بالیاژ مو و روش انجام آن

بالیاژ مو و روش انجام آن

امروزه تکنیک‌های مختلفی برای رنگ کردن مو وجود دارد که بانوان میتوانند از طریق آنها موهای خود را به بهترین شکل رنگ و استایل نمایند. یکی از تکنیک‌های پرطرفدار امروزی، بالیاژ نام دارد که بسیاری از افراد از تفاوت‌های آن با آمبره و سامبره بی‌اطلاع هستند. بالیاژ مو چندین سال است که به عنوان یکی از شیک‌ترین و پرطرفدارترین تکنیک‌های رنگ مو شناخته می‌شود و سبب ایجاد ظاهر بسیار زیبا و جذاب در افراد می‌شود. در این مطلب قصد داریم پیرامون این تکنیک رنگ مو صحبت کنیم و به روش انجام آن اشاره داشته باشیم.

بالیاژ مو چیست؟

بالیاژ (balayage) یکی از روش‌های رنگ کردن مو است که ریشه اسم آن از کلمه فرانسوی Balayer آمده است. این کلمه به معنای جارو کردن است و به حرکت رفت و برگشتی فرچه رنگ مو برای ایجاد هایلایت روی مو اشاره دارد. فرچه رنگ از میانه‌های مو تا نوک مو کشیده می‌شود. به صورتی که بخش‌های پایینی از رنگ بیشتر و قسمت‌های بالایی از رنگ کمتر برخوردار می‌شوند. در واقع در بالیاژ مو ریشه موها رنگ نمی‌شود و میتوان از همان رنگ موی طبیعی برای ریشه موها استفاده کرد. در این تکنیک از رنگ مو، رنگ به صورت آزادانه روی موها قرار می‌گیرد و موها به شکل دسته‌ای توسط آرایشگر رنگ می‌شوند.

بالیاژ مو با رگه‌هایی از رنگ‌های تیره و روشن در کنار هم همراه است و به موها عمق می‌دهد. یکی از مزایایی که این روش دارد این است که با رشد ریشه مو، تغییرات شدیدی در ظاهر مو ایجاد نمی‌شود. چرا که همانطور که اشاره کردیم در بالیاژ ریشه موها رنگ نمی‌شوند.

چه افرادی کاندیدای خوبی برای بالیاژ مو هستند؟

 

چه افرادی کاندیدای خوبی برای بالیاژ مو هستند؟

 

به طور کلی هر یک از متدهای رنگ مو توسط تمام افراد قابل استفاده هستند. با این حال متدهایی چون بالیاژ مو نتیجه بهتری برای برخی از افراد دارند که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

  • افرادی که تا به حال موهای خود را رنگ نکرده‌اند، کاندیدای بسیار خوبی برای بالیاژ مو هستند. چرا که بهترین حالتی که بالیاژ مو خود را نشان می‌دهد، زمانی است که روی موهای طبیعی انجام می‌شود. با این حال افرادی که موهای رنگ شده دارند هم میتوانند موهای خود را بالیاژ کنند. همچنین این افراد میتوانند در ابتدا موهای خود را تیره کنند و سپس از تکنیک بالیاژ بر روی آن استفاده نمایند.
  • این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که دوست دارند تنها یک تغییر محسوس در ظاهر خود ایجاد کنند. پس اگر جزو افرادی هستید که دوست ندارید تغییرات چشمگیر و جسورانه‌ای داشته باشید، میتوانید از این متد رنگ مو استفاده نمایید.
  • خانم‌هایی هم که فرصت کافی برای آرایشگاه رفتن ندارند، میتوانند از تکنیک بالیاژ مو استفاده کنند. چرا که در این روش نیازی به رنگ کردن زود به زود موها نیست. همچنین از آنجایی که اغلب ریشه مو رنگ نمی‌شود، با رشد ریشه مو تغییری در موها ایجاد نمی‌گردد.

آیا بالیاژ مو برای هر نوع مویی مناسب است؟

بالیاژ مو میتواند روی هر رنگ  و بافت مویی انجام شود. در واقع افرادی که از موهای فوق‌العاده تیره برخوردار هستند نیز میتوانند از این تکنیک استفاده نمایند. همچنین حالت مو یعنی مجعد یا صاف بودن موها تاثیری روی این تکنیک رنگ مو ندارد و هر شخصی با هر مدل مویی میتواند به سراغ انجام آن برود. با این حال هر چقدر موها بلندتر باشند، جلوه رنگ بالیاژ بیشتر و زیباتر می‌شود. چرا که تغییر سایه رنگ مو از تیره به روشن در موهای بلند به خوبی خود را نشان می‌دهد. پس اگر موهای بلندی دارید و دوست دارید یک تغییر جذاب در ظاهر خود ایجاد کنید، حتما تکنیک بالیاژ مو را امتحان نمایید.

نحوه انجام بالیاژ مو

به طور کلی بالیاژ مو به رنگ، مدل موها و همچنین بلندی آنها بستگی دارد. برای انجام این تکنیک روش‌های مختلفی وجود دارد که آرایشگران متخصص برای هر فردی از بهترین روش استفاده می‌نمایند. برای همین نتیجه بالیاژ مو به مهارت و تخصص آرایشگر ارتباط زیادی دارد و نتیجه آن میتواند از یک آرایشگر به آرایشگر دیگر کمی متفاوت باشد.

از طرف دیگر آرایشگران معمولا سوالاتی را از افراد می‌پرسند تا به انتظارات آنها پی ببرند. برای مثال مدل موی روزانه و مدت زمان ترمیم رنگ موها از جمله سوالاتی است که بر اساس آنها میتوان بالیاژ مو را برای هر فردی به شکل خاصی انجام داد. آرایشگران متخصص بر اساس جواب این سوالات تکنیک بالیاژ مو را روی موها پیاده می‌کنند. برای این کار هم شروع به دکلره کردن دسته‌های مورد نظر مو کرده و سپس به رنگ کردن آنها می‌پردازند. در این تکنیک رنگ از تیره به روشن تغییر می‌کند و در انتهای موها به روشن‌ترین حالت خود می‌رسد. این یعنی ضربات فرچه رنگ مو روی بخش‌های بالایی سبک‌تر و مقدار رنگ مویی که به آن قسمت زده می‌شود، کمتر است. هر چقدر هم فرچه رنگ به انتهای مو نزدیک‌تر می‌شود، رنگ موی بیشتری به آن زده می‌شود. به صورتی که انتهای موها کاملا از رنگ اشباع می‌شوند.

بالیاژ موها بدون فویل

 

بالیاژ موها بدون فویل

 

بسیاری از آرایشگران بالیاژ مو را بدون فویل انجام می‌دهند. برای این کار باید در ابتدا طبق سلیقه مشتری و میزان رنگ روشنی که دوست دارد، به تقسیم‌بندی موها پرداخت. پس از آن باید رنگ مو را با فرچه روی سطح موها اعمال کرد. هر چقدر فرچه به ریشه نزدیکتر باشد، باید فشار دست و همچنین میزان رنگ موی مورد استفاده کمتر باشد. اما برای انتهای موها باید از فشار بیشتر و میزان رنگ موی بیشتری استفاده کرد.

پس از اتمام کلیه بخش‌ها باید موها را با یک کلاه پلاستیکی پوشش داد. به گونه‌ای که رنگ به لایه‌های بالایی مو برخورد نکند. پس از گذشت مدت زمانی در حدود 30 الی 45 دقیقه باید به شستشوی موها پرداخته تا حالت سایه روشن لطیف و ملایم روی موها پدیدار شود.

در رابطه با زمان ترمیم بالیاژ مو باید اشاره کنیم که این روش برخلاف سایر روش‌ها نیازی به ریشه‌گیری ندارد و افراد نیازی ندارند دائما برای ریشه‌گیری به آرایشگاه مراجعه کنند. چرا که ریشه موها در تکنیک بالیاژ رنگ نمی‌شود. از این رو افراد تا زمانی که خودشان احساس رضایت از موهایشان داشته باشند، نیازی به مراجعه به آرایشگاه ندارند. اما برای اینکه بتوانید ماندگاری رنگ موهای خود را افزایش دهید، باید به نگهداری از آن توجه داشته باشید. در صورتی که تعداد دفعات شستشوی موها زیاد باشد و یا از ابزارهای حرارتی چون اتوی مو یا سشوار زیاد استفاده کنید، رنگ موهایتان زودتر از موعد از بین خواهد رفت و شفافیت و زیبایی خود را از دست می‌دهد.

چگونه از بالیاژ مو مراقبت کنیم؟

برای اینکه بتوانید به کیفیت بالیاژ مو کمک کنید و ماندگاری آن را افزایش دهید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • جلوگیری از تغییر رنگ موها: در صورتی که احساس کردید پس از مدتی موهایتان کم رنگ شده است، میتوانید از تونر یا شامپوی فلفل استفاده کنید. این مواد قادرند تن رنگی زرد یا نارنجی را از روشن به خنثی تغییر دهند.
  • شستشوی به اندازه: همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، موهای خود را نباید بیش از حد شستشو دهید. استحمام به فاصله دو روز میتواند به حفظ نشاط و تثبیت رنگ مو کمک نماید.
  • در نظر گرفتن شامپوی مناسب: برای اینکه از آسیب‌دیدگی به موهای رنگ شده خود جلوگیری کنید، از شامپوهای فاقد سولفات استفاده کنید. سولفات ماده‌ای است که در اکثر شامپوهای معمولی وجود دارد و سبب خشکی و وز شدن موها می‌شود. برای همین حتما به ترکیبات شامپو توجه کنید و یک شامپوی دی سولفات تهیه نمایید.
  • استفاده از نرم کننده: در کنار استفاده از شامپوی مناسب، از یک نرم کننده خوب استفاده کنید. بهتر است از نرم کننده حداقل هفته‌ای یکبار استفاده کنید و موهایتان را با آن شستشو دهید.
  • اجتناب از آب شور یا کلردار: آب شور دریا یا کلر استخر میتواند برای موها مضر باشد. برای همین زمانی که قصد دارید به استخر یا دریا بروید، حتما از کلاه مخصوص شنا استفاده کنید.
  • استفاده کمتر از ابزارهای حرارتی: سعی کنید از ابزارهای حرارتی کمتر استفاده کنید تا موها دچار آسیب نشوند. در صورتی هم که قصد استفاده از این ابزارها را داشتید، حتما از اسپری محافظ مو مخصوص حرارت استفاده نمایید.

هزینه بالیاژ مو چقدر است؟

 

هزینه بالیاژ مو چقدر است؟

 

قیمت بالیاژ مو به عوامل مختلفی بستگی دارد. بلندی یا کوتاهی موها و تعداد مراحل، حجم موها، رنگ طبیعی موها، رنگ استفاده شده در بالیاژ، مهارت آرایشگر و موقعیت سالن زیبایی در هزینه بالیاژ مو تاثیر دارد. برای همین بهتر است برای اطلاع از قیمت بالیاژ بر اساس حجم موهای خود، با یک سالن در ارتباط باشید. سالن یاسمن بیوتی یکی از سالن‌های تخصصی در شهر کرج است که میتوانید برای بالیاژ کردن موهای خود به آن مراجعه نمایید. همچنین میتوانید برای اطلاع از قیمت بالیاژ مو، عکس موهای خود را به شماره سالن ارسال کرده تا بر اساس حجم و قد مو قیمت کار به شما داده شود.

جمع بندی

بالیاژ مو یکی از تکنیک‌های رنگ مو است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. این روش با هایلایت یک تفاوت اساسی دارد و آن این است که رنگ ریشه مو در بالیاژ تیره است و در قسمت ساقه و نوک مو به تدریج روشن‌ می‌شود. مزیتی که این روش دارد این است که با گذشت زمان و رشد موها، ریشه مو کمتر دستخوش تغییر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *