• خانه
 • اخبار
 • برای موهای کراتینه از چه شامپویی باید استفاده کرد؟
برای موهای کراتینه از چه شامپویی باید استفاده کرد؟

برای موهای کراتینه از چه شامپویی باید استفاده کرد؟

کراتینه مو امروزه به یکی از روش‌های پرطرفدار زیبایی و درمانی موها تبدیل شده است. با استفاده از این روش میتوان موها را احیا کرده و به آن صافی و درخشندگی زیادی بخشید. با اینکه پس از کراتینه موها از زیبایی و حالت خاصی برخوردار می‌شوند، اما باید بدانید که در صورت عدم مراقبت صحیح از کراتینه، موها به حالت قبل خود باز می‌گردند. برای همین باید از نحوه مراقبت از موی کراتینه شده اطلاع داشته باشید و تمام نکات مهم در این مورد را رعایت نمایید. یکی از موارد مهم در رابطه با موهای کراتینه شده، استفاده از شامپوهای مناسب است. شامپوی موهای کراتین شده با موهای معمولی فرق دارد و نباید از آن استفاده شود. در ادامه مطلب به بررسی بهترین شامپوها برای موهای کراتینه شده و خصوصیات آنها می‌پردازیم.

چرا شامپوی موهای کراتینه شده مهم است؟

کراتینه کردن موها پروسه‌ای زمان‌بر و هزینه‌بر است. افرادی که تمایل به کراتینه کردن موهایشان دارند، باید در حدود یک الی چند ساعت را در آرایشگاه سپری کنند تا موهایشان مورد کراتین قرار بگیرد. همچنین این افراد باید بر حسب اندازه و حجم موهایشان، هزینه به خصوصی را پرداخت نمایند. برای همین صافی و احیای موها به همین سادگی نبوده و نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی دارد. حال اگر موهای کراتین شده به خوبی مراقبت نشوند، ماندگاری کراتین کاهش زیادی پیدا کرده و تمام وقت و هزینه پرداخت شده فرد از بین می‌رود. از این رو نیاز است تا به نکات مراقبت از کراتینه نظیر استفاده از شامپوهای مناسب توجه شود و برای شستشوی موها از شامپوی به خصوصی استفاده شود. توجه داشته باشید استفاده از شامپوهای معمولی و شامپوهایی که پیش از کراتینه برای شستشوی موهای خود استفاده می‌کردید، گزینه خوبی برای موهای کراتین شده نیستند و نباید مورد مصرف قرار بگیرند.

بهترین شامپوی مناسب موهای کراتینه شده چیست؟

اگر به دنبال شامپوی مناسب برای موهای کراتین شده خود هستید، باید بگوییم که با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید به لیست زیادی از شامپوها در برندهای مختلف دست پیدا کنید. هر یک از این شامپوها از ترکیبات خاصی برخوردار هستند و حاوی مواد به خصوصی می‌باشند. هنگام خرید شامپوی موهای کراتینه، باید به این ترکیبات و محتویات شیمیایی شامپو توجه نمایید و تمام آنها را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که شامپو حاوی مواد مضری چون پارابن و سولفات نباشد، مورد خوبی برای خرید می‌باشد. البته برخی از آرایشگران خودشان شامپوهای مناسب را به افراد پیشنهاد کرده و یا به طور مستقیم به آنها می‌فروشند. بنابراین بهترین کار این است که شامپوی مناسب کراتینه را از خود متخصص کراتینه دریافت کنید. این افراد بر اساس نوع روش کراتینه و مواد به کار رفته در آن، بهترین شامپو و ماسک موی کراتینه را به شما معرفی می‌کنند.

بعد از کراتینه از هر شامپویی استفاده نکنید

 

بعد از کراتینه از هر شامپویی استفاده نکنید

 

شامپوی موهای کراتینه همچون شامپوهای معمولی، در برندها و مدل‌های مختلفی موجود است. تنوع این شامپوها به قدری زیاد است که انتخاب از میان آنها بسیار دشوار می‌باشد. از این رو زمانی که بحث خرید شامپوی مناسب موهای کراتینه مطرح می‌شود، باید به محتویات و ترکیبات شامپوها توجه کرده و مناسب‌ترینشان را خریداری کرد. شامپوی مناسب موهای کراتین شده، باید فاقد سولفات باشد. بر روی این شامپوها معمولا عبارت سولفات فیری یا بدون سولفات به چشم می‌خورد. سولفات یکی از موادی است که بر روی کراتینه تاثیر منفی می‌گذارد و به موها آسیب وارد می‌نماید. البته توجه داشته باشید با یک یا دو بار استفاده از این شامپوها، اثر کراتینه مو از بین نمی‌رود. ولی در صورت استفاده بیش از حد، دوام کراتینه کاهش پیدا کرده و به تدریج از بین می‌رود. برای مثال اگر ماندگاری کراتینه در حالت معمولی 6 ماه باشد، با شستشوی موها توسط شامپوهای معمولی و حاوی سولفات این بازه زمانی به نصف می‌رسد. برای همین پس از کراتینه نباید از هر شامپویی استفاده کرد و باید به ترکیبات و محتویات شامپو توجه شود.

ترکیبات بهترین شامپو برای موهای کراتین شده

همانطور که اشاره شد هر یک از شامپوهای موجود در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها، از ترکیبات شیمیایی خاصی برخوردار هستند و از این نظر با هم متفاوت می‌باشند. برای همین هنگام خرید شامپو کراتینه باید به ترکیبات موجود در شامپوها توجه کرده و آن را هنگام خرید بررسی کرد. در ترکیبات شامپوی کراتینه، نباید موادی چون سولفات موجود باشد. همانطور که در بخش قبلی گفتیم سولفات سبب تاثیر منفی روی کراتینه و کاهش دوام آن می‌شود. علاوه بر سولفات، ماده پارابن نیز برای موهای کراتینه شده مضر است و نباید در ترکیبات شامپو وجود داشته باشد. بنابراین بهترین شامپوی مخصوص موهای کراتینه، شامپویی است که فاقد سولفات و پارابن باشد. شما می‌توانید شامپو بدون سولفات برای موهای کراتینه شده را در فروشگاه‌ها و داروخانه‌های معتبر تهیه کنید و از آن برای شستشوی بهتر موهای خود استفاده نمایید.

سولفات چه تاثیری بر روی موهای کراتین شده دارد؟

 

سولفات چه تاثیری بر روی موهای کراتین شده دارد؟

 

سولفات یکی از موادی است که در بسیاری از مواد مصرف روزانه ما وجود دارد. این ماده نه تنها در برخی از شامپوها، بلکه در موادی چون مایع ظرفشویی و مایع لباسشویی نیز به کار می‌رود. دلیل آن هم این است که سولفات سبب افزایش کف در شوینده‌ها می‌شود. برای همین شامپوهایی که حاوی این ماده هستند، سبب افزایش کف در حین شستن موهای کراتین شده می‌شوند و به مرور باعث کاهش اثر آن می‌شوند. ترکیبات سولفات بسیار قوی هستند و باعث پاک شدن کلیه آلودگی‌ها و همچنین مقداری از کراتینه‌ی موها می‌شوند. به طور کلی شامپوهای حاوی سولفات نه تنها برای موهای کراتینه، بلکه برای موهای معمولی نیز مناسب نیستند. بنابراین اگر هنوز برای کراتینه اقدام نکردید، بهتر است به این مورد توجه داشته باشید و از شامپوی بدون سولفات برای شستن موهای معمولی خود استفاده نمایید.

ویژگی‌های شامپوی مناسب موهای کراتین شده

شامپوهای مخصوص کراتینه، کلیه نیازهای مو را برطرف می‌کنند و سبب افزایش صافی و شادابی موها می‌شوند. حال سوال است که نیازهای موی کراتین شده چیست؟ به طور معمول در ساقه مو در حدود 89 درصد کراتین طبیعی وجود دارد. به جز این ماده، حدود 8 درصد رطوبت و 3 درصد سایر مواد معدنی وجود دارد. برای همین میتوان اینطور نتیجه گرفت که کراتین از مواد اصلی و مورد نیاز موها است. کراتین طبیعی بدن، نوعی پروتئین است که در موها و ناخن وجود دارد. در صورتی که این ماده در بدن کاهش پیدا کند، در ساختار مو و ناخن تغییراتی به وجود می‌آید. برای همین یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شستشوی موها، شامپوی حاوی کراتین است. شامپو کراتینه سبب نرمی موها شده و در صاف شدن آن تاثیر زیادی ایجاد می‌کند. این شامپوها هیچ آسیبی به بافت موها وارد نمی‌کنند و کراتین مورد نیاز موها را نیز تامین می‌نمایند.

تعداد دفعات شستشوی موهای کراتین شده با شامپوی کراتینه

علاوه بر اینکه برای شستن موهای کراتین شده باید از شامپوی مناسبی استفاده کنید، باید به تعداد دفعات شستشوی موها نیز توجه نمایید. پس از کراتینه کردن موها، تعداد دفعات شستشوی مو بسیار مهم است و باید مورد توجه افراد قرار بگیرد؛ چرا که یکی دیگر از راه‌های افزایش ماندگاری کراتینه، تعداد دفعات شستشو در هر بار استحمام و در هر هفته است. زمانی که موهای خود را کراتینه کردید، باید تعداد دفعات شستن موها را به حداقل برسانید و در هر بار استحمام تنها یک بار موهای خود را با شامپو بشویید. همچنین باید سعی کنید به طور روزانه از شامپو استفاده نکنید و اگر عادت به استحمام روزانه دارید، ترجیحا موهای خود را خشک نگه داشته و یا تنها با آب مورد شستشو قرار دهید. استفاده روزانه از شامپو، سبب کاهش اثر و زیبایی کراتینه می‌شود.

آیا میتوان از شامپوی بچه برای شستشوی موهای کراتینه استفاده کرد؟

 

آیا میتوان از شامپوی بچه برای شستشوی موهای کراتینه استفاده کرد؟

 

یکی از ابهاماتی که در رابطه با شامپوی مناسب موهای کراتین شده وجود دارد، استفاده از شامپو بچه برای شستشوی موها است. برخی اعتقاد دارند که شامپو بچه گزینه خوبی برای موهای کراتین شده است و میتوان از آن برای شستشوی موها استفاده کرد. دلیل آن هم این است که شامپو بچه از مواد مضر شیمیایی کمتری برخوردار است و برای پوست و موی حساس کودکان تولید شده است. برای همین نسبت به شامپوهای معمولی، از آسیب‌رسانی کمتری برخوردار است. با این حال باید بدانید که شامپو بچه نیز حاوی مقدار کمی سولفات است و مقداری از این ماده در آن به کار رفته است. همچنین این شامپوها برای نیازهای موی کودکان تولید شده‌اند و قادر به تامین املاح و کراتین مورد نیاز موهای بزرگسالان نمی‌باشند. برای همین اگر تنها در شرایطی قرار گرفتید که به شامپوی مخصوص کراتینه خود دسترسی نداشتید، می‌توانید از شامپو بچه استفاده کنید. در غیر این صورت این کار به هیچ وجه توصیه نشده و نباید به یک عادت معمول تبدیل شود.

چند اصل مهم برای مراقبت از موهای کراتین شده

 

چند اصل مهم برای مراقبت از موهای کراتین شده

 

در کنار توجه به استفاده از شامپوی مناسب، باید به موارد دیگری هم توجه شود تا موهای کراتین شده دوام و ماندگاری بیشتری پیدا کنند. در این بخش به چند اصل دیگر در رابطه با مراقبت از موهای کراتین شده اشاره می‌کنیم تا بتوانید از ماندگاری و زیبایی بیشتر موهای کراتین شده خود لذت ببرید.

 • از محکم بستن موها خودداری کنید

تا چند روز پس از کراتینه، از بستن موهای خود خودداری کنید و آنها را در حالت باز قرار دهید. زمانی که موها کراتینه می‌شوند، در چند روز اول با افزایش حالت پذیری زیادی همراه هستند. از این رو بهتر است ترجیحا تا حداقل یک هفته، از محکم بستن موها خودداری شود. بهترین کار این است که در این مدت دائما موهای خود را باز بگذارید و رو به پایین شانه کنید. همچنین پس از گذشت چند روز برای بستن موهای خود، از کش‌های نرم و ساتن استفاده کنید. در صورت استفاده از کش‌های سفت و محکم، رد آنها را روی مو مانده و زیبایی موهای کراتین شده را کاهش می‌دهد.

 • از روبالشی مناسب استفاده کنید

پس از کراتینه کردن موها، بهتر است از روبالشی‌های ساتن و ابریشمی استفاده شود. چرا که این روبالشی‌ها اصطکاک کمی با موها ایجاد می‌کنند و آسیبی به آنها وارد نمی‌کنند. این در حالی است که روبالشی‌های نخی و معمولی، سبب اصطکاک در موها می‌شوند و آسیب پذیری موهای کراتینه را افزایش می‌دهند. این موضوع میتواند حتی روی افزایش چربی کف سر و یا عوارضی چون وز شدن و خشکی بیش از حد کوتیکول مو اثر بگذارد.

 • از استفاده از حالت دهنده های شیمیایی خودداری کنید

 

از استفاده از حالت دهنده های شیمیایی خودداری کنید

 

پس از کراتینه کردن میتوان از ابزارهای حرارتی چون اتوی مو و بابلیس استفاده کرد. چرا که مواد کراتینه همچون یک سد محافظتی روی کوتیکول‌های مو عمل می‌کنند و از آنها در برابر آسیب‌های ناشی از ابزارهای حرارتی محافظت می‌کنند. اما باید از استفاده از حالت دهنده‌های شیمیایی همچون ژل و تافت مو خودداری شود. این مواد میتوانند سبب کاهش ماندگاری کراتین مو شوند و عمر آن را کاهش دهند.

 • از ماسک مو استفاده کنید

در کنار استفاده از شامپوی مناسب کراتینه، باید از ماسک موی مناسب هم استفاده نمایید. در واقع باید از ماسک موهای حاوی کراتین استفاده کنید تا بتوانید زیبایی و سلامت موهای خود را حفظ نمایید. چنین ماسک موهایی زمان ماندگاری کراتین مو را افزایش می‌دهند و سبب درخشندگی بیشتر آنها می‌شوند. همچنین این محصولات میتوانند به ترمیم آسیب‌ها و تامین مواد مغذی مورد نیاز موها کمک نمایند. از این رو حتما از آرایشگر خود در رابطه با بهترین ماسک موی کراتین شده سوال نمایید تا با توجه به مواد کراتینه استفاده شده، ماسک موی مناسبی به شما معرفی شود.

 • تا چند روز از رنگ کردن موها خودداری کنید

بهترین کار این است که پیش از کراتینه برای رنگ کردن موها اقدام شود. حال اگر قصد رنگ کردن موهای خود پس از کراتینه را داشتید، باید چند روز به موهای خود زمان بدهید و سپس برای این کار اقدام نمایید.

جمع بندی

یکی از نکات مراقبتی از موهای کراتینه، استفاده از شامپوی مناسب است. شامپوی کراتینه باید از ترکیبات خاصی برخوردار باشد تا بتواند تمام نیازهای مو را برطرف نماید. همانطور که اشاره کردیم بهترین شامپوی موهای کراتین شده، شامپویی است که فاقد سولفات یا همان فیری سولفات باشد. اگر هم شامپوی مورد نظر فاقد پارابن باشد، بهترین گزینه برای خرید می‌باشد. این دو ماده سبب اثرگذاری منفی بر روی کراتینه موها شده و ماندگاری و دوام آن را کاهش می‌دهد. پس برای خرید شامپوی مناسب موهای کراتین شده، به سراغ محصولی بروید که از سولفات و پارابن برخوردار نباشد.

5 Comments

 1. زهرا گفت:

  برای شستن موهای کراتین شده حتما از شامپویی که ارایشگر معرفی میکنه استفاده کنید

 2. مینا گفت:

  شامپوهای معمولی اثر کراتینه رو زود از بین میبرن. چون اکثرشون سولفات یا پارابن دارن

 3. زیبا جمالی گفت:

  شامپوهای فری سولفات و فری پارابن برای موهای کراتین شده مناسبن

 4. یلدا گفت:

  سولفات خیلی قوی هست و اثر مواد کراتینه رو از موهای محو میکنه

 5. مریم گفت:

  شامپوهایی که خودشون حاوی کراتینه هستند، برای شستشوی موهای کراتین شده خیلی مناسبند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *