چند روش کاربردی برای پاک کردن لکه رنگ مو

چند روش کاربردی برای پاک کردن لکه رنگ مو

یکی از معضلاتی که خانم‌ها در زمان رنگ کردن موهایشان در منزل با آن مواجه می‌شوند، رنگی شدن بخشی از لباس، پوست دست یا گردن و یا ناخن‌های دست است. برخی در این شرایط اقدام به شستشوی ناحیه لک شده می‌کنند که اغلب موفق به پاک کردن آثار آن نمی‌شوند. برای پاک کردن آثار لکه رنگ مو از روی سطوح مختلف، چندین راهکار کاربردی وجود دارد که از طریق آنها میتوان خیلی زود لکه رنگ را برطرف کرد. در ادامه مطلب به بررسی این موضوع پرداخته و با چند روش کاربردی جهت پاک کردن لکه‌های رنگ مو آشنا خواهیم شد.

پاک کردن لکه رنگ مو از روی پوست و ناخن

بهترین کاری که میتوانید در زمان رنگ کردن موهایتان انجام دهید و از لکه شدن پوست دست یا ناخن‌هایتان جلوگیری کنید، استفاده از دستکش است. حال اگر به دستکش دسترسی نداشتید و در حین رنگ کردن مو با لکه شدن ناخن‌هایتان مواجه شدید، میتوانید از چند راهکار استفاده کنید.

 • پاک کردن لکه رنگ مو از روی پوست دست و ناخن با لاک پاک‌کن

یکی از راه‌های موثر برای پاک کردن رنگ مو از روی پوست دست و ناخن‌ها، استفاده از لاک پاک‌کن است. لاک پاک‌کن‌ها در ترکیبات خود دارای حلال‌های آلی هستند که توانایی خوبی در از بین بردن رنگ مو از روی پوست و ناخن دارند. البته بهتر است افرادی که از پوست حساس برخوردار هستند، از این روش استفاده نکنند تا دچار خشکی پوست نشوند.

برای استفاده از لاک پاک‌کن جهت از بین بردن لکه رنگ مو هم باید در ابتدا کمی پنبه را به لاک پاک‌کن آغشته کرده و سپس آن را به صورت دورانی بر روی محل لک شده حرکت داد. با این کار به تدریج متوجه محو شدن آثار رنگ مو از روی پوست خواهید شد. پس از پاک شدن لکه رنگ مو، پوست را با آب ولرم شستشو دهید تا اثر مواد لاک پاک‌کن به خوبی از بین برود.

 • از بین بردن لکه رنگ مو از پوست دست و صورت با روغن بچه

افرادی که پوست حساسی دارند، میتوانند از روغن بچه برای از بین بردن لکه رنگ مو استفاده کنند. روغن بچه یک ترکیب ملایم است که بدون ایجاد خشکی و ساییدگی میتواند سبب شکسته شدن پیوند موجود میان مولکول‌های رنگ شود و آنها را از بین ببرد. برای این کار هم کافیست کمی پنبه را به روغن بچه آغشته کنید و سپس آن را در ناحیه لک شده بکشید. بهتر است در حدود 5-6 ساعت محل را شستشو ندهید تا روغن به تدریج باعث از بین رفتن آثار لکه رنگ مو شود. پس از آن میتوانید پوست را با آب و صابون شستشو دهید تا به خوبی تمیز شود.

 • از بین بردن لکه رنگ مو از روی پوست با ترکیب نوشابه و خمیر دندان

یک راهکار دیگری که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند، ترکیب خمیر دندان و نوشابه است. خمیر دندان حاوی مواد لایه‌بردار و پاک کننده است. نوشابه هم به دلیل برخورداری از اسیدهای قوی قادر به پاک کردن انواع لکه می‌باشد. ترکیب این دو ماده میتواند تاثیر خوبی در از بین بردن آثار لکه رنگ مو داشته باشد. برای این کار هم کافیست کمی نوشابه را با خمیر دندان مخلوط کنید و ترکیب حاصل را با یک گوش پاک‌کن بر روی لکه رنگ بکشید. به مدت نیم ساعت صبر کنید و سپس محل را با آب و شوینده ملایم شستشو دهید.

 • پاک کردن لکه رنگ مو از روی پوست با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از پاک کننده‌های طبیعی است که میتواند برای از بین بردن آثار لکه رنگ مو مورد استفاده قرار بگیرد. برای این کار هم باید مقداری از جوش شیرین را با کمی مایع ظرفشویی ترکیب کرده و کمی آب به آن اضافه نمایید. پس از آن باید ترکیب به دست آمده را روی لکه رنگ مو قرار داده و حدود 30 الی 90 ثانیه آن را در محل مالش دهید و سپس محل را شستشو نمایید. البته این ترکیب برای پوست دست مناسب بوده و برای پوست صورت توصیه نمی‌شود. در صورتی هم که بر روی پوست دست احساس خارش یا سوزش کردید، بهتر است سریعا محل را شستشو دهید. این روش را میتوانید برای پاک کردن لکه‌های رنگی از روی لباس یا سطوح دیگر هم امتحان کنید.

 • از بین بردن لکه رنگ مو از روی پوست با وازلین

از بین بردن لکه رنگ مو از روی پوست با وازلین

وازلین یکی دیگر از راه‌های از بین بردن لکه‌های رنگ مو از روی پوست است. تمام افراد حتی افراد دارای پوست حساس، میتوانند از این ماده برای زدودن لکه‌های رنگی استفاده کنند. تنها از آنجایی که این روش به زمان بیشتری نیاز دارد، بهتر است در زمان خواب از آن استفاده شود. به این صورت که کمی پنبه را به وازلین یا ژله پترولیوم آغشته کنید و آن را روی محل مورد نظر پخش کنید. یک دستمال کاغذی بر روی آن قرار دهید و صبح محل را با آب گرم و شوینده ملایم شستشو دهید.

روش‌های سریع از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس

 

روش‌های سریع از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس

بهتر است پیش از رنگ کردن موها، از پیشبند استفاده کنید و یا یکی از لباس‌های قدیمی و کهنه خود را بپوشید. حال اگر کمی از رنگ مو با لباستان برخورد کرد، میتوانید از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام به پاک کردن آن نمایید.

 1. استفاده از سرکه: مقداری آب و سرکه را به طور مساوی با هم مخلوط کنید و آن را در یک بطری اسپری بریزید. سپس کمی از آن را بر روی لکه رنگ اسپری نمایید. حدود نیم ساعت صبر کنید و سپس لباس را با آب سرد شستشو دهید. در صورتی که آثار لکه رنگ مو همچنان بر روی لباس باقی مانده بود، این مراحل را تکرار کنید.
 2. استفاده از الکل: یک دستمال یا حوله سفید را به کمی الکل آغشته کنید و آن را چند بار روی محل لکه رنگ مو فشار دهید و بردارید. در این شرایط رنگ مو باید با الکل حل شود و به ندرت کمرنگ‌تر شود. این کار را باید تا زمانی انجام دهید که آثار لکه به خوبی از روی لباس پاک شود.
 3. استفاده از مایع سفید کننده: در صورتی که لباستان از رنگ روشن برخوردار باشد و مراحل بالا بر روی آن جواب ندهد، میتوانید از مایع سفید کننده استفاده کنید. برای این کار هم باید لباس را در حدود 8 ساعت در یک ظرف حاوی آب و مایع سفید کننده قرار دهید. پس از آن لباس را با آب سرد بشویید و محل لکه را بررسی کنید. در صورتی که همچنان لکه رنگ مو بر روی لباس باقی مانده بود، باید این کار را تکرار کنید.
 4. استفاده از اسپری مو: با استفاده از اسپری مو میتوان مانع از نفوذ رنگ مو به داخل لباس شد. همچنین این ماده تاثیر خوبی در از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس دارد. برای همین در صورتی که با لکه رنگ مو بر روی لباس خود مواجه شدید، میتوانید روی آن را با اسپری مو بپوشانید و سپس لباس را به مدت 20 دقیقه در مخلوط آب سرد و مایع ظرفشویی قرار دهید.

پاک کردن لکه رنگ موهای فانتزی از روی لباس

در صورتی که لباستان آغشته به رنگ موی فانتزی نظیر قرمز یا شرابی شود، باید خیلی زود اثر آن را از بین ببرید. برای این کار هم باید کمی سرکه سفید و آب گرم را مخلوط کنید و لباس را داخل آن قرار دهید. پس از گذشت نیم ساعت میتوانید لباس را با آب شستشو دهید.

چند راهکار برای جلوگیری از لکه شدن لباس و پوست

 

چند راهکار برای جلوگیری از لکه شدن لباس و پوست

بهترین کار این است که پیش از رنگ کردن موها از لوازمی چون دستکش و پیشبند استفاده شود تا مشکلی در حین کار رخ ندهد و از لکه شدن پوست دست، ناخن، لباس و غیره جلوگیری گردد. در زیر به چند راهکار در این زمینه اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از دستکش یکبار مصرف: برای رنگ کردن موهای خود در منزل، حتما از دستکش‌های یکبار مصرف یا پلاستیکی استفاده کنید. با وجود دستکش دیگر شاهد لک شدن پوست دست یا ناخن‌هایتان نخواهید بود.
 • استفاده از پیشبند: با استفاده از پیشبندهای مخصوص آرایشگری، میتوانید از لکه شدن لباس خود به خوبی جلوگیری نمایید. برخی از این پیشبندها به صورت یکبار مصرف موجود هستند و برخی دیگر از جنس پارچه‌ای یا پلاستیکی می‌باشند. شما میتوانید با تهیه این پیشبندها از لکه شدن لباس خود تا حد زیادی جلوگیری کنید.
 • استفاده از زیرانداز: برای جلوگیری از لکه شدن فرش نیز بهتر است از یک زیرانداز استفاده کنید و آن را روی فرش قرار دهید.
 • رنگ کردن موها در آرایشگاه: در نهایت بهترین کار این است که به یک آرایشگاه مراجعه کنید و رنگ کردن موهای خود را به افراد متخصص بسپارید. متخصصان سالن یاسمن بیوتی با بهترین تکنیک‌ها به رنگ کردن موهای مشتریان می‌پردازند و مانع از ایجاد هرگونه لکه رنگ مو بر روی پوست صورت یا گردن مشتری می‌شوند.

جمع بندی

در صورتی که در حین رنگ کردن موهای خود با لکه شدن پوست، ناخن و یا لباستان مواجه شدید، میتوانید از راهکارهای اشاره شده در متن استفاده کنید و لکه رنگ مو را خیلی سریع از روی محل پاک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *