نحوه تشخیص کراتین مو تقلبی و فیک

چگونه میتوان کراتین مو تقلبی و فیک را از هم تشخیص داد؟

برای کراتین کردن موها، باید از مواد کراتینه مرغوب و مناسبی استفاده شود تا هم نتیجه کار بهتر صورت گیرد و هم برای موهای افراد مشکلی ایجاد نشود. حال با وجود مواد کراتینه مختلف در بازار، برخی در تشخیص کراتین مو تقلبی و فیک با کراتین‌های اصل و با کیفیت دچار مشکل می‌شوند. البته با توجه به مواردی میتوان کراتینه اصل را از نوع فیک تشخیص داده و تنها از کراتین‌های مرغوب و با کیفیت استفاده کرد. از این رو بهتر است ببینیم که با چه روش‌هایی میتوان به تشخیص کراتین مو تقلبی و فیک از نوع اصلی پرداخته و از خرید موادهای بی‌کیفیت خودداری کرد.

مواد کراتینه چیست؟

 

مواد کراتینه چیست؟

کراتین یک پروتئین است که در مو و ناخن وجود دارد. حال گاهی اوقات میزان کراتین موجود در موهای افراد بنا به دلایلی چون رنگ و دکلره و یا استفاده مداوم از ابزارهای حرارتی کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط موها حالت صافی و درخشندگی خود را از دست می‌دهند و به حالت وز شدگی و شکننده‌ای می‌رسند. در این شرایط برخی افراد به سراغ روش کراتینه مو می‌روند تا با کمک آن این مشکل را برطرف نمایند. برای کراتین کردن موها از مواد کراتینه استفاده می‌شود که این مواد حاوی پروتئین کراتین می‌باشند. از این رو با استفاده از این مواد و اعمال آنها بر روی موهای سر، درصد کراتین از دست رفته مو جبران شده و موها به حالت صافی و درخشندگی زیادی می‌رسند. البته در کنار این ماده، مواد شیمیایی دیگری هم در مواد کراتینه موجود است که از جمله آنها میتوان به فرمالدهید اشاره کرد. فرمالدهید ماده‌ای شیمیایی است که هر چقدر میزان آن در ماده کراتینه کمتر باشد، بهتر است. از این رو بهتر است هنگام خرید ماده کراتینه، به درصد این ماده توجه کرده و نوع مناسب آن را تهیه کرد.

تشخیص کراتین کادیوو کاکائو برزیل اورجینال و اصل از نوع فیک و تقلبی

تشخیص کراتین کادیوو کاکائو برزیل اورجینال و اصل از نوع فیک و تقلبی

 

در بازار نمونه‌های تقلبی کراتین کادیوو برزیلی زیاد وجود دارد. برای همین باید با مشخصه‌های کراتین اصل آن آشنایی داشته تا بتوان با توجه به آنها از خرید کراتینه فیک و تقلبی جلوگیری کرد. در اینجا به چند مورد مهم برای تشخیص نمونه اصلی و تقلبی این کراتینه اشاره می‌کنیم.

 • در نمونه اصلی این ماده کراتینه، رنگ درب محصول با بدنه یکسان است. در صورتی که در نمونه تقلبی، رنگ درب محصول از بدنه آن کمی تیره تر است.
 • از دیگر راه‌های تشخیص باید به طرح‌های برجسته در نمونه تقلبی اشاره کرد. در نوع اصلی این ماده کراتینه، تمام طرح و سطح کار یکدست و بدون برجستگی است. در حالی که در نمونه تقلبی با کشیدن دست روی سطح کار، میتوان کمی برجستگی را احساس کرد.
 • لیبل موجود بر روی بدنه ماده کراتینه اصلی، از برجستگی برخوردار است. در حالی که در نمونه تقلبی خبری از این برجستگی نبوده و سطح آن کاملا یکدست می‌باشد.
 • مواد کراتینه نسخه اورجینال حاوی دانه‌های قهوه‌ای و کرم رنگ با بوی آدامس هستند. اما در نمونه فیک بیشتر دانه‌های زرد رنگ موجود است.
 • فونت تاریخ درج شده در کنار درب بطری هم در نمونه اصل و تقلبی با هم فرق دارد.

بنابراین اگر قصد خرید کراتینه کادیوو کاکائو برزیلی را داشته باشید، با توجه به این موارد میتوانید نمونه اصلی را از نمونه فیک و تقلبی تشخیص دهید و نوع اورجینال آن را خریداری نمایید.

تشخیص کراتین موی اینوآر اورجینال از نمونه‌های تقلبی

از دیگر برندهای کراتینه مو که در ایران هم از آن استفاده زیادی می‌شود، باید به کراتین موی اینوآر اشاره کرد. این کراتین از انواع زیادی برخوردار است و نوع G.Hair Inoar آن فروش زیادی دارد. بطری‌های این ماده کراتینه از سال 2021 به شکل شش ضلعی تولید شده‌اند و مدل دیگری ندارند. برای همین اگر با بطری اینوار با شکل دیگری مواجه شدید، حتما آن نمونه تقلبی و فیک اینوار است. کراتین اینوار اورجینال، از هولوگرام اصلی اینوار برخوردار است و در پشت ظرف تاریخ تولید محصول به وضوح درج شده است. در رابطه با رنگ مواد این ماده کراتینه هم باید اشاره شود که رنگ آن کاملا سفید است. البته متاسفانه برخی مواد فیک را به رنگ سفید در می‌آورند و از آن در انواع فیک و تقلبی استفاده می‌کنند. برای همین تنها راه ممکن این است که برای خرید این ماده کراتینه از فروشگاه‌های معتبر اقدام شود.

تشخیص کراتین موی بیو تانیکس پرایم اصل از نوع فیک

 

تشخیص کراتین موی بیو تانیکس پرایم اصل از نوع فیک

 

کراتینه برزیلی BIO Tanix Prime هم از برندهای معروف کراتینه مو است. بطری این محصول از ظاهر استوانه‌ای شکل به رنگ سورمه‌ای و فسفری برخوردار است که از طریق رنگ میتوان به اصل یا فیک بودن آن پی برد. نوشته‌های نوع فیک به رنگ زرد هستند. در حالی که در نسخه اورجینال رنگ نوشته‌ها فسفری است. همچنین برای تشخیص نمونه اصل از فیک کراتینه بیو تانیکس پرایم، بهتر است به تاریخ تولید و انقضای آن توجه شود. این تاریخ به صورت خیلی ریزی در قسمت پایین بطری حک شده است. علاوه بر این اگر بارکد روی بطری اصلی این محصول اسکن شود، باید مستقیما وارد سایت اصلی شرکت شده و اطلاعات محصول برای افراد به نمایش درآید. از این رو از طریق اسکن بارکد میتوان نسبت به این موضوع خیلی راحت اطلاع پیدا کرد.

اگر اجازه باز کردن درب بطری ماده کراتینه BIO Tanix Prime را داشته باشید، میتوانید از طریق رنگ و بو هم اصل یا فیک بودن آن را تشخیص دهید. کراتینه اصل BIO Tanix Prime از مواد رنگی بین سورمه‌ای و بنفش برخوردار است و بویی نمی‌دهد. همچنین اگر مقداری از آن روی پوست دست تست شود، بر خلاف نوع تقلبی به راحتی قابل پاک شدن می‌باشد.

تشخیص کراتین موی فلوراکتیو اصل از نوع تقلبی

 

تشخیص کراتین موی فلوراکتیو اصل از نوع تقلبی

 

کراتین موی فلوراکتیو (Floractive) هم از برندهای معروف کراتینه در برزیل است. این کراتینه از دو مدل آبی و قهوه‌ای رنگ برخوردار است که در حال حاضر در ایران تنها نوع آبی رنگ آن به فروش می‌رسد. در بطری‌های کراتینه مو Floractive، مواد به رنگ بنفش مایل به آبی هستند و از این طریق قابل تشخیص می‌باشند. همچنین برای تشخیص نوع اصل کراتین موی فلوراکتیو از نمونه تقلبی، باید به پلمپ و نام برند دقت شود. نام برند بر روی محصول به صورت برجسته حک شده است و از این راه میتوان اصل یا تقلبی بودن آن را تشخیص داد.

از دیگر نشانه‌های اورجینال بودن ماده کراتینه Floractive، باید به درب تاشو و باز شدن دو مرحله‌ای آن اشاره کرد. کراتین تقلبی فلور اکتیو هم از بوی ناخوشایندی برخوردار است و با استنشاق آن، فرد دچار سوزش چشم و مجاری تنفسی می‌شود. برای همین با توجه به این موضوع هم میتوان ماده اصلی Floractive را از نوع فیک و تقلبی به خوبی تشخیص داد.

روش‌های تشخیص ماده کراتینه هونما اورجینال از نوع تقلبی

روش‌های تشخیص ماده کراتینه هونما اورجینال از نوع تقلبی

 

از دیگر کراتینه‌های برزیلی باید به کراتین هونما اشاره کرد که این ماده جزو مواد کراتینه بسیار محبوب در بازار است. حال برای اینکه بتوانید نوع اصلی این ماده کراتینه محبوب را از نوع تقلبی تشخیص دهید، میتوانید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • لیبل و بارکد چاپ شده روی نمونه اصلی، از روش‌های تشخیص اصل یا تقلبی بودن محصول است. چاپ لیزری اصلی به راحتی با استفاده از کشیدن ناخن و سایش کنده نمی‌شود.
 • کراتینه هونما هم همچون کراتینه فلوراکتیو از باز شدن دو مرحله‌ای برخوردار است و از این طریق نیز قابل تشخیص می‌باشد.
 • نام برند هونما در نمونه اصلی به صورت برجسته روی کالا درج شده است که میتوان با کشیدن دست آن را به خوبی تشخیص داد.
 • و در نهایت در نوع اصلی کراتینه هونما، باید شاهد دانه‌های ریز و کرم رنگی باشید.

روش‌های تشخیص کراتینه‌های اصل از تقلبی به صورت کلی

 

روش‌های تشخیص کراتینه‌های اصل از تقلبی به صورت کلی

همانطور که مشاهده کردید، برای تشخیص نمونه‌های اورجینال از تقلبی میتوان به موارد متعددی توجه کرد. با توجه به برند کراتینه و توجه به نوع بسته بندی، رنگ مواد، میزان بو و طراحی بسته بندی، کار تشخیص کراتینه اصل از تقلبی راحت صورت می‌گیرد. با این حال بهترین کار این است که برای خرید مواد کراتینه، حتما از مراکز معتبری اقدام شود که در این رابطه امتحان خود را پس داده‌اند. همچنین از دیگر راه‌های ممکن این است که برای کراتینه کردن به سراغ آرایشگاه‌های معتبر و با سابقه رفته و کار کراتین کردن موهای خود را به آرایشگران حرفه‌ای سپرد. حال در اینجا به چند مورد از روش‌های تشخیص کراتینه اصلی از تقلبی شکل خلاصه اشاره می‌کنیم:

 • عرضه محصول با قیمت مناسب و معقول
 • چاپ تاریخ به صورت منظم و خوانا
 • وجود لیبل و بارکد چاپ شده با پرینتر لیزری

جمع بندی

در این مطلب با چند روش تشخیص کراتینه‌ موی اصلی از نمونه‌های تقلبی و فیک اشاره داشتیم. تشخیص کراتینه اورجینال از نوع تقلبی، بر اساس برند کمی متفاوت است. با این حال با توجه به نوع فونت و رنگ بسته بندی، رنگ مواد موجود و نحوه چاپ تاریخ میتوان به اصل یا تقلبی بودن آن پی برد. شما میتوانید برای کراتین کردن موهای خود با مواد اصلی و اورجینال، از خدمات سالن یاسمن بیوتی استفاده کنید و با استفاده از بهترین مواد کراتینه به موهای بسیار زیبا و سالمی دست پیدا کنید.

سوالات متداول

 

1- آیا ارزان بودن کراتین نشانگر تقلبی بودن آن است؟

معمولا کراتین هایی که با قیمت بسیار پایینی عرضه می‌شوند، کیفیت خوبی ندارند. برای همین بهتر است در این زمینه به سایر موارد توجه داشته باشید.

 

2- آیا استفاده از کراتینه‌های تقلبی مشکلی برای مو ایجاد میکند؟

بله ممکن است به دلیل منقضی شدن محصول، اثرات مخربی روی موها ایجاد کنند و سبب مشکلاتی چون ریزش شوند.

 

3- چگونه به مواد کراتینه اصل موجود در آرایشگاه‌ها پی ببریم؟

در صورتی که کراتینه مو را در آرایشگاه‌های معتبر انجام دهید، میتوانید از این موضوع اطمینان خاطر پیدا کنید و نگرانی از بابت مصرف کراتینه‌های فیک و تقلبی نداشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *