رنگ ریشه مو و نکات مهم آن

رنگ ریشه مو و نکات مهم آن

افرادی که از موهای رنگ شده برخوردار هستند، با رشد موهایشان از مشکل دو رنگی مو برخوردار می‌شوند؛ به خصوص اگر رنگ ریشه مو با رنگ ساقه مو تفاوت زیادی داشته باشد و رنگ ریشه تیره و رنگ مو روشن باشد. در این زمان بیشتر افراد جهت رنگ کردن ریشه مو اقدام می‌کنند و این کار را در خانه یا در یک سالن آرایشی انجام می‌دهند. اما بهتر است پیش از رنگ ریشه مو به نکات مهمی در این باره توجه داشته و برای یکدستی موها به موارد مهمی توجه کرد.

انواع رنگ ریشه مو

رنگ کردن ریشه مو یا به اصطلاح ریشه‌گیری مو، با توجه به رنگ مو متفاوت است. بر این اساس ریشه‌گیری مو را به 4 دسته زیر تقسیم می‌کنند:

1- ریشه‌گیری موی سفید

با افزایش سن، رنگدانه‌های مو کاهش پیدا کرده و افراد با موهای سفید زیادی بر روی سرشان مواجه می‌شوند. بانوانی هم که برای فرار از این سفیدی‌ها به سراغ رنگ کردن مو می‌روند، با رشد موهایشان رنگ سفید را در ریشه مو مشاهده خواهند کرد. در این زمان تنها راه حل ممکن، ریشه‌گیری موی سفید است. برای این کار باید ریشه مو را بر اساس رنگ مو، رنگ کرده تا موها از رنگ یکدست و یکنواختی برخوردار شوند. برای ریشه‌گیری موی سفید می‌توانید به یک آرایشگاه مراجعه کنید و یا خودتان در خانه این کار را انجام دهید.

2- ریشه‌گیری موی دکلره شده

بانوانی که موهای خود را دکلره می‌کنند، باید نسبت به ریشه‌گیری موهایشان حساسیت بیشتری داشته باشند؛ چرا که استفاده مداوم از دکلره برای ریشه مو مناسب نبوده و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. با این حال اگر جزو افرادی هستید که با رشد چند سانت از موهایتان تصمیم به ریشه‌گیری دارید، بهتر است این کار را به یک آرایشگر حرفه‌ای بسپارید. رنگ ریشه موی دکلره شده فرایند دشواری است و باید با دقت زیادی انجام شود. برای همین افرادی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند، بهتر است به سراغ انجام آن نروند. برای رنگ کردن ریشه موی دکلره شده، در ابتدا ریشه مو با مواد دکلره بی‌رنگ می‌شود و سپس ریشه با استفاده از یک رنگ مشابه رنگ موی قبلی، رنگ می‌شود.

3- ریشه‌گیری موی رنگ شده

ریشه‌گیری موی رنگ شده

افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند، با درآمدن ریشه مو تضاد بین رنگ موی ریشه و ساقه را به خوبی مشاهده خواهند کرد. به خصوص زمانی که رنگ مو رنگی روشنی و رنگ ریشه تیره باشد، این تضاد به خوبی قابل مشاهده است. در این زمان میتوان از رنگ موی مشابه رنگ موی قبلی استفاده کرده و ریشه موها را با آن رنگ کرد. برخی افراد تصور دارند بهتر است کل موها را رنگ کنند تا ترکیب نهایی بهتر شود. اما این کار درست نبوده و سبب تفاوت رنگ ریشه مو و رنگ ساقه خواهد شد. بنابراین بهتر است تنها به ریشه‌گیری مو رنگ شده اکتفا کنید و از رنگ مشابه موی سرتان برای ریشه‌ها استفاده نمایید.

4- ریشه‌گیری موهای مش شده

ریشه‌گیری موهای مش شده

 

بانوانی که موهای خود را مش می‌کنند، ریشه‌گیری موهایشان نسبت به انواع قبلی کمی سخت‌تر خواهد بود؛ چرا که باید تنها بخش‌های مش شده ریشه همرنگ مش شود و سایر بخش‌ها به رنگ طبیعی خود باقی بماند. برای رنگ ریشه موی مش شده، باید تکه‌هایی از مو که قصد روشن کردن آن را دارید جدا کرده و رنگ آن را به پایه ساقه مو برسانید. این کار همچون ریشه‌گیری موی دکلره شده نیاز به تخصص دارد و بهتر است توسط آرایشگرها انجام شود. در این روش بر اساس پایه رنگ مو، از رنگساژهای مناسب استفاده می‌کنند تا رنگ ریشه مشابه با رنگ ساقه مو شود.

برای ریشه گیری موهای مش شده، باید موها را دسته‌بندی کرده و به پایه روشن مناسب با پایه مش رساند. پس از آنکه ریشه موها رنگ باز کرد، باید از رنگ مناسب برای رنگساژ آن استفاده کرد. اکسیدانی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود، باید بر اساس پایه انتخاب شود. اگر زمینه ساقه مو عسلی و پایه آن 6 و 7 باشد، رنگساژ ریشه موهای مش شده باید با اکسیدان 9 درصد و به مدت 25 الی 35 دقیقه مورد انجام قرار بگیرد.

رنگ ریشه برای رنگ‌های فانتزی به چه صورت است؟

 

رنگ ریشه برای رنگ‌های فانتزی به چه صورت است؟

 

اگر از طرفداران رنگ‌های فانتزی هستید و از رنگ‌هایی چون آبی و بنفش برای موهای خود استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید که برای این کار نیاز به دکلره کردن مو دارید. برای همین جهت رنگ کردن ریشه مو برای رنگ‌های فانتزی نیز باید در ابتدا از دکلره استفاده کنید و سپس با یک واریاسیون مناسب اقدام به رنگ کردن آن نمایید. برای مثال اگر رنگ موهایتان بنفش است و قصد دارید ریشه‌های آن را رنگ کنید، باید در ابتدا ریشه موها را به پایه 8 یا 9 برسانید. سپس از رنگ موی بنفش به همراه اکسیدان 6 درصد و واریاسیون بنفش، نقره‌ای و دودی به اندازه یک بند انگشت از هر یک استفاده کنید. با این کار می‌توانید رنگ ریشه موهای خود را همچون ساقه‌ها به رنگ بنفش تغییر دهید. لازم به اشاره است که رنگ‌های فانتزی مانند بنفش، ارغوانی، یاسی، صورتی، نارنجی و غیره از جمله رنگ‌هایی هستند که یکدست شدن آنها کار آسانی نیست و نیاز به شناخت رنگ بالایی دارد. برای همین اگر در این زمینه شناخت و تجربه‌ای ندارید، بهتر است آن را به یک آرایشگر حرفه ای و با تجربه بسپارید.

نحوه دکلره کردن ریشه مو

 

نحوه دکلره کردن ریشه مو

 

در صورتی که برای ریشه گیری موها باید از دکلره استفاده کنید، میتوانید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • آماده سازی مو: در ابتدا موهای خود را شانه کنید و آن را به 4 قسمت تقسیم نمایید. برای این کار بهتر است از کلیپس‌های تقسیم مو استفاده کنید.
 • استفاده از کرم برای صورت: تمام پیشانی، اطراف گوش و پشت گردن خود را با کرم یا مقداری وازلین چرب کنید تا مواد دکلره به پوستتان آسیبی وارد نکند.
 • آماده کردن دکلره: پس از آن باید به سراغ آماده کردن دکلره بروید. برای این کار پودر دکلره را به اندازه ریشه موها در کاسه بریزید و سپس اکسیدان 9 درصد یا شماره 2 را به مقدار یک و نیم برابر پودر دکلره با آن مخلوط کنید.
 • آغشته کردن ریشه مو با دکلره: پس از آماده شدن مواد دکلره، با استفاده از فرچه شروع به آغشته کردن ریشه موها به مواد دکلره نمایید. این کار را با احتیاط انجام دهید تا مواد دکلره به سایر قسمت‌های مو و یا صورتتان برخورد نکند.
 • زمان دادن به موها: برای اینکه رنگ ریشه مو به رنگ روشن برسد، باید در حدود 20 الی 45 دقیقه صبر کنید. این بستگی به ساختار و جنس مو دارد. پس از آنکه ریشه مو رنگ باز کرد، می‌توانید به سراغ مرحله بعد بروید. در این مرحله بهتر است حتما از کلاه برای پوشش موها استفاده شود تا موها زودتر رنگ باز کنند.
 • شستشوی موها: در مرحله آخر و پس از باز شدن رنگ ریشه، می‌توانید موهای خود را با آب و شامپو بشویید. در صورتی که رنگ ریشه مو به رنگ نارنجی در آمده بود، باید مجددا با استفاده از اکسیدان 6 درصد ریشه موهای خود را روشن کنید تا به پایه 8 یا 9 برسد. پس از آن موها برای رنگ شدن آماده می‌باشند.

رنگ موی مناسب

رنگ مو ریشه مشکی ساقه بلوند

اگر از موهای طبیعی مشکی برخوردار باشید و از رنگ‌های بلوند برای آن استفاده کنید، پس از رشد مو با تضاد رنگی ریشه مو و ساقه آن مواجه خواهید شد. به این صورت که موهای ریشه به رنگ مشکی و ساقه به رنگ بلوند هستند. فرض را بر آن می‌گیریم که موهای ساقه بلوند پایه 7 یا 8 باشند. برای این که ریشه مشکی ساقه بلوند همرنگ شود، باید در ابتدا ریشه موها را دکلره کرد. موهای ریشه باید تا پایه 8 روشن شوند و پس از آن از رنگ متناسب با ساقه مو برای آن استفاده شود. با این کار رنگ ریشه و ساقه مو کاملا شبیه هم شده و موها از زیبایی قبل خود برخوردار می‌شوند.

رنگ موی بلوند با ریشه تیره

اگر ساقه موهایتان بلوند است اما قصد دکلره کردن ندارید، می‌توانید از رنگ پایه 7 یا 8 با اکسیدان 6 درصد برای موی بلند با ریشه تیره استفاده نمایید. برای این کار باید کل موها را از قسمت ریشه تا انتهای ساقه رنگ نمایید تا کل مو یکدست شود. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد نارنجی شدن رنگ موی مشکی ریشه است. گاهی اوقات در زمان بلوند کردن ریشه تیره بدون استفاده از دکلره، موها به رنگ نارنجی در می‌آیند. برای رفع این مشکل باید مقداری از رنگ خاکستری دودی را با مقدار خیلی کمی آبی مخلوط کرده و از آن بر روی موها استفاده کرد.

ترکیب رنگ ریشه تیره

ترکیب رنگی که برای ریشه تیره در نظر گرفته می‌شود، باید متناسب با رنگ ساقه‌های مو باشد. در صورتی که رنگ ساقه مو روشن بوده و نیاز به دکلره داشته باشد، باید برای رنگ ریشه نیز از رنگ‌های همان پایه استفاده کرد.

 

اول ریشه مو را رنگ کنیم یا ساقه

رنگ کردن موها از پشت سر شروع شده و به تدریج به جلوی سر می‌رسد. برای این کار موها به دسته‌های کوچکی تقسیم می‌شوند و به صورت لایه لایه رنگ‌گذاری می‌شوند. در رنگ کردن موها، ابتدا ریشه موها رنگ شده و سپس ساقه آن تا پایین رنگ می‌شود.  در صورتی هم که تنها قصد رنگ کردن ریشه مو را داشته باشید، بهتر است این کار را هم از پشت سر انجام داده و به طرف جلو ادامه دهید. مدت زمان لازم برای رنگ گرفتن موها متفاوت است و بستگی به نوع تار موها دارد. اگر از موهای نازکی برخوردار هستید، بهتر است رنگ به مدت 30 دقیقه بر روی ریشه و ساقه موهایتان باقی بماند. در صورتی هم که تارهای موی ضخیمی دارید، رنگ باید حدود 40 دقیقه روی سر بماند.

نحوه انجام رنگ ریشه مو در خانه

نحوه انجام رنگ ریشه مو در خانه

در صورتی که قصد دارید خودتان در منزل اقدام به رنگ کردن ریشه مو کنید، در ابتدا باید ابزارهای لازم برای این کار را فراهم کنید. ابزارهایی چون کاسه رنگ، برس، کلاه، دستکش و کلیپس از جمله لوازم ضروری برای رنگ کردن مو هستند. پس از آماده‌سازی لوازم، ریشه‌گیری مو را با این مراحل شروع کنید:

 • موهای خود را در ابتدا با یک شامپوی مناسب بشویید و خشک نمایید. سپس بخشی از ریشه موها که قصد رنگ کردن آن را دارید، مشخص نمایید.
 • رنگ موی خریداری شده را در کاسه رنگ به مقدار مورد نیاز آماده کنید. توجه کنید رنگ خریداری شده باید با رنگ ساقه موها هماهنگی داشته باشد تا پس از ریشه‌گیری کل موها از رنگ یکدستی برخوردار شوند. رنگ را با مقداری اکسیدان ترکیب کرده و با برس رنگ به خوبی آنها را ترکیب نمایید.
 • با تقسیم‌بندی موها، ریشه‌گیری مو را شروع کنید. برای این کار بهتر است از کلیپس‌های آرایشی استفاده کنید و بخشی از موها را با آنها جمع کنید.
 • به ترتیب کلیپس‌ها را باز کنید و مقداری از رنگ مو را روی ریشه موهای باز شده بمالید. توجه کنید تمام ریشه‌ها در این مرحله به خوبی به رنگ آغشته شوند.
 • زمانی که کار ریشه‌گیری کل موها به اتمام رسید، چند دقیقه صبر کنید تا رنگ به خوبی به خورد موها برود.
 • پس از آن موها را شسته و خشک نمایید. در نهایت باید رنگ موی ریشه با رنگ موی ساقه کاملا یکدست و یکنواخت شده باشد.

نکات مهمی که در رابطه با رنگ کردن ریشه مو باید بدانید

نکات مهمی که در رابطه با رنگ کردن ریشه مو باید بدانید

برای این که رنگ ریشه مو به بهترین شکل ممکن انجام شود، بهتر است با توجه به چند نکته مهم انجام شود. در اینجا به نکات مهم در رابطه با ریشه‌گیری مو اشاره خواهیم داشت.

 • استفاده از رنگ موی مناسب: انتخاب رنگ موی مناسب برای ریشه‌گیری مهمترین نکته است. رنگی که برای این کار انتخاب می‌کنید، باید متناسب با تناژ ساقه مو باشد و کاملا به آن شبیه باشد. توجه داشته باشید اگر تار موهایتان ضخیم است و به سختی رنگ عوض می‌کند، بهتر است از رنگ مو با تناژ تیره‌تر استفاده کنید. در صورتی که در انتخاب رنگ مو دچار مشکل هستید، می‌توانید از یک فرد متخصص در این باره درخواست کمک نمایید.
 • عدم استفاده از دکلره برای ریشه موها: از آنجایی که ریشه موها به پوست سر نزدیک‌تر هستند، حساسیت بیشتری دارند. برای همین بهتر است حتی‌الامکان برای ریشه‌گیری موها از دکلره استفاده ننمایید. در صورتی هم که مجبور به استفاده از دکلره برای رنگ ریشه موهای خود هستید، این کار را به یک فرد حرفه‌ای بسپارید.
 • استفاده از وازلین برای رنگ نگرفتن سایر بخش‌های مو: برخی اوقات هنگام رنگ ریشه مو، سایر بخش‌های مو نیز درگیر می‌شود. برای این کار می‌توانید پیش از شروع به ریشه‌گیری قسمت‌های دیگر مو را با وازلین چرب کنید. استفاده از وازلین مانع از رنگ گرفتن سایر بخش‌های مو خواهد شد.
 • عدم شستشوی مو برای 1-2 روز: پس از رنگ کردن ریشه موها، بهتر است یک الی 2 روز از شستن موها خودداری کنید. این کار به تثبیت رنگ مو کمک کرده و سبب ماندگاری بیشتر رنگ ریشه مو خواهد شد.

نحوه رنگ کردن ریشه موهای بلوند و تیره

اگر موهایتان را از قبل دکلره کرده‌اید، برای رنگ ریشه آن باید از دکلره استفاده کنید. برای این کار ریشه موها را به پایه 8 برسانید و سپس از ترکیب رنگ موی قبلی با مقداری واریاسیون بنفش، دودی و نقره‌ای استفاده کنید. این رنگ موها را با اکسیدان شماره 6 ترکیب کرده و روی ریشه موها بگذارید.

ریشه‌گیری موهای تیره کار ساده‌تری است؛ چرا که برای انجام آن نیاز به دکلره نمی‌باشد. در صورتی که ساقه موهایتان از رنگ‌های تیره‌ای چون شکلاتی، قهوه‌ای، فندقی یا بلوطی برخوردار است، باید رنگ مشابه آن را با اکسیدان 9 ترکیب کنید و روی ریشه موها بزنید.

علت روشن شدن رنگ ریشه مو چیست؟

علت روشن شدن رنگ ریشه مو چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که سبب می‌شود ریشه مو نسبت به ساقه رنگ‌پذیرتر باشد. این موارد عبارتند از:

حرارت پوست سر: ریشه موها نزدیکترین بخش مو به پوست سر هستند. برای همین حرارت موجود در رگ‌های خونی پوست سر، سبب گرم‌تر نگه داشتن این بخش از موها می‌شود. مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها تحت تاثیر این حرارت قرار می‌گیرند و سبب عملکرد متفاوت در ریشه و ساقه مو می‌شوند.

مدت زمان رنگ گرفتن ریشه مو: ریشه موها خیلی سریع‌تر نسبت به ساقه‌ها رنگ می‌گیرند. به طوری که گفته می‌شود مدت زمان لازم برای رنگ گرفتن ساقه موها تقریبا 2 برابر ریشه است.

جمع بندی

رنگ ریشه مو یا ریشه‌گیری، اقدامی است که پس از در آمدن ریشه مو بر روی موهای فرد انجام می‌شود. زمانی که ریشه موی سر چند سانت بلندتر ‌شود، تضاد زیادی بین رنگ آن با رنگ ساقه به وجود می‌آید. در این زمان فرد می‌تواند برای رنگ کردن ریشه مو اقدام کند. برای رنگ ریشه مو دکلره شده یا مش شده بهتر است به یک آرایشگاه معتبر مراجعه کنید و از انجام این کار در منزل خودداری کنید. چرا که استفاده از مواد دکلره نیاز به تخصص دارد و باید با دقت و مهارت زیادی مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *