آیا بعد از کراتینه باید بلافاصاله موها را شست؟

آیا بعد از کراتینه باید بلافاصله موها را شست؟

کراتینه کردن مو، یکی از روش‌های زیبایی است که برای صافی و احیای موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که دوست دارند موهای صاف و زیبایی داشته باشند و در عین حال آسیب‌های آن برطرف گردد، به سراغ کراتینه مو می‌روند. کراتینه سبب درخشندگی و صافی موها شده و به آن حالت و شکل زیبایی می‌بخشد. افرادی که از این روش زیبایی استفاده می‌کنند، باید از مراقبت های بعد از کراتینه مو اطلاع داشته باشند و به آنها عمل نمایند. در غیر این صورت اثر کراتینه خیلی زود از بین رفته و موها به حالت قبل بازمی‌گردند. یکی از نکاتی که در این رابطه مهم است، شستشوی موها پس از کراتینه است. موهای کراتین شده نباید تا چند روز مورد شستشو قرار بگیرند و با همان روش و شوینده‌های قبلی شسته شوند. در این رابطه قرار است اطلاعات و نکاتی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید با توجه به آنها ماندگاری کراتینه مو را افزایش دهید.

نکات مهم در سه روز اول کراتینه

پس از آنکه موهای خود را کراتینه کردید، سه روز اول جزو روزهای حیاتی و مهم به حساب می‌آیند. دلیل آن هم این است که موها در این مدت آسیب‌پذیرتر هستند و با هر موردی ممکن است دچار آسیب و تغییر شوند. یکی از موارد مهم در سه روز اول پس از کراتینه، عدم شستشوی موها است. در این زمان موها نباید به هیچ وجه خیس یا مرطوب شوند و در صورتی که این اتفاق برای موها رخ دهد، باید خیلی سریع با سشوار خشک بشوند. همچنین در این بازه زمانی، نباید موها را با گیره و کلیپس‌ یا کش مو بست. بهترین حالت این است که موها کاملا باز باشند و از هر گونه کشیدگی به دور باشند. با کوچکترین اشتباه در این بازه زمانی، موهای کراتین شده دچار آسیب می‌شوند و ماندگاری آن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین در این سه روز به موهای خود توجه ویژه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

دلیل قرنطینه کردن و عدم شستشوی موها پس از کراتینه

 

دلیل قرنطینه کردن و عدم شستشوی موها پس از کراتینه

 

همانطور که اشاره شد بسته به نوع کراتینه مو، باید از شستن آن در چند روز اول خودداری شود. بسیاری بر این باورند که بهتر است در 72 ساعت اول یعنی سه روز پس از کراتینه، موها شسته نشده و به همان شکل باقی بماند. البته این مدت زمان بستگی به شرایط مو و نوع کراتین مصرفی هم دارد و بهتر است در این رابطه از آرایشگر سوال شود. حال دلیل اینکه موها پس از کراتینه نیاز به قرنطینه دارند، چیست؟ باید اشاره کرد که این مدت زمان به خاطر تاثیر بیشتر مواد بر روی موها در نظر گرفته می‌شود. در واقع در این بازه زمانی و عدم شستشوی موها، مواد کراتینه به خوبی روی مو جذب شده و تاثیر خود را به درستی می‌گذارند.

برای همین گفته می‌شود که اگر موها پس از کراتینه دچار خیس شدگی شدند، بهتر است بلافاصله با سشوار خشک شوند. همچنین پس از خشک شدن موها بهتر است از اتوی مو استفاده شود تا موها دچار حالت مجعد و وز شدگی نشوند. در رابطه با زمان شانه زدن موها پس از کراتینه هم باید اشاره شود که از آنجایی که شانه زدن سبب جذب برخی از مواد به خود می‌شود، بهتر است در همان سه روز اول از شانه کردن موها خودداری شود. پس از آن میتوانید به آرامی و ملایمت موهای خود را شانه کنید. پس اولین شستشو پس از کراتینه موها، یکی از اقدامات حیاتی است که به ماندگاری و طول عمر آن کمک زیادی می‌کند.

چند روز بعد از کراتینه میتوان به حمام رفت؟

چند روز بعد از کراتینه میتوان به حمام رفت؟

همانطور که حتما می‌دانید، برای کراتینه کردن موها مواد مختلفی در بازار وجود دارد. هر یک از مواد کراتینه، از کیفیت و دستورالعمل خاصی برخوردار هستند و برای نوع خاصی از موها مفید می‌باشند. برای همین استفاده از هر کدام از مواد کراتینه، به نظر متخصص کراتین بستگی دارد. متخصصان و کراتینه‌کاران حرفه‌ای، در ابتدا موهای فرد را بررسی می‌کنند و سپس به سراغ استفاده از یکی از مواد کراتینه می‌روند. مواد کراتینه از نظر قدرت و کیفیت با هم تفاوت دارند و نیاز به استفاده از دستورالعمل خاصی دارند. بنابراین برای اینکه به این پی ببرید که چه مدت پس از کراتینه می‌توانید موهای خود را شستشو دهید، باید به دستورالعمل و مشخصات آن توجه نمایید. برخی از مواد کراتینه نیاز به سه روز قرنطینه دارند و در این مدت نباید به هیچ وجه خیس شوند. برخی دیگر نیز نیاز به یک روز قرنطینه دارند و برخی دیگر اصلا به این کار نیازی ندارند. بنابراین این مورد بسیار مهم و حیاتی بوده و باید راجع به آن از شخص کراتینه‌کار سوال شود.

نحوه استحمام با موهای کراتین شده

پس از آنکه دوران قرنطینه (عدم شستشوی موها) به اتمام برسد، می‌توانید موهای کراتین شده خود را شستشو دهید. نحوه استحمام پس از کراتینه بسیار مهم است و نباید همچون روزهای گذشته موها مورد شستشو قرار بگیرند. در درجه اول برای استحمام و شستن موهای کراتین شده، باید یک شامپوی مناسب تهیه کنید. بیشتر آرایشگران شامپوی مناسب موهای کراتینه شده را به مشتریان معرفی کرده یا خودشان آنها را به طور مستقیم می‌فروشند. بنابراین در این رابطه می‌توانید از آرایشگر خود سوال کنید و در صورت فروش مستقیم، آن را از او خریداری نمایید. پس از آن باید به نکاتی در رابطه با شستن موهای کراتین شده خود توجه داشته باشید. در زیر به چند نکته مهم در این رابطه اشاره می‌کنیم:

 • برای استحمام و شستن موهای کراتین شده، نباید از آب داغ استفاده کنید. به طور کلی آب داغ برای هر مویی ضرر دارد و سبب آسیب به بافت آن می‌شود. پس برای این کار حتما دمای آب را در حالت معمول و ولرم قرار دهید.
 • در صورتی که جزو افرادی هستید که به استحمام روزانه عادت دارید، در هر بار استحمام موهای خود را شستشو ندهید. شستن زیاد موهای کراتین شده، کار خوبی نبوده و می‌تواند باعث کاهش ماندگاری کراتینه مو شود. همچنین موقع استحمام، تنها یک بار موها را با شامپو بشویید و این کار را برای دو بار متوالی انجام ندهید.
 • در زمان شستن موها، نباید آنها را چنگ بزنید. موهای کراتین شده باید به آرامی مورد شستشو قرار بگیرند تا دچار آسیب نشوند.
 • پس از استحمام نیز باید موها را با حوله نرم و تمیز به آرامی خشک نمایید. حوله باید به آرامی روی موها کشیده شود و از کشیدگی و چنگ زدگی با آن خودداری شود.
 • بعد از استحمام و کشیده شدن آب اضافی موها، باید از ماسک موی مناسب کراتینه استفاده شود. این ماسک باید حتما مناسب کراتینه باشد و از نوع معمولی نباشد. ماسک موی کراتینه را باید به آرامی روی ساقه موها بمالید و کل موها را به آن آغشته نمایید.

نکات مهم در رابطه با شستشوی موها پس از کراتینه

 

نکات مهم در رابطه با شستشوی موها پس از کراتینه

 

 • همانطور که گفته شد برای شستشوی موهای کراتین شده، از آب سرد استفاده کنید. آب داغ تاثیر بدی روی مواد کراتینه و همچنین ساختار مو می‌گذارد.
 • از شامپوی مناسب موی کراتین شده برای شستشو استفاده کنید. این یعنی باید به سراغ شامپوها و نرم کننده‌هایی بروید که حاوی موادی چون سولفات و کلرید سدیم نباشند. چنین موادی رو درمان کراتینه تاثیر منفی گذاشته و سبب خشک و شکنندگی موها می‌شوند.
 • برای خشک کردن موهای خود از حوله‌های مناسب استفاده کنید. حوله مو میکروفایبر گزینه خوبی برای این کار است و آب موها را خیلی سریع و خوب به خود جذب می‌کند. همین باعث شده تا موها سریعتر خشک شوند و از وز شدگی آنها جلوگیری گردد.
 • برای شانه زدن موهای خود نیز ترجیحا از شانه‌های دندانه پهن استفاده کنید. چنین شانه‌هایی گره‌های مو را به درستی باز کرده و از کشیدگی آنها جلوگیری می‌کنند.
 • به عنوان یک نکته مهم دیگر در رابطه با موهای کراتین شده باید اشاره شود که در چند هفته اول از استفاده از سایر مواد شیمیایی خودداری کنید. این یعنی در این بازه زمانی از موادی چون رنگ مو و دکلره استفاده نکنید و اجازه دهید تا کراتینه تاثیر خود را به خوبی بگذارد. آغشته شدن موها به مواد شیمیایی بیشتر، سبب کاهش اثربخشی درمان کراتینه شده و روی ساختار موها نیز تاثیر بدی گذاشته می‌شود.

شامپوی مناسب موی کراتین شده چیست؟

شامپوی مناسب موی کراتین شده چیست؟

همانطور که اشاره مختصری شد، پس از کراتینه موها نباید از شامپوهای قدیمی استفاده شود. یک شامپوی بد و نامناسب، می‌تواند کل زحمت و هزینه کراتینه شما را به باد دهد و از عمر آن به شدت بکاهد. بنابراین برای استحمام پس از کراتینه کردن موها، باید از شامپوهای مناسب استفاده شود. در حال حاضر در بازار شامپوهای زیادی وجود دارد که برای شستن موهای کراتین شده مناسب می‌باشند. فرمولاسیون ترکیبات شیمیایی این شامپوها با هم متفاوت بوده و بسته به نوع مواد کراتینه فرق دارند. با این حال شامپوی مورد استفاده برای موهای کراتین شده، باید از نوع سولفات فری یا بدون سولفات باشد. سولفات ماده‌ای است که روی مواد کراتینه اثر می‌گذارد و سبب از بین رفتن آن می‌شود. در صورتی که از شامپوی فری سولفات مناسب برای شستشوی موهای کراتین شده استفاده شود، میتوان میزان ماندگاری کراتینه را افزایش داد. به طوری که حتی دیده شده میزان عمر کراتینه به 6 ماه بیشتر نیز افزایش یافته است.

البته علاوه بر سولفات ماده دیگری نیز وجود دارد که بر روی کراتینه اثر منفی می‌گذارد. این ماده پارابن نام دارد و در ترکیبات برخی از شامپوها مشاهده می‌شود. بنابراین زمانی که قصد دارید شامپوی مناسب موهای کراتین شده را خریداری نمایید، باید از عدم وجود ماده پارابن در آن نیز مطمئن شوید. پس شامپوی مخصوص موهای کراتین شده، باید فاقد سولفات و پارابن باشد تا بتواند ماندگاری و اثر کراتینه را افزایش دهد.

نحوه خشک کردن موها پس از کراتینه

یکی دیگر از ابهاماتی که برای افراد وجود دارد، این است که پس از شستن موهای کراتین شده چگونه باید آنها را خشک کرد؟ پس از آنکه موهای کراتین شده خود را شستید و آب اضافی آن را با حوله گرفتید، باید با استفاده از باد سشوار آنها را خشک نمایید. باد سشوار نباید خیلی داغ باشد و باید در درجه گرم و معمولی قرار داشته باشد. برخی تصور دارند که پس از کراتینه، موها دائما در حالت صاف قرار دارند و با برس کشیدن به شکل اول در می‌آیند. در صورتی که اینگونه نبوده و برای رسیدن به اثر اولیه کراتینه، باید موها را با سشوار خشک کرد. سشوار بعد از کراتینه، موجب می‌شود تا موها کاملا لخت و صاف شوند و به شکل روز اول کراتینه درآیند. بنابراین یکی از نکاتی که پس از کراتینه باید به آن توجه داشته باشید، خشک کردن موها با باد گرم سشوار است.

آیا موی کراتینه، بدون سشوار کشیدن صاف می شود؟

برخی از آرایشگران و کراتینه‌کاران به مشتریان خود اعلام می‌کنند که بدون نیاز به سشوار می‌توانند به صافی و لختی موها دست پیدا کنند. این افراد که بیشتر برای جذب مشتری اقدام به این کار می‌کنند، از یک روش غیر اصولی برای کراتینه کردن موهای مشتریان استفاده می‌نمایند. به این صورت که در مواد کراتینه خود، از مواد ریباندینگ یا صافی ژاپنی استفاده می‌کنند. استفاده از این مواد با کراتینه، کار اشتباهی بوده و باعث از بین رفتن ساختار مو به طور کامل می‌شود. موها پس از این روش، از حالت زنده خود خارج شده و بسیار آسیب می‌بینند. بنابراین اگر کسی در رابطه با کراتینه بدون نیاز به سشوار صحبت کرد، بدانید که منظور استفاده از مواد و روش صافی ژاپنی بوده است.

جمع بندی

امروزه کراتینه مو به یک روش زیبایی پرطرفدار تبدیل شده است و بانوان زیادی از آن برای صافی و احیای موهای خود استفاده می‌نمایند. زمانی که موها مورد کراتینه قرار می‌گیرند، باید به مراقبت‌های پس از کراتینه توجه شود تا ماندگاری و اثر آن افزایش پیدا کند. یکی از این نکات این است که موهای کراتین شده نباید تا 72 ساعت بعد، یعنی سه روز اول مورد شستشو قرار بگیرند؛ چرا که در این زمان موها در حالت آسیب‌پذیری زیادی قرار دارند و ممکن است دچار مشکل و آسیب شوند. همچنین عدم شستشوی موها در سه روز اول، موجب می‌شود تا مواد کراتینه به خوبی به موها جذب شوند و ماندگاری و دوام آن افزایش پیدا کند.

5 Comments

 1. لیلا گفت:

  یکی از عیب های کراتینه قرنطینه کردن مو هست. البته بعضی مواد نیازی به قرنطینه کردن ندارن

 2. مریم باقری گفت:

  هرچقدر موها دیرتر شسته بشن بهتره. مواد بیشتر جذب مو میشن

 3. negar گفت:

  بعد کراتینه موها خیلی راحت شسته میشن و احتمال گره خوردگیشون خیلی کم میشه

 4. ازاده گفت:

  بعد کراتینه باید موها را با سشوار صاف کرد تا همون حالت صافی رو پیدا کنن. در حالت عادی موها خیلی صاف و حالت دار نمیشن

 5. عطیه گفت:

  کراتینه واقعا مو رو شاداب میکنه و حس خوبی میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *