پودر دکلره مو چیست؟

پودر دکلره مو چیست؟

دکلره چیست؟ پودر دکلره چیست؟ پودرهای دکلره چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ و… شاید این‌ها فقط تعدادی از پرسش‌های شما در زمینة رنگ مو و دکلره باشند؛ بنابراین در این مقاله قصد داریم به اکثر سؤال‌های شما پاسخ داده و توضیح مفصلی را در زمینة دکلره‌ی مو ارائه نماییم، پس تا انتهای آن همراه ما باشید.

دکلره چیست؟

موها رنگ طبیعی خود را از مولکول رنگ‌دانه‌ای به نام ملانین می‌گیرند و به‌طورکلی دو نوع ملانین یوملانین و فئوملانین معمولاً در موهای انسان یافت می‌شوند. یوملانین (eumelanin) مسئول رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای پوست و مو و فئوملانین (pheomelanin) مرتبط با قرمزی رنگ موی انسان است و ازآنجایی‌که این دو نوع ملانین در نسبت‌های مختلفی در بدن هر انسان وجود دارد در نتیجه رنگ مو در افراد مختلف، متفاوت است.

دکلره یا دکلراسیون فرایندی است که طی آن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو از بین رفته و ملانین از تارهای مو حذف می‌شود و رنگ موها به رنگی روشن مایل به سفید تغییر پیدا می‌کند. این فرایند معمولاً در جهت آماده‌سازی مو برای رنگ‌کردن با رنگ‌های روشن‌تر استفاده می‌شود.

دکلره چگونه عمل می‌کند؟

مکانیسم سفیدکردن، چه از روشن‌کننده یا سفیدکننده پودری استفاده کنید، یکسان است. اکثر محصولات سفیدکننده مو حاوی دو نوع ماده شیمیایی عامل قلیایی و عامل اکسیدکننده هستند. به‌عنوان‌مثال، در روشن‌کننده‌ها، اتانول آمین یا آمونیاک شرایط قلیایی لازم برای روشن‌شدن را فراهم می‌کند، درحالی‌که پراکسید هیدروژن (H2O2) به اکسیداسیون کمک می‌کند. در مورد سفیدکننده‌های پودری نیز نمک‌های پرسولفات نیز به‌عنوان عوامل اکسیدکننده اضافی در کنار پراکسید هیدروژن عمل می‌کنند.

 

دکلره-چیست؟

پودر دکلره چیست؟

پودر دکلره مو یک ماده شیمیایی است که برای بی‌رنگ کردن مو استفاده می‌شود. این پودر در ترکیب با اکسیدان، رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را از بین برده و باعث روشن‌شدن موها می‌شود. پودر دکلره یا بی‌رنگ‌کننده مو در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها باتوجه‌به ویژگی‌هایشان به‌گونه‌ای متفاوت عمل کرده و نتایج مختلفی را نیز به ارمغان می‌آورند. در ادامه به بررسی انواع پودر دکلره خواهیم پرداخت:

پودر دکلره آبی

این نوع پودر به‌عنوان قوی‌ترین پودر دکلره شناخته شده و بیشتر برای موهای ضخیم و تیره مورداستفاده قرار می‌گیرد. رنگ آبی این نوع پودر دکلره با خنثی‌کردن تناژ رنگ‌های گرم مانند قرمز، قهوه‌ای، نارنجی و…  مانع ظاهرشدن آنها می‌شود.

 

پودر دکلره آبی

پودر دکلره سفید

پودر دکلره سفید به دلیل حجم کمتر آمونیاک موجود در ترکیبات آن معمولاً ضعیف‌تر از پودر دکلره آبی عمل می‌کند و برای موهای معمولی رو به نازک و حساس مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پودر دکلره سفید

پودر دکلره بنفش

پودر دکلره بنفش، بهترین و ایده‌آل‌ترین نوع پودر دکلره از لحاظ اثربخشی محسوب می‌شود. پودر دکلره بنفش نوعی پودر بدون آمونیاک است که ترکیبات اصلی آن از گیاهان و مواد طبیعی موجود در طبیعت گرفته شده است و می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن رنگ‌دانه‌ها را از بین برده و رنگ مو را روشن کند. همچنین این نوع پودر با تناژ رنگ قرمز و نارنجی مقابله کرده و آنها را خنثی می‌کند.

 

پودر دکلره بنفش

پودر دکلره سبز

پودر دکلره سبز، مخصوصاً برای مقابله با ایجاد رنگ قرمز در مو استفاده شده و فاقد آمونیاک است. برای مثال اگر رنگ موی قبلی شما شرابی یا آلبالویی بوده با استفاده از پودر دکلره سبز می‌توانید رنگ آن را روشن کنید.

 

پودر دکلره سبز

پودر دکلره نقره‌ای

پودر دکلره نقره‌ای شامل پروتئین هیدرولیز شده و فاقد آمونیاک است، از این پودر برای ازبین‌بردن رنگ‌های طیف نارنجی ظاهر شده در مو و رساندن آن به پایه‌های روشن استفاده می‌کنند.

 

پودر دکلره نقره‌ای

انواع پودر دکلره بر اساس ترکیبات آنها

در حالت کلی، پودرهای دکلره به دو دسته‌ی پودر دکلره با آمونیاک و پودر دکلره بدون آمونیاک تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح هریک از آنها خواهیم پرداخت:

 • پودر دکلره با آمونیاک: این نوع پودر در ترکیبات خود آمونیاک دارد و به همین علت سرعت و واکنش بیشتری نسبت به دکلره نشان می‌دهد. پودر دکلره با آمونیاک موها را به پایه‌ی روشن‌تری می‌رساند؛ اما ممکن است باعث خشکی مو و آسیب رساندن به آن شود.
 • پودر دکلره بدون آمونیاک: این نوع پودر دکلره فاقد آمونیاک بوده و صدمه کمتری به موها می‌رساند؛ اما نسبت به پودر دکلره با آمونیاک کندتر عمل می‌کند.

انتخاب پودر دکلره مناسب مو و باکیفیت

انتخاب پودر دکلره مناسب مو و باکیفیت به عوامل متعددی همچون میزان ضخامت مو، رنگ مو و طبیعی بودن مو دارد. به طور مثال اگر موهای طبیعی و ضخیمی دارید بهتر است از پودر دکلره آبی برای روشن‌کردن موهای خود استفاده کنید، اما اگر موهای روشن و نازکی دارید پودر دکلره سفید تاثیر بهتری روی آنها خواهد داشت و در نهایت اگر نگران ظاهرشدن رنگ‌های قرمز و نارنجی در موهای خود هستید پودر دکلره بنفش را انتخاب کنید.

از طرفی یکی دیگر از معیارهای سنجش کیفیت پودر دکلره، کف نکردن آن هنگام ترکیب با اکسیدان مخصوص است، همچنین پودرهای دکلره باکیفیت با قرارگرفتن در دمای محیط سفت نمی‌شوند.

نشت نکردن از داخل فویل آلومینیوم روی سر، بلندنشدن گردوغبار از پودر دکلره نیز از دیگر ویژگی‌های یک پودر دکلره باکیفیت و مناسب هستند.

نکات ایمنی استفاده از پودر دکلره

 • هنگام استفاده از پودر دکلره حتما پیش‌بند و دستکش پوشیده و از ماسک استفاده کنید.
 • بهتر است پیش از استفاده از پودر دکلره روی تمام موها، یک تست انجام دهید. بدین صورت که مقدار کمی از پودر را در ناحیه پشت‌گوش خود بمالید و حدود 20 دقیقه صبر کنید، اگر در این مدت دچار خارش، قرمزی و یا هرگونه واکنش حساسیتی شدید از پودر دکلره استفاده نکنید.
 • از پودر دکلره در ناحیه چشم و صورت استفاده نکنید.
 • در صورت تماس پودر دکلره با پوست، ناحیه را با آب فراوان بشویید.
 • اگر در هنگام استفاده از پودر دکلره احساس سوزش یا ناراحتی کردید، بلافاصله استفاده از آن را متوقف کنید.

 

نکات ایمنی استفاده از پودر دکلره

نحوه استفاده از پودر دکلره

 1. در اولین قدم نسبت به رعایت نکات ایمنی که پیش‌تر به آنها اشاره نمودیم اقدام نمایید.
 2. نسبت پودر دکلره به اکسیدان را مشخص کنید. معمولا این نسبت 1 به 2 در نظر گرفته می‌شود، یعنی به‌ازای هر 1 قاشق غذاخوری پودر دکلره، باید 2 قاشق غذاخوری اکسیدان استفاده کنید.
 3. سپس پودر دکلره و اکسیدان را در یک‌کاسه غیرفلزی با هم مخلوط کرده و ترکیب را به‌آرامی هم بزنید تا یکدست شود.
 4. موها را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید. سپس، مخلوط دکلره را به‌آرامی روی موها بمالید.
 5. مدت‌زمان ماندن مخلوط دکلره روی موها به عوامل مختلفی مانند رنگ موی طبیعی، میزان روشنی موردنظر و نوع پودر دکلره بستگی دارد. اما معمولاً، مخلوط دکلره باید بین 30 تا 45 دقیقه روی موها بماند.
 6. هنگامی که رنگ مو به پایه موردنظر رسید، مخلوط دکلره را شسته و از یک نرم‌کننده مو برای محافظت از آن استفاده کنید.

راهنمای خرید پودر دکلره باکیفیت

 • قیمت پودر دکلره: هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست، سعی کنید به‌خاطر ارزانی سراغ محصولات بی‌کیفیت نروید.
 • نوع پودر: اگر می‌خواهید آسیب کمتری به موها وارد شود می‌توانید از پودرهای دکلره بنفش و خاکستری استفاده کنید.
 • جنس مو: اگر موهای شکننده و ضعیفی دارید، پیشنهاد می‌شود اصلا سراغ دکلره نروید و در صورت تمایل به انجام آن از پودرهای بدون آمونیاک و با پایه گیاهی استفاده کنید.
 • پایه مدنظر: برای خرید پودر دکلره باید بدانید چه میزان از پایه و روشنی رنگ مو را مدنظر دارید. به طور مثال اگر علاقه‌مند به رنگ‌های خیلی روشن هستید می‌توانید از پودر دکلره آبی استفاده کنید و اگر تمایلی به‌روشنی بیش از اندازه ندارید پودر دکلره سفید و بنفش نیز مناسب است.
 • برند پودر دکلره: حتما هنگام خرید پودر دکلره از اصالت کالا و مرغوبیت آن اطمینان حاصل کنید و به‌هیچ‌عنوان از پودرهای دکلره فله‌ای و باز استفاده نکنید. برای اطمینان از میزان کیفیت پودر دکلره می‌توانید به نشان تأییدیه وزارت بهداشت روی بسته‌بندی آنها توجه نمایید.

 

راهنمای خرید پودر دکلره باکیفیت

عوارض جانبی استفاده از پودر دکلره

استفاده از پودرهای دکلره نیز مانند اکثر محصولات زیبایی، در کنار به ارمغان آوردن نتایج درخشان و زیبایی، عوارضی را نیز در پی خواهد داشت.

حساسیت به ترکیبات پودر دکلره، خشکی و شکنندگی موها، ریزش موها و حتی سوختن مو ازجمله عوارض استفاده از این مواد هستند.

جهت پیشگیری از دچارشدن به این عوارض می‌بایست حتما به آرایشگاه‌های معتبر و ماهر در این زمینه مراجعه کرده و تقویت موهایتان را پس از استفاده از پودر دکلره و رنگ مو فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *