چگونه از موی رنگ شده مراقبت کنیم؟

چگونه از موی رنگ شده مراقبت کنیم؟

این روزها بانوان زیادی برای ایجاد تغییرات ظاهری و یا پوشش موهای سفید خود، به سراغ رنگ یا دکلره می‌روند. رنگ و به خصوص دکلره، از مواد شیمیایی برخوردار هستند که ممکن است سلامتی مو را به خطر بیاندازد. از طرف دیگر افراد زیادی همواره سعی بر این دارند که بتوانند به ماندگاری و ثبات رنگ موهای خود کمک نمایند. برای همین ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با روش‌های مراقبت از موهای رنگ شده نکاتی را ارائه کنیم تا با استفاده از آنها بتوانید هم موهای سالمتری داشته باشید و هم به افزایش تثبیت رنگ موهای خود کمک نمایید.

نکات مراقبتی در رابطه با سلامتی موهای رنگ شده

در این بخش به یک سری از نکات مهم در رابطه با سلامتی موهای رنگ و دکلره شده اشاره می‌کنیم. این نکات برای افرادی که به رنگ کردن مو عادت دارند و در سال چندین بار موهایشان را رنگ و دکلره می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. مواد شیمیایی موجود در رنگ و دکلره سبب از دست رفتن رطوبت مو شده و آنها را ضعیف می‌کند. برای همین بهتر است با توجه به موارد زیر از آسیب دیدگی بیشتر موهای خود جلوگیری نمایید:

 • کاهش استفاده از ابزارهای حرارتی

 

کاهش استفاده از ابزارهای حرارتی

 

از آنجایی که رنگ‌ها سبب از دست رفتن رطوبت طبیعی مو می‌شوند، موها به تدریج دچار خشکی زیادی می‌شوند. حال اگر در این شرایط از ابزارهای حرارتی مو نظیر سشوار، اتوی مو، برس حرارتی و غیره به دفعات زیادی استفاده شود، خشکی موها نیز تشدید پیدا می‌کند. برای همین آرایشگران همواره توصیه دارند که پیش از استفاده از این ابزارها حتما از محصولات محافظتی در برابر حرارت استفاده کنید و از طریق آنها میزان آسیب پذیری موهای خود را کاهش دهید. همچنین در صورتی که میزان درجه لوازم حرارتی قابل تنظیم است، حتما آنها را روی درجه ملایمی قرار دهید تا آسیب کمتری به مو وارد کنند.

از طرف دیگر سعی کنید تنها در مواقع مورد نیاز به حالت دهی و صاف کردن موهای خود با این ابزارها بپردازید. در بهترین حالت هفته‌ای یک بار از این دستگاه‌ها استفاده کنید و حتما به استفاده از محصولات مراقبتی و درجه حرارت مناسب توجه داشته باشید.

 • استفاده از ماسک موی مناسب

 

استفاده از ماسک موی مناسب

یکی از مواردی که بعد از رنگ و دکلره باید به آن توجه زیادی داشته باشید، استفاده از ماسک موی مناسب است. ماسک مو را میتوانید پس از هر بار استحمام و یا حداقل هفته‌ای یک بار بر روی موهای خود بزنید تا درصدی از رطوبت از دست رفته موها را جبران کند. ماسک موها در دو مدل “نیاز به آبکشی” و “بدون نیاز به آبکشی” موجود هستند که بسته به شرایط میتوانید یکی از آنها را برای خود در نظر بگیرید. در صورت انتخاب ماسک مخصوص حمام و نیاز به آبکشی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • موهای خود را در ابتدا بشویید و سپس مقداری از ماسک مو را روی موهای خود قرار دهید.
 • مدت زمانی که ماسک مو باید بر روی موها بماند، معمولا بر روی بسته آن درج می‌شود. پس از گذشت این مدت زمان باید موهای خود را کاملا آبکشی نمایید.

توجه داشته باشید ماسک موی انتخابی باید مخصوص موهای رنگ و دکلره شده باشد و سبب تغذیه ریشه مو و ترمیم ساقه موها شود. همچنین با اینکه اکثر ماسک موها فاقد سولفات هستند، اما حتما به این موضوع توجه داشته باشید و مواد تشکیل دهنده ماسک را با دقت مطالعه کنید. سولفات ماده‌ای مضر برای موهای رنگ شده و همچنین کراتینه شده است و اثر آنها را خیلی زود از بین می‌برد.

 • مراقبت از موها در برابر نور خورشید و کلر استخر

 

مراقبت از موها در برابر نور خورشید و کلر استخر

 

از دیگر موارد مهم جهت مراقبت از سلامتی موهای رنگ شده این است که از موها در برابر تابش مستقیم نور خورشید و همچنین کلر استخر تا حد زیادی محافظت کنید. نور خورشید با تابش مستقیم بر روی موها سبب داغ شدن آنها شده و به خشکی بیشترشان منجر می‌شود. از این رو اگر در شرایط این چنینی قرار گرفتید، حتما از کلاه یا روسری برای پوشش موهایتان استفاده کنید.

از طرفی کلر موجود در آب استخر نیز برای سلامتی موهای رنگ شده مضر می‌باشد. بنابراین اگر قصد دارید به استخر بروید،  حتما موهای خود را با کلاه مناسب پوشش دهید. در صورتی هم که امکان استفاده از کلاه را نداشتید، قبل از ورود به استخر موهایتان را آبکشی کنید و سپس مقداری نرم کننده بر روی آنها بزنید. بعد از خروج از استخر هم بلافاصله موهای خود را با آب تمیز بشویید تا اثر نرم کننده از روی آن برود.

 • مراقبت از مو با استراحت دادن به آن

پس از انجام دکلره یا رنگ کردن موهای خود، برای مدتی باید به آن استراحت دهید و از رنگ کردن مجدد خودداری کنید. چرا که بعد از انجام این کارها، تارهای مو کمی دچار آسیب دیدگی می‌شوند که شایع ترین آن هم ایجاد موخوره است. بنابراین به این موضوع توجه داشته باشید و در صورت نیاز تنها به رنگ کردن ریشه مو بپردازید. آرایشگران با استفاده از تکنیک‌های ریشه گیری، ریشه موهایتان را بدون نیاز به رنگ کردن کل موها رنگ می‌کنند.

 • کوتاه کردن نوک موها

 

کوتاه کردن نوک موها

 

برای کمک به سلامتی بیشتر موهای رنگ شده، بهتر است به طور منظم به کوتاه کردن نوک آن بپردازید. چرا که رنگ و دکلره میتواند سبب ایجاد موخوره در موها شود و سلامتی آنها را به خطر بیاندازد. بنابراین بهتر است ماهی یک بار به آرایشگاه مراجعه کنید و از آرایشگر بخواهید تنها کمی از نوک موهایتان را کوتاه کند. این کار سبب حذف موخوره‌های موجود شده و به سلامتی بیشتر آنها کمک می‌نماید.

 • نخوابیدن با موهای خیس

از دیگر موارد مهم برای مراقبت از موهای رنگ شده این است که بعد از استحمام بلافاصله به تخت خواب نروید و سعی کنید از خوابیدن با موهای خیس اجتناب کنید. چرا که خوابیدن با موهای خیس باعث می‌شود موها در معرض آسیب و شکنندگی بیشتری قرار بگیرند و ضعیف شوند. بهترین کار این است که برای استحمام زمانی را در نظر بگیرید که با تایم خوابتان فاصله زیادی دارد. در این مدت زمان موها میتوانند به خوبی خشک شوند. در صورتی هم که امکان این کار را نداشتید، بهتر است موهایتان را ببافید و سپس بخوابید. همچنین بستن موهای خیس به صورت دم اسبی میتواند از آسیب دیدگی بیشترشان جلوگیری کند. برای این کار هم از کش‌های سفت استفاده نکنید و موها را شل ببندید.

چند نکته مهم برای تثبیت رنگ موها

 

چند نکته مهم برای تثبیت رنگ موها

 

رنگ کردن موها علاوه بر اینکه با هزینه زیادی همراه است، سبب صرف وقت زیادی هم می‌شود. برای همین بهتر است پس از رنگ یا دکلره کردن موها به نکاتی توجه شود تا به تثبیت هر چه بیشتر رنگ مو کمک شود. در این رابطه هم میتوان به چند نکته زیر اشاره کرد:

 • اولین شستشو پس از رنگ

آرایشگران شستشوی بلافاصله پس از رنگ مو را توصیه نمی‌کنند. چرا که کوتیکول‌های مو تا سه روز بعد از رنگ همچنان باز و فعال هستند و استفاده از شامپو میتواند به کیفیت رنگ موها آسیب وارد کند. در واقع رنگ موها برای تثبیت نیاز به زمان دارند. از این رو بعد از رنگ یا دکلره از حمام رفتن خودداری کنید و این کار را به سه روز بعد موکول نمایید.

 • شستشوی کمتر موها

پس از رنگ کردن مو، از شستشوی زیاد آنها خودداری کنید. حتی اگر از بهترین شامپو یا ماسک مو برخوردار باشید، شستن زیاد موها میتواند سبب کدر شدن رنگ مو و حتی محو شدن تدریجی آن شود. بنابراین تنها هفته‌ای 2 الی 3 بار موهایتان را مورد شستشو قرار دهید و حتما برای این کار هم از شوینده‌های مناسب استفاده نمایید.

 • توجه به درجه حرارت آب

 

توجه به درجه حرارت آب

 

موهای رنگ شده خود را به هیچ وجه با آب داغ نشویید و حتما از آب ولرم یا سرد برای این کار استفاده کنید. شستن موها با آب داغ هم برای سلامتی آن مضر است و هم اینکه سبب از بین رفتن یا کدر شدن رنگ موها می‌شود. چرا که این کار سبب باز شدن لایه کوتیکول شده و رنگ را خیلی سریع از بین می‌برد. از این رو حتما به درجه حرارت آب توجه کنید و موها را با آب داغ نشویید.

 • استفاده از شامپوی بدون سولفات

برای شستن موهای رنگ شده خود به سراغ محصولات بدون سولفات بروید. چرا که سولفات هم بر روی سلامتی موها اثرات منفی دارد و هم موجب از بین رفتن رنگ موها می‌شود. برای همین جهت خرید شامپو یا ماسک مو، حتما مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید و از خرید محصولات حاوی سولفات خودداری نمایید. شامپوهای بدون سولفات و سیلیکون، برای مو مناسبتر هستند.

 • استفاده از نرم کننده های بدون نیاز به آبکشی

بهتر است برای محافظت بیشتر از رنگ موها و افزایش سلامتی آنها، حتما از ماسک‌های بدون نیاز به آبکشی استفاده کنید. این مواد میتوانند از موها در برابر آسیب‌های مختلف محافظت کنند و سبب تثبیت بیشتر رنگ مو شوند.

جمع بندی

برای مراقبت از موهای رنگ شده و تثبیت بیشتر رنگ موها، حتما به نکات اشاره شده در متن توجه داشته باشید. با توجه به این موارد میتوانید به سلامتی موهای خود کمک زیادی نمایید. همچنین برای رنگ و دکلره کردن موها حتما به سراغ آرایشگران حرفه‌ای بروید و این کار را در هر سالنی انجام ندهید. سالن یاسمن بیوتی آماده خدمت رسانی به مشتریان خود در تمامی لاین‌های زیبایی از جمله رنگ و دکلره، اکستنشن مو، کراتینه و غیره می‌باشد.

 سوالات متداول

 

1- آیا برای مراقبت از موهای رنگ شده، ماسک های بدون نیاز به آبکشی مناسبتر هستند؟

ماسک‌های نیاز به آبکشی و بدون نیاز به آبکشی هر دو جهت رطوبت رسانی به موها مناسب هستند. در صورت نیاز هم میتوان از هر دوی آنها استفاده کرد.

 

2- آیا میتوان پس از رنگ کردن موها به استخر رفت؟

خیر بهتر است حتی الامکان تا سه روز از شستشو و مرطوب شدن موها جلوگیری شود تا کیفیت رنگ مو کاهش پیدا نکند.

 

3- بهترین شامپو برای موهای رنگ شده چه شامپویی است؟

برای موهای رنگ شده به سراغ شامپوهای فاقد سولفات بروید و به عدم وجود پارابن و سیلیکون در آنها نیز توجه نمایید.

2 Comments

 1. آرزو گفت:

  یکی از نکات دیگه ای هم که میشه بر اساس اون از موهای رنگ شده مراقبت کرد، شانه نکردن مو هنگام خیس بودن است. البته این کار برای موهای بدون رنگ هم مزیت دارد و از سست شدن ریشه مو و ریزش جلوگیری می‌کند.

 2. راضیه گفت:

  اگر رنگ و دکلره مو رو در آرایشگاه های معتبر و با سابقه انجام بدید، مو خیلی آسیب ندیده و نیازی به درمان نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *