آموزش مرحله به مرحله کراتین خانگی

آموزش مرحله به مرحله کراتین خانگی

کراتینه مو یکی از روش‌هایی است که این روزها بانوان زیادی جذب آن شده‌اند. چرا که با این روش میتوان موهای خود را به شکل صافی درآورده و تغییرات مثبتی در ظاهر ایجاد کرد. همچنین با کراتینه احیا میتوان به موهای سالم و درخشانی دست پیدا کرده و سبب حال خوب آنها شد. برای کراتینه کردن مو مراجعه به یک سالن زیبایی معتبر در این زمینه پیشنهاد می‌شود. با این حال اگر شرایط مراجعه به سالن زیبایی را ندارید، میتوانید با کمک یک شخص به کراتین کردن موهای خود در خانه بپردازید. برای این کار هم یک سری نکات وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید تا بهترین نتیجه را از کار دریافت نمایید. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته و با مرحله به مرحله کراتین خانگی آشنا خواهیم شد.

کراتینه مو چیست؟

همانطور که اشاره کردیم کراتینه مو یکی از روش‌های درمانی و زیبایی مو محسوب می‌شود. برای اینکه بتوانیم با این روش بیشتر آشنا شویم، باید بگوییم که ساختار مو از درصد قابل توجهی پروتئین کراتین برخوردار است که نقش مهمی در صافی و سلامت آن دارد. حال زمانی که از موادی چون رنگ مو، دکلره و ابزارهای حرارتی به دفعات زیاد استفاده شود، کراتین یا مواد پروتئینه مو از بین می‌روند. در این شرایط میتوان با کمک روش کراتینه مو، به جبران کراتین‌های از دست رفته پرداخته و به موها حالت بهتری داد. کراتین کردن مو باعث می‌شود تا موها از حالت ناسالم خارج شوند و از شکل وز یا بی‌حالتی، به شکل کاملا صاف و درخشانی برسند. البته در صورتی که موها بیش از حد آسیب دیده باشند، میتوان در ابتدا آنها را ویتامینه یا پروتئین تراپی کرده و سپس بعد از مدتی به کراتینه پرداخت.

پس کراتینه مو روشی است که از آن جهت بازگرداندن کراتین از دست رفته استفاده می‌شود تا موها به شکل درخشان‌تر و سالمتر برسند. با این کار میتوان موها را نرم و زیبا کرده و استحکام آنها را دوچندان کرد. خوب است اشاره شود که برخی تصور دارند کراتینه تنها برای صاف کردن مو است. در صورتی که این روش یک روش درمانی و زیبایی محسوب می‌شود و بر روی سلامتی موها تاثیر زیادی دارد. جهت ساخت کراتین بیشتر در بدن هم میتوانید از غذاهای سرشار از پروتئین، اسید آمینه، ویتامین A و بیوتین استفاده کنید و از این طریق به سلامتی بیشتر موهای خود کمک نمایید.

اقدامات مهم پیش از شروع کراتینه کردن مو در خانه

 

اقدامات مهم پیش از شروع کراتینه کردن مو در خانه

 

اگر قصد دارید موهای خود را در خانه کراتینه کنید، در ابتدا باید ابزارها و مواد لازم جهت این کار را آماده نمایید. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تولید کیت‌های کراتین خانگی کرده‌اند که میتوانید از آنها استفاده نمایید. استفاده از این کیت‌ها یک راهکار امن و مقرون به صرفه جهت رسیدن به موهای درخشان و صاف است.

  • انتخاب محصول مناسب: برای کراتینه مو در خانه، باید در ابتدا محصول مناسب را انتخاب کرد. محصولات کراتینه در برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که هر یک کیفیت به خصوصی دارند. برای همین در انتخاب محصول و مواد کراتینه دقت کنید و آن را از برندهای معتبر تهیه نمایید.
  • توجه به فرمولاسیون محصول: مواد کراتینه شامل عناصر شیمیایی و فرمولاسیون خاصی هستند که برخی از آنها ممکن است تاثیرات ناخوشایندی روی سلامت عمومی بدن بگذارند. از جمله این مواد هم میتوان به فرمالدهید اشاره کرد که هر چقدر میزان آن در مواد کراتینه کمتر باشد، بهتر است. پس حتما هنگام خرید مواد کراتینه به فرمولاسیون آن دقت کنید.

آموزش گام به گام کراتینه مو در خانه

پس از آن که وسایل لازم برای کراتینه مو در خانه را آماده کردید، میتوانید به کراتین کردن موهای خود بپردازید:

1- شستشوی موها با شامپوی مناسب

برای شروع کار باید در ابتدا موهای خود را با یک شامپوی مناسب بشویید تا هر گونه آلودگی و چربی اضافی از روی آن پاک شود. برای این کار هم بهتر است از شامپوهای کراتین‌دار استفاده کنید تا ساختمان کوتیکول جهت جذب یکنواخت پروتئین کراتین آماده شود. هنگام شستشو حجم مناسبی از شامپو را روی موها و کف سر مالش دهید و مطمئن شوید که تمامی نواحی آن به خوبی مورد شستشو قرار گرفته‌اند.

2- خشک کردن موها

پس از شستشوی موها باید به خشک کردن آنها با حوله و سشوار بپردازید. در ابتدا آب اضافی موها را بگیرید و سپس با سشوار اقدام به خشک کردن موها با دمای متوسط بپردازید. موها را در برابر باد ملایم سشوار بگیرید و تمام بخش‌های آن را به خوبی خشک نمایید. توجه داشته باشید که میزان خشکی موها به نوع کراتین نیز بستگی دارد. برای برخی از کراتینه‌های احیا، باید موها را کاملا خشک کرد. اما برای کراتینه‌هایی چون کراتینه برزیلی، باید حدود 70 الی 80 درصد از موها را خشک کرد. در واقع برای مواد کراتینه برزیلی، نمدار بودن مو کمی مهم است.

3- تقسیم کردن موها

 

تقسیم کردن موها

 

برای اینکه بتوانید تمام بخش‌های مو را به خوبی به مواد کراتینه آغشته کنید، بهتر است در ابتدا به تقسیم کردن موهای خود بپردازید. این کار علاوه بر اینکه سبب جذب بهتر مواد کراتین می‌شود، مراحل کار را نیز آسانتر می‌نماید. برای تقسیم بندی موها هم در ابتدا موها را به صورت عرضی یا طولی به دو قسمت تقسیم کنید و سپس با توجه به حجم و بلندی آنها، هر نیمه را به 3 یا 4 بخش کوچکتر تقسیم نمایید. هر یک از بخش‌ها هم با یک کلیپس به خوبی ببندید تا در حین کار دچار بهم خوردگی نشوند.

4- اعمال مواد کراتینه بر روی موها

پس از تقسیم بندی موها، نوبت به استفاده از مواد کراتینه مو می‌رسد. برای شروع کار بهتر است از پیشبند و همچنین دستکش استفاده کنید. پس از آن هر یک از بخش‌های مو را باز کرده و با براش مخصوص شروع به آغشته کردن موها به مواد کراتینه نمایید. مواد کراتینه باید از ریشه تا نوک مو به خوبی مالیده شوند. پس از آنکه تمام بخش‌های مو تمام شد، باید با برس دندانه‌دار شروع به شانه زدن موها کنید. این کار باعث می‌شود تا مواد به طور یکنواخت روی تارهای مو پخش شوند.

در نهایت هم موهای خود را با یک کلاه یک بار مصرف بپوشانید و حدود 30 دقیقه صبر کنید. البته این مدت زمان متغیر بوده و بستگی به دستورالعمل مواد کراتینه دارد.

5- شستشو و خشک کردن مجدد موها

زمانی که مدت زمان مزبور تمام شد، باید مجددا به شستشو و خشک کردن موها بپردازید. به این صورت که موها را با آب ولرم و بدون شامپو بشویید و مطمئن شوید که اثری از مواد کراتینه روی آن باقی نمانده باشد. البته برخی از کیت‌های کراتین نیازی به شستشو ندارند و باید به این موضوع توجه شود.

6- مرحله اتوکشی

آخرین مرحله از کراتینه مو، به اتوکشی اختصاص دارد. این مرحله از مراحل مهم کراتینه مو است و باید به صورت دقیق و با حوصله انجام شود. در ابتدا باید اتوی مو را روی درجه حرارت مناسب تنظیم کنید و سپس با جمع کردن موها در بالای سر، شروع به اتو کشیدن آنها از بخش پایین نماید. برای این مرحله بهتر است از یک شخص دیگر کمک بگیرید تا عمل اتوکشی به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

برای اتو کشیدن موها، باید موها را با ضخامت 2 الی 4 سانتی متر جدا کرده و اتو بزنید. بهتر است هر بخش از مو را تنها یک بار اتو بکشید تا از هرگونه سوختگی و آسیب دیدگی جلوگیری شود. این کار را باید برای تمامی موها انجام دهید تا کار کراتینه به پایان برسد.

چند نکته برای کراتین کردن موها در خانه

 

چند نکته برای کراتین کردن موها در خانه

 

  • زمانی که موهای خود را در منزل کراتینه کردید، تا 3 روز از شستشو یا مرطوب کردن آن خودداری کنید.
  • پس از کراتینه کردن موها، از بستن آنها با کش یا گیره سر خودداری کنید تا موجب شکستگی موها نشود.
  • برای شستن موها از شامپوهای فاقد سولفات استفاده کنید و ماسک موی مناسب را نیز در برنامه روتین مراقبت از موی خود قرار دهید.

کراتینه کردن موها در سالن یاسمن بیوتی

با اینکه برخی بانوان کراتینه کردن مو در خانه را ترجیح می‌دهند، اما بهترین کار مراجعه به یکی از سالن‌های زیبایی و آرایشی معتبر و انجام کار نزد یک فرد متخصص است. سالن یاسمن بیوتی یکی از سالن‌های زیبایی معتبر جهت کراتینه کردن موها است که میتوانید موهای خود را با خیال آسوده زیر نظر پرسنل متخصص آن کراتینه نمایید. در این سالن از بهترین مواد کراتینه و مناسبترین آن با توجه به موهای مشتریان استفاده می‌شود تا نتیجه کار به شکل خوبی صورت بگیرد. جهت اطلاع از هزینه کراتینه مو در سالن یاسمن بیوتی، میتوانید با شماره‌های آن تماس بگیرید و از هزینه کار مطلع شوید.

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با آموزش کراتین مو در خانه صحبت کردیم و مراحل آن را به صورت گام به گام شرح دادیم. همانطور که اشاره کردیم با این که کراتینه مو در منزل عملی ساده به نظر می‌رسد، اما بهتر است این کار در آرایشگاه و نزد یک فرد متخصص صورت بگیرد تا موها با کمترین آسیب کراتینه شوند. با این حال اگر قصد داشتید در منزل به این کار بپردازید، حتما به نکات و موارد اشاره شده در متن توجه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *