است. البته این موضوع مربوط به تمام خانم‌ها نبوده و برخی دچار این مشکل می‌شوند. از این رو بهتر است برای جلوگیری از این مشکل، کراتینه را در زمانی انجام داد که به دوران قاعدگی نزدیک نباشد.

 • کم کار یا پر کار بودن تیروئید

مشکلات تیروئیدی نیز می‌تواند بر روی نتیجه کراتینه تاثیر داشته باشد. در واقع اگر فرد از کم کاری یا پر کاری تیروئید برخوردار باشد، احتمالا نتیجه مطلوبی را از کراتینه دریافت نمی‌کند. مشکلات تیروئیدی با اختلالات هورمونی همراه هستند که این مشکلات در نتیجه کار و روند کراتینه تاثیر منفی ایجاد می‌کنند.

 • زیر ساخت موی مشتری

زیر ساخت موی مشتری

 

به عنوان آخرین عامل موثر در صاف نشدن موها بعد از کراتینه، میتوان به زیر ساخت موی مشتری اشاره کرد. در واقع اگر موی مشتری از آسیب دیدگی زیادی برخوردار باشد، شاید در کراتینه بار اول نتیجه دلخواهی حاصل نشود. کراتینه بار اول می‌تواند حال موها را کمی خوب کند. پس از بار دوم نیز می‌تواند نتیجه بهتری داشته باشد و اثر کراتین را بیشتر بر روی موها نمایان نماید. از این رو هرچقدر کراتین کردن موها بیشتر و بهتر صورت گیرد، نتیجه کار ایده آل‌تر خواهد بود.

جمع بندی

گاهی اوقات پس از مدت کوتاهی بعد از کراتینه، مشاهده می‌شود که موها به حالت قبلی خود باز می‌گردند. در رابطه با این موضوع علل زیادی وجود دارد که در متن به طور کامل به آنها اشاره کردیم. عواملی چون استفاده از مواد کراتینه نامرغوب و بی کیفیت، استفاده از اتوی موی نامناسب، عدم تخصص آرایشگر، خشک نشدن موها با باد سشوار، عدم توجه فرد به نکات مراقبتی پس از کراتینه، انجام کراتینه در زمان نزدیکی به دوران پریودی، مشکلات تیروئیدی و زیر ساخت موی مشتری، از عوامل مهم در صاف نشدن موها بعد از کراتینه هستند. با توجه به این موارد می‌توانید از این موضوع جلوگیری کرده و از حداکثر دوام و ماندگاری کراتینه بهره ببرید.

سوالات متداول

 

1- آیا کراتینه روی موهای نسبتا صاف هم تاثیر دارد؟

بله کراتینه روی انواع مو چون فر، مجعد و صاف تاثیر دارد و سبب صافی یکنواخت موها می‌شود.

 

2- برای موهای آسیب دیده چند بار باید عمل کراتینه را انجام داد؟

این موضوع به این میزان آسیب دیدگی موها بستگی دارد. بهتر است جهت مشاوره عکس موهای خود را برای ما ارسال کنید.

 

3- از چه طریق به اصل و مرغوب بودن مواد کراتینه مصرفی پی ببریم؟

بهتر است برای انجام امور زیبایی چون کراتینه سالن‌های معتبر و خوشنام را انتخاب کنید تا خیالتان از بابت مواد مصرفی راحت باشد.

2 Comments

 1. مهیا گفت:

  مرحله اتوکشی توی صاف شدن موها در کراتینه خیلی اثر داره و این بیشتر به مهارت آرایشگر برمیگرده

 2. sahar گفت:

  اگر به یک سری موارد توجه کنید، حتما کراتینه تون بهترین نتیجه رو میده و موهاتون کاملا صاف میشه. البته در صورتی که پیش یک آرایشگر متخصص و حرفه ای برید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *