نانو کراتین برای چه موهایی مناسب است؟

نانو کراتین برای چه موهایی مناسب است؟

این روزها شاهد روش‌های زیادی برای احیا و تقویت موها هستیم. از میان روش‌های موجود میتوان به روش نانو کراتین اشاره کرد که یکی از موثرترین و بهترین روش‌ها برای ترمیم و درمان موهای آسیب دیده و خشک است. با این روش میتوان موهای خود را درمان کرده و آنها را به حالت صاف، درخشان و کاملا سالمی رساند. روش درمانی نانو کراتین با روش کراتینه مو شباهت زیادی دارد. تنها تفاوت مهم میان این دو روش در مواد مصرفی است. در این مطلب به بررسی نانو کراتین پرداخته و با بهترین کاندیداهای آن آشنا خواهیم شد.

نانو کراتین مو چیست؟

موی انسان روزانه در معرض نور خورشید و آلودگی زیادی قرار می‌گیرد. نور خورشید و گرمای زیاد میتواند رطوبت طبیعی موجود در موها را از بین ببرد و آنها را به حالت خشکی برساند. همچنین استفاده از رنگ‌های شیمیایی و شامپوهای غیر استاندارد تاثیر بدی بر روی موها داشته و به تدریج سبب وارد شدن آسیب‌های زیاد به آن می‌شود. از نشانه‌های موهای آسیب دیده میتوان به ایجاد موخوره بر روی ساقه مو، وزشدگی زیاد و از بین رفتن حالت لختی و صافی اشاره کرد. افرادی که شاهد این مشکلات هستند، میتوانند از روش‌هایی چون نانو کراتین استفاده کرده و موهایشان را به حالت صاف و یکدستی برسانند.

در رابطه با نانو کراتین باید اشاره کنیم که این روش همچون روش کراتینه مو شامل موادی است که بخش زیادی از آن را پروتئین کراتین تشکیل می‌دهد. این ذرات بسیار ریز و در اندازه نانو هستند و میتوانند بر روی منافذ ایجاد شده بر روی ساقه موها به خوبی نفوذ نمایند. ریز بودن ذرات باعث شده تا با نام نانو کراتین شناخته شوند. پس نانو کراتین مو تکنیکی است که در آن از مواد کراتین در اندازه بسیار ریز استفاده می‌شود.

تفاوت نانو کراتین و کراتینه مو

کراتین‌ها شامل مولکول‌های درشت و پیچیده‌ای هستند که به دلیل درشت بودن جذبشان کمی سخت‌تر است. جذب این مواد بر روی موها نیاز به پروسه طولانی و حرارت‌دهی بالا دارد. همین موضوع ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی برای موهای افراد شود. به خصوص اگر کراتینه توسط افراد نابلد و غیر متخصص انجام شود. حال همانطور که متوجه شدیم نانو کراتین شامل مواد بسیار ریزی است که خیلی سریع‌تر جذب موها می‌شوند. ریز بودن این مواد و جذب سریع آنها باعث شده تا دیگر نیازی به اعمال حرارت بالا نباشد و خیلی سریع بر روی موها اثر بگذارند.

در رابطه با مواد موجود در کراتینه باید اشاره کنیم که این مواد اغلب حاوی ماده شیمیایی فرمالدهید هستند که اثرات بدی بر روی سلامتی بدن دارد. البته مواد کراتینه زیادی هم در بازار وجود دارد که مقدار فرمالدهید موجود در آن بسیار کم است. این در حالی است که در نانو کراتین خبری از این ماده نبوده و بیشترین میزان آن را اسیدهای آمینه و آنزیم‌های طبیعی تشکیل می‌دهد. در رابطه با تفاوت نتیجه هر دو روش هم باید اشاره کنیم که کراتین صافی بالایی دارد و ماندگاری آن در حدود 6 ماه است. اما نانو کراتین صافی حداقلی (در حدود 80 درصد) دارد و آثار آن به مدت 4 الی 6 ماه بر روی موهای سر باقی می‌ماند. در واقع ماندگاری نانو کراتین کمتر از روش کراتینه است. از سوی دیگر قیمت نانو کراتین بیشتر از کراتینه مو است.

مهمترین فواید نانو کراتین

 

مهمترین فواید نانو کراتین

 

موی انسان به طور طبیعی دارای پروتئینی به نام کراتین است که این پروتئین در سلامتی و زیبایی موها نقش زیادی دارد. حال اگر موها در معرض حرارت زیاد یا مواد شیمیایی چون رنگ و دکلره قرار بگیرند، به تدریج حجم پروتئین کراتین در آنها کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط مو ساختار طبیعی و اولیه خود را از دست می‌دهد و به حالت خشک و شکننده می‌رسد. کراتین مو نانو روشی درمانی است که میتواند سبب پوشش عمیق ساقه‌های مو شود و آنها را درمان نماید. در این روش تمام بخش‌های شکسته تار مو از مواد پر شده و موها به حالت براق و سالمی می‌رسند. پس مهمترین فایده نانو کراتین مو این است که سبب سالم شدن موها شده و مواد مغذی لازم آنها را تامین می‌نماید. حتی این مواد میتوانند منجر به بسته شدن پولک‌های مو شوند. اگر هم نسبت به عوارض نانو کراتین شک دارید باید اشاره کنیم که در صورت انجام این روش در سالن‌های معتبر، شاهد عوارض زیادی نبوده و میتوانید از موهای سالم و درخشان خود به خوبی لذت ببرید.

مزایای نانو کراتین مو

نانو کراتین از روش‌های نیمه دائم است و ماندگاری کمتری نسبت به روش کراتینه دارد. با این حال مزایا و فواید این روش به قدری زیاد است که بسیاری از بانوان تمایل به انجام آن دارند. در رابطه با مهمترین مزایای نانو کراتین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این روش سبب ترمیم آسیب‌دیدگی و خشکی موها شده و خاصیت ارتجاعی و استحکام مو را تقویت می‌نماید.
 • در صورتی که نانو کراتین با مواد مرغوب و توسط افراد کاربلد انجام شود، میتواند به تثبیت رنگ موها کمک نماید.
 • میزان صافی موها با روش نانو کراتین در حدود 80 درصد است. برای همین پس از انجام این کار دیگر نیازی به صرف وقت زیاد برای صاف کردن موها نبوده و زمان براشینگ کاهش زیادی پیدا می‌کند. حتی میتوان موها را به راحتی حالت‌دهی کرده و به شکل مورد نظر خود حالت داد.
 • با نانو کراتین موهای آسیب‌دیده به خوبی ترمیم می‌شوند و از وزی موها تا حد زیادی کاسته می‌شود.
 • این مواد میتوانند موها را جوان و ترمیم کرده و سبب ابریشمی شدن آن شوند. همچنین با قرارگیری مواد نانو کراتین بر روی مو، از عوامل مضری همچون آلودگی هوا، اشعه ماورا بنفش خورشید، مواد شیمیایی و گرما به خوبی محافظت می‌شوند.

بررسی مراحل نانو کراتین مو

 

بررسی مراحل نانو کراتین مو

 

انجام نانو کراتین نیاز به طی کردن چندین مرحله دارد که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

 1. شستشوی موها: در ابتدا باید موها را با یک شامپوی مناسب مورد شستشو قرار داده تا هرگونه مواد اضافی و چربی از روی آنها پاک شود. در صورتی که موها تمیز نباشند، مواد نانو کراتین نمیتوانند به خوبی جذب آن شوند.
 2. آغشته کردن مو به مواد: پس از شستشو باید موها را به مواد نانو کراتین آغشته کرد. این مرحله باید با دقت بالایی انجام شود تا مواد بر روی تمام ساقه‌های مو قرار بگیرند. پس از آن باید در حدود 20 الی 60 دقیقه صبر کرد که این مدت زمان بستگی به رنگ یا دکلره بودن موها دارد. برای موهای بلوند این مدت زمان در حدود 15 الی 35 دقیقه و برای موهای طبیعی در حدود 25 الی 60 دقیقه است.
 3. سشوار کشیدن مو: در این مرحله باید موها را سشوار کشیده تا گرما سبب نفوذ مواد نانو کراتین به داخل مو شود. اعمال گرما سبب باز شدن فلس‌های کوتیکول مو شده و نفوذ مواد را راحت‌تر می‌کند.
 4. اتوکشی موها: بهترین دما برای اتوکشی بین 215 الی 230 درجه سانتی گراد است. تعداد دفعات آن هم بستگی به شرایط موی افراد دارد.
 5. شستشوی مجدد مو: پس از اتوکشی باید موها را با شامپو و ماسک موی مناسب مورد شستشوی مجدد قرار داد. مدت زمان انتظار برای شستشو هم بین 5 الی 7 دقیقه است.
 6. خشک کردن موها: پس از شستشو باید موها را با باد سشوار خشک کرد. در این مرحله نتیجه نانو کراتین به خوبی مشخص می‌شود و موها به حالت صاف و سالم می‌رسند.

چه موهایی را می توان نانو کراتین کرد؟

 

چه موهایی را می توان نانو کراتین کرد؟ 

 

بسیاری از بانوان از وز شدگی و شکنندگی موهای خود ناراضی هستند و همواره به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکلات می‌باشند. نانو کراتین یکی از بهترین روش‌ها برای برطرف کردن این مشکلات است و میتواند در رفع موخوره، وز شدگی و شکنندگی موها به خوبی عمل  نماید. در رابطه با این که نانو کراتین برای چه افرادی بهتر است و چه موهایی میتوانند نانو کراتین شوند، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که موهای بسیار خشک و وزی دارند و پس از هر بار شستشو وز شدگی و خشکی زیادی را تجربه می‌کنند.
 • افرادی که در مناطق خشک و بدون رطوبت زندگی می‌کنند و موهایشان دچار کم آبی و خشکی زیاد شده است. این افراد موهایشان نیاز به آبرسانی قوی دارد تا بتوانند آن را از حالت وز و خشک خارج نمایند.
 • افرادی که به طور مداوم و روزانه از ابزارهای حرارتی همچون سشوار یا اتوی مو با درجه حرارت بالا استفاده می‌کنند.
 • افرادی که موخوره زیادی دارند و حجم زیادی از موخوره را بر روی ساقه موهای خود مشاهده می‌نمایند.
 • بانوانی که بیش از اندازه موهای خود را دکلره می‌کنند و به رنگ‌های روشن تمایل زیادی دارند، کاندیدای خوبی برای نانو کراتین هستند. همچنین سایر افرادی که از رنگ‌های شیمیایی برای رنگ کردن موهای خود استفاده می‌کنند، میتوانند از این روش استفاده کرده و موهای خود را تقویت نمایند.

 جمع بندی

اگر جزو افرادی هستید که موهایتان به دلیل استفاده از ابزارهای حرارتی، رنگ، دکلره یا شامپوی نامناسب به حالت وزشدگی و شکنندگی زیادی رسیده است، میتوانید به انجام نانو کراتین بپردازید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. انجام نانو کراتین و دیگر متدهای زیبایی در سالن یاسمن بیوتی امکانپذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *