• خانه
 • مقالات
 • میزان ماندگاری کراتینه مو به چه چیزهایی بستگی دارد؟
میزان ماندگاری کراتینه مو به چه چیزهایی بستگی دارد؟

میزان ماندگاری کراتینه مو به چه چیزهایی بستگی دارد؟

در حال حاضر کراتینه مو، به یکی از روش‌های بسیار پرطرفدار و محبوب در میان مردم تبدیل شده است. بانوانی که دوست دارند همواره از موهای صاف و درخشانی برخوردار باشند، به سراغ کراتینه مو می‌روند. با این حال این روش زیبایی، از نوع دائمی نبوده و عمر موقتی دارد. ماندگاری کراتینه مو به موارد زیادی بستگی دارد و ممکن است در هر فردی نسبت به فرد دیگر، از ماندگاری متفاوتی برخوردار باشد. در این مطلب به بررسی موارد موثر بر ماندگاری کراتینه مو می‌پردازیم و با عمر مفید آن آشنا می‌شویم.

چرا کراتینه اثر موقتی دارد؟

چرا کراتینه اثر موقتی دارد؟

کراتینه کردن مو، روشی است که در آن پروتئین کراتین جذب ساقه مو می‌شود. زمانی که درصد این پروتئین در بدن کم شود، موها از حالت سالم خود خارج شده و به شکل ناسالمی تغییر پیدا می‌کنند. برای همین است که با استفاده از کراتینه کردن، میتوان درصد زیادی از حجم از دست رفته پروتئین کراتین را جبران کرد. حال از آنجایی که در هر بار کراتینه کردن درصد خاصی از این پروتئین جذب موها می‌شود، اثر آن دائمی نبوده و پس از مدتی از بین می‌رود. در واقع کراتینه مو تا زمانی که موها شروع به رشد کنند ماندگاری دارد. پس از آن باید برای ریشه تا محل تازه رشد کرده موها، مجددا از مواد کراتینه استفاده شود. در صورتی که برای ترمیم کراتینه مو اقدام نشود، موها حالت کراتین شده خود را از دست می‌دهند و به شکل قبل بازمی‌گردند. پس زمانی که ریشه موها 1 الی 2 بند انگشت رشد کرد، بهتر است برای ترمیم کراتینه مو اقدام شود.

عوامل موثر بر ماندگاری کراتینه مو

 

عوامل موثر بر ماندگاری کراتینه مو

دوام کراتینه مو بستگی به عوامل مختلفی دارد و معمولا بین 3 الی 6 ماه ماندگاری دارد. مدت زمان ماندگاری کراتینه مو، بیشتر به مراقبت‌های بعد از کراتینه مو مرتبط است. در اینجا به چند عامل مهم برای دوام بیشتر کراتینه اشاره می‌کنیم:

 • نحوه شستن موهای کراتینه شده و تاثیر آن بر ماندگاری

نحوه شستن موهای کراتینه شده و تاثیر آن بر ماندگاری

 

یکی از مواردی که در عمر کراتینه مو تاثیر دارد، نحوه شستشوی موها است. افرادی که موهای خود را کراتینه می‌نمایند، باید از طرز شستشوی صحیح موها اطلاع داشته باشند تا بتوانند اثر و ماندگاری آن را بیشتر نمایند. از موارد مهمی که هنگام شستن موهای کراتین شده باید به آن توجه شود، شامپوی مورد استفاده است. موهایی که کراتین شده هستند، نباید با شامپوهای گذشته و معمولی مورد شستشو قرار بگیرند. چرا که این شامپوها برای موهای کراتینه مناسب نیستند و سبب از بین رفتن اثرات آن می‌شوند. موهای کراتین شده برای ماندگاری بیشتر، به شامپوهای خاصی نیاز دارند و باید برای شستشوی آنها از شامپوهای بدون سولفات مخصوص کراتین استفاده شود. در صورتی که به این مورد توجهی نشده و از شامپوهای نامناسب و معمولی برای شستشوی موهای کراتینه استفاده شود، خاصیت کراتینه از روی موها برداشته خواهد شد.

مورد دیگری که به نحوه شستن موهای کراتینه و ماندگاری آن مربوط است، خشک کردن موها است. پس از استحمام و شستن موهای کراتین شده، باید از حوله نرم و تمیزی برای خشک کردن موها استفاده شود. حوله باید به آرامی روی موها کشیده شود و از چنگ زدن بر روی موها خودداری شود. در نهایت زمانی که آب اضافی موها کشیده شود، باید برای موهای کراتین شده از ماسک موی مناسبی استفاده گردد. ماسک موی مورد استفاده نیز باید متناسب با موهای کراتین شده باشد و از نوع معمولی نباشد.

 • توجه به نکات مراقبتی بعد از کراتینه مو

بدون شک اگر نسبت به مراقبت های بعد از کراتینه مو بی‌توجه باشید، اثر کراتینه بسیار موقت خواهد بود. برای همین باید دانش خود را نسبت به نحوه صحیح مراقبت از موها پس از کراتینه بالا ببرید. علاوه بر مطالعه خود در این زمینه، بهتر است از تجربیات مفید آرایشگرتان نیز استفاده کنید تا بتوانید میزان ماندگاری و عمر کراتینه مو خود را افزایش دهید.

نحوه مراقبت از موهای کراتین شده و تاثیر آنها بر ماندگاری کراتین

در اینجا به نحوه مراقبت از موهای کراتین شده اشاره می‌کنیم تا بتوانید عمر کراتینه خود را افزایش دهید.

 • عدم استحمام تا 72 ساعت پس از کراتینه مو

زمانی که موهای خود را کراتینه می‌کنید، نباید تا 72 ساعت اقدام به شستشوی آنها نمایید. در صورتی که در شرایطی قرار گرفتید که موهایتان دچار خیسی و رطوبت شد، باید فورا آنها را با سشوار خشک نمایید. رطوبت در این زمان برای موهای کراتین شده ضرر داشته و سبب خرابی موها می‌شود. پس از گذشت 72 ساعت، می‌توانید برای شستن موهای کراتین شده خود اقدام نمایید.

 • استفاده از شامپوی اورجینال مناسب موهای کراتین شده

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم یکی از موارد موثر در ماندگاری کراتینه، استفاده از شامپوی مناسب است. زمانی که موهای خود را کراتینه می‌کنید، نباید از شامپوهایی که پیش از کراتینه استفاده می‌کردید، استفاده نمایید. در رابطه با شامپوی مناسب، باید از آرایشگر خود سوال کنید تا بهترین شامپو به شما معرفی شود. این شامپوها بدون سولفات هستند و از مواد پروتئینه و ویتامینه خاصی برخوردار می‌باشند. در صورت استفاده از شامپوهای حاوی سولفات سدیم، اثر کراتینه موها از بین می‌رود و نتیجه کار خراب می‌شود. علاوه بر این، هنگام شستشوی موها باید از آب مناسب استفاده شود و از شستن موهای کراتین شده با آب شور یا کلردار خودداری شود.

 • استفاده از ماسک موی مناسب

در کنار شامپوی بدون سولفات مناسب موهای کراتین شده، باید از ماسک موی مناسبی نیز استفاده نمایید. استفاده از ماسک موی مناسب، هر بار کراتین موی شما را شارژ می‌نماید. برای همین استفاده از آن الزامی بوده و باید پس از هر بار شستشوی موها، مورد استفاده قرار بگیرد. ماسک مو مناسب موهای کراتین شده نیز در انواع مختلفی موجود است و بهتر است راجع به آن از آرایشگر سوال شود.

 • خشک کردن موهای کراتین شده به طور صحیح

پس از استحمام باید به نحوه خشک کردن موهای کراتین شده خود توجه داشته باشید. برای این کار باید از حوله نرمی استفاده نمایید و آن را به آرامی روی موهای خود بکشید. کشیدن زیاد و چنگ زدن موها با حوله، برای موهای کراتین شده ضرر دارد و سبب کاهش ماندگاری آن می‌شود. زمانی که آب اضافی موها گرفته شود، باید با استفاده از سشوار برای خشک کردن کامل موها و همچنین صافی آنها اقدام شود. باد سشوار سبب صافی موها می‌شود و دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای حرارتی چون اتو و برس حرارتی برای صاف کردن موها نمی‌باشد.

 • شنا کردن با موهای کراتین شده و نحوه مراقبت از آن

 

شنا کردن با موهای کراتین شده و نحوه مراقبت از آن

اگر دوست دارید کراتینه موهایتان اثر و ماندگاری بیشتری داشته باشد، باید از برخورد آنها با آب شور و کلردار خودداری نمایید. آب استخر جزو آب‌های کلردار است و برای موهای کراتین شده ضرر دارد. همچنین آب دریا به دلیل املاح و شوری بیش از حد، برای این موها مناسب نمی‌باشد. برای همین اگر پس از کراتینه مجبور به استخر رفتن و شنا کردن شدید، بهتر است در ابتدا موهای خود را با آب بشویید و از یک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی بر روی آن استفاده نمایید. این کار باعث می‌شود تا از نفوذ کلر و آب شور به ساقه موها جلوگیری شود. علاوه بر این، حتما از کلاه ضد آب برای شنا استفاده نمایید تا میزان نفوذ آب به موها به حداقل خود برسد.

 • توجه به نوع خوابیدن بعد از کراتینه مو

یکی دیگر از نکات مراقبتی بعد از کراتینه که در ماندگاری آن نیز تاثیر دارد، توجه به طرز خوابیدن است. برای جلوگیری از شکنندگی موهای کراتین شده، باید از بالش ساتنی و ابریشمی استفاده شود. این دسته از بالش‌ها، در کاهش اصطکاک بین مو و بالش تاثیر دارند و سبب کاهش آسیب‌دیدگی موها می‌شوند. در کنار استفاده از بالش مناسب، بهتر است موها قبل از خواب بسته شوند تا از کشیدگی احتمالی آنها در حین خواب جلوگیری شود.

 • عدم استفاده از دکلره و رنگ پس از کراتینه

برای افزایش ماندگاری کراتینه مو، نباید موهای خود را پس از این کار دکلره یا رنگ نمایید. همچنین دکوپاژ و از بین بردن رنگ موها، پس از کراتینه ممنوع است. در صورتی که مجبور به رنگ کردن موهای خود پس از کراتینه شدید، می‌توانید از رنگ‌های بدون آمونیاک مجاز استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های نامناسب سبب تضعیف کراتین مو و از بین رفتن آن می‌شود. علاوه بر این، باید استفاده از موادی چون ژل، تافت و کتیرا را به حداقل برسانید تا در میزان ماندگاری کراتینه مو تاثیر منفی ایجاد نشود.

جمع بندی

کراتینه مو جزو روش‌های زیبایی و درمانی محسوب می‌شود و عمر موقتی دارد. با این حال برای افزایش ماندگاری کراتینه مو، میتوان به مواردی توجه کرده تا طول عمر آن افزایش پیدا نماید. در این مطلب به بررسی عوامل موثر بر میزان ماندگاری کراتین مو پرداختیم و با نکات مراقبتی پس از کراتینه آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم برای افزایش دوام کراتینه مو، باید به شامپو و ماسک موی مورد استفاده توجه شود و برای این کار از شامپوهای بدون سولفات و ماسک موی حاوی ویتامین و پروتئین استفاده گردد. همچنین باید از حوله نرم و برس مناسبی برای موها استفاده شود تا باعث تضعیف کراتینه موها نشود. از دیگر عوامل موثری که بر روی ماندگاری کراتینه مو تاثیر دارند، میتوان به استفاده از بالش ساتن و ابریشمی برای خواب و عدم رنگ و دکلره کردن موها اشاره کرد.

5 Comments

 1. سارا گفت:

  یکی از عیبهای کراتینه اینه ماندگاری زیادی نداره و بعد 3 – 4 ماه نیاز به ترمیم پیدا میکنه

 2. شقایق گفت:

  وقتی موها رشد میکنن همون حالت قبل رو دارن و باید کراتینه بشن

 3. کیمیا گفت:

  برای افزایش ماندگاری کراتینه حتما به توصیه های آرایشگرتون توجه کنید. مراقبت های بعد کراتینه خیلی تو ماندگاریش موثره

 4. یلدا گفت:

  این متد هم مثل سایر متدهای زیبایی اثر موقتی داره و در طول سال حداقل باید دو بار ترمیم بشه

 5. تیموری گفت:

  کراتینه خیلی خوبه و من راضی بودم از انجام این کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *