آمبره مو و انواع آن

آمبره مو و انواع آن

آمبره مو یکی از تکنیک‌های آرایشی نسبتا جدید است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این روش، رنگ موی قسمت پایین حدود 4 شماره با رنگ قسمت بالا تفاوت دارد. آمبره مو توسط تکنیک‌ خاصی انجام می‌شود و انواع مختلفی چون آمبره روسی و آمبره برزیلی دارد. در ادامه مطلب به بررسی شیوه رنگ موی آمبره پرداخته و با نحوه انجام آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

آمبره چیست و چگونه انجام میشود؟

امروزه روش‌های مختلفی برای رنگ کردن مو وجود دارد. هر کدام از این روش‌ها زیبایی خاص خود را دارند و به طور متفاوتی انجام می‌شوند. یکی از شیوه‌های رنگ کردن مو که امروزه بیشتر در بین خانم‌های جوان رواج پیدا کرده است، تکنیک آمبره است. آمبره خود یکی از زیر مجموعه‌های تکنیک بالیاژ است. در این روش رنگ قسمت ریشه و بالای مو با رنگ قسمت پایین مو تفاوت دارد. این تفاوت بیش از 4 شماره بوده و کاملا مشخص است. در واقع در روش آمبره ریشه مو تیره انتخاب شده و هر چه به سمت نوک موها می‌رویم، رنگ آن روشن‌تر خواهد شد. با انجام تکنیک آمبره بر روی موها، یک حالت سایه روشن بر روی مو ایجاد شده که از زیبایی و جذابیت زیادی برخوردار است. خوب است بدانید آمبره مو نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان محبوبیت زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افراد از این شیوه برای رنگ کردن موهای خود استفاده می‌کنند.

نحوه انجام تکنیک آمبره مو

نحوه انجام تکنیک آمبره مو

 

 

برای انجام روش آمبره مو، باید مراحلی را به ترتیب دنبال کرد. اما در ابتدا باید مشخص کنید که قصد دارید موهایتان از چه قسمتی شروع به تغییر رنگ کند. اغلب در آمبره موهای بلند، تغییر رنگ مو از کنار خط فک شروع می‌شود. در آمبره موی کوتاه نیز بهتر است این کار را از نیمه مو در نظر بگیرید. پس از آن به سراغ انتخاب رنگ مو و طی کردن مراحل زیر بروید:

 • رنگ موی مورد نظرتان را انتخاب کنید. رنگی که انتخاب می‌شود نباید بیش از دو درجه از رنگ موی طبیعی‌تان روشن‌تر باشد. در انتخاب رنگ مو، به رنگ پوست، رنگ چشم و سن خود توجه کنید تا بهترین نتیجه را از آمبره بگیرید. در انتخاب رنگ موی آمبره، می‌توانید با فرد متخصص رنگ‌کار مشورت نمایید.
 • موها را خوب شانه بزنید تا گره‌ای در آن وجود نداشته باشد.
 • پس از آن باید پودر دکلره به مقدار مناسب آماده شود. بیشتر آرایشگرها از ترکیب مقدار مساوی اکسیدان و پودر دکلره برای این کار استفاده می‌نمایند.
 • پس از آن موها از فرق وسط باز شده و به دسته‌های متعدد تقسیم‌ می‌شود. برای این کار میتوان از گیره یا کش مو استفاده کرد تا دسته‌ها با هم قاطی نشوند.
 • در مرحله بعدی باید مایع دکلره از جایی که تعیین شده بود، بر روی موها زده شود. برای این کار باید یک بخش مو را باز کرده و از قسمت مورد نظر مایع دکلره بر روی آن زده شود. دکلره کردن موها بسیار مهم است و باید با دقت بالایی انجام شود.
 • پس از آن باید اجازه داد تا مو رنگ باز کند. در صورتی که بخواهید موهای روشنی داشته باشید، دکلره باید زمان بیشتری روی موهایتان بماند. برای همین بسته به رنگ مورد نظر، بین 10 الی 45 دقیقه زمان برای این کار لازم است. بهترین کار در این مرحله این است که پس از گذشت 10 الی 20 دقیقه، بخشی از مو را بررسی کنید و میزان روشنی آن را چک کنید. در صورتی که به رنگ مورد نظر رسیدید، بهتر است موها را بشویید. موها را با یک شامپوی مناسب شستشو دهید تا مواد دکلره به خوبی از روی موها پاک شود.
 • از خشک شدن موها اطمینان حاصل کنید و ترجیحا 1 الی 2 ساعت صبر کنید.
 • بعد از خشک شدن موها، مرحله رنگ کردن مو آغاز می‌شود. این بخش نیز بیشتر با تقسیم‌بندی موها و رنگ کردن مرحله به مرحله آنها انجام خواهد شد.
 • در آمبره سنتی باید رنگ را از نوک موها شروع کرده و تا کمی بالاتر از نواحی دکلره انجام داد. تمام بخش‌های مو را رنگ کرده و توجه کنید جایی بدون رنگ نماند.
 • رنگ مو روی قسمت دکلره شده نباید بیشتر از 10 دقیقه بماند. با این حال میتوانید پس از گذشت چند دقیقه، رنگ موها را چک کنید. در بخش بالای مو نیز رنگ مو باید بین 10 الی 40 دقیقه بماند. این مدت زمان بستگی به ضخامت تار موها دارد. در صورتی که موهایتان نازک است، به زمان کمتر و در صورتی که موهایتان ضخیم است، به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.
 • پس از گذشت زمان مذکور، موها را به خوبی شستشو دهید. بهتر است از نرم کننده مو استفاده کنید تا موها حالت بهتری پیدا کنند.

آمبره برزیلی چیست؟

آمبره برزیلی یکی از انواع آمبره بوده که در آن دکلره موها نسبتا خلوت‌تر گرفته می‌شود. همچنین در این روش پوش‌ها عمیق‌تر بوده که باعث می‌شود شکل نهایی آمبره به صورت خطوط مویرگی و ظریف لایت دیده شود. آمبره برزیلی و آمبره روسی هر دو از انواع آمبره هستند و تفاوت میانشان بسیار نامحسوس است.

رنگ موی آمبره پرطرفدار کدام است؟

 

رنگ موی آمبره پرطرفدار کدام است؟

انتخاب رنگ مو در آمبره به سلیقه افراد و همچنین رنگ پوست و رنگ چشم بستگی دارد. اما با این حال در میان رنگ‌های موجود، آمبره دودی و آمبره یخی جزو رنگ‌های پرطرفدار به حساب می‌آیند. رنگ دودی یک رنگ خنثی و سرد است که بر روی ساقه موها تناژی بین رنگ آبی، نقره‌ای و زیتونی دارد. برای همین انتخاب رنگ دودی برای آمبره موی مشکی یا قهوه‌ای، انتخاب جذابی خواهد بود. آمبره یخی نیز یکی از رنگ‌های پرطرفدار در آمبره است که شامل یخی دودی، صدفی، کریستالی و قطبی می‌شود. در انتخاب آمبره یخی باید به رنگ پوست و میزان آرایش فرد توجه شود.

موارد مهم برای انتخاب رنگ آمبره مو

 

موارد مهم برای انتخاب رنگ آمبره مو

 

برای انتخاب رنگ مو در تکنیک آمبره و یا سامبره، باید به چند نکته توجه داشته باشید. با توجه به این موارد میتوانید بهترین آمبره مو را برای خود در نظر بگیرید و زیباییتان را دو چندان کنید. از جمله نکات مهم در این رابطه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه به رنگ پوست: هر فردی از رنگ پوست خاصی برخوردار است. برای انتخاب رنگ مو، بهتر است به رنگ پوست توجه کرده و بر اساس آن بهترین رنگ را برای آمبره انتخاب کرد. ترکیب اشتباه رنگ مو و رنگ پوست، باعث بد شدن ظاهر می‌شود.
 • توجه به رنگ چشم: به جز رنگ پوست، رنگ چشم‌ها نیز در انتخاب رنگ موی مناسب تاثیر دارد. بسیاری معتقدند بهتر است رنگ موها را متضاد با رنگ چشم‌ها انتخاب کرده تا بتوان از این طریق زیبایی چشم‌ها را بیشتر کرد. برای مثال افراد با چشمان قهوه‌ای، می‌توانند از رنگ‌هایی چون بلوند خاکستری استفاده کنند و زیبایی و جذابیت بیشتری در ظاهر خود ایجاد نمایند. همچنین انتخاب رنگ‌های قهوه ای طلایی متوسط، مسی و کهربایی برای این افراد مناسب است. به طور کلی باید گفت رنگ موهای مناسب برای چشمان قهوه‌ای، بسیار زیاد است و میتوان از رنگ‌های مختلفی استفاده کرد.
 • توجه به فصل: برای انتخاب رنگ موی آمبره، بهتر است به فصل هم توجه داشته باشید. برای مثال برای فصل بهار میتوانید رنگ‌هایی چون بلوند پلاتینی یا بلوند روشن را در نظر بگیرید. همچنین رنگ‌هایی چون فندقی یا قرمز آتشین برای فصل پاییز مناسب می‌باشند.

سامبره چیست و چه تفاوتی با آمبره دارد؟

سامبره یکی دیگر از تکنیک‌های رنگ مو است که زیر دسته بالیاژ محسوب می‌شود. آمبره و سامبره با هم شباهت زیادی دارند. در واقع سامبره یک نسخه ظریف‌تر از آمبره است که در آن رنگ ریشه دست نخورده باقی مانده و رنگ کمی روشن‌تر از رنگ پایه به پایین موها زده می‌شود. برای همین در تکنیک سامبره، روشن شدن موها بسیار ملایم است. به طور کلی اگر اختلاف رنگ بین ریشه و نوک موها کمتر از 4 پایه باشد، آن روش سامبره می‌باشد. افرادی که از موهای کم حجم و نازکی برخوردار هستند، می‌توانند با استفاده از روش سامبره موهایشان را ضخیم‌تر و پرپشت‌تر نشان دهند.

نکات مهم در آمبره موی مشکی

 

نکات مهم در آمبره موی مشکی

در صورتی که قصد دارید روی موهای مشکی خود از تکنیک آمبره استفاده کنید، بهتر است این کار را به یک آرایشگر حرفه‌ای بسپارید؛ زیرا در آمبره مو مشکی نیاز به دقت زیادی است تا موها دچار آسیب نشوند. برای اینکه موهای مشکی در این روش آسیبی نبینند و حالت طبیعی داشته باشند، معمولا از رنگ آمبره دو درجه روشن‌تر از موی طبیعی استفاده می‌کنند. در دکلره کردن آمبره موی مشکی، باید از فویل استفاده کرد تا موها دچار مشکل نشوند. زمانی که دکلره روی مشکی قرار بگیرد، باید آن را هر چند دقیقه یک بار چک کرد. دلیل این امر این است که باقی ماندن زیاد دکلره بر روی مو، سبب آسیب به بافت و تار موها خواهد شد. در صورتی که قصد دارید از رنگ روشنی برای آمبره موهای مشکی استفاده کنید، باید مدت زمان بیشتری صبر کنید تا دکلره باعث روشن‌تر شدن موها شود. این کار به صورت تدریجی و مرحله‌ای انجام شده و در هر مرحله یک یا دو درجه رنگ مو روشن‌تر می‌شود.

تفاوت سامبره، آمبره و بالیاژ

 

تفاوت سامبره، آمبره و بالیاژ

 

یکی از تکنیک‌های مو که طرفداران خاص خود را دارد، تکنیک سامبره است. سامبره مو ترکیبی از آمبره و بالیاژ است. در این تکنیک بر خلاف آمبره که از ریشه‌ با رنگ تیره شروع شده و به رنگ روشن در انتها می‌رسد، ترکیب رنگ‌ها به هم نزدیکتر بوده و اختلافی بین آنها وجود ندارد. برای همین میتوان گفت سامبره شامل انتقال رنگ ملایم از ریشه تا نوک موها است. در رابطه با تفاوت این تکنیک‌ها با هم باید اشاره کرد که سامبره و آمبره زیر مجموعه بالیاژ مو هستند. بالیاژ مو یک اصطلاح فرانسوی است که به معنی رنگ کردن موها با استفاده از فویل می‌باشد. این تکنیک برای هر قد مویی قابل انجام است و در آن موها به طور کامل رنگ نمی‌شوند. تنها در بالیاژ سایه‌های طبیعی بر روی مو ایجاد می‌شوند. خصوصیت مهمی که بالیاژ مو دارد این است که موها با رشدشان تغییری نمی‌کنند. در واقع سایه‌های ایجاد شده با این روش به قدری طبیعی هستند که حتی با رشد موها هم، هیچ ناهمگونی بین موهای جدید و قدیم احساس نمی‌شود.

حال در رابطه با تفاوت سه تکنیک باید گفت که در آمبره تنها پایین موها دکلره می‌شود. در سامبره هم پایین موها با رنگ تناژ روشنی، تغییر پیدا می‌کنند. اما در بالیاژ مو نوک موها نیز با دکلره روشن شده و سایه‌هایی همچون هایلایت در لابه‌لای موها ایجاد می‌شود. این سایه‌ها تا نزدیکی ریشه موها ادامه پیدا می‌کنند.

 

جمع بندی

آمبره یکی از تکنیک‌های زیر دسته بالیاژ است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. در تکنیک آمبره مو، رنگ ریشه با رنگ ساقه حدود 4 پایه تفاوت دارد. این تفاوت باعث می‌شود یک حالت سایه روشن بر روی مو ایجاد شود. در آمبره رنگ موها در ریشه تیره بوده و به تدریج با نزدیک‌ترین به ساقه مو روشن‌تر می‌شود. از آنجایی که در تکنیک آمبره نیاز به دکلره کردن موها است، بهتر است این کار را در خانه انجام ندهید و به یک سالن آرایشگاه معتبر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *