بهترین جایگزین کراتینه مو چه روشی است؟

روش های جایگزین کراتینه مو

کراتینه مو یکی از روش‌های بسیار پرطرفدار برای صاف کردن و احیای مو است. افرادی که دوست دارند موهایشان صاف و یا ترمیم و احیا شود، می‌توانند موهایشان را کراتینه کرده و از این طریق به زیبایی و سلامت آن کمک نمایند. حال برخی افراد به دلیل هزینه کراتینه مو و مواردی دیگر، به دنبال راه‌های جایگزین کراتینه هستند. در این مطلب قرار است به بهترین جایگزین‌های کراتینه مو اشاره کنیم و با خصوصیات و فواید آنها آشنا شویم.

کراتینه مو چیست؟

بدن انسان از پروتئین‌های زیادی برخوردار است که یکی از آنها کراتین نام دارد. کراتین پروتئینی است که به طور طبیعی در مو و ناخن وجود دارد و سبب شادابی و سلامتی آنها می‌شود. حال زمانی که میزان این پروتئین در بدن کم شود، مشکلاتی برای موها و ناخن‌ها به وجود می‌آید. این مشکلات با موارد دیگری چون رنگ کردن مو، تابش مستقیم خورشید و غیره تشدید شده و منجر به وز شدگی موها و کاهش درخشندگی و سلامت آنها می‌گردد. برای همین است که در این شرایط بسیاری از بانوان به سراغ روش کراتینه مو می‌روند تا از این طریق کراتین از دست رفته مو را جبران کرده و به موهایشان حالت درخشان‌تری ببخشند. کراتینه مو به دو روش صافی و احیا قابل انجام است. در کراتینه احیا، هدف احیا و ترمیم موهای آسیب دیده است. در صورتی که در کراتینه صافی، تمرکز بیشتر بر روی صاف کردن مو است. این روش باعث از بین رفتن وزهای مو شده و از این طریق به جذابیت و درخشندگی بیشتر آن کمک می‌نماید. کراتینه صافی، به کراتینه برزیلی نیز معروف است؛ دلیل آن هم این است که در ابتدا موادی که برای صافی مو به کار برده می‌شدند، ساخت کشور برزیل بودند. با این حال همانطور که حتما می‌دانید، در حال حاضر کشورهای مختلفی اقدام به ساخت مواد کراتینه کرده و آنها را روانه بازار می‌کنند.

کراتینه مو چقدر ماندگاری دارد؟

 

کراتینه مو چقدر ماندگاری دارد؟

 

در رابطه با دوام و ماندگاری کراتینه مو سوال‌های زیادی مطرح است. بسیاری از بانوان دوست دارند که تمام کارهای زیبایی از مدت زمان ماندگاری بیشتری برخوردار باشند. حال بسته به مواردی دوام کراتینه مو متفاوت بوده که میتوان با توجه به نکات مراقبتی پس از کراتینه، میزان دوام و ماندگاری آن را افزایش داد. کراتینه مو روشی نیمه دائمی است که عمر آن به سه عامل زیر بستگی دارد:

 • کیفیت مواد مورد استفاده در کراتینه

افرادی که در رابطه با مواد کراتینه مو آشنایی ندارند، قادر به تشخیص بهترین و با کیفیت‌ترین نوع آن نیستند. برای همین اگر شما هم در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید، می‌توانید در این مورد از افراد آگاه سوال نمایید.

 • کیفیت ابزارها و مهارت فرد کراتین کار

دومین عامل تاثیرگذار بر روی عمر کراتینه مو، ابزارهای مورد استفاده و مهارت فرد در انجام کار است. منظور از ابزارها، استفاده درست از اتوی مو و سشوار است. همچنین اگر فرد کراتین کار از مهارت و تسلط کافی در انجام این کار برخوردار نباشد، ممکن است ماندگاری کراتینه کاهش پیدا کند. برای همین است که گفته می‌شود کارهای زیبایی نظیر کراتین کردن موها را نزد افراد متخصص انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

 • مراقبت‌های پس از کراتینه مو

مورد سوم که بسیار مهم است، مراقبت‌های بعد از کراتین است. در صورتی که موارد اول و دوم در حالت ایده‌آل خود باشند، اما به نکات مراقبتی پس از کراتینه توجهی نشود، ماندگاری آن کاهش پیدا می‌کند. منظور از روش‌های مراقبتی پس از کراتینه، استفاده از شامپوی مناسب و فاقد سولفات و پارابن، توجه به قرنطینه کردن مو و موارد دیگر است.

راه‌های جایگزین کراتینه مو کدامند؟

 

راه‌های جایگزین کراتینه مو کدامند؟

 

بسیاری از افراد دوست دارند به جای کراتینه کردن مو و پرداخت هزینه زیاد برای آن، از روش‌های جایگزین استفاده نمایند. در واقع برای داشتن موهای سالم و درخشان، تنها نیاز به کراتین کردن نبوده و میتوان از طریق راه‌های دیگری به موهای سالم رسید. اما این راه‌ها کدامند؟ در زیر به چند روش طبیعی و ساده برای رسیدن به موهای ایده آل اشاره می‌کنیم. (توجه داشته باشید که این روش‌ها و راهکارها همچون کراتینه نتیجه سریعی ندارند و باید به طور مستمری انجام شوند تا تغییرات مورد نظر را در موها ایجاد نمایند.)

 • داشتن روتین مراقبت از مو

بسیاری از افراد به دلیل مشغله زیاد در روز، فرصت زیادی برای رسیدگی به موهای خود ندارند. این افراد به تدریج با مشکلاتی در موهای خود مواجه می‌شوند که باید خیلی سریع‌تر برای رفع آنها اقدام شود. داشتن یک روتین مراقبتی روزانه می‌تواند به موها کمک زیادی کرده و آنها را تقویت نماید. برای مثال میتوان روزانه پوست سر خود را ماساژ داده تا از طریق ایجاد گردش خون بیشتر، رشد موها بهتر شود. همچنین استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن بادام و آرگان برای این کار مناسب بوده و میتوان پوست سر و موها را با آنها ماساژ داد.

 • بهبود رژیم غذایی روزانه

بدون شک غذاهایی که در طی روز مصرف می‌کنیم، بر روی سلامتی بدن، پوست و مو تاثیر دارند. در صورتی که در رژیم غذایی مقدار کافی پروتئین و ویتامین وجود داشته باشد، سلامتی موها تضمین می‌گردد. ویتامین‌هایی چون ای، آهن و مواد معدنی مانند مس و منیزیم به داشتن موهای سالم و درخشان کمک زیادی می‌کنند. از این رو بهتر است به رژیم غذایی روزانه خود توجه داشته باشید تا از این طریق بتوانید موهای زیباتری داشته باشید. مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ و خوردن سبزیجات و میوه در روز، به جذب مواد مغذی و ویتامین‌های لازم جهت رشد مو کمک زیادی می‌کند.

 • استفاده از ماسک‌های خانگی و طبیعی

 

استفاده از ماسک‌های خانگی و طبیعی

یکی از راه‌های جایگزین کراتینه که به عنوان بهترین جایگزین کراتینه مو نیز شناخته می‌شود، استفاده از ماسک‌های خانگی است. ماسک‌های خانگی زیادی وجود دارند که میتوان آنها را با مواد اولیه و موجود در خانه تهیه کرده و با قرار دادنشان بر روی سر، به تقویت و سلامتی بیشتر موها کمک کرد. ماسک‌های خانگی مو را باید بر اساس نوع و جنس موهای خود انتخاب کنید و هفته‌ای یک یا دو بار آنها را به مدت 20 الی 30 دقیقه بر روی موها قرار دهید. توجه داشته باشید در استفاده از ماسک‌های طبیعی و خانگی نباید افراط کنید؛ چرا که استفاده بیش از حد از مواد مغذی نیز می‌تواند سبب ریزش بیشتر موها گردد.

 • استفاده از شامپوی مناسب

برای رسیدن به موهای ایده آل و مشابه با موهای کراتین شده، از شامپوهای مناسبی استفاده کنید. انتخاب شامپو باید بر اساس نوع و جنس مو باشد تا بهترین تاثیر را بر روی آنها داشته باشد. برای مثال افراد دارای موهای چرب، باید از شامپوهای مناسب موی چرب استفاده کنند تا از این طریق چربی پوست سرشان تنظیم شده و سلامتی موهایشان تضمین گردد. در کنار توجه به نوع شامپو، به برند تولید کننده آن نیز توجه داشته باشید تا از کیفیت مواد به کار رفته در آن مطمئن شوید.

 • کاهش استفاده از اتوی مو و سشوار

اگر قصد دارید موهای خود را با روش‌های جایگزین کراتینه مو بهبود ببخشید، حتما از استفاده بیش از حد از اتوی مو، برس حرارتی و سشوار خودداری کنید. این ابزارها برای سلامتی مو مضر هستند و به تدریج باعث خشکی بیش از حد و آسیب به آنها می‌شوند. بنابراین بهتر است تنها در زمان‌هایی که به صاف شدن یا حالت دهی موهایتان نیاز است، از ابزارهای حرارتی استفاده کنید و هنگام این کار حتما ماسک موی مناسب به کار ببرید.

 • استفاده از محصولات طبیعی حاوی کراتین

محصولات کراتینه مو، تنها منبع کراتین نیستند و میتوان از ماسک‌های طبیعی و شامپوهای حاوی کراتین نیز استفاده کرد. در واقع اگر بخواهید به جای کراتینه مو در آرایشگاه یا منزل روش جایگزین دیگری پیدا کنید، می‌توانید از شامپو یا ماسک‌های حاوی کراتین استفاده کرده و از این طریق به صافی و ترمیم موهای خود تا حد زیادی کمک نمایید.

 • استفاده از روغن‌های طبیعی در زمان خواب

در صورتی که در طی روز به فعالیت در خانه می‌پردازید و فرصت کافی برای رسیدگی به موهایتان را ندارید، می‌توانید شب و هنگام خواب را به استفاده از روغن برای موهای خود اختصاص دهید. برای این کار از روغن‌هایی چون آرگان استفاده کنید و بسته به قد و حجم موهای خود، آن را روی سر قرار دهید. برای جلوگیری از چرب شدن بالش می‌توانید از کلاه استفاده کنید. این کار را هفته‌ای یک یا دو شب انجام دهید تا به نتیجه سریعتری دست پیدا کند.

 • رسیدگی به موها به طور منظم

اگر قصد دارید از روش‌های جایگزین کراتینه مو برای سلامتی موهای خود استفاده کنید، حتما باید به طور منظم به انجام راهکارهای اشاره شده بپردازید تا نتیجه موثری را دریافت کنید. بدون شک با انجام این کارها به مدت یک یا دو هفته، نمیتوان به بهترین نتیجه دست پیدا کرد. بنابراین این کارها را به طور روزانه و یا هفتگی انجام دهید تا بتوانید به موهای سالم و شاداب‌تری دست پیدا کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی روش‌های جایگزین کراتینه مو پرداختیم. همانطور که اشاره کردیم کارهایی چون روتین مراقبت از مو روزانه مانند ماساژ کف سر، داشتن رژیم غذایی مناسب، استفاده از ماسک‌های طبیعی و خانگی، استفاده از شامپو و ماسک مو مناسب، کاهش استفاده از ابزارهای حرارتی و استفاده از محصولات حاوی کراتین از جمله اموری هستند که میتوان از آنها به عنوان جایگزین کراتینه مو استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *