آموزش گام به گام کراتینه مو برای مبتدیان

آموزش گام به گام کراتینه مو برای مبتدیان

کراتینه کردن مو شامل چندین مرحله مهم و اساسی است که باید با دقت زیادی انجام شوند. این مراحل به قدری حساس و مهم هستند که هرگونه خطا و اشتباه در آنها میتواند سبب نامطلوب شدن نتیجه کار شود. برای همین است که همواره توصیه می‌شود کراتینه کردن موهای خود را به آرایشگران حرفه‌ای و مجرب بسپارید و از انجام این کار بدون تخصص و تجربه خودداری نمایید. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر متد کراتینه مو می‌پردازیم و با مراحل گام به گام آن برای مبتدیان آشنا می‌شویم.

کراتینه مو در خانه

یکی از سوالاتی که برای برخی بانوان مطرح است این است که آیا میتوانند در منزل به کراتینه کردن موهای خود بپردازند یا خیر؟ در این رابطه باید اشاره کنیم که مراحلی مانند موادگذاری و اتوکشی جزو مراحل بسیار مهم کراتینه هستند و نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارند. از طرفی کراتین کردن موها نیاز به ابزارها و لوازم خاصی دارد و باید از بهترین مواد کراتینه برای این کار استفاده شود. برای همین بهترین کار این است که برای کراتینه مو به سراغ آرایشگاه‌های معتبر و حرفه‌ای در این زمینه بروید و از انجام این کار بدون تخصص خودداری کنید.

مراحل کراتینه کردن مو

برای کراتینه مو نیاز به یک سری ابزارهای خاص و ضروری است که از جمله آنها باید به اتوی مو مخصوص، سشوار، برس دو طرفه، مواد کراتینه، شامپو قبل و بعد، کاسه و فرچه اشاره کرد. همچنین برخی لوازم جزو وسایل غیر ضروری کراتینه محسوب می‌شوند که در این رابطه باید به گان نانو استیم، ماکرومیست، کلامازون، دستگاه فوتون و آنالیزور مو اشاره کرد. پس از آماده کردن لوازم مهم و ضروری میتوان کراتین کردن موها را شروع کرد.

1. شستشوی موها با شامپوی مناسب

در اولین گام برای کراتینه مو باید به شستن موها پرداخته شود. آرایشگران برای این کار از شامپوهای مخصوص قبل کراتینه استفاده می‌کنند و یک الی دو بار موها را شستشو می‌دهند. دلیل آن هم این است که موها باید به خوبی تمیز شوند و عاری از هرگونه چربی و مواد اضافی گردند. شامپوها باید از خاصیت ضد پسماند برخوردار باشند و هیچ رایحه و افزودنی بر روی مو به جای نگذارند.

2. هیدروژن رسانی به موها

 

هیدروژن رسانی به موها

 

یکی از مراحل تخصصی کراتینه مو، هیدروژن رسانی به موها است. انجام این مرحله در سالن‌های زیبایی میتواند اثر صافی مو را حدود ده درصد افزایش دهد. برای این کار هم نیاز به دستگاه‌های گان نانو استیم و یا ماکرومیست است. در سالن‌های حرفه‌ای و تخصصی کراتینه مو این دستگاه‌ها جهت افزایش کیفیت کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3. خشک کردن موها با سشوار

پس از مرحله هیدروژن رسانی، نوبت به خشک کردن موها می‌رسد. در این مرحله باید از باد ملایم سشوار استفاده کرده و از طریق آن حدود 95 درصد رطوبت موها را دریافت کرد. در واقع موها نباید به طور کامل خشک شوند و باید کمی حالت خیسی داشته باشند. البته میزان مرطوب بودن موها به دستورالعمل درج شده بر روی مواد کراتینه نیز بستگی دارد.

4. تقسیم‌بندی موها

برای اینکه کراتینه مو با دقت زیادی انجام شود و مواد به شکل کامل بر روی موها قرار بگیرند، نیاز به تقسیم‌بندی موها است. برای این کار هم از گیره یا کلیپس‌های مخصوص آرایشگری استفاده می‌شود و از طریق آنها مو به 10 الی 30 قسمت تقسیم می‌شود.

5. موادگذاری

یکی از مراحل مهم کراتینه مو، مرحله موادگذاری است. هر یک از مواد کراتینه شامل دستورالعمل‌های خاص خود هستند که باید به آنها توجه شود. برای مثال مواد کراتینه برزیلی به قرنطینه و مواد کراتینه آمریکایی به اتوکشی بیشتر نیاز دارند. برخی مواد دیگر هم نیاز به سبک‌سازی مواد و مکث طولانی‌تر دارند. برای همین آرایشگر باید بر اساس نوع مواد کراتینه، اقدام به کراتین کردن موهای مشتری نماید.

برای موادگذاری باید از یک سانت مانده به ریشه مو شروع کرده و مواد را با استفاده از فرچه بر روی موها اعمال کرد. برای این کار هم باید از قلم مخصوص و شانه دندانه درشت استفاده شود. این مرحله باید با دقت زیادی انجام شود تا هم مواد به ریشه و پوست سر برخورد نکنند و هم بیش از حد بر روی مو اعمال نشوند.

6. مکث برای جذب مواد کراتینه

پس از موادگذاری باید مدت زمانی را صبر کرده تا محصول به خوبی عمل کند. زمان اثرگذاری مواد کراتینه از محصولی به محصول دیگر فرق دارد. این مدت زمان هم در دستورالعمل استفاده از محصول درج می‌شود. در این مدت زمان میتوان از کلاه مخصوص استفاده کرده و موها را به طور کامل با آن پوشش داد. پوشش مو با کلاه باعث می‌شود تا رطوبت مواد حفظ شود و تاثیرگذاری آن بیشتر گردد.

7. براشینگ موها

مرحله براشینگ و کشیدن سشوار، از دیگر مراحل مهم کراتینه مو است. این کار هم نیاز به تخصص زیادی دارد و تنها آرایشگران حرفه‌ای از پس انجام آن به خوبی برمی‌آیند. لازم به اشاره است که هدف از سشوارکشی در این مرحله خشک کردن موها نیست. بلکه هدف آن فعال کردن پیوندهای کلاژنی به منظور اتوکشی بهتر در مرحله بعدی است.

 

براشینگ موها

8. اتوکشی موها

اتوکشی جزو مراحل بسیار مهم کراتینه مو است و نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. برای این کار هم معمولا از اتوهای سرامیکی یا اتوهای مخصوص کراتینه استفاده می‌شود. آرایشگر باید بر اساس نوع و ضخامت موی مشتری، درجه اتو را تنظیم کرده و به اتو کشیدن موها بپردازد. معمولا دمای اتو بر روی 230 درجه سانتی گراد تنظیم می‌شود.

برای اتوکشی موها مجددا باید موها را تقسیم کرده و آنها را به دسته‌های کوچک تقسیم کرد. هر یک از دسته‌های مو باید چند بار مورد اتوکشی قرار بگیرند که تعداد دفعات اتوکشی هم بستگی به نوع مواد کراتینه و نوع موی مشتری دارد. لازم به اشاره است که در مرحله اتوکشی سرعت حرکت دست هم بسیار مهم است. در واقع اتوکشی نباید بیش از حد سریع و یا کند انجام شود. از مکث زیاد اتو بر روی موها باید پرهیز شود تا موها دچار حالت سوختگی نشوند. در صورت عدم توجه به این موضوع، ممکن است مشتری در آینده ریزش مو را تجربه نماید.

9. شستشو نهایی و یا قرنطینه

محصولات قدیمی کراتینه مو اغلب به قرنطینه نیاز داشتند. اما در حال حاضر برخی از مواد این محدودیت را ندارند و در مرحله پایانی مورد شستشو قرار می‌گیرد. برای این کار هم اغلب از شامپو مخصوص و تثبیت کننده استفاده می‌شود. شستشوی موها با ملایمت انجام می‌شود تا حالت مو تغییر پیدا نکند. پس از آن هم موها با باد ملایم سشوار و بدون استفاده از حوله خشک می‌شوند. در صورتی هم که مواد کراتینه نیاز به قرنطینه کردن داشته باشند، شستشوی مو باید با سه روز تاخیر انجام شود. در واقع تا 72 ساعت بعد از کراتینه موها نباید خیس یا مرطوب شوند و باید در همان حال باقی بمانند.

چند نکته مهم آموزش کراتین مو

 

چند نکته مهم آموزش کراتین مو

 

 • در صورتی که مو دکلره شده باشد، باید از درجه حرارت کمتری برای اتوکشی آن استفاده شود. معمولا این درجه حرارت 210 درجه سانتی گراد است.
 • در صورتی که نیاز به پلکس‌تراپی موها باشد، باید بین مراحل یک و دو به مو اضافه شود. همچنین اگر نیاز به ویال و پروتئین باشد، باید در مرحله چهارم به موها اضافه شوند.
 • اتوهای تیتانیومی تنها برای موهای طبیعی استفاده می‌شوند. برای همین کراتین کاران بر اساس شرایط موی مشتری از بهترین اتوی کراتینه استفاده می‌نمایند.
 • در صورتی که مواد کراتینه نیازی به قرنطینه کردن نداشته باشند، میتوان آنها را نیز قرنطینه کرده تا مواد به خوبی جذب موها شده و تثبیت پیدا کنند.
 • طی 72 ساعت آینده باید از بستن موها با کش و کلیپس پرهیز شود. این لوازم میتوانند حالت مو را خراب کرده و سبب ایجاد فرورفتگی در موها شوند.
 • افرادی که تمایل دارند موهای خود را در منزل کراتینه نمایند، بهتر است در یک دوره آموزشی کراتینه مو شرکت نمایند. در حال حاضر در مرکز زیبایی یاسمن بیوتی دوره‌های جامعی در این رابطه برگزار می‌گردد. هنرجویان پس از شرکت در دوره آموزش کراتینه مو میتوانند هم به کراتینه کردن موهای خود بپردازند و هم از این طریق کسب درآمد نمایند.

میزان مواد کراتینه مو چقدر باید باشد؟

معمولا افراد مبتدی در آماده‌سازی مواد کراتینه با مشکل مواجه می‌شوند و نمیتوانند میزان کراتین مو را به خوبی مشخص نمایند. میزان مواد کراتینه بستگی به نوع موی مشتری دارد. در صورتی که موی مشتری از حجم زیادی برخوردار بوده و یا قد زیادی داشته باشد، به مواد کراتینه بیشتری نیاز است. البته در رابطه با میزان مواد لازم برای کراتین کردن موها در مقاله “چند میل کراتین برای مو لازم است” صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاع از میزان مواد کراتینه مورد نیاز، این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید.

جمع بندی

در این مطلب به نحوه کراتین کردن مو پرداختیم و با موارد مهم در این کار به خوبی آشنا شدیم. افراد مبتدی میتوانند از آموزش کراتین مو صفر تا صد ارائه شده استفاده کرده و از طریق آن موها را به خوبی کراتینه نمایند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر هم میتوانید از متخصصان سالن یاسمن بیوتی کمک بگیرید و یا کراتین کردن موهای خود را به دست متخصصان این سالن بسپارید.

7 Comments

 1. زهره گفت:

  کراتینه روش خوبیه ولی موادش خیلی باید مرغوب باشه

 2. یلدا گفت:

  به نظرم برای کراتینه حتما تحقیق زیادی انجام بدین و تو انتخاب سالن خیلی دقت کنید

 3. زیبا جمالی گفت:

  روش موثریه. من از نتیجه کار واقعا راضی بودم

 4. ماندانا گفت:

  لاین کراتینه یاسمن بیوتی خیلی حرفه ایه و مواد خوبی هم استفاده میکنه

 5. سحر گفت:

  تخصص کراتین کار خیلی مهمه به نظرم. بعدش هم مواد و نگهداری

 6. کیمیا گفت:

  کراتینه به مهارت و تمرین زیادی نیاز داره و خیلی باید روش کار کرد

 7. نیوشا گفت:

  دوره کراتینه سالن یاسمن بیوتی خیلی جامع هست و نحوه شناخت انواع مو و ریباندینگ و کار با دستگاه رو کامل یاد میدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *