آیا بعد از کراتینه مو زودتر چرب می شود؟

آیا بعد از کراتینه مو زودتر چرب می شود؟

کراتینه مو یکی از روش‌های پرطرفدار است که امروزه بانوان زیادی از آن برای صافی یا احیای موهای خود استفاده می‌کنند. این روش زیبایی سبب صافی و درخشندگی موها شده و بر جذابیت آنها می‌افزاید. با اینکه کراتینه مو مزایای زیادی دارد، اما برخی افراد مدعی هستند که پس از کراتینه میزان چربی موهایشان افزایش پیدا کرده و موهایشان خیلی سریع چرب می‌شود. اما آیا واقعا این مطلب صحت دارد و کراتینه بر روی چرب شدن موها تاثیر دارد یا خیر؟ در این مطلب به بررسی این موارد و علت چرب شدن مو بعد از کراتینه خواهیم پرداخت.

کراتین یکی از پروتئین‌های مهم موی سر

کراتین یکی از مواد مهمی است که به طور طبیعی در ساختار موی سر وجود دارد. در واقع این پروتئین جزو مواد طبیعی بدن محسوب شده و علاوه بر موها، در ناخن نیز وجود دارد. افرادی که میزان پروتئین کراتین در بدنشان نرمال و یا زیاد باشد، معمولا موهای نرم و صافی دارند. حال اگر مقدار پروتئین طبیعی بدن کاهش پیدا کرده و یا به طور طبیعی کم باشد، بر روی ساختار موها تاثیر گذاشته و سبب وز شدگی آن می‌شود. برای همین روش کراتینه به وجود آمد تا از طریق آن پروتئین کراتین بیشتری به موها برسد و سبب نرم و خوش حالتی آنها شود.

آیا واقعا کراتینه روی چربی مو تاثیر دارد؟

در پاسخ باید بگوییم خیر. کراتینه مو به طور مستقیم با چرب شدن موهای سر ارتباطی ندارد. اما اگر کراتینه به روش نادرستی صورت بگیرد، می‌تواند سبب مشکلاتی چون چرب شدگی موی سر شود. همچنین موارد دیگری چون شستشوی نامناسب و یا استفاده از مواد چرب بر روی موها، سبب افزایش و تشدید میزان چربی مو می‌شود. در ادامه به بررسی مواردی که سبب چرب شدن موها پس از کراتینه می‌شوند اشاره خواهیم داشت.

عواملی که سبب چرب شدن مو پس از کراتینه می‌شود

 

عواملی که سبب چرب شدن مو پس از کراتینه می‌شود

  • شستشوی بیش از حد موها

برخی افراد در شستن موها وسواس دارند و پیش یا پس از کراتینه، اقدام به شستشوی زیاد موهای خود می‌کنند. این کار نه تنها تاثیر مثبتی بر روی موها ندارد، بلکه هم ماندگاری کراتینه مو را کاهش داده و هم سبب ایجاد عوارض بد بر روی پوست سر می‌شود. حتی ممکن است مشکلاتی چون افزایش چربی، شوره سر و یا عفونت قارچی بر روی پوست سر به وجود آید.

  • استفاده از شامپوی نامناسب

شامپوی مناسب کراتینه که فاقد سولفات است، تاثیر خوبی روی موها دارد. اما اگر از شامپوی‌ حاوی سولفات برای شستن موهای کراتین شده استفاده شود، موها و پوست سر دچار چربی بیشتری می‌شوند. سولفات ماده‌ای است که سبب تولید کف زیاد بر روی موها شده و نیاز به شستشو و آبکشی را افزایش می‌دهد. برای همین شستشوی زیاد سبب کاهش اثر کراتینه شده و پوست سر را نیز خشک می‌نماید. زمانی که پوست سر بر اثر شستشوی زیاد خشک شود، یک واکنش دفاعی برای تولید سبوم انجام می‌دهد. این واکنش برای این است که روغن طبیعی برای حفاظت از سطح پوست در برابر عفونت باکتریایی به وجود آید. در نتیجه هر چقدر موهای خود را بیشتر شستشو دهید، این واکنش بیشتر شده و میزان چربی پوست سر و در نتیجه موها بیشتر می‌شود.

  • استفاده از نرم کننده پس از کراتینه موها

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند سبب چربی موها پس از کراتینه شود، استفاده از نرم کننده است. زمانی که موی سر کراتینه می‌شود، پوشش کراتین بر روی آنها صورت گرفته و برای حفظ آنها نیاز به محصولات بهداشتی و آرایشی خاصی می‌باشد. حال اگر از نرم کننده به خصوص نرم کننده‌های حاوی سیلیکون برای موهای کراتین شده استفاده شود، همچون یک زائده و پسماند روی موها جمع می‌شوند. سیلیکون موجود در این نرم کننده‌ها همچون یک ماده پلاستیکی بوده که در صورت عدم آبکشی صحیح، موها را چسبناک و چرب می‌نماید. علاوه بر این اگر در طی روز با موها بازی شده و زیاد به آنها دست زده شود، موها خیلی سریعتر چرب و روغنی می‌شوند.

  • نزدیکی مواد کراتینه به پوست سر

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین دلایل چربی موها پس از کراتینه، نزدیکی مواد کراتینه به پوست سر است. مواد کراتینه باید همیشه حداقل 5 سانتی متر با کف سر فاصله داشته باشند و با پوست سر برخوردی نداشته باشند. در صورتی که این مواد روی سطح پوست پخش شده و آن را آغشته نمایند، به دلیل شیمیایی بودن سبب تحریکات پوستی می‌شوند. در واقع زمانی که مواد کراتینه خیلی نزدیک به پوست سر استفاده شوند، پوست سر برای مقابله با آنها شروع به تولید چربی می‌کند. همین عامل سبب شده موها خیلی سریع‌تر چرب شوند و فرد احساس ناخوشایندی را پیدا نماید. این مشکل تا زمانی وجود دارد که فولیکول مو از رسوبات کراتین پاک شود. حال برای جلوگیری از این مشکل، تنها باید یک مرکز کراتینه تخصصی را پیدا کنید و برای کراتین کردن موهای خود به آنجا رجوع کنید. کراتینه مو باید به شکل تخصصی انجام شود و در منزل یا نزد افراد غیر متخصص و غیر حرفه‌ای انجام نشود. بر این اساس شما می‌توانید کار کراتینه موهای خود را به متخصصان یاسمن بیوتی بسپارید و نگرانی از بابت مواد کراتینه و همچنین نحوه انجام آن نداشته باشید.

چند روش برای جلوگیری از چرب شدن موها پس از کراتینه

 

چند روش برای جلوگیری از چرب شدن موها پس از کراتینه

  • اولین کار برای جلوگیری از چرب شدن موها این است که از یک شامپوی مناسب استفاده کنید. همانطور که می‌دانید بهترین شامپو برای کراتینه، شامپوی فاقد سولفات و همچنین پارابن است. این دسته از شامپوها از فرمول ملایمی برخوردار هستند و علاوه بر اینکه موها را کاملا تمیز کرده و ماندگاری کراتین را افزایش می‌دهند، از چرب شدن بیش از حد آنها جلوگیری می‌کنند. برای همین در وهله اول به سراغ شامپویی بروید که فاقد این مواد باشد و به تعدیل و کنترل چربی موها کمک نماید.
  • دومین راهکار این است که از شانه زدن بیش از حد موها در طی روز خودداری کنید. زمانی که موها را شانه می‌زنید، چربی پوست سر به ساقه موها راه پیدا کرده و سبب چرب شدن آنها می‌شود. برای همین پس از کراتینه تنها در زمان‌های مورد نیاز موهای خود را شانه بزنید و این کار را در طی روز مدام تکرار نکنید.
  • سومین راه برای کاهش چربی پس از کراتینه این است که از شستن موها با آب داغ خودداری کنید. آب داغ برای هر مویی مضر است و بهتر است از آب ولرم یا سرد برای شستن موها استفاده شود. در رابطه با موهای کراتین شده نیز به همین صورت است. زمانی که موهای خود را با آب داغ بشویید، موها بیشتر چرب می‌شوند. چرا که آب داغ سبب تحریک موها و دهیدراته شدن آن شده و پوست سر برای جبران خشکی، اقدام به تولید چربی بیشتر می‌کند. برای همین به این موضوع نیز توجه داشته باشید تا دچار مشکلاتی چون ریزش یا چرب شدگی بیش از حد نشوید.
  • یکی دیگر از راهکارها به گفته برخی از افراد، استفاده از شامپوی خشک است. شامپوی خشک برای خشک شدن ریشه روغنی عالی است و می‌تواند بر روی چربی موها نیز تاثیر بگذارد. با این حال بهتر است در این مورد از آرایشگر خود سوال کنید. چرا که روش و مواد کراتینه برای هر فردی متفاوت است و بهتر است نکات مراقبتی با توجه به این موارد در نظر گرفته شود.
  • برای شانه زدن موهای خود حتما از برس‌های مناسب استفاده کنید. یکی از برس‌های مناسب، برس موی گراز است. این برس‌ها از دندانه‌های نرمی برخوردار هستند و از ایجاد اصطکاک در تارهای مو جلوگیری می‌کنند. برس گراز به کراتینه موها آسیبی وارد نکرده و از مشکلاتی چون افزایش چربی نیز جلوگیری می‌کند.
  • به عنوان آخرین راهکار بهتر است اشاره شود که پس از کراتینه درمانی، از شستشوی موها و پوست سر با سرکه سیب خودداری کنید. برخی این ماده را برای پاکسازی پوست سر یا رفع چربی به کار می‌برند. در صورتی که این کار برای موهای کراتین شده مناسب نبوده و سبب از بین رفتن پوشش کراتین می‌شود.

آیا میتوان موهای چرب را کراتینه کرد؟

 

آیا میتوان موهای چرب را کراتینه کرد؟

 

موی افراد می‌تواند از نوع چرب، معمولی یا خشک باشد. برخی افراد به طور ژنتیکی دارای موهای چرب هستند و موهای سرشان خیلی سریع چرب می‌شود. حال سوال این است که آیا این دسته از افراد می‌توانند موهای چرب خود را کراتینه کنند یا خیر. در پاسخ باید اشاره کنیم که کراتینه برای هر نوع مویی قابل انجام است. حال بسته به اینکه موها از چه جنسی باشند، باید به نکات مراقبتی کراتینه توجه بیشتری شود. افرادی که از موهای چرب برخوردار هستند، باید حتما شامپوی مناسبی را زیر نظر متخصص کراتینه تهیه کرده و از شستشوی بیش از حد موها در طی هفته خودداری نمایند. با این کار مشکلی برای کراتین موها به وجود نیامده و تغییری در ماندگاری و کیفیت آن ایجاد نخواهد شد.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی موارد موثر در چربی مو پس از کراتینه پرداختیم. همانطور که اشاره شد چندین مورد می‌تواند سبب افزایش چربی موها شود. حال مهمترین عامل در این زمینه، استفاده از مواد کراتینه نزدیک به پوست سر است. در صورتی که مواد کراتینه با پوست سر برخورد داشته باشند، آنها را تحریک کرده و سبب واکنش و افزایش چربی پوست سر و در نتیجه موها می‌شود. برای همین است که گفته می‌شود کراتینه را حتما پیش افراد متخصص انجام دهید و از انجام کراتینه در خانه خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *