کراتینه مو به چه صورت انجام می‌شود؟

نحوه انجام کراتینه مو

کراتینه مو یکی از روش‌های زیبایی و درمانی است که جهت صاف کردن کامل موها و احیای آنها استفاده می‌شود. بانوانی که موهای بد حالت، وز و یا آسیب‌دیده دارند، می‌توانند از بهترین روش کراتینه برای موهای خود استفاده کرده و آنها را به ترمیم نمایند. برای کراتینه کردن مو بهتر است به سالن‌های آرایشی معتبر مراجعه کنید. با این حال برخی افراد در خانه اقدام به کراتین کردن موهایشان می‌نمایند که باید در این رابطه بسیار حساس باشند. در این مطلب قرار است به نحوه کراتینه کردن مو در آرایشگاه و همچنین منزل بپردازیم و با نکات مراقبتی آن آشنا شویم.

مراحل کراتینه مو در آرایشگاه

 

مراحل کراتینه مو در آرایشگاه

 

پس از آنکه بهترین سالن آرایشی برای کراتینه مو را انتخاب کردید، آرایشگر در ابتدا موهای شما را بررسی کرده و از میزان سلامت و آسیب‌دیدگی آن مطلع می‌شود. پس از آن پروسه کراتین کردن موها در آرایشگاه آغاز می‌شود. در زیر به مراحل کراتینه مو در آرایشگاه می‌پردازیم.

 • شستشوی موها

در ابتدا موهای فرد با استفاده از یک شامپوی مناسب شستشو داده می‌شود. شستشوی موها در آرایشگاه به این خاطر است که اگر مواد اضافی چون ژل یا روغن بر روی مو وجود دارد، به خوبی پاک و برطرف شود.

 • خشک کردن مو

پس از شستشو و آبکشی موها، نوبت به خشک کردن موها می‌رسد. در این مرحله باید توجه داشته باشید که موها به طور کامل خشک نشوند و حدود 20 درصد رطوبت در موها باقی بماند.

 • تقسیم بندی موها

پس از خشک کردن موها، نوبت به تقسیم‌بندی می‌رسد. در این مرحله باید بر اساس حجم موها، تقسیم‌بندی صورت گیرد. اگر فرد از موهای بلند و پرپشتی برخوردار باشد، باید تقسیمات کوچکتری برای آن در نظر گرفته شود.

 • آغشته کردن موها به مواد کراتینه

مرحله بعدی به استفاده از مواد بر روی موها اختصاص دارد. در این مرحله باید آرایشگر مواد کراتینه را در داخل ظرف ریخته و با استفاده از یک فرچه نازک و مناسب، شروع به زدن آن بر روی موها نماید. این مرحله باید به صورت لایه لایه انجام شود تا کلیه دسته‌های مو به مواد کراتینه آغشته شوند. نکته‌ای که مهم است این است که مواد کراتین باید در حدود یک بند انگشت تا ریشه مو فاصله داشته باشند. در واقع مواد نباید با ریشه و پوست سر برخورد داشته باشند. همچنین لایه‌های انتخابی باید بسیار نازک باشند تا مواد به تمام بخش‌های مو نفوذ کند.

 • زمان دادن به کراتین روی موها

پس از آغشته کردن موها به مواد کراتینه، باید کمی به آن زمان داد و حدود 2 دقیقه صبر کرد. این کار برای این است که مواد کراتینه فرایند خود را روی ساقه‌های مو انجام دهند.

 • اتوکشی موها

پس  از گذشت 20 دقیقه الی نیم ساعت، باید به سراغ مهمترین بخش کراتینه یعنی اتو کردن مو رفت. اتوکشی موها در کراتینه بسیار مهم است و رابطه مستقیم با نتیجه کار دارد. برای اتوکشی باید موها را به صورت لایه لایه در دست بگیرید و شروع به اتو کردن آنها کنید. برای این کار باید از یک اتو موی سرامیکی استفاده کنید و درجه حرارت آن را روی 200 الی 210 درجه قرار دهید. توجه داشته باشید خارج شدن بخار پس از هر بار اتوکشی لایه‌ها، امری طبیعی است و جای نگرانی در این مورد نمی‌باشد. برخی آرایشگران معتقدند که مرحله اتوکشی باید تا زمانی ادامه پیدا کند که دیگر بخاری از موها خارج نشود.

 • قرنطینه کردن موها

با اتمام اتوکشی موها، کار کراتینه در آرایشگاه به پایان رسیده و فرد باید موهای خود را برای چند روز قرنطینه نماید.

بهترین مارک مواد کراتینه چیست؟

 

بهترین مارک مواد کراتینه چیست؟

 

برای اینکه موهای خود را کراتین کنید، باید در ابتدا مواد و لوازم مورد نیاز آن را تامین کنید. نوع مواد و کیفیت آنها در خروجی کار تاثیر زیادی دارد. هر چقدر مواد خریداری شده از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردار باشند، خروجی کار بسیار بهتر و با کیفیت‌تر خواهد بود. حال چگونه باید بهترین مواد کراتینه را تشخیص دهیم؟ برای این کار باید به برندهای موجود در بازار دقت کنید و به سراغ شناخته‌شده‌ترین آنها بروید. همچنین باید به ترکیبات موجود در ماده کراتینه توجه نمایید. یکی از مواردی که باید در این زمان به آن توجه داشته باشید، فرمالدهید است. فرمالدهید یا فرمالدئید، یک گاز محلول در آب است که به سرعت در هوا پخش می‌شود. این ماده بسیار فرار است و می‌تواند خیلی سریع جذب سیستم تنفسی و خون شود. با این حال فرمالدهید بر روی صافی مو به شدت تاثیر می‌گذارد. بنابراین باید توجه داشته باشید که اگر مقدار فرمالدهید موجود در ماده کراتینه زیاد باشد، ممکن است به دستگاه تنفسی آسیب وارد شود. حال چگونه باید میزان فرمالدهید را تشخیص داد؟

برای تشخیص فرمالدهید در ماده کراتینه، باید به مشخصات درج شده بر روی محصول توجه کنید. بر روی بطری، درصد فرمالدهید نوشته می‌شود. مورد بعدی این است که حتی اگر با دستکش با این مواد کار کنید، پوست انگشت به شکل حالت پیری تغییر پیدا می‌کند که البته این حالت موقت است. بنابراین بهتر است برای سلامتی خودتان به این مورد توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین ماده کراتینه را برای خود خریداری کنید.

روش کراتینه کردن موها در منزل

 

روش کراتینه کردن موها در منزل

 

اگر امکان مراجعه به آرایشگاه را ندارید و قصد دارید در منزل موهای خود را کراتینه کنید، باید حتما از یک دستیار کمک گرفته و به نکات مهمی در این رابطه توجه نمایید. روش کراتینه مو در منزل مشابه مراحل کراتینه مو در آرایشگاه است. شما باید پس از خرید مواد کراتینه و آماده کردن لوازم مورد نیاز، اقدام به این کار نمایید. با این حال پیشنهاد ما این است که برای انجام این کار به یک آرایشگر و یک کراتین‌کار حرفه‌ای مراجعه کنید تا هم موهایتان دچار آسیب نشود و هم کراتینه در بهترین حالت ممکن صورت گیرد. در اینجا به طور خلاصه به روش انجام کراتینه مو در خانه اشاره می‌کنیم.

 • در ابتدا به حمام بروید و موهای خود را به طور کامل با یک شامپوی مناسب بشویید. این مرحله را باید خیلی با دقت انجام دهید تا اثری از آلودگی و همچنین شامپو بر روی موها باقی نماند.
 • پس از آن موهای خود را به خوبی آبکشی کرده و با یک حوله آن را بپیچید. برای خشک کردن موها می‌توانید از باد ملایم سشوار استفاده کنید. با این حال توجه کنید که مو نباید به طور کامل خشک شود و باید حدود 20 درصد از رطوبت در آن باقی بماند. البته این درصد بستگی به مواد مورد استفاده دارد که معمولا مقدار آن روی بسته‌بندی آن درج می‌شود.
 • پس از آن به کمک گیره و کلیپس، اقدام به تقسیم‌بندی موهای خود کرده و آنها را به 8 قسمت تقسیم کنید. توجه کنید گیره‌ها را محکم روی موها قرار دهید تا در حین کار جدا نشوند. برای این کار بهتر است از یک شخص دوم کمک بگیرید.
 • پس از تقسیم‌بندی موها، به سراغ مواد کراتینه خود بروید. دستورالعمل درج شده در محصول را به خوبی مطالعه کرده تا از نکات مهم آن مطلع شوید. توجه داشته باشید نحوه کراتینه مو در برخی از مواد متفاوت است. برای مثال مواد کراتینه برزیلی نیاز به قرنطینه و مواد آمریکایی نیاز به اتوکشی بیشتر دارند.
 • مواد را طبق دستورالعمل درون کاسه رنگ بریزید و شروع به آغشته کردن لایه‌های مو به این مواد کنید. توجه داشته باشید که مواد نباید در مقدار زیادی روی موها قرار بگیرد.
 • پس از آغشته کردن تمام موها به مواد کراتینه، کمی صبر کرده و سپس با کلاه مخصوص آن را بپوشانید. مدت زمانی که باید در این مرحله منتظر بمانید، در بسته‌بندی محصول درج شده است.
 • پس از آن باید به سراغ اتوکشی موها بروید. این کار برای این است که تمام تارهای مو به مواد کراتینه آغشته شوند.
 • اتوکشی موها با اتوی سرامیکی را شروع کرده و هر دسته کوچک را برای 5 الی 7 بار اتوکشی نمایید. توجه داشته باشید سرعت دست در این مرحله بسیار مهم است. اگر سرعت حرکت دست کندتر باشد، صافی بالاتر و احیای کمتری خواهید داشت. و بالعکس. همچنین اگر حرکت خیلی تند یا کند باشد، می‌تواند باعث ریزش مو یا سوختگی آنها شود.
 • پس از پایان اتوکشی، باید موها را نیاز قرنطینه کرده و به مدت سه روز از شستشوی آنها خودداری نمایید. البته برخی از مواد شاید به قرنطینه نیازی نداشته باشند؛ اما بهتر است برای ماندگاری بیشتر، آنها را قرنطینه نمایید.

جمع بندی

اگر دوست دارید موهای درخشان و سالمی داشته باشید، می‌توانید از روش کراتینه کردن مو استفاده نمایید. برای انجام این کار بهتر است به یک سالن آرایشی مراجعه کنید. اما اگر شرایطش را ندارید، می‌توانید با کمک یک فرد دیگر و توجه به نکات مراقبتی اشاره شده در متن، به انجام کراتینه مو در منزل بپردازید. برای کراتین کردن موها در منزل، باید در ابتدا مواد کراتینه مناسب را خریداری کرده و تجهیزاتی چون سشوار، اتوی سرامیکی، شامپو و ماسک موی مخصوص کراتینه و لوازمی چون کاسه، براش و کلاه رنگ را آماده نمایید. پس از آن باید طبق دستورالعمل درج شده بر روی محصول، اقدام به کراتینه کردن موها خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *