ماسک پروتئینه مو چیست؟

ماسک پروتئینه مو چیست؟

پروتئینه کردن مو فواید زیادی دارد و باعث می‌شود تا موها از خشکی و آسیب دیدگی دور شوند. برای پروتئینه کردن موها، میتوان از ماسک‌های طبیعی پروتئینه استفاده کرده و یا در سالن زیبایی اقدام به پروتئین تراپی موها کرد. در این مطلب قصد داریم به معرفی چند ماسک طبیعی پروتئینه مو بپردازیم و با ماسک‌‌ها و مواد پروتئین تراپی به خوبی آشنا شویم.

چرا پروتئینه کردن مو اهمیت دارد؟

به طور کلی موها از پروتئین ساخته شده‌اند و زمانی که میزان پروتئین در موها کم شود، مو از حالت طبیعی و سالم خود خارج شده و به شکل آسیب دیده و شکننده‌ای تغییر پیدا می‌کند. در واقع اگر احساس می‌کنید موهایتان نسبت به قبل شکننده‌تر شده است، یعنی میزان پروتئین ایده آل آن کاهش یافته است. برخی افراد در این شرایط اقدام به استفاده از یک رژیم غذایی غنی از پروتئین می‌کنند که این کار نیز موثر است. اما میتوان از روش‌های دیگری همچون پروتئینه کردن مو استفاده کرده و روند کار را سرعت بخشید. استفاده از ماسک پروتئینه می‌تواند موها را به خوبی تغذیه کند و مواد مورد نیاز را به آنها برساند. به خاطر اهمیت این موضوع، در ادامه به بررسی چند ماسک طبیعی پروتئینه پرداخته و با خواص آنها آشنا خواهیم شد.

مشکلات ناشی از کاهش پروتئین مو

همانطور که اشاره کردیم موها از پروتئین ساخته شده‌اند و اگر میزان پروتئین آن از حد مطلوب خود کمتر شود، مو دچار مشکلاتی می‌شود. یکی از پروتئین‌های بسیار مهم مو، کراتین است که نقش مهمی در صافی و درخشندگی موها دارد. زمانی که پروتئین کراتین مو کاهش پیدا می‌کند، حالت صافی مو از بین رفته و مو دچار وزشدگی می‌شود. برای همین است که برخی افراد در این شرایط به سراغ کراتینه کردن موهایشان می‌روند. زمانی که در تغذیه ما مواد پروتئین‌دار کافی وجود نداشته باشد و یا موها مدام در معرض مواد شیمیایی قوی و یا گرمای ناشی از ابزارهای حرارتی چون سشوار قرار داشته باشند، حالت شکنندگی و خشکی بیش از حد پیدا می‌کند. خشک شدن موها نیز خود مسبب بسیاری از مشکلات دیگر نظیر ایجاد موخوره و چند شاخه شدن موها است. بنابراین میتوان به طور خلاصه اشاره کرد که کاهش پروتئین موها، سبب مشکلاتی چون شکنندگی، خورد شدگی، چند شاخگی و وز شدگی می‌شود.

ماسک‌های طبیعی پروتئینه در مقابل روش‌های درمانی چون پروتئین تراپی

 

ماسک‌های طبیعی پروتئینه در مقابل روش‌های درمانی چون پروتئین تراپی

زمانی که صحبت از پروتئینه کردن موها می‌شود، ناخودآگاه ذهن ما به سمت روش‌های درمانی و زیبایی در سالن‌های آرایشی می‌رود. روش‌هایی چون پروتئین تراپی، نقش موثری در جبران پروتئین از دست رفته موها دارند و با استفاده از آنها میتوان موها را به خوبی تقویت و احیا کرد. البته استفاده از ماسک‌های طبیعی و خانگی پروتئینه هم در این زمینه بی‌تاثیر نبوده و میتوان از آنها نیز برای تغذیه کردن موها استفاده کرد. پیشنهاد ما این است که اگر از درمان‌ها و ماسک‌های خانگی نتیجه‌ای نگرفتید، برای درمان تخصصی موی خود اقدام کرده و به یک سالن تخصصی احیا و ترمیم مو بروید. از طرفی اگر قصد دارید خیلی سریع‌تر به نتیجه برسید و موهای خود را ترمیم کنید، می‌توانید به یکباره به سراغ روش پروتئین تراپی بروید. پروتئینه کردن موها با استفاده از ماسک موی خانگی، پروسه‌ای زمان‌بر است و برای نتیجه گرفتن از آنها باید صبر و حوصله زیادی را به خرج داد.

معرفی چند ماسک پروتئینه مو خانگی موثر و کاربردی

حال که با نقش پروتئین در موها و تاثیرات آن آشنا شدید، بهتر است به معرفی چند مورد از بهترین ماسک‌های طبیعی پروتئینه بپردازیم.

  • ماسک موی ماست و تخم مرغ

یکی از ماسک‌های پروتئینه که سرشار از پروتئین است، ترکیب ماست و تخم مرغ است. در واقع تخم مرغ جزو مواد غذایی است که سرشار از پروتئین است و در تهیه ماسک پروتئینه خانگی نقش اصلی را دارد. شما می‌توانید در این ماده غذایی، هر نوع موادی را که مورد نیاز موهایتان است را پیدا کنید. برای درست کردن این ماسک، باید یک تخم مرغ کامل را با ماست غنی چون ماست پروبیوتیک ترکیب کنید. مقدار ماست باید به قدری باشد که در ترکیب با تخم مرغ، یک خمیر روان را به وجود آورد. در صورتی که موها خیلی خشک است، میتوان تنها از زرده تخم مرغ استفاده کرد و زرده دو تخم مرغ را با مقداری ماست ترکیب کرد. اگر هم موهایتان از نوع چرب و آسیب دیده است، بهتر است از سفیده تخم مرغ استفاده کنید. توجه داشته باشید میزان ماسک باید به حدی باشد که کل موهای شما را پوشش دهد. بنابراین اگر موهای بلندی دارید، بهتر است مواد بیشتری را استفاده کنید. پس از تهیه ماسک، آن را به مدت 30 دقیقه روی موهای خود قرار دهید و سپس بشویید.

  • ماسک پروتئینه با سس مایونز و آووکادو

شاید برایتان جالب باشد که سس مایونز نیز به عنوان ماسک خانگی پروتئینه استفاده می‌شود. دلیل آن هم این است که این سس به دلیل برخورداری از تخم مرغ، سرشار از پروتئین است. برای همین ترکیب آن با میوه محبوب آووکادو، می‌تواند یک ماسک پروتئینه مو مناسب به حساب بیاید. برای درست کردن این ماسک خانگی، یک قاشق از سس مایونز را با یک عدد میوه آووکادو رسیده و له شده مخلوط کنید. ترکیب مواد را باید به مدت یک ساعت روی موهای خود قرار دهید و سپس آن را آبکشی کنید. اگر از این ماسک پروتئینه خانگی هفته‌ای یکبار استفاده کنید، شاهد برطرف شدن خشکی و درمان موهای شکننده خود خواهید بود. تنها نکته‌ای که در این رابطه باید توجه داشته باشید این است که به دلیل چرب بودن سس مایونز، این ترکیب برای موهای چرب مناسب نمی‌باشد.

  • ماسک موی روغن بادام و عسل

 

ماسک موی روغن بادام و عسل

برای جبران پروتئین و رطوبت از دست رفته موهای خود، می‌توانید از ترکیب روغن بادام و عسل استفاده کنید. روغن بادام موجود در این ماسک، سرشار از اسیدهای چرب ضروری است و در نرم شدگی موها نیز تاثیر زیادی دارد. همچنین ماده غذایی عسل برای تامین رطوبت موها و آبرسانی ساقه مو بسیار مناسب است. برای درست کردن این ماسک پروتئینه خانگی، باید یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق روغن بادام به خوبی مخلوط کنید. همچنین برای اینکه نتیجه بهتری از این ماسک داشته باشید، می‌توانید یک زرده تخم مرغ به آن اضافه کنید. در نهایت ترکیب حاصل را به مدت 20 دقیقه روی موهای خود بمالید و سپس موها را بشویید. در صورتی که از این ماسک هفته‌ای یکبار استفاده کنید، موهایتان پروتئین مورد نیاز را دریافت خواهند کرد.

چند نکته راجع به ماسک پروتئینه مو خانگی

استفاده از ماسک مو پروتئینه خانگی و طبیعی بسیار راحت است و بسیاری از مواد آن در هر خانه‌ای به راحتی یافت می‌شوند. برای همین جهت استفاده از آنها، نیازی به خرید مواد اضافی نبوده و میتوان خیلی سریع و راحت از آنها استفاده کرد. حال در اینجا به چند نکته راجع به این ماسک‌های خانگی اشاره می‌کنیم که بهتر است مورد توجه‌تان قرار بگیرد.

  • ماسک‌های پروتئینه خانگی، از مواد طبیعی و ارزانی تهیه می‌شوند. با این حال این ماسک‌ها کیفیت خوبی دارند و اگر به طور مستمر مورد استفاده قرار بگیرند، تاثیرات زیادی بر روی موها می‌گذارند.
  • زمانی که قصد دارید از ماسک‌های خانگی برای پروتئینه کردن موهای خود استفاده کنید، حتما آن را به اندازه یک بار تهیه کنید و مواد باقی مانده را برای ماسک بعدی نگه ندارید. در واقع تازه بودن مواد مسئله مهمی است که در این نوع از ماسک‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد.
  • تمام مواد موجود در این ماسک‌ها طبیعی هستند و مواد شیمیایی در آنها وجود ندارد. برای همین است که اثرگذاری آنها سریع و قدرتمند نبوده و پس از چند بار استفاده، تاثیر آنها بر روی مو مشخص می‌شود.
  • برای اینکه بتوانید از مزایای ماسک مو پروتئینه خانگی بهره‌مند شوید، باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید. چرا که همانطور که اشاره شد این ماسک‌ها اثربخشی سریعی ندارند و باید هفته‌ای 1 الی 2 بار مرتبه تا رسیدن به نتیجه مطلوب مورد استفاده قرار بگیرند. برای همین اگر زمان و صبر کافی برای این کار ندارید، بهتر است با یک متخصص مو صحبت کرده و در صورت لزوم اقدام به پروتئین تراپی موهای خود کنید.
  • ماسک موی پروتئینه خانگی را می‌توانید با هر ماده‌ای که در دسترستان بوده و حاوی پروتئین است، تهیه نمایید. در واقع لزومی ندارد که در هر بار از یک نوع ماسک برای موهای خود استفاده کنید.

نتیجه‌گیری سریع با پروتئین تراپی

 

نتیجه‌گیری سریع با پروتئین تراپی

 

اگر پس از چندین بار استفاده از ماسک‌های پروتئینه خانگی نتیجه دلخواه خود را دریافت نکردید، می‌توانید به سراغ روش پروتئین تراپی بروید. این روش بیشتر برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که موهایشان به دلیل رنگ و دکلره مکرر و یا استفاده از لوازمی چون سشوار و برس حرارتی آسیب دیده است. با پروتئین تراپی مو می‌توانید موهای خود را خیلی سریع احیا و ترمیم کنید و به زیبایی و سلامتی آن بیافزایید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی چند ماسک پروتئینه مو پرداختیم و با مزایای آنها آشنا شدیم. ماسک‌های پروتئینه سبب جبران پروتئین از دست رفته موها می‌شوند و مشکلاتی چون شکنندگی و خشکی موها را به خوبی برطرف می‌نمایند. از جمله این ماسک‌ها میتوان به ترکیب تخم مرغ و ماست و همچنین عسل و روغن بادام اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *