چه ترکیباتی نباید در شامپو موی کراتینه وجود داشته باشد؟

چه موادی نباید در شامپو موی کراتینه وجود داشته باشد؟

یکی از راه‌های مراقبتی از موهای کراتین شده، استفاده از شامپوی مناسب است. افرادی که موهای خود را کراتینه می‌کنند، نباید از همان شامپوهای قبلی خود استفاده کنند و باید به سراغ خرید بهترین و مناسبترین شامپوی کراتینه بروند. برای اینکه به بهترین شامپوی کراتینه پی ببرید، میتوانید از آرایشگر خود در این رابطه سوال کنید تا بر اساس روش کراتینه و مواد مصرفی، بهترین شامپو را به شما معرفی نماید. همچنین اگر به ترکیبات موجود در شامپوها توجه داشته باشید، میتوانید شامپوی مناسبی را برای خود انتخاب نمایید. بر همین اساس قرار است در این مطلب به ترکیباتی که نباید در شامپو موی کراتینه وجود داشته باشد اشاره کرده تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

مراقبت از موهای کراتین شده با بهترین شامپو

این روزها بسیاری از بانوان برای رسیدن به موهای زیباتر و سالمتر از روش کراتینه استفاده می‌کنند. با کراتینه کردن، موها سالم‌تر شده و به حالت براق و درخشنده‌تری می‌رسند. همچنین افرادی که موهای خود را کراتینه می‌کنند، موهایشان همیشه سالم و یکدست بوده و دیگر نیازی به صرف زمان زیاد جهت حالت دهی و صاف کردن موهای خود نخواهند داشت. حال برای اینکه بتوان مدت ماندگاری و دوام کراتینه را افزایش داد، باید به یک سری از موارد توجه زیادی کرد. یکی از این موارد هم استفاده از شامپوی مناسب برای شستشوی موها است. اهمیت شامپوی کراتینه به قدری زیاد است که اگر به آن توجهی نشود، اثرات کراتینه خیلی زود از روی موها از بین می‌روند. از این رو بهترین کار این است که از آرایشگر کراتینه خود در رابطه با شامپوی مناسب سوال کنید تا بر اساس روش و مواد کراتینه، شامپوی مناسب را به شما پیشنهاد نماید.

موادی که نباید در ترکیبات شامپو موهای کراتینه وجود داشته باشند

هر شامپویی از یک سری مواد و ترکیبات شیمیایی ساخته می‌شود. حال انتخاب شامپو برای موهای کراتین شده از این حیث قابل اهمیت است که برخی از این مواد میتوانند روی کراتین موها اثر بگذارند و آنها را خنثی کنند. در واقع اگر شامپویی که برای شستشوی موهای کراتین شده استفاده می‌شود حاوی این مواد باشد، خیلی راحت به مو آسیب وارد کرده و اثر کراتینه را از بین می‌برد. از این رو در این بخش به سراغ معرفی چند ماده شیمیایی که به هیچ وجه نباید در ترکیبات شامپوی کراتینه وجود داشته باشند، اشاره می‌نماییم.

 • پارابن

پارابن

پارابن جزو مواد نگهدارنده‌ای است که در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر صابون، شامپو و مرطوب کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع برخی از شرکت‌های تولید کننده این محصولات، از پارابن جهت افزایش طول عمر بیشتر و جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها استفاده می‌کنند. با این حال باید اشاره شود که شامپوهایی که برای موهای کراتینه شده مورد استفاده قرار می‌گیرند، نباید حاوی پارابن باشند. از طرف دیگر پارابن برای سلامتی بدن نیز مضر است و این امکان را دارد تا با چسبیدن به هورمون استروژن بدن، سبب کاهش این هورمون در بدن شده و خطر ابتلا به بیماری‌هایی چون سرطان سینه را افزایش دهد. از این رو هنگام خرید شامپوی مناسب موهای کراتین شده، حتما به عدم وجود پارابن در آن توجه نمایید.

 • سدیم کلرید

از دیگر موادی که نباید در شامپو کراتینه وجود داشته باشد، باید به کلرید سدیم اشاره کرد. سدیم کلرید بهترین راه برای از بین رفتن کراتین روی موها است. در واقع سدیم کلرید همان نمک است که سبب خشکی و تحریک پوست سر می‌شود و خیلی سریع اثرات کراتینه را از روی موها از بین می‌برند. همچنین این ماده در از بین بردن روغن‌های ضروری و رطوبت طبیعی ایجاد شده توسط پوست سر نقش زیادی دارد. از این رو حتما به عدم وجود سدیم کلرید در شامپوی کراتینه نیز توجه داشته باشید.

 • سولفات یا سدیم لوریل سولفات

ماده دیگری که بارها بر روی آن تاکید شده است، سولفات است. مواد کراتینه و سدیم لوریل سولفات با هم سازگاری ندارند و بر روی هم تاثیر می‌گذارند. سولفات یک شوینده ملایم است که در بسیاری از شامپوها به کار می‌رود تا سبب تولید کف در آنها شود. هر چقدر این ماده در شامپو بیشتر باشد، سبب از بین رفتن رنگ موها و مواد کراتینه می‌گردد. همچنین سولفات سبب تولید کف زیاد و چربی‌زدایی بالا در موها و پوست سر شده و منجر به التهاب و خشکی موها می‌گردد. سولفات معمولا با استفاده از حروف اختصاری SLS/SLES در ترکیبات شامپو مشخص می‌شود. بنابراین جهت پی بردن به وجود این ماده در شامپو کراتینه، میتوانید به دنبال این حروف و یا همان کلمه سولفات در ترکیبات شامپو باشید. در صورتی که به وجود سولفات در شامپو کراتینه پی بردید، حتما از استفاده از آن خودداری نمایید.

 • سیلیکون

 

سیلیکون

 

 

بسیاری از سیلیکون‌ها در شامپوها و نرم کننده‌ها موجود هستند. این مواد با پوشش ساقه مو، سبب میشوند تا موها به شکل صاف و براقی به نظر برسند. همچنین این مواد با پوشش پوست موی سر، سبب بسته شدن منافذ آن شده و موها را از داخل به بیرون خشک می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از مواد حالت دهنده هم حاوی سیلیکون هستند. به خصوص موادی که برای حفاظت از موها پیش از استفاده از لوازم حرارتی چون اتوی مو به کار برده می‌شوند. از این رو بهتر است از شامپوها و موادی که حاوی سیلیکون هستند نیز استفاده نکنید.

 • ایزوپروپیل الکل

اگر بخواهیم به مضر بودن ایزوپروپیل الکل در شامپوها پی ببریم، باید به استفاده از آن در ساخت موادی چون ضد یخ و روکش چوب اشاره داشته باشیم. به طور کلی باید برای انتخاب شامپوی مناسب کراتینه به سراغ گزینه‌هایی بروید که فاقد هرگونه الکل و یا مشتقات الکی باشند.

 • دی اتانول آمین و تری اتانول آمین

به عنوان آخرین موادی که نباید در ترکیبات شامپوی کراتینه وجود داشته باشند، میتوان به دی اتانول آمین و تری اتانول آمین اشاره کرد. این مواد سبب تحریک پوست سر و یا ایجاد آلرژیک‌های بسیار بد شده و فرد را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. دی اتانول آمین و تری اتانول آمین روی مواد کراتینه تاثیر نامطلوبی ایجاد می‌کنند و سبب خشکی موها و شکنندگی بیشترشان می‌شوند.

چند نکته برای انتخاب بهترین شامپو برای موهای کراتین شده

 

چند نکته برای انتخاب بهترین شامپو برای موهای کراتین شده

حال که با مواد ناسازگار با موهای کراتینه شده آشنا شدیم، بهتر است به نحوه انتخاب بهترین شامپوی کراتینه پی ببریم. در گام اول باید به همان ترکیبات شامپو نگاه کرد. هر چقدر شامپو از ترکیبات طبیعی‌ای چون روغن آرگان، ویتامین‌ها و خود کراتین برخوردار باشد، برای موها مناسبتر است. همچنین باید شامپو کراتینه را از برندهایی خریداری کرد که حفاظت از موها در برابر اشعه ماورا بنفش و گرما را به خوبی تضمین می‌کنند. بنابراین به طور خلاصه برای انتخاب بهترین شامپو موهای کراتین شده به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • عدم وجود سولفات، پارابن و سدیم کلرید در شامپو: در صورتی که هر یک از این مواد در ترکیبات شامپو وجود داشته باشد، باید از خرید و استفاده از آنها برای موهای کراتین شده خودداری شود.
 • وجود مواد طبیعی و مغذی در شامپو: بهترین شامپوی مناسب کراتینه، شامپویی است که از مواد طبیعی و مغذی بیشتری برخوردار باشد. برای مثال هر چقدر مواد مغذی و ویتامین‌هایی چون A، E، B1 و B2 و همچنین کلاژن، آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب ضروری در شامپو بیشتر باشد، برای موهای کراتینه مناسبتر خواهند بود.
 • شامپو حاوی کراتین: برخی از شامپوها حاوی ماده کراتین هستند که این یک مزیت برای موهای کراتینه شده است. چرا که کراتین موجود در این شامپوها میتواند روی کوتیکول‌های مو نفوذ داشته باشد و سبب ترمیم عمقی موها شود.
 • شامپوی محافظ در برابر اشعه ماورا بنفش: از دیگر مواردی که در خرید شامپوی مناسب کراتینه باید در نظر داشته باشید، انتخاب شامپویی است که از موها در برابر اشعه ماورا بنفش به خوبی محافظت می‌کند. این شامپوها مواد کراتینه را در برابر اشعه ماورا بنفش و گرما به خوبی حفظ می‌کنند و مانع از آسیب دیدگیشان می‌شوند.

شستشوی موهای کراتین شده با بهترین شامپو

زمانی که شامپوی مناسب موهای کراتینه را خریداری کردید، میتوانید به شستشوی آنها بپردازید. البته در این زمینه هم چند نکته وجود دارد که با توجه به آنها میتوانید ماندگاری کراتینه را افزایش دهید و مدت زمان بیشتری از موهای زیبای خود بهره ببرید. در این رابطه هم باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • موهای خود را با آب ولرم یا سرد شستشو دهید تا اثرات کراتینه با آب داغ از بین نرود.
 • از شامپو به میزان مناسب استفاده کنید و بیشتر روی پوست سر و ریشه تمرکز داشته باشید تا ساقه موها.
 • در صورت استفاده از نرم کننده، تنها آن را روی ساقه موها به کار ببرید و از نزدیک شدن به پوست سر خودداری کنید.
 • برای خشک کردن موهای کراتین شده از حوله میکرو فایبر استفاده کنید. حوله‌های معمولی میتوانند سبب ایجاد اصطکاک و ایستایی در موها شوند و پوشش کراتین را از روی موها از بین ببرند.

جمع بندی

در این مطلب با ترکیباتی که نباید در شامپو موهای کراتین شده وجود داشته باشند، آشنا شدیم. موادی چون پارابن، سیلیکون، سولفات، سدیم کلرید، الکل و مشتقات آن، هیچ کدام برای موهای کراتین شده مناسب نیستند و نباید در ترکیبات شامپو کراتینه وجود داشته باشند.

 

سوالات متداول

 

1- در صورت استفاده از شامپوهای معمولی، چه مشکلی برای موهای کراتین شده رخ می‌دهد؟

در این شرایط اثر کراتینه خیلی زود از روی موها از بین می‌رود. البته این موضوع بستگی به تعداد دفعات استفاده از شامپو دارد.

 

2- آیا شامپوهای حاوی کراتین برای موهای کراتین شده مناسب هستند؟

بله کراتین موجود در این شامپوها روی کوتیکول‌های مو نفوذ می‌کند و باعث ترمیم عمقی آنها می‌شود.

 

3- بهترین برند شامپو کراتینه کدام برند است؟

در این رابطه بهتر است از آرایشگر خود سوال نمایید تا بر اساس مواد کراتینه مصرفی، به شما بهترین شامپو کراتینه معرفی شود.

 

2 Comments

 1. نازنین گفت:

  اگر شامپو و ماسک بعد از کراتینه رو درست انتخاب کنید، ماندگاری کراتینتون بیشتر میشه.

 2. سیما گفت:

  به نظر من شامپوهایی که ویتامین و کراتین زیادی دارند و بدون سولفات هستند، بهترین اثر رو برای موهای کراتینه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *