دلیل زرد شدن مو بعد از کراتینه چیست؟

به چه دلیل مو بعد از کراتینه زرد می شود؟


کراتینه یکی از روش‌های زیبایی است که این روزها بانوان زیادی برای صاف کردن موهای خود از آن استفاده می‌کنند. با کراتینه کردن، پروتئین کراتین از دست رفته مو که در صافی و درخشندگی آن نقش دارد، جبران شده و سبب احیا و صافی مو می‌گردد. با اینکه این کار از مزایای زیادی برخوردار است، اما ممکن است برخی از افراد پس از انجام آن مشکلاتی را تجربه کنند. یکی از این مشکلات که قرار است در این مطلب هم به بررسی آن بپردازیم، مربوط به زرد شدن مو پس از کراتینه است. دلایل زیادی وجود دارد که منجر به زرد شدن موها پس از کراتینه می‌شوند. در ادامه مطلب قرار است به بررسی این دلایل بپردازیم و با راه‌های جلوگیری از آن و همچنین برطرف کردن آن آشنا شویم.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو چیست؟

 

کراتین یک پروتئین است که به طور طبیعی در موها و ناخن‌های انسان وجود دارد. این پروتئین مسئول رشد موهای جدید و افزایش استحکام موها و ناخن‌ها است. کراتین موجود در ساختار مو، موجب قوی شدن موها و جلوگیری از شکنندگی و آسیب‌دیدگی آنها می‌شود. حال اگر این پروتئین بنا به دلایل مختلفی کاهش پیدا کند، بر روی استحکام و سلامتی موها تاثیر منفی گذاشته می‌شود. در این شرایط است که بسیاری از بانوان به سراغ کراتینه کردن موهایشان می‌روند تا از این طریق بتوانند سلامتی و استحکام از دست رفته موهای خود را بازیابند.

برخی از عوامل مانند استفاده از مواد شوینده قوی، حرارت بالا و استفاده از محصولات شیمیایی زیاد همچون رنگ و دکلره می‌تواند باعث کاهش کراتین مو شوند و ضعیف شدن موها و شکنندگی آنها را در پی داشته باشد. بنابراین اگر دوست دارید کراتین طبیعی موهای خود را حفظ کنید، بهتر است این موارد را در نظر بگیرید و کمتر از لوازم حرارتی مانند اتوی مو و همچنین رنگ و دکلره استفاده نمایید.

چه موهایی ممکن است دچار تغییر رنگ بعد کراتینه شوند؟

 

چه موهایی ممکن است دچار تغییر رنگ بعد کراتینه شوند؟

 

اول از همه باید اشاره شود که هر رنگ مویی دچار تغییر رنگ و زرد شدگی پس از کراتینه نمی‌شود. در واقع تنها برخی از رنگ‌ها هستند که ممکن است پس از انجام این روش زیبایی با تغییر رنگ و زرد شدن مواجه شوند. رنگ‌های طبیعی مانند قهوه‌ای خرمایی و رنگ‌های دیگری چون مشکی و قرمز، پس از کراتینه تغییر قابل توجهی پیدا نمی‌کنند. در صورتی که از رنگ موهای بین قهوه‌ای روشن و بلوند برخوردار هستید، کراتین تراپی و کراتینه می‌تواند رنگ موهایتان را یک یا دو درجه روشن‌تر کند. افرادی که زردی یا سفیدی موهایشان بیش از 35 درصد باشد، تغییر رنگ مو به شکل زرد شدگی برایشان نمایان می‌شود. البته اگر این اتفاق برای افراد رخ دهد، قابل جبران و ترمیم بوده و افراد نباید نگرانی از بابت آن داشته باشند. حال باید دید که چه عواملی در زرد شدن موها پس از کراتینه نقش دارند؟

زرد شدن مو پس از کراتینه در چه افرادی بیشتر است؟

اگر افراد را از نظر شرایط رنگ مو دسته بندی کنیم، با 4 دسته روبرو می‌شویم: افرادی که از موهای طبیعی بدون رنگ برخوردار هستند، افرادی که موهایشان رنگ شده است، افرادی که موهایشان رنگ و دکلره شده است و افرادی که موهای طبیعی با تارهای سفید دارند. دسته اول یعنی کسانی که از رنگ موی طبیعی برخوردار هستند، با مشکل تغییر رنگ مو مواجه نمی‌شوند. اما افرادی که موهای خود را با استفاده از رنگ و دکلره رنگ کرده باشند، ممکن است پس از کراتین تراپی با تغییر رنگ موها به میزان یک الی دو درجه مواجه شوند. افرادی هم که از تارهای سفید مو برخوردار هستند، باید بدانند که احتمال زرد شدگی این تارها پس از کراتینه بسیار زیاد است. با این حال جای نگرانی نبوده و میتوان به کمک راهکارهایی این مشکل را برطرف کرد.

دلایلی که سبب زرد شدن مو پس از کراتینه می‌شود

 

دلایلی که سبب زرد شدن مو پس از کراتینه می‌شود

 

از جمله عوامل موثر بر روی زرد شدن و تغییر رنگ موها پس از کراتینه باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • فاصله کوتاه بین رنگ کردن موها و کراتینه

یکی از مواردی که بر روی پرش رنگ مو و زرد شدن آنها بعد از کراتینه نقش دارد، فاصله کوتاه بین کراتین یا پروتئین تراپی با دکلره کردن موها است. برای اینکه با چنین مشکلی روبرو نشوید، بهتر است در ابتدا به انجام کراتینه بپردازید و سپس به سراغ رنگ و دکلره بروید. حال اگر در ابتدا موهای خود را رنگ کردید، بهترین فاصله بین این دو کار حداقل 10 الی 15 روز است. اگر هم موها پس از دکلره دچار آسیب شده باشند، بهتر است حدود 20 الی 30 روز به آنها زمان داده شود.

اما چه دلیلی سبب تغییر رنگ مو در این شرایط می‌شود؟ دلیل این موضوع این است که ملانوسیت که تولید کننده رنگ دانه مو یا ملانین است، با پروتئین درگیر شده و دچار آسیب به مو و تغییر رنگ آن می‌گردد. برای همین است که یک فاصله در نظر گرفته می‌شود تا در آن بازه زمانی مو خود را ترمیم کرده و برای کراتین کردن آماده شود. پس اگر موهای شما قبل از کراتینه رنگ شده باشند، محصولات کراتینه ممکن است با رنگ موها تداخل پیدا کرده و رنگ آنها را تغییر دهند. بهتر است اشاره شود که بهترین کار این است که تمام کارهای شیمیایی قبل از تراپی مو انجام شود و به بعد از آن محول نشود. چرا که علاوه بر وجود چنین مشکلاتی، عوامل شیمیایی ممکن است بر روی ماندگاری کراتین اثر گذاشته و آن را کاهش دهند.

  • اتوکشی موها در کراتینه با دمای غیر استاندارد

 

اتوکشی موها در کراتینه با دمای غیر استاندارد

اگر به در نظر گرفتن فاصله رنگ و دکلره با کراتینه توجه شود و فرد با مشکل تغییر رنگ مو مواجه گردد، ممکن است مشکل به خاطر عدم کنترل بر روی دمای اتوی مو بوده باشد. مرحله اتوکشی موها یکی از مراحل مهم در کراتینه است که باید با استفاده از یک اتوی موی مناسب و همچنین دمای استاندارد صورت بگیرد. زمانی که افراد ناشی به اتوکشی با دمای غیر استاندارد می‌پردازند، ممکن است موهای فرد دچار پرش رنگ و زرد شدگی شوند. از این رو باید از دمای مناسب برای این کار استفاده کرده و یک اتوی مو استاندارد و با کیفیت را برای این کار در نظر گرفت. خوب است اشاره شود که این مشکل هم در تمام افراد مشاهده نمی‌شود و تنها در برخی از مواقع ممکن است روی تغییر رنگ موها اثر گذاشته شود.

  • نوع مو و تغییر رنگ پس از کراتینه

برخی از افراد دارای موهایی هستند که به طور طبیعی به رنگ زرد مایل هستند و استفاده از کراتینه ممکن است باعث بیشتر شدن این رنگ شود. از این رو اگر چنین افرادی پس از کراتینه با مشکل زرد شدگی بیشتر موهایشان روبرو شوند، باید گفت این مشکل تقریبا یک امر عادی است.

  • استفاده از مواد کراتینه بی کیفیت

به عنوان آخرین عامل موثر بر روی زرد شدن مو بعد از کراتینه، باید به استفاده از مواد بی کیفیت اشاره کرد. مواد کراتینه در برندهای مختلفی موجود هستند که کراتین کاران با تجربه و متخصص همیشه به دنبال بهترین مواد کراتینه و مرغوبترین نوع آن هستند. از طرف دیگر برخی از کراتین کاران برای کاهش هزینه‌ها از مواد بی کیفیت و حتی فیکی استفاده می‌کنند که ممکن است سبب مشکلاتی برای موهای مشتریان شود. یکی از همین مشکلات و پیامدها، تغییر رنگ موهای مراجعه کننده است. برای همین است که بارها توصیه شده است کراتین یا پروتئین تراپی و هر کار زیبایی دیگر را حتما در سالن‌های آرایشی معتبر انجام دهید تا با مشکل مواجه نشوید.

چند راهکار برای برطرف کردن زردی مو بعد از کراتینه

 

چند راهکار برای برطرف کردن زردی مو بعد از کراتینه

 

در صورتی که تارهای سفید مویتان پس از کراتینه زرد شده‌اند، نگران نباشید. چرا که با چند بار شستشو این زردی برطرف شده و رنگ آنها به سابق باز خواهد گشت. اما اگر موهای رنگ و دکلره شده‌تان دچار پرش رنگ شده باشد، باید از راهکارهای مناسبی برای برطرف کردن آنها اقدام شود. اول اینکه حتما به فاصله زمانی بین رنگ و کراتینه توجه داشته باشید و سپس برای کراتین کردن به یک سالن معتبر مراجعه نمایید. برای رفع این عارضه هم باید با استفاده از رنگ و اکسیدان‌های فاقد آمونیاک از یک برند معتبر، به رنگساژ کردن موهای خود بپردازید.

استفاده از رنگ با پیگمنت بنفش در این قضیه بسیار موثر است. چرا که رنگ بنفش خاصیت ضد زردی دارد و در برطرف کردن مشکل زرد شدگی پس از کراتینه میتواند خیلی خوب عمل نماید. با این حال بهتر است رنگ و رنگساژ مو را به یک فرد متخصص بسپارید و این کار را در خانه انجام ندهید.

انجام کراتینه مو با خیالی آسوده در سالن یاسمن بیوتی

 

انجام کراتینه مو با خیالی آسوده در سالن یاسمن بیوتی

 

در سالن یاسمن بیوتی میتوانید موهای خود را با خیالی آسوده کراتینه کنید و نگرانی از بابت زرد شدگی و پرش رنگ نداشته باشید. چرا که در این سالن افراد کراتین کار شرایطی چون فاصله زمانی مناسب بین رنگ و کراتینه را در نظر گرفته و از بهترین مواد کراتینه و اتو با دمای استاندارد برای این کار استفاده می‌نمایند.

جمع بندی

افرادی که با تغییر پرش رنگ و زرد شدگی بعد از کراتینه مو مواجه می‌شوند، احتمالا به فاصله زمانی بین رنگ و کراتینه توجه نکرده‌اند و یا این کار را نزد یک فرد غیر متخصص انجام داده‌اند. بنابراین جهت کراتین کردن موهای خود به سراغ یک سالن آرایشی معتبر بروید و از انجام این کار نزد هر فردی خودداری نمایید.

سوالات متداول

 

1- آیا موهای بلوند پس از کراتینه زردتر می‌شوند؟

اگر میزان زردی یا سفیدی موها بیش از 35 درصد باشد، تغییر رنگ مو به شکل زرد شدگی نمایان میشود.

 

2- چگونه از زرد شدن موها بعد از کراتینه جلوگیری کنیم؟

با توجه به فاصله زمانی مناسب بین رنگ و کراتینه مو، اتوکشی مناسب و استفاده از مواد کراتینه مرغوب میتوان از این مشکل جلوگیری کرد.

 

3- مشکل زرد شدن موها پس از کراتینه را چگونه حل کنیم؟

معمولا موها پس از چند بار شستشو به حالت قبل برمی‌گردند. با این حال میتوان با رنگ و اکسیدان بدون آمونیاک موها را رنگساژ کرده و مشکل را رفع کرد.

2 Comments

  1. سرابی گفت:

    بهترین راه برای جلوگیری از زردی مو بعد از کراتینه اینه که کمی به موها زمان بدید تا رنگ مو تثبیت بشه و بعد به سراغ کراتینه یا پروتئین تراپی برین.

  2. کرامتی گفت:

    این مشکل خیلی حاد و شایع نیست و ممکنه تنها برخی افراد تجربه ش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *