علت رنگ نگرفتن مو چیست؟

علت رنگ نگرفتن مو چیست؟

یکی از مشکلاتی که برخی بانوان هنگام رنگ کردن مو با آن مواجه می‌شوند، عدم رنگ گیری موها است. برخی بر این باورند که چرب بودن بیش از حد موها یا استفاده از رنگ‌های بی‌کیفیت سبب بروز چنین مشکلی می‌شود. با این حال در این رابطه دلایل مختلفی وجود دارد که با توجه به آنها میتوان مشکل رنگ نگرفتن مو را برطرف کرد. در ادامه به بررسی علل رنگ نگرفتن مو پرداخته و با راهکارهایی در جهت جلوگیری از این مشکل آشنا خواهیم شد.

رنگ مو و انواع آن

بسیاری از بانوان برای تغییرات ظاهری در استایل خود به سراغ رنگ کردن موهایشان می‌روند. همچنین با رنگ مو میتوان سفیدی موها را پوشش داده و زیبایی آنها را دو چندان کرد. رنگ مو از یک سری رنگ‌ دانه‌های طبیعی یا مصنوعی برخوردار است که این رنگ دانه‌ها روی فیبرهای مو نفوذ می‌کنند و سبب تغییر رنگ مو می‌شوند. رنگ مو به دو گروه کلی تقسیم می‌شود که عبارت از رنگ موی موقتی و رنگ موی دائمی می‌باشد:

  • رنگ مو موقتی: این رنگ‌ها اغلب به شکل اسپری، شامپو، ماژیک، پودر فشرده و محلول هستند. دلیل موقت بودن این رنگ موها این است که قادر به نفوذ به ساختمان مو نیستند و تنها با پوشش رنگ دانه‌های روی کوتیکول مو، سبب تغییر رنگ مو به صورت موقت می‌شوند. رنگ موهای موقت تا زمانی که موها شسته شوند بر روی سر می‌مانند و اثرشان پس از اولین شستشو از بین می‌رود. البته این موضوع به کیفیت رنگ مو هم بستگی دارد و ممکن است برخی از آنها ماندگاری بیشتری داشته باشند.
  • رنگ مو دائمی: رنگ مو دائمی از متداولترین و پرمصرفترین انواع رنگ مو است و اغلب افراد از این دسته رنگ‌ها استفاده می‌کنند. دائمی بودن این رنگ موها به این خاطر است که در ترکیباتشان موادی وجود دارد که میتوانند به عمق ساقه مو نفوذ پیدا کنند و برای مدت زمان بیشتری روی موها باقی بمانند.

5 علت رایج رنگ نگرفتن موها

 

5 علت رایج رنگ نگرفتن موها

 

در رابطه با رنگ نگرفتن موها دلایل زیادی وجود دارد که در این بخش به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

1- رنگ مو به مدت لازم بر روی موها باقی نمانده است

یکی از عللی که در رابطه با رنگ نگرفتن مو میتوان مطرح کرد این است که رنگ مو به مدت لازم روی سر باقی نمانده است. برخی افراد زمانی که کمی با تغییر رنگ موها مواجه می‌شوند، خیلی سریع موهای خود را می‌شویند. در صورتی که تغییر رنگ مو نشانگر زمان آبکشی و شستشوی موها نیست و باید مدت زمان مشخصی را برای آن در نظر گرفت. این مدت زمان معمولا با توجه به نوع رنگ مو مشخص می‌شود و بر روی بسته بندی آن درج می‌گردد. پس حتما به مدت زمان لازم برای قرارگیری رنگ بر روی موها توجه کنید و موها را زودتر از آن نشویید. معمولا این مدت زمان بین 30 الی 45 دقیقه می‌باشد.

2- رنگ پایه مو بسیار تیره بوده است

بانوانی که قصد دارند به رنگ کردن موهای خود بپردازند، باید به رنگ پایه موهای خود توجه داشته باشند. در صورتی که رنگ پایه موها تیره باشد، نباید بلافاصله به سراغ استفاده از رنگ‌های روشن رفت. چرا که این رنگ‌ها نمیتوانند به بافت مو نفوذ کنند و رنگ آن را به خوبی تغییر دهند. برای همین اگر قصد دارید موهای خود را از تیره به روشن تغییر دهید، باید در ابتدا موها را تا دو درجه روشن کنید. پس علت رنگ نگرفتن موی مشکی میتواند استفاده از رنگ نامناسب برای آن باشد.

3- موها از چربی زیادی برخوردار بوده اند

از دیگر علل رنگ نگرفتن مو میتوان به چرب بودن بیش از حد موها اشاره کرد. همانطور که احتمالا می‌دانید پوست سر روغن‌های طبیعی از خود تولید می‌کند که نقش حفاظت از پوست و مو در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد و آلودگی‌های محیطی را دارند. برخی معتقد هستند که اگر مو کمی چرب باشد، این چربی میتواند به عنوان یک سد طبیعی بین پوست و مواد شیمیایی عمل کرده و از پوست سر محافظت کند. با این حال اگر میزان چربی موها بیش از حد باشد، رنگ موها به خوبی روی ساقه مو قرار نمی‌گیرند. برای همین به این موضوع توجه داشته باشید تا دچار مشکل عدم رنگ گرفتن مو نشوید.

4- از رنگ موی با کیفیتی استفاده نشده است

انتخاب رنگ موی با کیفیت و مرغوب در زمینه رنگ گیری موها بسیار موثر است. در واقع یکی از شایعترین موارد در رنگ نگرفتن موها، استفاده از رنگ موی بی‌کیفیت است. برخی افراد به خصوص افرادی که با رنگ موها آشنایی زیادی ندارند، ممکن است رنگ موهای بی‌کیفیتی را خریداری کنند. این رنگ موها توانایی لازم برای تغییرات شیمیایی را نداشته و نمیتوانند سبب باز شدن رنگ موها شوند. برای همین باید از رنگ موی باکیفیت و مناسبی استفاده کنید و در کنار آن از یک اکسیدان متناسب با آن استفاده نمایید. جهت روشن شدن رنگ مو به سراغ اکسیدان‌های 9 درصد بروید.

5- رنگ های گیاهی بر روی مو استفاده شده است

در صورتی که قبلا از رنگ‌های گیاهی چون حنا و وسمه بر روی موها استفاده شده باشد، رنگ گیری مو با مشکل مواجه می‌شود. چرا که این رنگ‌های گیاهی از ماندگاری فوق العاده بالایی برخوردار هستند و در برابر رنگ‌های شیمیایی مقاومت می‌کنند. برای همین اگر از این رنگ‌ها استفاده کرده باشید، شانس رنگ گیری موهایتان بسیار پایین خواهد بود.

علت رنگ نگرفتن موهای سفید چیست؟

با افزایش سن، موهای سفید زیادی در سر پدیدار می‌شود. برخی بانوان از سفید شدن موهای خود رضایت ندارند و خیلی سریع به فکر رنگ کردن آنها می‌افتند. حال برخی اوقات پس از رنگ کردن موها متوجه می‌شوند که بسیاری از تارهای سفید رنگ نگرفته‌اند و همچنان به همان شکل باقی مانده‌اند. دلیل رنگ نگرفتن موهای سفید به خاطر زبری آنها و یا استفاده از رنگ موی نامناسب است. همچنین به گفته متخصصان بیولوژی مو، موهای سفید به دلیل بافتی که دارند نسبت به موهای جوانتر در برابر رنگ گرفتن مقاومتر می‌باشند. در این تارهای مو روغن‌های طبیعی کمتری وجود دارد که همین موضوع سبب زبر و خشن‌تر شدن آنها و در نهایت عدم تمایل به رنگ گیریشان می‌شود.

علت رنگ نگرفتن مو در پریودی

 

علت رنگ نگرفتن مو در پریودی

 

برخی خانم‌ها با رنگ کردن موهای خود در دوران قاعدگی، با عدم رنگ گیری مناسب موها مواجه می‌شوند.  دلیل آن هم این است که در دوران قاعدگی و بر اثر بی‌نظمی هورمون‌ها، متابولیسم و حرارت بدن تغییر پیدا کرده و واکنش بدن نسبت به تغییرات شیمیایی همچون رنگ کردن موها متفاوت می‌شود. برای همین به دلیل ترشح چربی و کم شدن نفوذپذیری رنگ در بافت مو، اغلب خانم‌ها شاهد عدم رنگ گیری مناسب بر روی موهایشان می‌شوند. همچنین برخی در این شرایط ممکن است با تغییر رنگ و ظاهر شدن لکه بر روی موهای خود مواجه شوند. پس بهترین کار این است که رنگ کردن موها را به بعد از دوره پریودی منتقل کرده تا شاهد این مشکلات نبود.

نکات مهم در رابطه با رنگ کردن موها

  • انتخاب رنگ مو بر اساس رنگ پوست و چشم

اگر قصد رنگ کردن موهای خود را دارید، بهتر است به رنگ پوست، چشم و همچنین فصل توجه داشته باشید. برای این کار هم میتوانید از آرایشگران سوال کنید تا با توجه به این موارد بهترین رنگ مو را به شما پیشنهاد دهند.

  • انتخاب رنگ مو با کیفیت بالا

اگر قرار است در منزل به رنگ کردن موهای خود بپردازید، حتما از رنگ‌های با کیفیت استفاده کنید. اثر رنگ موی بی‌کیفیت خیلی زود از روی موها محو می‌شود و مو مجددا به رنگ قبلی خود بازمی‌گردد. اغلب رنگ‌های بی‌کیفیت هم حاوی آمونیاک بالایی هستند که این مواد برای مو مناسب نمی‌باشند. پس برای رنگ کردن مو، حتما به سراغ خرید بهترین رنگ موی موجود در بازار بروید.

  • انتخاب ترکیب مناسب رنگ مو

برای رسیدن به برخی از رنگ‌های خاص، نیاز به ترکیب کردن چندین رنگ مو است. در صورتی که قصد دارید موهای خود را روشن کنید، باید رنگ‌ها را بر اساس رنگ پایه مو در نظر بگیرید.

  • نشستن موها به مدت 24 ساعت

همانطور که اشاره کردیم بهتر است موها در زمان رنگ کردن کمی چرب باشند. برای همین بهتر است پیش از رنگ کردن، موها را به مدت 24 ساعت نشویید.

رنگ مو در سالن یاسمن بیوتی

 

رنگ مو در سالن یاسمن بیوتی

 

اگر دوست دارید موهای خود را به بهترین شکل رنگ کنید و شاهد ماندگاری و دوام بالای آن باشید، میتوانید به سالن یاسمن بیوتی برای انجام این کار مراجعه نمایید. سالن یاسمن بیوتی با استفاده از بهترین و با کیفیت‌ترین رنگ موهای موجود در بازار به رنگ کردن موهای مشتری می‌پردازد. همچنین رنگ‌های مصرفی در این سالن زیبایی بر اساس جنس موی مشتری (نرم، خشن، …) در نظر گرفته می‌شوند. برای همین موها دچار آسیب نشده و به بهترین شکل ممکن رنگ می‌شوند.

جمع بندی

در این مطلب راجع به دلایل عدم رنگ گرفتن موها صحبت کردیم و به نکات مهمی در این رابطه اشاره داشتیم. همانطور که اشاره کردیم دلایلی چون عدم استفاده از رنگ موی با کیفیت، ترکیب رنگ نامناسب، عدم توجه به رنگ موی پایه، رنگ کردن موها در دوران قاعدگی، چربی بیش از حد موها و وجود رنگ‌های طبیعی بر روی سر از دلایل رنگ نگرفتن مو هستند. برای همین به این موارد توجه داشته باشید تا با مشکل رنگ نگرفتن مو مواجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *