فاصله بین رنگ و کراتین مو

فاصله بین رنگ و کراتین مو باید چقدر باشد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از خانم‌ها راجع به کراتینه دارند، بهترین فاصله بین رنگ کردن مو و کراتینه مو است. برخی از بانوان پس از آنکه موهای خود را رنگ یا دکلره می‌کنند، قصد کراتین کردن موهایشان را می‌کنند. این افراد باید بهترین فاصله زمانی بین رنگ و دکلره با کراتینه را در نظر بگیرند تا موهایشان دچار آسیب و مشکلی نشود. اما بهترین فاصله مابین دکلره و رنگ با کراتینه مو چقدر است و چه زمانی میتوان این کار را انجام داد؟ در صورتی که شما هم با چنین سوالی روبرو هستید، بهتر است مطلب را تا انتها دنبال نمایید.

رنگ کردن موها قبل از کراتینه

اگر قصد دارید موهای خود را کراتینه کنید، حتما پیش از این کار نسبت به رنگ کردن یا نکردن آن تصمیم بگیرید. چرا که رنگ کردن موها قبل از کراتینه کار بهتری است و با مشکلات کمتری همراه می‌باشد. به خصوص اگر قرار است موهای خود را به رنگ‌های بلوند یا فانتزی تغییر دهید، حتما پیش از کراتینه به انجام آن بپردازید. برای رسیدن به چنین رنگ موهایی، باید موها را دکلره کرد. از آنجایی هم که مواد دکلره کمی به مو آسیب می‌زنند، میتوان پس از آن به کراتینه موها پرداخته و آنها را تا حد زیادی ترمیم کرد. بنابراین با کراتین کردن مو میتوان به بهبود و ترمیم آنها کمک زیادی کرده و به موهای سالم و درخشان‌تری دست پیدا کرد.

بهترین زمان بین رنگ و کراتینه مو

 

بهترین زمان بین رنگ و کراتینه مو

 

اگر پیش از کراتینه موهای خود را رنگ کرده‌اید، باید به فاصله مناسب بین رنگ و دکلره موها با کراتینه توجه داشته باشید. در صورتی که مو پس از رنگ دچار آسیب دیدگی جدی نشده باشد، میتوان بعد از گذشت 10 الی 14 روز برای کراتین کردن آن اقدام کرد. در صورتی هم که آسیب دیدگی موها بیشتر باشد، باید بین رنگ و کراتینه مو حدود 20 الی 30 روز فاصله در نظر گرفت. البته این مدت زمان نسبی است و ممکن است در هر فردی با کمی تفاوت همراه باشد. از این رو بهترین کار این است که برای پی بردن به بهترین فاصله بین رنگ و کراتین مو، از آرایشگر متخصص در این زمینه سوال شود.

دلیل در نظر گرفتن فاصله زمانی بین رنگ و کراتینه مو

 

دلیل در نظر گرفتن فاصله زمانی بین رنگ و کراتینه مو

 

اما چرا باید بین رنگ مو و کراتینه آن فاصله در نظر گرفته شود؟ دلیل آن این است که ملانوسیت که تولید کننده رنگ دانه مو یا ملانین است، با پروتئین کراتین درگیر می‌شود. از این رو اگر به بازه زمانی مذکور توجهی نشود و بلافاصله پس از رنگ و دکلره به کراتینه پرداخته شود، مو دچار آسیب می‌گردد. فاصله زمانی باعث می‌شود تا مو خود را به خوبی ترمیم کند و به توان و قدرت سابق دست پیدا کند. در این شرایط برای کراتینه شدن به خوبی آماده می‌شود و مشکلی برای آن به وجود نمی‌آید. از طرف دیگر اگر فاصله زمانی بین رنگ و کراتینه در نظر گرفته نشود، ممکن است باعث پرش رنگ شده و با تغییر رنگ مو مواجه شد. پس به طور خلاصه دلایل لازم برای در نظر گرفتن فاصله بین رنگ و کراتینه مو عبارت است از:

 • دادن زمان لازم به مو جهت بازیابی و ترمیم خود
 • جلوگیری از پرش رنگ مو و یا تغییر رنگ آن

شرایط رنگ کردن مو پس از کراتینه

گاهی اوقات افراد پس از کراتینه به فکر رنگ کردن موهای خود می‌افتند. اما آیا میتوان بلافاصله پس از کراتینه موها را رنگ کرد؟ در این رابطه باید اشاره شود که رنگ کردن موی کراتین شده هم امکانپذیر است و میتوان موهای کراتین شده را نیز رنگ کرد. البته باید توجه شود که برای این کار از رنگ موهای بدون آمونیاک استفاده شود. برخی از خانم‌ها به رنگ کردن مو در خانه می‌پردازند و به نوع رنگ موی استفاده شده توجهی ندارند. در واقع به وجود آمونیاک در داخل رنگ مو توجهی نمی‌کنند و باعث می‌شوند تا مشکلاتی برای موهای کراتین شده‌شان رخ دهد. از این رو بهترین کار برای رنگ کردن موهای کراتینه این است که به یک سالن آرایشی معتبر مراجعه شود و کار رنگ موها به یک فرد متخصص در این زمینه سپرده شود. با این کار خیال افراد از بابت عدم آسیب دیدگی مو راحت شده و موها دچار مشکلی نمی‌شوند.

از طرفی به طور کلی بهتر است پس از کراتین کردن موها، تنها به رنگ ریشه مو بپردازید و رنگ کردن کل موها را قبل از کراتینه انجام دهید. اما اگر قصد داشتید بعد از کراتینه این کار را انجام دهید، در وهله اول به نوع رنگ توجه کرده و یک فاصله زمانی 10 روزه را در نظر بگیرید. در واقع بهتر است بعد از کراتینه مو، 10 روز الی دو هفته صبر کنید و سپس به رنگ کردن موهای خود بپردازید. این بازه زمانی بستگی به جنس مو و شرایط آن دارد و ممکن است کمی کمتر و یا حتی بیشتر در نظر گرفته شود. از این رو در این رابطه حتما با فرد کراتین کار متخصص صحبت نمایید.

آیا کراتینه کردن مو بعد از دکلره ضرورت دارد؟

 

آیا کراتینه کردن مو بعد از دکلره ضرورت دارد؟

 

دکلره از جمله مواد شیمیایی است که سبب آسیب به موها می‌شود. به خصوص اگر موها از جنس ضعیفی باشند و استحکام لازم را نداشته باشند، با آسیب دیدگی بیشتری همراه می‌شوند. در این شرایط میتوان برای مقابله با این آسیب دیدگی‌ها از روش کراتینه مو استفاده کرد. حال تاثیر کراتینه مو برای احیا پس از کراتینه، بستگی به شرایط مو دارد. برخی ممکن است انقدر موهای آسیب دیده‌ای داشته باشند که با یک بار کراتینه به موهای ابریشمی بی‌نقصی نرسند. این افراد برای داشتن موهای بدون نقص و سالم، باید دفعات بیشتری را برای کراتینه در نظر بگیرند. البته از روش‌های درمانی دیگری هم میتوان استفاده کرد که بهتر است در این رابطه نیز با فرد آرایشگر صحبت شود.

آیا کراتینه مو سبب تغییر رنگ موها می‌شود؟

گاهی ممکن است افرادی که موهای خود را کراتینه می‌کنند، با نتایج متفاوتی در این زمینه مواجه شوند. در برخی مواقع ممکن است کراتینه سبب تغییرات کمی در رنگ مو شود و گاهی افراد این مشکل را تجربه نکنند. در واقع نتیجه کار در هر فردی میتواند متفاوت باشد و این عامل بستگی به موارد مختلفی دارد. در این رابطه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کراتینه و رنگ موهای طبیعی

 

کراتینه و رنگ موهای طبیعی

 

بسیاری از خانم‌ها تا به حال موهای خود را رنگ نکرده‌اند و از همان رنگ طبیعی موهایشان برخوردار می‌باشند. چنین افرادی زمانی که موهای خود را کراتینه می‌کنند، با هیچ گونه تغییر رنگی مواجه نمی‌شوند. در واقع در این شرایط رنگ موها ثابت و همچون قبل باقی می‌ماند.

 • کراتینه و موهای رنگ شده

دسته دوم افرادی هستند که موهای رنگ شده‌ای دارند. استفاده از موادی چون رنگ مو یا دکلره سبب آسیب به ساقه مو می‌شود. آسیب به کوتیکول مو باعث می‌شود تا رطوبت و چربی طبیعی مو از بین برود و برای ترمیم نیاز به اموری چون کراتینه داشته باشد. حال کراتینه روی موهای رنگ شده، ممکن است با کمی تغییر رنگ همراه باشد و موها کمی روشن‌تر شود. این تغییر رنگ معمولا تا درجه است و خیلی محسوس نیست.

نکات مهم در رابطه با رنگ کردن موهای کراتین شده

 

نکات مهم در رابطه با رنگ کردن موهای کراتین شده

 

در رابطه با رنگ کردن موهای کراتین شده به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • استفاده از رنگ‌های خاص و مناسب

برای رنگ کردن موهای کراتین شده، باید به سراغ رنگ‌های خاص بدون آمونیاک بروید. رنگ موهایی که فاقد آمونیاک هستند، آسیب کمتری به موها وارد می‌کنند. از این رو در اولین گام باید از رنگ‌های مناسب این کار استفاده کنید.

 • کمک گرفتن از افراد متخصص

در صورتی که نسبت به خرید رنگ مو بدون آمونیاک اطلاعی ندارید، بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید و موهای کراتین شده خود را نزد یک فرد حرفه‌ای رنگ کنید. چنین افرادی مهارت و تجربه لازم در این زمینه را دارند و موهایتان را با کمترین آسیب رنگ می‌کنند. اگر هم دوست دارید خودتان موهایتان را رنگ کنید، بهتر است پیش از کراتینه به انجام این کار بپردازید.

 • زمان مناسب برای رنگ کردن مو

 

زمان مناسب برای رنگ کردن مو

 

پس از کراتینه باید زمان مناسب را برای رنگ کردن مو در نظر بگیرید. به خصوص اگر قرار است موهای خود را روشن و دکلره نمایید. در این رابطه هم در بخش‌های قبلی اشاره شد.

 • رنگ کردن ریشه مو

بهترین کار پس از کراتینه این است که تنها به رنگ کردن ریشه موهای خود اکتفا کنید. در این شرایط کمترین آسیب متوجه موهایتان خواهد شد. رنگ کردن ریشه مو را هم میتوانید نزد یک آرایشگر متخصص انجام دهید و یا در صورت لزوم خودتان به انجام آن بپردازید.

جمع بندی

اگر جزو افرادی هستید که به موهای کراتین شده علاقه دارید، بهتر است پیش از انجام این کار موهایتان را رنگ کنید. با این حال همانطور که اشاره شد، امکان رنگ و دکلره پس از کراتینه هم وجود دارد. چیزی که در این میان اهمیت دارد، در نظر گرفتن فاصله زمانی بین رنگ و کراتینه مو است. اگر موها پس از رنگ با کمترین آسیب همراه باشند، 10 الی 14 روز فاصله زمانی خوبی برای این کار است. در صورت آسیب دیدگی بیشتر هم بهتر است 20 الی 30 روز به موها زمان داده شود. با این حال برای اطلاع از بهترین فاصله بین رنگ و کراتینه موهای خود میتوانید با متخصصان یاسمن بیوتی در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1- آیا بعد از کراتینه هم میتوان موها را رنگ کرد؟

بله این امکان وجود دارد. منتهی باید از رنگ‌های مناسبی استفاده کرده و فاصله زمانی بیشتری را بین رنگ و کراتینه در نظر گرفت.

 

2- کراتینه کردن مو پس از دکلره چه تاثیری روی آن دارد؟

کراتینه میتواند سبب احیای مو شود و آسیب‌های وارده ناشی از دکلره را به حداقل برساند.

 

3-آیا کراتینه روی رنگ مو هم تاثیر می‌گذارد؟

گاهی اوقات افراد با کمی تغییر رنگ مو مواجه می‌شوند که البته خیلی محسوس نیست.

2 Comments

 1. سمیه گفت:

  اگر خواستید موهای کراتین شده تون رو رنگ کنید، از رنگ های بدون آمونیاک و مناسب استفاده کنید.

 2. فاطمه سعیدی گفت:

  بهتره اول موها رو رنگ کرد تا بعد با کراتینه بشه خیلی از مشکلاتش رو برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *