بهترین سن برای کراتین مو

بهترین سن برای کراتین مو

کراتین یک پروتئین طبیعی در مو است که بر اثر استفاده از ابزارهای حرارتی و مواد دکلره به تدریج کاهش پیدا می‌کند. با کاهش پروتئین کراتین، موها حالت نرمی و درخشندگی خود را از دست می‌دهند و نیاز به ترمیم و احیا پیدا می‌کنند. برای ترمیم موها میتوان به سراغ روش کراتینه رفته و از این طریق کمبود پروتئین کراتین در موها را جبران کرد. کراتین کردن مو یک امر تخصصی بوده و از محدودیت‌هایی برخوردار می‌باشد. در این مطلب به بررسی محدودیت‌های کراتینه مو پرداخته و با سن مناسب برای انجام این کار آشنا خواهیم شد.

آشنایی با کراتینه مو

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، موی انسان به طور طبیعی از پروتئینی به نام کراتین برخوردار است. این پروتئین در سلامت مو نقش مهمی دارد و به شادابی، لطافت و درخشندگی موها کمک می‌نماید. حال اگر افراد از ابزارهای حرارتی همچون سشوار، اتو و برس حرارتی مو به مقدار زیادی استفاده کرده و یا موهای خود را مدام رنگ و دکلره نمایند، پروتئین کراتین مو کاهش پیدا می‌کند. با کاهش کراتین، موها به حالت دمیج و آسیب دیده می‌رسند و ظاهر زیبا و درخشان خود را از دست می‌دهند.

هر چقدر میزان پروتئین کراتین در موی انسان بیشتر باشد، موها از نرمی و لطافت بیشتری برخوردار می‌شوند. هر چقدر هم میزان این ماده کاهش پیدا کند، موها به حالت مجعد، وز و شکننده‌ای می‌رسند. در این شرایط میتوان از روش کراتینه مو استفاده کرده و طی آن ماده کراتین را به مو وارد کرد. این مواد بر روی ساقه موها نفوذ کرده و بافت آن را ترمیم می‌نمایند. برای همین پس از کراتینه موها به حالت صاف و درخشانی می‌رسند و زیبایی چشمگیری پیدا می‌کنند. البته برای نتیجه مثبت در این زمینه باید به سراغ سالن‌های آرایشی معتبر رفته و از انجام این کار نزد هر آرایشگری خودداری کرد.

آشنایی با انواع کراتینه مو

 

آشنایی با انواع کراتینه مو

کراتینه مو در حالت کلی به دو دسته احیا و برزیلی (صافی) تقسیم می‌شود:

 • کراتین احیا کننده: هدف از کراتینه احیا، تقویت و احیای موهای آسیب دیده است. در صورتی که موها از حالت شکنندگی، موخوره و وزشدگی زیادی برخوردار باشند، نیاز به احیا و ترمیم پیدا می‌کنند. در این زمان میتوان از کراتینه احیا کننده استفاده کرده و از این طریق مشکلات و آسیب‌های مو را برطرف کرد. این روش برای افرادی که دائما در حال استفاده از اتوی مو یا سشوار هستند و دائما به رنگ و دکلره کردن موهای خود می‌پردازند، مناسب است. لازم به اشاره است که با کراتین احیا کننده حجم و حالت طبیعی موها حفظ می‌شود و تنها ساقه موها مورد احیا و ترمیم قرار می‌گیرد.
 • کراتین موی برزیلی: کراتینه برزیلی برای صافی مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که از وز شدگی، فر یا بد حالت بودن موهای خود ناراضی هستند، معمولا به سراغ کراتینه برزیلی می‌روند. کراتینه برزیلی ساختار و حالت مو را تغییر داده و آنها را بازسازی می‌کند. همچنین این متد از کراتینه سبب درخشندگی و براق شدگی موها می‌شود. افرادی که موهای بسیار کم حجم یا تارهای نازک دارند، بهتر است از کراتینه موی برزیلی استفاده نکنند.

کراتینه مو مناسب چه افرادی است؟

کراتین مو یک روش درمانی است که در کنار درمان تار موهای آسیب دیده، استایل موها را نیز تغییر می‌دهد. افرادی که دارای شرایط زیر هستند، میتوانند از این متد درمانی و زیبایی استفاده نمایند:

 • بانوانی که موهای کدری دارند و دوست دارند شفافیت و درخشندگی را به آنها بازگردانند، کراتینه گزینه خوبی برایشان است. طی انجام این فرآیند موها به حالت درخشندگی و شفافیت زیادی می‌رسند و زیبایی زیادی پیدا می‌کنند.
 • بانوانی که به طور مداوم به استفاده از رنگ و دکلره می‌پردازند، کاندیدای خوبی برای کراتینه هستند. چرا که رنگ و دکلره به دلیل برخورداری از مواد شیمیایی، بر روی ساختار مو تاثیر منفی گذاشته و به مرور آن را خشک و شکننده می‌نماید. در این شرایط میتوان با استفاده از کراتینه سلامتی و شادابی موها را تامین کرد.
 • افرادی که به طور ذاتی از موهای مجعد، وز و بد حالت برخوردار هستند و از موهای خود رضایتی ندارند، میتوانند موهایشان را کراتینه نمایند. با این کار موها به حالت صاف و زیبایی می‌رسند و تغییر مثبتی را در استایل فرد ایجاد می‌نمایند.
 • افراد دیگری که کاندیدای خوبی برای کراتینه هستند، بانوانی هستند که به استفاده از ابزارهای حرارتی همچون اتوی مو و سشوار عادت دارند. استفاده از این ابزارها به صورت روزانه سبب آسیب به ساختار مو شده و آنها را دچار خشکی شدید، موخوره و خردشدگی می‌نماید. حتی افرادی هم که موهایشان با اتوی مو و سشوار دچار سوختگی شده است، میتوانند از این روش زیبایی و درمانی استفاده نمایند.
 • در صورتی که فرصت کافی برای رسیدگی به موهای خود را ندارید، میتوانید از روش کراتینه استفاده نمایید. موهای کراتین شده به حالت صاف و خوش حالتی می‌رسند و دیگر نیازی به اتو کشیدن و صرف زمان برای صافی پیدا نمی‌کنند. همچنین فرآیند شانه کشیدن و رسیدگی به آنها خیلی سریع و ساده انجام می‌شود.

کراتین مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

 

کراتین مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

 

 • اکثر مواد کراتینه شامل فرمالدهید هستند. این ماده شیمیایی برای بسیاری از افراد از جمله خانم‌های باردار مضر است. برای همین بانوانی که در دوره بارداری به سر می‌برند، بهتر است کراتینه مو را به زمان دیگری موکول نمایند.
 • افرادی که موهای بسیار ظریف و نازکی دارند، بهتر است از انجام این کار صرف نظر کنند. این افراد به جای کراتینه میتوانند به استفاده از ماسک مو، سرم و روغن تراپی بپردازند.
 • افرادی که تحت درمان با داروهای خاصی هستند و یا بیماری خاصی دارند، بهتر است پیش از انجام کار با پزشک خود مشورت نمایند. این روش برای برخی بیماران نظیر افرادی که در حال طی کردن دوره شیمی درمانی هستند و یا افرادی که دچار بیماری کم کاری تیروئید می‌باشند، مناسب نمی‌باشد.
 • کراتینه برای موهای حنا شده تاثیر زیادی ندارد. برای همین اگر بخش زیادی از موی سر با حنا پوشش داده شده است، بهتر است از انجام این کار صرف نظر شود.

محدودیت‌های کراتین کردن مو

مواد کراتینه مو شامل ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند. این ترکیبات برای برخی افراد میتوانند مشکل‌ساز شوند. برای همین استفاده از کراتینه مو برای افراد با سابقه حساسیت شدید، زنان باردار و کودکان زیر 12 سال توصیه نمی‌شود. البته با توجه به سلامت مو در کودکان زیر 12 سال، لزومی به انجام این کار برای آنها نمی‌باشد. افرادی هم که از حساسیت شدید پوست یا مو برخوردار هستند، بهتر است از کراتینه کردن موهای خود صرف نظر نمایند. چرا که در طی فرآیند کراتین کردن موها، بخارات فرمالدهید آزاد شده و در معرض تنفس قرار می‌گیرند. با اینکه این مواد محدود هستند، اما بهتر است برای محافظت از دستگاه تنفسی از ماسک و تهویه هوای مناسب در محیط استفاده شود.

سن مناسب برای کراتینه مو

در حالت عادی موی کودکان از سلامت کامل برخوردار بوده و نیازی به کراتین کردن ندارد. از سوی دیگر مواد شیمیایی موجود در کراتین میتوانند به ساختار موی کودکان آسیب وارد نمایند. برای همین کراتین کردن مو برای افراد زیر 12 سال توصیه نمی‌شود. بهترین سن برای کراتین کردن موها بعد از 18 سالگی است. افراد در سنین نوجوانی به بعد میتوانند از این روش زیبایی و احیای مو استفاده کرده و موهای خود را به شکل زیبا و سالمی تغییر دهند. مواد موجود در کراتینه سبب نرمی و لطافت موها شده و ظاهر یکدست و مرتبی را در فرد ایجاد می‌کند.

موارد مهم برای کراتین کردن موها

موارد مهم برای کراتین کردن موها

در صورتی که قصد دارید موهای خود را کراتینه کنید، به چند مورد توجه داشته باشید:

 • اگر قصد رنگ کردن موهای خود را دارید، این کار را پیش از کراتینه انجام دهید. چرا که برای حفظ اثر کراتینه مو، باید از رنگ کردن موهای کراتینه تا چند ماه خودداری شود.
 • افرادی که از موهای بسیار نازک و لطیفی برخوردار هستند، کاندیدای خوبی برای کراتینه نمی‌باشند.
 • کراتینه مو یک متد تخصصی است و نیاز به تخصص و استفاده از مواد مرغوب دارد. برای همین بدون داشتن اطلاعات و تجربه کافی باید از انجام این کار در منزل خودداری شود. بهترین کار این است که برای کراتین کردن موهای خود به یک سالن زیبایی تخصصی در این زمینه مراجعه کنید و موهای خود را به دست آرایشگران حرفه‌ای بسپارید.
 • در صورتی که نسبت به حساسیت به مواد کراتینه شک دارید، میتوانید کمی از مواد را بر روی ناحیه کوچکی از پوست دست خود امتحان کنید. در صورت عدم حساسیت و نشان دادن آلرژی میتوانید به سراغ کراتین کردن موهای خود بروید.
 • سن مجاز برای کراتینه از 12 سال به بالا به شرط عدم داشتن حساسیت است. در صورتی که از حساسیت پوستی برخوردار هستید، بهتر است به آرایشگر خود اطلاع دهید تا با مشکل مواجه نشوید.

جمع بندی

به طور کلی کراتینه مو محدودیت سنی ندارد. با این حال موی کودکان به دلیل سالم بودن و ظرافت زیاد، نیازی به کراتینه نداشته و بهتر است از انجام این کار برای افراد زیر 12 سال خودداری شود. افراد از سنین بالاتر میتوانند به انجام این کار بپردازند و سلامتی و شادابی موهایشان را بازگردانند. البته بهتر است محدودیت‌های کراتینه در نظر گرفته شود و هرگونه حساسیت پوستی، بیماری خاص و دیگر موارد به آرایشگر اطلاع داده شود. در صورت عدم مشکل، آرایشگر اقدام به کراتین کردن موهای مشتری می‌نماید. جهت کراتینه کردن موهای خود میتوانید از خدمات سالن یاسمن بیوتی استفاده نمایید.

1 Comment

 1. بهاره صالحی گفت:

  من این سالن رو برای کراتینه انتخاب کردم و خیلی راضی بودم. پرسنل خیلی خوش برخورد هستن و فضای کاری خیلی شیک و مجهزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *