اشتباهات رایج بعد از کراتینه مو

اشتباهات رایج بعد از کراتینه مو

افرادی که برای صافی یا احیای موهای خود از روش کراتینه استفاده می‌کنند، باید به یک سری نکات توجه داشته باشند و حتما مراقبت‌های بعد از کراتینه مو را در نظر بگیرند. چرا که عدم توجه به این موارد باعث می‌شود تا اثر کراتینه مو خیلی زود از بین برود و موها زودتر به حالت قبلی خود بازگردند. بر این اساس قصد داریم در این مطلب به چند اشتباه رایج بعد از کراتینه مو بپردازیم و با اثرات آنها بر روی موهای کراتین شده به خوبی آشنا شویم.

کراتینه مو چیست؟

پیش از آنکه به سراغ بررسی اشتباهات رایج بعد از کراتینه مو برویم، بهتر است با این روش و مزایای آن کمی آشنا شویم. کراتینه مو یک روش شیمیایی است که در آن از مواد خاصی استفاده می‌شود. این مواد باعث می‌شوند تا پروتئین کراتین از دست رفته مو جبران شود و موها از حالت وز و خشکی خود خارج شوند. روش کراتینه به دو صورت صافی و احیا قابل انجام است و هر فردی میتواند بسته به نوع و شرایط موهای خود از بهترین روش کراتینه مو استفاده نماید. همچنین آرایشگران و متخصصان کراتینه بسته به جنس و نوع موی افراد، از مواد خاصی برای هر یک استفاده می‌کنند. پس برای اینکه کراتینه مو بهترین اثر را داشته باشد و موها با کمترین آسیب کراتین شوند، باید به یک سالن تخصصی در این زمینه مراجعه کرده و نزد یک فرد متخصص به انجام این کار پرداخته شود.

بررسی مزایای کراتینه مو

 

بررسی مزایای کراتینه مو

 

  • مناسب انواع مو: کراتینه روشی است که برای انواع مو نظیر موهای مجعد، حالت‌دار و فر کاربرد دارد. در واقع هر فردی میتواند از این روش برای موهای خود استفاده کند و از طریق آن به موهای صاف و سالمی برسد.
  • حالت‌دهی آسان به موها: زمانی که موها کراتینه می‌شوند، حالت‌دهی به آنها آسانتر از قبل می‌شود و میتوان خیلی سریع پس از استحمام آنها را صاف کرد. در واقع بعد از کراتین کردن موها دیگر نیازی به صرف مدت زمان زیاد برای صاف کردن مو با اتو یا برس حرارتی نبوده و موها با باد ملایم سشوار خیلی زود صاف می‌شوند. استفاده کمتر از لوازم حرارتی نیز سبب آسیب‌رسانی کمتر به موها می‌شود.
  • بهبود کیفیت ساختار مو: در روش کراتینه، پروتئین کراتین از دست رفته موها جبران می‌شود و حفره‌های موجود بر روی آن به خوبی پر می‌شوند. این باعث می‌شود تا موها به شکل براق و نرمی برسند و حالت درخشان و ابریشمی پیدا کنند.
  • تقویت موها: در صورتی که از مواد کراتینه اصل و مرغوب استفاده شود، موها به خوبی تقویت می‌شوند. چرا که این مواد سرشار از ویتامین‌های مختلفی هستند که روی تقویت مو تاثیر زیادی می‌گذارند. در واقع با کراتینه نه تنها میتوان به موهای صاف و ابریشمی دست پیدا کرد، بلکه میتوان ساقه مو را نیز تقویت کرد.
  • مناسب خانم‌ها و آقایان: کراتینه کردن مو نه تنها برای بانوان، بلکه برای آقایان نیز کاربرد دارد. این روش زیبایی و درمانی هیچ محدودیتی از نظر جنسیت ندارد و هر فردی میتواند در صورت نیاز از آن استفاده نماید.

9 اشتباه رایج پس از کراتینه کردن موها

در این بخش به بررسی اشتباهاتی که برخی افراد پس از کراتینه انجام می‌دهند، می‌پردازیم. توجه داشته باشید که برای افزایش ماندگاری و دوام کراتینه موها، باید از انجام این کارها و اشتباهات خودداری کنید.

1. شستشو یا خیس کردن موها در سه روز اول

 

شستشو یا خیس کردن موها در سه روز اول

حتما تا به حال اصطلاح قرنطینه کردن موها به گوشتان خورده است. در حال حاضر برخی از مواد کراتینه مو به گونه‌ای هستند که نیاز به قرنطینه شدن دارند. به این معنا که پس از اعمالشان بر روی موها، باید آنها را از رطوبت و خیس شدن تا مدت زمان خاصی حفظ کرد. معمولا مدت زمان قرنطینه کردن موها سه روز یا 72 ساعت است. حال برخی افراد به این موضوع توجهی نکرده و موهای خود را زودتر از زمان مذکور می‌شویند. در واقع یکی از اشتباهات رایج بعد از کراتینه مو، شستن موها در روزهای ابتدایی است. پس برای جذب بهتر مواد کراتینه و تاثیرگذاری بیشتر آنها بر روی موها، از شستن آنها تا 72 ساعت خودداری کنید.

2. استفاده از شامپوهای مختلف برای شستشوی موهای کراتین شده

از دیگر اشتباهات رایج پس از کراتینه مو، باید به استفاده از شامپوهای مختلف اشاره کرد. افرادی که موهای خود را کراتین می‌کنند، باید از شامپوهای خاصی استفاده کنند. این شامپوها فاقد موادی چون سولفات، پارابن و سدیم کلراید هستند. پس اگر موهای خود را کراتین کردید، از استفاده از شامپوهای قدیمی خود خودداری کنید و به سراغ خرید شامپوهایی بروید که آرایشگرتان به شما پیشنهاد کرده است. این موضوع باعث می‌شود تا اثر مواد کراتینه روی مو مدت زمان بیشتری باقی بماند و موها دیرتر به حالت قبلی خود بازگردند.

3. شستشوی بیش از حد موها

افرادی که موهای خود را کراتین می‌کنند، باید از شستن بیش از حد موهای خود خودداری کنند. چرا که این کار موجب می‌شود مواد کراتینه خیلی زودتر از روی موها محو شوند. آرایشگران و متخصصان این حوزه توصیه می‌کنند بهترین زمان برای شستشوی موهای کراتین شده، هر سه روز یکبار است. البته میتوانید هر روز دوش گرفته و نظافت شخصی خود را رعایت کنید. با این حال در هر بار استحمام نیازی به شستن موها با شامپو نبوده و با این کار میتوانید به دوام و حفظ بیشتر مواد کراتینه مو کمک کنید. در صورتی هم که از موهای چربی برخوردار هستید و نیاز به شستشوی سریعتر موها دارید، میتوانید شامپوهای خشک و اسکراب کف سر را امتحان کنید. البته بهتر است در این رابطه از آرایشگر خود سوال نمایید.

4. استفاده از روبالشی‌های نخی

اشتباه رایج دیگر پس از کراتینه مو، استفاده از روبالشی نخی است. دلیل آن هم این است که پارچه‌ها و ملحفه‌های نخی سبب ایجاد اصطکاک با تارهای مو می‌شوند و تعادل ساختمان کوتیکول مو را به هم می‌ریزند. برای همین یکی از راه‌های مراقبتی بعد از کراتینه مو، استفاده از روبالشی ساتن و ابریشمی است. این مواد احتمال اصطکاک را کاهش داده و مانع از بین رفتن پیوندهای پروتئینی و وز شدن موها می‌شود.

5. شنا در استخر یا دریا به طور بیش از حد

آب شور دریا و همچنین کلر موجود در آب استخر، سبب آسیب زیادی به مواد کراتینه می‌شود. برای همین اگر موهای خود را کراتینه کرده‌اید، باید در استخر یا دریا رفتن کمی محتاط باشید و سعی کنید از برخورد زیاد آب دریا یا استخر با موهایتان جلوگیری کنید. برای این کار هم میتوانید از کلاه‌های محافظ استفاده کنید و پیش از رفتن به داخل آب از ماسک مو مخصوص استفاده نمایید. همچنین باید پس از خروج از آب، به سرعت موهایتان را آبکشی نمایید.

6. محکم بستن موها

افرادی که موهای خود را کراتین می‌کنند، نباید آنها را خیلی محکم ببندند. به خصوص در روزهای ابتدایی باید از انجام این کار خودداری شود. در صورتی که موهای کراتین شده دائما بسته یا بافته شوند، موجب ایجاد شکستگی و تغییر حالت در آنها می‌شود. برای همین بهترین کار این است که موها حتی الامکان باز گذاشته شوند و یا خیلی آرام و با کش‌های نرم بسته شوند.

7. عدم استفاده از ماسک مو یا اسپری مخصوص کراتین

عدم استفاده از ماسک مو یا اسپری مخصوص کراتین

 

از دیگر اشتباهات رایج بعد از کراتینه مو، عدم استفاده از ماسک مخصوص یا اسپری کراتین است. پس از کراتین کردن موها، باید از شامپو در کنار ماسک مخصوص کراتینه استفاده کرد تا از گره خوردن و وز شدن موها جلوگیری شود. همچنین برخی از اسپری‌های کراتین استفاده می‌کنند تا از این طریق بتوانند اثر صافی موهای خود را بیشتر کنند. در رابطه با نحوه استفاده از ماسک مو بعد از کراتینه هم حتما از آرایشگر خود سوال بپرسید.

  1. استفاده زیاد از ابزارهای حالت دهنده مو

کراتینه کردن با هدف احیا یا صافی موها انجام می‌شود. افرادی که از کراتینه صافی استفاده می‌کنند، دیگر نباید در استفاده از ابزارهای حرارتی چون اتوی مو یا برس حرارتی زیاده‌روی کنند. چرا که حرارت زیاد این دستگاه‌ها باعث می‌شود تا پیوندهای شکل گرفته شکسته شده و طول عمر کراتینه کاهش پیدا کند.

  1. استفاده نکردن از رنگ موهای بدون آمونیاک

یکی از مواردی که پس از کراتینه باید به آن توجه شود، فاصله بین کراتینه و رنگ کردن موها است. اغلب افراد توصیه می‌کنند پیش از کراتینه به رنگ یا دکلره کردن موها اقدام شود و سپس بعد از مدت زمان خاصی، به کراتین کردن موها پرداخته شود. حال اگر موهای خود را کراتینه کرده‌اید و قصد دارید آنها را رنگ کنید، باید در کنار توجه به فاصله زمانی مناسب بین کراتینه و رنگ مو، به استفاده از رنگ‌های مناسب نیز توجه داشته باشید. رنگ موی بدون آمونیاک، برای این کار توصیه می‌شود. چرا که آمونیاک موجود در رنگ مو باعث می‌شود تا موهای کراتین شده به طور یکنواخت رنگ نشوند و حالت سایه روشنی بر روی موها ایجاد شود. پس اگر قصد داشتید موهای کراتین شده را رنگ کنید، حتما از رنگ موی بدون آمونیاک استفاده کنید و این کار را به یک فرد حرفه‌ای بسپارید.

جمع بندی

در این مطلب با 9 اشتباه رایج بعد از کراتینه مو آشنا شدیم. در صورتی که به این اشتباهات توجهی نداشته باشید و آنها را مرتکب شوید، شاهد کاهش دوام کراتینه خود خواهید بود. پس حتما این اشتباهات را در نظر داشته باشید و از انجام آنها خودداری نمایید. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر هم میتوانید با سالن یاسمن بیوتی تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *